aA
Metai kiti – ir Panevėžio pašonėje, Šilagalyje, turėtų atsirasti biometano jėgainė, karvių mėšlą paversianti dujomis.
Biometano ferma
Biometano ferma
© Sekundė.lt

Jos statytojas verslininkas Vytautas Keršys pabrėžia, kad Šilagalio jėgainė būsianti pirma tokia Lietuvoje, o savo modernumu darys garbę visai šaliai.

Iš „Sekundės“ išgirdusi, kad Šilagalyje iš mėšlo bus gaminamos dujos, šio kaimo bendruomenės pirmininkė Nijolė Brogienė pratrūko: „Rado gi mus, durnelius! Apstatė Šilagalį baldų fabrikais, kvėpuojam greitkelių mašinų išmetamosiomis dujomis, o dar š… pas mus degins.“

Kvapai ir garsai atitinka normas

Apie tai, kad Šilagalyje, šalia kaime esančių karvių fermų, bus statoma biometano jėgainė, informuoja Panevėžio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje skelbiama šios jėgainės poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaita. Visuomenei ji bus pristatoma lapkričio 29-ąją nuotolinio vaizdo transliacija.

Ataskaita skelbia, kad jėgainę Šilagalio kaime, Miško gatvėje, statys Kaune įsikūrusi bendrovė „Engerta“. Joje įdarbintas vienas asmuo. Jėgainė naudos biologiškai skaidžiomis vadinamas komunalines, riebalų, vaisių, daržovių perdirbimo, alkoholio gamybos ir kitokias atliekas bei karvių mėšlą (srutas). Iš viso to bus gaminamos dujos.

Ataskaitoje teigiama, jog pirmaisiais jėgainės darbo metais bus perdirbama 100 tūkstančių kv. m žaliavos, kurios pagrindinė dalis – srutos. Vėliau perdirbimai dvigubės. Pagrindine srutų tiekėja numatyta žemės ūkio bendrovė „Šilagalis“, šalia kurios fermų esančiame 0,4 hektaro sklype ir bus pastatyta jėgainė. Kadangi jos darbas bus nepertraukiamas, pritrūkus mėšlo, būtų deginamos kitos atliekos.

Poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitoje pabrėžiama, kad pirminio technologinio proceso metu jėgainėje gali susidaryti sprogioji medžiaga.

„Mažinant sąvartynuose šalinamų atliekų kiekius, skatinamas biodujų jėgainių įrengimas“, – rašoma ataskaitoje.

Pretenzijos dar neplaukia

Teigiama, kad Šilagalyje veikiant maksimalaus našumo biodujų jėgainei, joje pagamintos dujos būtų tiekiamos į tinklus. Jėgainės skleidžiama oro tarša, jos skleidžiami kvapų, garsų šaltiniai, anot ataskaitos, atitiktų reikalavimų normas. Numatyta, kad atliekos į Šilagalį būtų atvežamos sunkiasvorėmis transporto priemonėmis – sunkvežimiais bei autocisternomis, per parą į šį kaimą jų užsuktų bent dešimt. Tačiau, pasak ataskaitos autorių, automobilių triukšmas girdėtųsi tik keliose gatvėse, o jėgainę nuo gyvenamųjų namų skiria 200 metrų.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Domantas Pipas

Šilagalio jėgainėje dirbtų iki dviejų žmonių.

Pasiteiravus, kas Panevėžio rajono savivaldybės vadovybei žinoma apie būsiančią Šilagalio jėgainę, administracijos direktorius Eugenijus Lunskis teigė, kad įvairių skyrių specialistai studijuoja parengtą poveikio visuomenės sveikatai ataskaitą. Jei turės pastabų, jas pateiks per viešą susirinkimą. Administracijos direktorius tvirtino iš pačių šilagaliečių jokių pastabų dėl jų kaime planuojamos statyti jėgainės negavęs.

Žemės ūkio bendrovės „Šilagalis“ direktorius Gražvydas Stankūnas apie būsimąjį statinį teigė nelabai norintis šnekėti. Visgi, jo nuomone, tokia jėgainė turėtų išvaduoti Šilagalį nuo žmonėms nelabai malonių kvapų, dabar sklindančių iš bendrovės karvių fermų.

