aA
Po pernai Europoje siautusios sausros daržovių augintojai trina rankomis – kainos pakilo beveik dvigubai.
© DELFI / Kristina Pocytė

Daržovių trūkumas Vakarų valstybėse suteikė galimybę ūkininkams eksportuoti savo produkciją į užsienį. Lietuvos daržininkai atskleidžia, kad bendradarbiauti su užsienio valstybėmis jiems palanku ne tik dėl didelio pelno, bet ir dėl geresnių prekybos sąlygų, siūlomos produktų kokybės ir besiplečiančių ryšių.

Per mažai valgytojų

Vakuuminėje fasuotėje virtus burokėlius į daugiau nei 10 šalių eksportuojančios įmonės „Jovaigė“ vadovas Tomas Osencovas išskyrė pagrindines valstybes, į kurias savo produktus veža tiek su savo, tiek su privačiais prekiniais ženklais.

„Negalima įvardinti, kad yra viena valstybė, į kurią orientuojamės. Mums labai svarbios ES šalys: Italija, Ispanija, Vokietija. Nusprendėme eksportuoti savo produkciją, nes Lietuvos rinka yra labai maža, didelės prekybos čia neišvystysi, tik eksportu grįsta prekyba gali turėti kažkokią ateitį”, - pasakoja T. Osencovas.

Direktorius teigia, kad produkcijos kainos išlieka stabilios, parduodant produkciją užsienyje nėra svyravimų – geras derlius, blogas derlius. Rinkos labai inertiškos, produktas perdirbtas, o ne šviežia daržovė, tai ir didelio kainų kitimo T. Osencovas nepastebi. Perdirbtos produkcijos kaina nuo praeitų metų padidėjo tik keliais procentais.

Ūkininkas: tokį derlių, kokį pardavinėja Lietuvos prekybos centruose, mes išvežame į komposto krūvą
© A.Solomino nuotr.

Vienintelis kelias – efektyvumas

„Konkurencija užsienyje yra didesnė nei Lietuvoje, ji tiesiog milžiniška, išsilaikome rinkoje, nes stengiamės kuo efektyviau organizuoti gamybą, skaičiuojama kiekviena operacija, kad viskas būtų atlikta efektyviai. Tik būdamas našus ir turėdamas efektyvius kaštus su nedidelėmis varžomis gali konkuruoti užsienio rinkoje. Konkuruoti su senosios Europos žaidėjais įmonėms būtini du momentai: siekis būti efektyviems ir lankstumas”, – teigia T. Osencovas.

Šiaulių rajone bulves auginantis Edas Sasnauskas parduoda jas daugiau nei dešimtyje įvairių pasaulio šalių, tarp kurių – Čekija, Italija, Moldova. Savo produkciją jau dvidešimt metų eksportuojantis ūkininkas teigia, kad kiekvienais metais vežami bulvių kiekiai bei kryptys keičiasi.

„Šį sezoną kainos svyruoja apie 23 centus už kilogramą. Negaliu pasakyti, ar kainos skiriasi nuo Lietuvos rinkos, nes čia mes derliaus nerealizuojame. Kokią kainą nustato rinka, tokia ji ir lieka. Šiuo metu kaina yra pakilusi beveik dvigubai, bet ir bulvių jau nebėra, nes derlius pas mus ir visoje Europoje beveik 30 procentų mažesnis“, – pasakoja ūkininkas.

Pasak E. Sasnausko, jokių sunkumų vežant bulves į užsienį nekyla. Ūkininkas mano, kad Lietuvoje žmonės nevalgo kokybiškų produktų. Užsienio rinkoje, atvirkščiai, pirkėjai renkasi tik geros kokybės gaminius. Ūkininkas tikina, kad produktų kokybė užsienio rinkose ženkliai skiriasi nuo Lietuvos prekybos centruose siūlomų prekių.

