aA
Sodybose perintys gandrai nuo senų laikų yra laikomi santarvės nešėjais ir namų saugotojais, tad tokia kaimynyste dažnas tik džiaugiasi.
Gandrai mėgsta gandralizdžius susisukti ant elektros stulpų
Gandrai mėgsta gandralizdžius susisukti ant elektros stulpų
© DELFI / Šarūnas Mažeika

O ką daryti radus iš lizdo iškritusį gandriuką? Kaip pasielgti, kad norėdami pagelbėti nelaimėliui, nepridarytume daugiau žalos? Su prašymu padėti į „Žemaičio“ redakciją kreipėsi Barbora iš Rietavo savivaldybės Liolių kaimo. Savo kieme šalia gandrų lizdo moteris rado iškritusį gandriuką, o kaip jam padėti – nė neįsivaizduojanti.

„Šitokį paukštį palikti likimo valiai – nedovanotina“

Mums apsilankius Lioliuose Barbora papasakojo išėjusi ryte į kiemą įkvėpti gryno oro, netoli esančio daržo gale išvydo susigūžusį gandrų jauniklį. Kadangi nelaimėlis tupėjo tiesiai po gandralizdžiu, moteris iškart suprato, kad jis – iškrito.

„Pagailo man to nabago. Nieko nelaukusi nutariau ieškoti jam pagalbos. Paskambinau telefonu 112, bet kitame ragelio gale išgirdau, kad ugniagesiai į tokius iškvietimus nevyksta ir gandrų į lizdus nekelia. Kita mintis buvo kreiptis į seniūną, gal jis žinos, ką daryti tokioj situacijoj. Paskambinau jam, bet ir vėl – jokios pagalbos. Žadėjo kažką pabandyti, bet taip niekas ir neatvyko“, – atviravo susijaudinusi Barbora.

Galiausiai moteris kreipėsi į „Žemaičio“ redakciją su prašymu pagelbėti.

„Būčiau sveikesnė ir turėčiau daugiau jėgų – tikrai pasiimčiau pati auginti tą gandrelį. Šitokį paukštį palikti likimo valiai yra nedovanotina. Bet pati vargstu – esu tik po operacijos, sunkiai vaikštau, gyvenu viena“, – liūdnai dėstė lioliškė.

Gandriukas
Gandriukas
© ŠTV

Natūrali atranka

Į Lietuvą po žiemos grįžę gandrai balandžio pabaigoje ar gegužės mėnesį gandralizdyje paprastai padeda nuo vieno iki 4-ių kiaušinių. Pakaitomis 31–34 dienas peri tiek patelė, tiek patinas. Ir išsiritę gandriukai maitinami abiejų tėvų. Lizdą palieka po 58–64 dienų, bet dar apie dvi savaites skraido kartu su tėvais. Šie paukščiai per metus išveda vieną gandriukų vadą. Tik, deja, ne visiems gandriukams pavyksta sėkmingai užaugti.

„Žemaičio“ ta tema kalbinta Klaipėdos regiono gyvūnų globos namų „Nuaras“ veterinarijos gydytoja Jurgita Gustaitienė atkreipė dėmesį į tai, kad paprastai gandrų jaunikliai iš lizdo neiškrenta. Žinoma, tokių atvejų gali pasitaikyti papūtus stipresniam vėjui, bet yra ir kita priežastis, kodėl kai kurie skraidyti dar nemokantys gandriukai atsiduria ant žemės. Įtardami, kad dėl maisto stygiaus nesugebės išauginti stipriųjų savo palikuonių, kartais gandrai patys išmeta iš lizdo savo silpniausius vaikus.

„Toks yra gandrų gyvenimo būdas – natūrali atranka. Jeigu tėvai būtų pajėgūs, tada iš lizdo iškritusį savo gandriuką jie išmaitinti galėtų ir ant žemės. Bet gamtoje galioja kitokios taisyklės – tai nuolatinė kova už būvį. Taigi net jeigu jūs įkelsite į lizdą gandriuką atgal, jis greičiausiai vėl bus išmestas“, – teigė J. Gustaitienė.

Priežasčių gali būti ir kitų

Dar viena priežastis, kodėl tėvai gandrai neaugina kai kurių savo jauniklių, yra ligos. Vos supratus, kad vienas iš paukščiukų serga, jis paprastai būna „likviduojamas“, norint apsaugoti likusius jauniklius.