Statys direktoriaus sklype

Kaip pavyzdį, kokia bus Šilagalio jėgainė, žemės ūkio bendrovės vadovas nurodė esančią netoli Krekenavos, kur energija paverčiamos „Krekenavos agrofirmos“ gyvulių srutos. G. Stankūnas įsitikinęs, jog krekenaviškiai džiaugiasi tokiu statiniu.

„Tikrai būtų gaila, jei, išgirdę apie Šilagalio jėgainę, šilagaliečiai imtų prieš ją protestuoti, kaip, pavyzdžiui, šaukė prieš „Dominari“ gamyklą. Anksčiau šaukė, dabar džiaugiasi, o rajono Savivaldybė prizus tai gamyklai skiria“, – kalbėjo G. Stankūnas.

Ir dar viena detalė. Biometano jėgainės Šilagalyje poveikio visuomenės sveikatai ataskaitoje minima, kad ji bus statoma sklype, kurį statytojai nuomojasi iš piliečio G. S. Tad G. Stankūno paklausus, gal jis ir yra tas G.S., iš pradžių teigęs, jog tik iš nuogirdų žino apie Šilagalyje planuojamą jėgainę, bendrovės vadovas turėjo pripažinti: „Gal ir aš. O kas iš to?“

Jaučia valdžios paramą

Ataskaitoje nurodoma, kad Šilagalio jėgainę numačiusi statyti Kaune įsikūrusi bendrovė „Engerta“ įdarbinusi vieną žmogų – direktorių Vytautą Keršį. Tas pats V. Keršys vadovauja ir Vilniuje įkurtai bendrovei „Horeca sprendimai“. Šioji turi 57 darbuotojus ir užsiima gyvulinės kilmės bei maisto pramonės atliekų tvarkymu, surinkimu, išvežimu, utilizavimu.

Susisiekus su V. Keršiu, šis patvirtino, jog išties sumanęs Šilagalyje pastatyti kol kas vienintelę Lietuvoje itin modernią jėgainę, kuri karvių mėšlą pavers dujomis. Jis teigė statybas planuojantis pradėti jau po metų, o po dvejų, jei nebus trukdžių, jėgainė turėtų pradėti veikti. Pasak jo, Šilagalys statyboms pasirinktas dėl strategiškai patogios vietos, esančios šalia pagrindinių kelių, vedančių į visus šalies didmiesčius bei Latviją. Vietos privalumas – Šilagalio karvių fermos, teiksiančios jėgainei žaliavą.

V. Keršys įsitikinęs, esą jėgaine, kurioje visas mėšlo perdirbimo į dujas procesas bus uždaras, vietos gyventojai jau dabar turėtų džiaugtis. Anot verslininko, žmonės bus išvaduoti nuo blogų kvapų iš fermų. Be to, pasak jo, ateityje darbą šioje jėgainėje turėtų gauti net septyni žmonės.

Verslininkas pridūrė, kad tokių ar panašių jėgainių statybas remia šalies vadovybė – t. y. ir pats prezidentas, ir Vyriausybė, tad trukdžių statyboms tikrai neturėtų būti.

Gyventojus išgąsdino

Šilagalio kaimo bendruomenės pirmininkė Nijolė Brogienė teigė, kad pastatyta jėgainė būtų kone galas kaimui.

„Tapsime ne šiaip atliekų, o š… perdirbimo centru. Visi badys mus pirštais“, – žinia apie planuojamas statybas išgąsdino pirmininkę.

Ji teigė neturinti žodžių įvertinti situacijai ir būtinai apie tai kuo garsiau skelbsianti bendruomenei. Anot N. Brogienės, iki šiol jų dar niekas neinformavo apie kokias nors statybas.

O į Krekenavos seniūną Vaidą Kaušakį kreipėmės klausdami, ar krekenaviškiai išties džiaugiasi netoli jų pastatyta jėgaine, panašia į tą, kokią ketinama statyti Šilagalyje.

