aA
Irma Šorienė, Lietuvos ekobendruomenių asociacijos vadovė, odontologė ir viena iš pirmųjų šių gyvenviečių kūrėjų, sakė, kad čia buriasi toli gražu ne tie, kurie trokšta išsižadėti civilizacijos.
Kalnuotės eko gyvenvietė
© Asmeninins albumas

– Kas yra ekogyvenvietė? Ne vieno lietuvio galvoje tai tarsi uždaras klubas, kuriame atsisakoma visko, ką paliečia civilizacija. Pavyzdžiui, elektros ar interneto ir gyvenama tarsi XIX amžiuje?

Mes patys daug svarstėme, kaip apibūdinti šią gyvenvietę. Konkrečiai mūsų atveju, tai ne tik ekologiškas maistas, švari gamta, bet ir ekologiškas vidus, švarios mintys. Tiesiog laikymasis bendražmogiškų normų ir vertybių. Pinigai nėra pagrindinė siekiamybė. Dabartinė civilizacija, kurioje daug streso, įtampos ir nuolatinio bėgimo galų gale atveda į tokias gyvenvietes, kaip mūsų.

Mes Kalnuotės gyvenvietę pradėjome kurti prieš 15 metų. Tiesiog tada pradėjau ieškoti atsakymų į egzistencinius klausimus ir pakeičiau gyvenimo būdą. Nustojau valgyti mėsą, atsisakiau alkoholio, užsiėmiau joga ir meditacija. Su žmonėmis, su kuriais kartu meditavome, subrandinome mintį, kad būtų smagu gyventi kartu. Po stovyklų ir bendrų praktikų nenorėjome skirstytis. Nuo tada pradėjome ieškoti kur kurtis, kad būtų graži gamta ir netoli Vilniaus.

Prieš 15 metų paliko miestą dėl ekogyvenvietės: jei technologijų per daug, žmogus tampa nelaimingu
© DELFI / Rinatas Chairulinas

– Tai nebuvo grupės žmonių pabėgimas nuo civilizacijos?

Mes neišsižadame civilizacijos. Aš pati naudojuosi išmaniu telefonu, feisbuku. Jie palengvina gyvenimą. Tačiau jei technologijų per daug, žmogus tampa nelaimingu. Mes atsigauname gamtoje.

– Kaip vyko pačios gyvenvietės kūrimas?

Pradžioje ieškojome sklypo. Apvažiavome daug vietų. Nenorėjome plyno lauko, ieškojome vietos, kuri pati tarsi gydo. Radome vietą netoli Vilniaus ir pradėjome statyti. Nebuvo kaip sviestu patepta. Pirkome žemę, kas galėjo statyti, statėsi, kiti pastatė dalį ir užstrigo. Dalis žmonių pasitraukė, nes suprato, kad tai ne jiems. Gyvenvietės gyvenimas keičiasi.

– Kokia buvo pagrindinė klaida kuriant gyvenvietę?

Statybų ir įrengimo procesas dar nesibaigė. Galbūt negalima mūsų patirties įvertinti kaip klaidas, nes tada atrodė, jog reikia būtent taip. Užsidegimas buvo milžiniškas. Norėjosi svajones „nuleisti“ ant žemės, tačiau tai labai brangiai kainuoja. Nežinau, ar ką nors daryčiau kitaip. Galbūt ir ne. Ugnis, kuri vedė į priekį, buvo milžiniška.

– Kaip atrodo Jūsų sodyba?

Mūsų šeima turime du sklypus, kurie užima 1,2 hektaro. Dalį teritorijos užima miškas. Esu gyvenusi ir mažesniuose plotuose, tačiau ten per daug suspausta. Jaučiu gamtą, ramybę. Mūsų bendruomenėje daugiau žmonių nei pačioje gyvenvietėje. Dabar matau, kad pas mus ateina nauji žmonės, kurie nori gyventi šioje vietoje ir kuriems tinka ši filosofija. Bus antras įsikūrimo etapas.

Žmonės sako, kad nori gyventi gamtoje, vaikščioti basomis ir klausytis paukščių. Tai jaunų žmonių norai. Dabar dvidešimtmečiai kitokie, nei buvau aš. Dabar ji grįžta iš užsienio, kuriasi vienkiemiuose ar tokiose gyvenvietėse kaip mūsų.

- Ką reikia žinoti žmogui, kuris nori įsilieti į ekobendruomenę? Juk gali kurti ir atskirą sodybą?

Matau tendenciją, kad žmonės keliasi gyventi į sodybas. Bendruomenių mano žiniomis Lietuvoje iki dešimt. Gyvenimas tiesiog kaime ir bendruomenėje skiriasi, nes čia yra būtent bendruomenė, kurioje gyvena žmonės, kurie tave supranta ir tave remia. Darbus, šventes organizuojame bendrai. Tai tarsi gyvenimas didelėje šeimoje, kartu su draugais kai gali atsiremti ir tikėtis paramos.

- Kuo žmonės verčiasi, valgyti juk reikia?

Mes nuo civilizacijos nebėgame. Nuo Kalnuotės iki Vilniaus 30 kilometrų. Pragyvenimui uždirbame įvairiai. Aš pati odontologė ir kasdien važinėju į darbą. Į abi puses 70 kilometrų. Kiti užsiima gamtine žemdirbyste ir iš to gyvena. Imasi ir kitų veiklų, kurias taip pat organizuoja vietoje. Tai gamtos terapijos erdvės, seminarai apie žolynus, vaikų stovyklos. Mūsų bendruomenėje vyksta ir astrologijos seminarai. Kai kas legaliai augina kanapes ir parduoda produktus, teikia gimdyvių palaikymo paslaugas. Pragyvenimo šaltinis nebūtinai ūkis.