Ar paukštelis pats iškrito iš lizdo, ar buvo išmestas tėvų, labai sudėtinga suprasti.

„Visų pirma, reikėtų deramai įvertinti situaciją. Apžiūrėti sparnus ir kojas, ar nėra lūžių ar kitų sužeidimų. Jeigu visgi akivaizdžiai matote, kad paukštis yra sužeistas, geriausia būtų jį palikti ten, kurradote, arba nunešti į pamiškę. Lapė, lūšis arba kitas plėšrus žvėris, radęs tokį nelaimėlį, tikrai apsidžiaugs ir turės kuo pamaitinti savo jauniklius. Tokia yra gamta“, – pasakojo J. Gustaitienė. Jeigu paukštis iš pažiūros yra sveikas, geriausia jį palikti ten, kur radote, šalia savojo lizdo – neskubėti globoti, maitinti ar neštis namo. Gali būti, kad juo toliau rūpinsis patys tėvai. Jeigu tik yra galimybių, idealu būtų sumeistrauti dirbtinę lizdo imitaciją, pakelti paukštelį kiek aukščiau nuo žemės (žmogaus ūgio aukštyje), kad jo negalėtų pasiekti šunys ar kiti plėšrūs gyvūnai.

Druskininkų gandras Andrius
Druskininkų gandras Andrius
© R. Sadausko - Kvietkevičiaus nuotr.

Lemtingos žmonių klaidos

Vis tik jeigu nuspręsit parsinešti šalia lizdo rastą gandriuką namo, turite žinoti, kad auginti jį bus sudėtinga. Gandrai yra labai rajūs ir greitai pripranta prie žmonių, o vėliau praktiškai nebegali grįžti į gamtą. Norint atjunkyti tokį augintinį, reikia palaipsniui mažinti jam duodamo maisto kiekį. Taip paskatinsite paukštį savarankiškai ieškoti maisto ir prisiminti savo instinktus.

Gandras yra mėsėdis paukštis. Besiplunksnuojantys, besimokantys skraidyti jo jaunikliai per parą sulesa apie 500 gramų mėsos. Suaugusiems gandrams reikia jau apie kilogramo ėdesio. Šiems paukščiams kuo puikiausiai tiks vištienos skrandeliai, širdelės, filė, kačių ar šunų konservai, kuriuose gausu įvairių maistingųjų medžiagų. Labai tinka ir naminė šviežia varškė.

Geriausia tokį maistą padalinti dalimis, suberti į dubenėlį ir užpilti šlakeliu vandens, kad lesdamas tuo pačiu ir atsigertų. Tik jokiu būdu nepilkite vandens jam tiesiai į snapą – tai bene lengviausias būdas pražudyti paukštį. Siekiant sudaryti kuo natūralesnes sąlygas patariama retkarčiais padaryti
pertrauką, dieną ar dvi išvis neduoti jokio maisto nes ir natūralioje aplinkoje būna dienų, kada gandriukai lieka alkani.

Kiek paaugusiam ir sustiprėjusiam paukščiui maistą geriausia yra išmėtyti po jo teritoriją. Tinka viskas, kas juda gamtoje: varlės, pelės, sliekai, kirmėlės ir panašiai. Šitaip ilgasnapis bus skatinamas savarankiškai ieškoti maisto.

Žemaitis
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.4286

Nauji rekordai – kiek uždirbo Valstybinė miškų urėdija

Valstybinių miškų urėdija per I-ąjį 2022 metų pusmetį gavo 142,4 mln. eurų pajamų, tai yra...

Už negrąžintą žemę miestuose bus galima prašyti atlyginti mišku

Pirmadienį įsigaliojo Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą...

Miške pasipylė grybai – nustebsite, kiek už juos prašo turguje (1)

Praėjusį savaitgalį Kėdainių rajone ėmė aktyviau dygti grybai. Žmonės traukė tiek į miesto,...

Mažeika: atėjo auksinių malkų laikas – ką rinksis Vyriausybė

Taip, miškai ir dirbami laukai yra Lietuvos nafta, bet vakar patvirtintos naujos, apvalios medienos...

Grybų sezonas prasidėjo, kas vyksta miškuose

Prasideda pagrindinis grybų sezonas, kai šių gėrybių galima rinktis pilnus kibirus. Apie tai, kas...

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (18)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (4)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 30 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...