„Nei džiaugiamės, nei ką. Bet turiu pripažinti, kad pastačius šią jėgainę srutų smarvė Krekenavos gyventojų nebekamuoja“, – patikino seniūnas.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.4000

Sėkmės paslaptis: nori uždirbti iš mėsinių galvijų, vien juos paleisti į pievą nepakaks (2)

Žemės ūkio kooperatyvas „ Sartų lankų jautiena “ – sėkmingos veiklos pavyzdys, tačiau...

Efektyviausi Lietuvos pieno ūkiai – kiek melžia iš karvės (2)

Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis ir ministro patarėjas Daivaras Rybakovas įteikė...

Garsios prieškario bajorės buitis ir gyvenimas – nieko panašaus į tai, ką rodo filmuose (1)

Prieš šimtmetį anapus iškeliavo tvirtu charakteriu pasižymėjusi prozininkė, dramaturgė,...

Didžiausias Lietuvos šeimos pieno ūkis: kiek karvių ir kokie trys svarbiausi sėkmės faktoriai (1)

Žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas įteikė „Pienės 2021“ apdovanojimą pirmosios...

Aktinidijų ūkis – ar verta auginti šią kultūrą

Tadas Subaitis su aktinidijomis „bendrauja“ jau gana seniai. Tiesa, šios pažinties pradžia buvo...

Top naujienos

D+Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė

Sausio 13 d. mitingas kunigo Sasnausko akimis: ačiū Dievui, kad ten nebuvau, nes būčiau neiškentęs (19)

Nepriklausomybės aikštėje vykęs sausio 13 d. minėjimas drauge su karčiomis mitingo priemaišomis...

D+Alberto Nardelli, Jorge Valero, Arne Delfs

Putinas Europai ruošia naują realybę (2)

Didžiosios Europos valstybės vis labiau nerimauja, kad net jeigu Rusijos prezidentas Vladimiras...

Laidoje išgirdusi, kas šnekama apie Nausėdą, žiūrovė apstulbo: pati ten buvau ir tai – melas LRT pripažino suklydę (612)

Po sausio 13-osios minėjimo pasigirdo kalbos apie jame dalyvavusių žmonių etiketą. Kai kurie vėl...

Po smarkaus vėjo – malonesni orai: pokyčiai džiugins vos parą

Artimiausią parą stiprės aukštesnio atmosferos slėgio laukas, tad įsivyraus malonesni orai....

Europos čempionatą paliekančios Lietuvos rinktinės treneris traukiasi iš posto specialiai Delfi iš Košicės (2)

Lietuvos rankininkai pusę rungtynių tampė nervus tituluotiems norvegams, bet galiausiai pralaimėjo...

Antarktidoje užfiksuotas stulbinantis reiškinys: į Žemę trenkėsi antimaterija, atskriejusi iš kosmoso gelmių (48)

Ji atskriejo iš kosmoso. Ir buvo labai maža. Bet jos laukė ne tik IceCube, bet ir visa fizikų...

Parako prieš norvegus pakako vienam kėliniui: Lietuva Europos čempionate liko be taškų (10)

Lietuvos rankinio rinktinė pasirodymą Europos čempionate užbaigė pirmadienį: trečioje F...

Pandemijos lūžio galime sulaukti jau šiais metais: nauja problema – nežinomos pasekmės persirgusiems kovidu dar gali laukti blogiausias scenarijus (161)

Siekiant apsaugoti svarbiausias valstybei funkcijas atliekančius sektorius, Lietuvoje nuo pirmadienio...

Bostone spindėjo Valančiūnas, tačiau „pelikanai“ nesulaikė „Celtics“ lyderių (1)

NBA čempionate Naujojo Orleano „Pelicans“ (16/28) svečiuose 92:104 (29:18, 17:21, 23:32, 23:33)...

Kasdienybės herojai. Kodėl trečiąkart išsiskyrusi Repčenkaitė nebenori santuokos, o Pogrebnojus neturi konkurentų (5)

Trečiakart išsiskyrusi Violeta Repčenkaitė. „Skyrybos nebuvo lengvos. Ir niekada nebūtų,...