aA
Petras Šiaučiūnas, žinomas ūkininkas, kuriantis linksmus „Yuotube“ pasakojimus apie savo gyvenimą ir ūkininkavimą prisipažįsta – jį kamuoja įvairių institucijų tikrintojai.
Petras Šiaučiūnas
Petras Šiaučiūnas
© Asmeninins albumas

Tačiau tai ne valstybinių institucijų, kurios „pamėgo“ lankytis žemdirbio valdose ir dvare, bėda – žmogų nuolat skundžia anonimai ar anonimas, kurie ieško pražangų atidžiai studijuodami jo video įrašus, teigia ūkininkas. Skundų lavina tęsiasi trečius metus.

Petras vienas pats dirba net 300 hektarų žemės ir augina kone viską – grikius, avižas, miežius, rapsus, kviečius, rugius. Taip pat turi 250 avių.

„Skundai viešumo kaina. Kažkas labai nori, kad mane nubaustų už ką nors. Pavyzdžiui, skundžia, kad avis laikau ant mėšlo, namie trūksta gesintuvų, kuro kolonėlė neatitinka reikalavimų, nors tų reikalavimų nėra. Skundžia anonimas. Pavyzdžiui, parašo aplinkosaugininkams, kad iš mano automobilio varva tepalai, reikia atvažiuoti ir nubausti. Aplinkosaugininkai turi atvažiuoti ir patikrinti“, – kaip žinomumas keičia gyvenimą aiškina ūkininkas.

Aplinkos apsaugos departamentas Delfi patvirtino, kad dėl galimo aplinkos teršimo yra gavęs du pranešimus 2022 metais. Išnagrinėjus juos, pažeidimų nenustatyta.

„Atkreipiame dėmesį, kad apie pažeidimą pranešusio asmens  duomenis draudžiama atskleisti trečiosioms šalims (pvz., asmeniui, dėl kurio veikos pateiktas pranešimas), išskyrus atvejus, kai tai numato įstatymai. Duomenys, leidžiantys nustatyti pranešėjo tapatybę, gali būti pateikti tik tam asmeniui arba institucijai, kuri nagrinėja informaciją apie pažeidimą“, – rašoma departamento atsakyme. 

P. Šiaučiūnas skaičiuoja, kad šiemet jau buvo buvo 5 skundai ir po to sekę tikrinimai. Vienas iš jų Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kad avis laiko ant mėšlo, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, kad netvarkinga kuro kolonėlė ir namuose trūksta gesintuvų. Aplinkos apsaugos departamentui, kad iš automobilio varva tepalai. Pernai aktyviai skundė, kad neteisėtai laukuose ant ledo įrengta automobilių trąsa ir ten vyksta aplinkos tarša bei kad be leidimo remontuojamas namas.

Tą patvirtina PAGD Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas: „PAGD prie VRM gauti 2 anoniminiai skundai dėl objekte, esančiame Audronių I kaime, Obelių sen., Rokiškio rajone. Remiantis Viešojo administravimo įstatymo nuostatomis vadovo sprendimu abu minėti pranešimai buvo išnagrinėti, vienu atveju pažeidimų nebuvo nustatyta, kitu atveju nustatytas mažareikšmis pažeidimas ir teisės aktų nustatyta tvarka buvo pareikšta žodinė pastaba.“

„Ant žemės pylėme vandenį, dirbtinai suformavome laikiną trasą ir žiemą važinėjome. Tai buvo laikinas objektas, kuriam nereikia jokių leidimų“, – dėsto ūkininkas.

„Įspūdingiausias“ patikrinimas buvo dėl to, kad griaunamas kultūros paveldas. Žemdirbys gyvena name, kuris priskiriamas kultūros paveldui ir pradėjo remontą.

„Kažkas tai sužinojo ir kreipėsi. Neoficialiai pareigūnai sakė, kad jiems skambino labai įkyriai, kelis kartus per dieną ir aiškino, kad tuoj nugriausiu namą. Dvi institucijos susipyko, ar reikia mane bausti, ar tai, ką darau yra rekonstrukcija, kuriai reikėtų milžiniškų projektų. Užteko viešumos, nors liepė atstatyti objektą į pradinę būklę, nors patys pripažįsta, kad rastai atkūrėme rąstinę sieną. Tiesiog padarėme remontą virtuvėje, kuri buvo netvarkyta 30 metų nuo kolūkio laikų. Vasarą vėl atvažiuos patikrinti, ar viskas gerai“, – dėsto P. Šiaučiūnas ir piktinasi, kad dauguma nori tik bausti.

Jis gyvena 400 kvadratinių metrų name, jo prosenelio Justino Vienožinskio sodyboje.

Petras Šiaučiūnas
Petras Šiaučiūnas
© Asmeninins albumas

Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovė ryšiams su visuoimene Jūratė Mičiulienė taip pakomentavo šią situaciją: „Ūkininkas ten gyvena su mama, kuri yra tikroji pastato savininkė. Jie be suderinimo su KPD, be projektinės dokumentacijos (o gyvenant paveldo objekte tai reikia padaryti, negalima savavališkai keisti išplanavimo, daryti kapitalinio remonto nesuderinus su paveldosaugos specialistais) pradėjo daryti remontą. Apie tai sužinojo Statybų inspekcija, atvyko pas juos ir liepė sustabdyti darbus, parengti kapitalinio remonto projektą, padaryti ekspertizę. Savininkai, tvarkydami namą, pamatė, kad dalis sienos sutręšusi, tad pakeitė dalį rąstų ir pasididino langų angas norėdami įsidėti didesnius langus. Statybų inpekcija tai įvardino kaip savavališkas statybas, pateikė reikalavimus langų angas atstatyti į buvusią padėtį. Namas paveldo objektas ir savavališkai negalima keisti langų dydžių ir formų.