– Gal galite apibūdinti žmones, kurie renkasi tokį gyvenimo būdą?

Tai žmogus, kuris ieško daugiau, kuriam rūpi dvasiniai dalykai, ezoterika, vertybės, kurios jam priimtinos. Tai tikrai ne pinigai. Kai kūrėme gyvenvietę, daug žmonių buvo kategoriškai prieš ES paramą ir įvairius įsipareigojimus. Dabar nuomonė keičiasi. Asociacija rašo edukacinius projektus, gauna paramą. Bendraujame su užsienio bendruomenėmis. Pavyzdžiui, Švedijoje mūsų kolegos dalyvauja ES veikloje, tarptautinių institucijų veikloje ir propaguoja tvarų gyvenimo būdą. Mums iki jų dar toli. Lietuvoje tik šio judėjimo daigai.

- Kokia judėjimo perspektyva?

Puiki. Ne visiems užtenka grindinio ir alaus savaitgaliais. Žmonės atras ko jiems reikia ir džiaugiuosi, kad yra pasirinkimas. Gali gyventi kaip nori. Man pačiai smagu, kad galiu gyventi taip, kaip noriu. Technologijos tai leidžia. Jei kaime renkant braškes paskambino ir reikia padaryti skubų darbą, tai galiu atlikti ir internetu.

Buvome planavę organizuoti bendrą bendruomenių narių užaugintos produkcijos realizaciją, tačiau šis projektas kol kas nejuda. Planavome daug, tačiau realybė parodė, kad tai ne taip paprasta, kaip galvojome iš pradžių. Norėjome asociacijoje padėti žmonėms, kurie gyvena kaime, parduoti derlių.

– Ačiū už pokalbį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
3.9615

Kėdainietė tikina nuo vilko apsigynusi lenta: žiūrėjau jam tiesiai į akis (311)

Kėdainių rajono gyventojai jau kuri laiką negali ramiai gyventi dėl vis labiau įžūlėjančių...

Keisčiausi kaimų pavadinimai, arba kodėl Gaidžių kaimui pavadinimą davė ne gaidys (30)

Puodžiai, Bliūdžiai, Šaukščiai, Kačergos, Rateliai, Virbalai, Lopiniai – visa senoji buitis,...

Kelias į provincijos verslą prasidėjo tolimoje šalyje nė žodžio nemokant lietuviškai (2)

Moterims kraują kaitina ne tik rūbų, šukuosenų, kitokių puošmenų, bet ir gėlynų mados. Noras...

Garsus pienininkas pardavė karves: tenka pripažinti, kad pralaimėjome lenkams (494)

„Paskutinius 10 metų ruošiau jaunimą, kad mane pakeistų“, - atsidūsta daugiau nei 40 metų...

Patikrino, ar lietuviai sąžiningi – pardavėjo nėra, pinigus reikia mesti į dėžutę (82)

Nedideliame Kėdainių rajono Krakių seniūnijos Milvydų kaime gyvenantys ūkininkai Jonas ir...

Top naujienos

Karbauskis: nebežinau, ar turime daugumą, ieškome nebalsavusios frakcijos (42)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau ieško...

Pranckietis: būsiu vienas iš pirmalaikių rinkimų iniciatorių papildyta: prabilo apie poreikį formuoti naują daugumą  (47)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis postą išsaugojo – valdančioji dauguma neįveikė antrojo...

Visiškas valstiečių pralaimėjimas – Pranckietis po slapto balsavimo išsaugojo postą stebėkite komentarus tiesiogiai (484)

Antradienį rengiamas pakartotinis slaptas balsavimas Seime bus lemtingas parlamento vadovui Viktorui...

Ėmėsi veiksmų prieš Alytaus įmonę, kurioje kilo gaisras: prokuratūra užšaldė sąskaitas (93)

Prokuratūra nuo penktadienio užšaldė Alytuje degusios padangų perdirbimo įmonės „...

Susirūpino KET pakeitimais nuo lapkričio 1-osios: taisyklės posūkiams į dešinę keičia ir judėjimą į kairę? (19)

Jau nuo lapkričio 1-osios papildomų lentelių su žaliomis rodyklėmis montavimas bus draudžiamas,...

Įvertino balsavimą dėl Pranckiečio: Karbauskiui reikia trauktis (160)

Antrasis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio patraukimo iš posto nepavyko, jis savo...

2020 metų biudžetas: platesnio NT mokesčio kol kas nebus papildyta (161)

Antradienį Seimas plenariniame posėdyje priėmė svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos...

Alytaus meras piktinasi ministerijos pranešimu apie užgesintą gaisrą: nuotraukose - atvira liepsna (44)

Alytaus meras socialdemokratas Nerijus Cesiulis antradienį piktinasi ministerijos pranešimu apie...

Prezidentas su pirmąja ponia lankosi Japonijoje: įvertinkite įvaizdžio pasirinkimą išskirtine proga (114)

Spalio 21-24 dienomis prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene...

Valstiečių pralaimėjimas – Karbauskis pripažino Pranckiečio pergalę

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau ieško...