Lietuvoje atliekos

„Tokį derlių, kokį pardavinėja Lietuvos prekybos centruose, mes išvežame į komposto krūvą. Užsienyje konkurencija didesnė, daugiau prekybininkų ir pasiūlos. Yra nemažai privalumų eksportuojant prekes. Svarbiausia – užsienio prekybininkai sumoka pinigus iš karto, o Lietuvos tinklai atsiskaito su ūkininkais tik po trisdešimt dienų.

Be to – eksportuojant nėra jokių lentynų, reklamų ar palečių mokesčių. Manau, kad žmonių skaičius visame pasaulyje tik didės, daugiau pirkėjų rinksis geresnę produkciją. Kadangi dirbamos žemės plotas tik mažėja, maisto produktų trūks ir jų visada reikės“, - atvirauja E. Sasnauskas.

Įmonės „Salpronė“ vadovas Vladislovas Česnauskas teigia, kad savo produkciją, salotų mišinius ir šviežių daržovių pusgaminius, eksportuoja į Latviją ir Estiją. Pasak įmonės vadovo, praeitais metais sausra smarkiai nustekeno kai kuriuos šalies ūkininkus ir šį sezoną pastebimas kainų pakilimas. Kainų šuolius dažniausiai lemia ne politinės partijos ar verslininkai, o gamtos sąlygos.

„Ispanijoje neseniai buvo 7 laipsniai šalčio, tai ką dabar kaltinti, kokį politiką, partiją ar valstybę? Nieko čia nepakeisi, gamta padarė savo. Nustatyta daržovių kaina būtinai turi būti adekvati: privaloma suderinti pajamas ir išlaidas, juk nuostolingai dirbti niekas nenori - visos įmonės ir ūkininkai siekia pelno.

Lietuvoje mes parduodame žymiai daugiau produkcijos, negu eksportuojame. Kai kurie mūsų klientai turi filialus įvairiose užsienio šalyse. Taip plečiame savo vardą ir verslo galimybes“, - atvirauja V. Česnauskas.

Daržovės ir vaisiai
Daržovės ir vaisiai
© Adobe Stock

Aruodai tuštėja

„Salpronė“ įmonės vadovas spėja, kad jau kitą mėnesį visi lietuviški aruodai bus ištuštėję. V. Česnauskas nemano, kad paklausa užsienyje didės ir ten investuoti yra prasminga, jis pataria ūkininkams dirbti su savo turimais klientais Lietuvoje. Kainos tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ūkininkams yra vienodos, kainuoja tik logistika , kaštai smarkiai išauga, todėl prekes gabenti į užsienį nėra naudinga.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė tvirtina, kad Lietuvos ūkininkai dėl Europoje siautusios sausros greitai nebeturės tiek daržovių savo sandėliuose, kad užtektų išvežti ir į kitas šalis.

„Kadangi įprastais metais mes užauginame daugiau nei reikia Lietuvos rinkai, atsiranda galimybė eksportuoti. Šiemet yra išskirtiniai metai, derlius ženkliai mažesnis, ūkininkai vis tiek kažkiek produkcijos pardavė užsienio valstybėms. Augintojai, jei tik yra paklausa, kiekvienais metais eksportuoja nuo sezono pradžios, nes baiminasi, kad Lietuvoje gali būti daržovių perteklius. Pirmiausia vežti prekes į užsienį renkasi augintojai, kurie neturi rimtų sutarčių su vietos klientais”, - teigia Z. Cironkienė.

Ūkininkas: tokį derlių, kokį pardavinėja Lietuvos prekybos centruose, mes išvežame į komposto krūvą
© Shutterstock

Kainos pakilo

Pasak Z. Cirokienės, šį sezoną daržovių kainos, kaip ir visos produkcijos Europoje, yra žymiai didesnės. Lietuviška produkcija yra kokybiška, todėl niekas jos nepardavinės mažesnėmis, nei Europos rinkoje nustatytomis kainomis.

„Kryptys, kur ūkininkai eksportuoja savo produkciją, priklauso nuo produkcijos rūšies. Pavyzdžiui, bulvės perdirbimui dažniausiai vežamos į Italiją, šviežiam vartojimui – į Balkanų šalis. Nemažai produkcijos yra išvežama į Estiją ir Latviją. Lenkai patys atvažiuoja, kai jiems pritrūksta kokybiškos produkcijos”, – pasakoja Z. Cironkienė.