Savininkai šiuo metu vykdo visus šiuos Statybų inspekcijos reikalavimus, rengia projektą. Daugiau pakomentuoti gali Statybų inspekcija. Mes savininkams paaiškinome, kad buvo ir kitas kelias, kaip galima elgtis avarinės grėsmės atveju.Šiuo metu nei jo kas naujai skundžia, nei jis kažkuo piktinasi. Ką tik KPD Panevėžio-Utenos skyriaus specialistė skambino Šiaučiūno mamai. Ji patikino, kad jokių naujų skundų nėra, jie vykdo Statybų inspekcijos reikalavimus. Ši istorija aprašyta ir mūsų puslapyje."

P. Šiaučiūnas įtaria, kad visus skundus rašo tas pats žmogus. Jei pavyktų tai įrodyti, būtų galima kreiptis į teisėsaugą dėl persekiojimo. Tačiau skundų autoriaus vardą sužinoti neįmanoma, jį saugo vadinamasis BDAR – asmens duomenų apsaugą reguliuojantys teisės aktai.

„Net neįtariu, kas tai. Tai arba koks nors žioplys, mano žiūrovas, arba medžiotojai, su kuriais buvo kilęs gana didelis konfliktas, jie mane padavė į teismą“, – dėlioja P. Šiaučiūnas ir sako, jau žinantis, kad į namus gali neįsileisti pareigūnų be teismo sprendimo. Taip jau nutiko patikrinti atvykusiems ugniagesiams, kurie dėl to, kad vieno iš gesintuvų pasibaigęs galiojimo laikas, skyrė įspėjimą.

Skundas dėl avių, laikomų ant mėšlo, nepasitvirtino, nes anonimas tiesiog neskyrė mėšlo nuo kraiko. Tą patvirtinta ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT): „Šiais metais dėl minėto ūkininko, Panevėžio departamentas buvo gavęs vieną skundą dėl avių laikymo sąlygų ir šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo, tačiau atlikus tyrimą VMVT kompetencijos ribose – skundas nepasitvirtino.“

Kiek Petras save prisimena, visada buvo gamtos vaikas. Nors gimė ir vaikystę praleido Vilniuje, tėvų nuolat prašė vežti jį į gamtą. Vėliau išvyko studijuoti aplinkosaugos ir ekologijos. Bet nei studentiškas gyvenimas, nei bendrabutis jam visai nepatiko.

Jau dvylika metų ūkininkaujantis jaunas vyras prisimena pirmą kartą prie traktoriaus vairo atsisėdęs vos dešimties. O šiandien jis ūkyje naudoja pažangiausią, moderniausią ir labai brangią techniką, nes tai paprasčiausiai sutaupo labai daug laiko. Štai, pavyzdžiui, dabar jis perka traktorių už 180 tūkst. eurų.

O Petro traktoriaus kabinoje dažnai įjungta filmavimo kamera. Jo Delfi TV ir „Youtube“ platformoje talpinamas video dienoraštis tapo itin populiarus. Petras juokiasi, kad kiekvieną sykį, kai jam sulūžta brangus traktorius, video peržiūri bent dešimt tūkstančių žiūrovų daugiau.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(170 žmonių įvertino)
4.4235

Žinomą ūkininką Petrą persekioja tikrintojai: plūsta anoniminių skundų lavina (25)

Petras Šiaučiūnas , žinomas ūkininkas , kuriantis linksmus „Yuotube“ pasakojimus apie savo...

Šuo dėl pramogos išpjovė būrį vištų – kaltų kol kas nėra (1)

Kėdainių rajono Krakių seniūnijos Pakarklių kaime šeštadienį vyko skerdynės – į sodybą...

Gyvenimas riešutyne – kiek jo reikia, kada galėtų tapti šeimos maitintoju

Alytaus rajone, Krekštėnų kaime, kauniečiai Auksė ir Darius Barysai puoselėja vieną seniausių...

Kaip agresyvi višta nužudė vyriškį

Airijoje agresyvi višta užpuolė vyresnio amžiaus vyriškį – Balinaslou gyventoją Jasperą...

Kaip saugiai gerti ūkininkų dalinamą pieną (2)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau - VMVT) sulaukė vartotojų klausimų ar vartoti...

Top naujienos

Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (3)

Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...

Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)

Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...

Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau

Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (28)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...

Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas

Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...

Dovilė Jablonskaitė

Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau

Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...

Low De Wei

JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų

JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...

Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (12)

Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...

Pikantišką eksperimentą atlikę mokslininkai nustatė, kam vabalai panaudoja savo analinę angą: funkcija – labai neįprasta

Užuot gėrę vandenį per burną, vabalai yra pasirinkę kitą mechanizmą ir šiuo tikslu naudojasi...

Į Lietuvą atvykstančių rusų ir baltarusių kišenėse – Ukrainos grivinos: ieškoma būdų šiuos pinigus grąžinti ukrainiečiams (4)

Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau atvejų, kai Rusijos ir Baltarusijos piliečiai į Lietuvą...