Z. Cironkienė atskleidžia, kad eksportuodami savo produkciją ūkininkai susiduria su problema – trūkstant lėšų investicijoms, ne visi turi saugyklas, prekinio paruošimo įrangą, o tai yra rimtas stabdis eksportui. Reti atvejai, kada aktyviai eksportuoti ūkininkai pradeda jau nuo sezono pradžios, paprastai eksportas suaktyvėja tik vasario mėnesį. Norint produkciją išlaikyti ir parduoti už optimalią kainą, reikia turėti modernias saugyklas, kurių Lietuvos daržovių augintojams trūksta.

„Ūkininkų sprendimą prekiauti užsienyje lemia, ar vietiniai jų klientai (prekybos tinklai, didmenininkai) sudaro su augintojais sutartis. Priešingu atveju augintojas nerizikuoja, nelaiko daržovių saugykloje, kol „atsibus” kažkoks vietinis pirkėjas”, – pabrėžia asociacijos vadovė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Pelningo kooperatyvo vadovas įvardino, ko reikia, kad visi gautų naudą (7)

Grūdų augintojus vienijantis žemės ūkio kooperatyvas „Panevėžio aruodas“ gyvuoja ketvirtus...

Lietuviams apkarto lenkiška paukštiena: šventiniam stalui renkasi kaimo sparnuotį (91)

Artėjant Kalėdoms savo šventinam stalui žmonės vis mieliau renkasi Lietuvos kaime,...

Prekeiviai parodė unikalius lietuviškus gaminius: švenčių stalas gali nustebinti (13)

Artėjant svarbiausioms metų šventėms daugelis žmonių jau suka galvas, ką įdomaus ir nematyto...

Hobį darbu pavertęs panevėžietis: veikla prasidėjo todėl, kad valgyti norėjosi (32)

Panevėžio rajone gyvenantis menininkas Erikas Hincas jau trisdešimt metų užsiima keramika ir...

Kito tokio kaimo Lietuvoje nėra, tačiau ateitis – miglota (3)

Skersai išilgai Lietuvą gali apvažiuosi, bet kito kaimo tokiu vaizdingu pavadinimu, koks tebėra...

Top naujienos

Užkalni, kiek tu gali valgyti? (48)

Turiu gyvenime kelias pramogas, ir viena jų yra rašyti apie maistą, nes rašyti man net labiau...

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (111)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Vargas dėl konteinerių Panevėžyje: išnešti šiukšles – tik su guminiais botais

Įrengęs požeminius atliekų konteinerius, Panevėžys žengė žingsnį artyn modernaus miesto....

Kauniečiai užsimojo pasipelnyti iš „svetimų“ vaikų: kiek tai praturtins savivaldybės biudžetą? (2)

Kaimyninių savivaldybių gyventojai, vedantys savo atžalas į Kauno ikimokyklinio ugdymo...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti (70)

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Menopauzė: kas vyksta su moters oda ir kaip tuos pokyčius suvaldyti?

Menopauzės laikotarpis moterims sudėtingas dėl daugelio priežasčių: keičiasi kūnas, savijauta,...

Šiemet kalėdinis bėgimas Vilniuje – kaip niekad margas: dalyvių kostiumai stebina išradingumu nuotraukų galerija (12)

Kalėdinio legendinio bėgimo Vilniaus gatvėmis rekordus šiemet muša užsiregistravusieji –...

Nemaloni staigmena: išsipirko stovėjimo vietą, tačiau šalia išdygo neįgaliojo ženklas (194)

2 tūkst. Eur – tiek vilnietė Sigita sakė mokėjusi už vieną automobilių aikštelės vietą,...

Ekspertas apie griežtą bausmę: tai ženklas visiems rusams – juos paaukos nė nemirktelėję (488)

Net ketverių metų draudimas rungtyniauti po savo šalies vėliava ir organizuoti svarbiausias sporto...

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (320)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...