aA
Greičiausiai daugelis jaunų žmonių, ypač vidurinę mokyklą baigę abiturientai, svajoja ištrūkti iš tėvų namų, tapti studentais, mąstyti apie ateitį, keliauti po pasaulį, sutikti ir pažinti įdomių žmonių, siausti vakarėliuose bei mėgautis savo gražiausiais gyvenimo metais.
Martyno Nenorto ūkis
© DELFI / Rafael Achmedov

Bet šis straipsnis ne apie tokius svajoklius.

Vaikystė šiltnamyje

Vienam Jonavos rajone gyvenančiam jaunuoliui viso to visiškai nereikia. Jis dar vaikystėje pradėjo leisti laiką ne vaikams skirtoje erdvėje – šiltnamyje.

Susipažinkite, jo vardas Martynas Nenortas. Kaip pats pasakoja, jis jau nuo 8 - 9 metų šalia tėvų namų turėjo šiltnamį, kuriame augino pomidorus ir agurkus. Nuo pat vaikystės Martyną traukė kapstytis darže, auginti daržoves bei mėgautis derliumi. Jaunas vyras juokiasi, kad ta trauka jo nepaleidžia ir iki šiol.

Metams bėgant neįprastas vaikui Martyno pomėgis reikalavo vis daugiau laiko ir ... ploto.

Dabar jau 23 metų jaunuolis kuria savo nuosavą ūkį, turi 6 ha atviros žemės bei 25 arų šiltnamių. Kol kas M. Nenortas dar blaškosi ieškodamas pusiausvyros tarp jam patinkančių augalų bei tų, kurie atneša didesnį pelną.

„Pati pradžia buvo prie tėvų namų. Gyvenome nuosavame name, šalia jų turėjau šiltnamius, vėliau ten pasidarė per mažai vietos. Dar besimokydamas mokykloje aš jau dirbau Jonavoje kolektyviniuose soduose, ten turėjau 12 arų, iš kurių 10 arų užėmė šiltnamis“, – savo ūkininkavimo pradžią prisimena M. Nenortas.

Baigęs vidurinę mokyklą jaunasis ūkininkas išėjo iš tėvų namų, pardavė sodus bei pridėjęs uždirbtus ir sutaupytus pinigus, nusipirko sodybą su žeme Naujasodyje, apie 15 km nuo Jonavos.

Savas ūkis

„Baigiau 12 klasių ir įlindau pilnai į ūkį. Baigiau ūkininkų kursus, kad gaučiau reikiamą ūkininkavimui pažymėjimą. Agronomijos nesimokiau. Mano tėvai visai ne tos srities žmonės: tėvas prekybininkas, mama meno ir dailės mokytoja. Jie net pas mane šiemet dar nebuvo atvažiavę. Tik senelis bitininkas. Aš pats iš pradžių tų bičių bijojau, nenorėjau, o paskui patiko“, – aiškina žmogus

„Pagrindinis mano verslas šiuo metu yra agurkai, pomidorai ir gėlės, jos sudaro 30 proc. pajamų. Anksčiau auginau ankstyvas bulves, bet šiemet atsisakiau. Vietoje bulvių bus daugiau gėlių. Ne tai, kad ieškau savęs, bet nėra kam be manęs dirbti. Dirbu vienas, kažkiek padeda šeimos nariai, kaimynai, kai reikia, samdausi žmones“, - apie savo ūkininkavimą pasakoja M. Nenortas.

Be minėtų daržovių ir didelio įvairių gėlių asortimento 4 sezoną dirbantis jonaviškis dar turi 23 šeimas bičių, taip pat šiltnamiuose augina svogūnų laiškus, laukuose pusę hektaro užsodinta česnakais. Taip pat Martynas augina ir parduoda įvarius daigus. Ūkininkas supranta, kad jam vienam viską daryti ir suspėti yra per daug, kad reiktų apsiriboti ties kažkuria viena sritimi.

Agurkai maitintojai

„Niekas manęs neverčia, galėčiau kažką mesti, turėčiau ir to laiko daugiau, bet matomai, man taip patinka. Link ko einu, tiksliai dar nežinau. Buvo daržovių ūkis, dabar traukia gėlės. Dar vis blaškausi. Gėlėms reikalingi mažesni plotai. Ir tas ir tas gerai. Prie širdies labiau daržovės, bet gėlės pelningesnės. Viskas man patinka, nepatiktų – nedirbčiau. Nieko negaliu atsisakyti. Dar turiu 16 avių, bet čia labiau sau auginu. Vištų, paukščių nenoriu, kai mieste buvau turėjau triušių, vištų, ančių. Čia tam nebeturiu laiko, be to, lapės šeškai išpjautų viską.

Kad čia įsikursiu ilgam tai tikrai, bet ką aš darysiu tiksliai, dar neaišku. Šiuo metu gyvenu iš agurkų, pardavinėju Jonavos turguje, dalį – Kaune. Turiu savo klientūrą, jiems jau 6 metus parduodu. Dar perpardavinėtojams kažkiek perleidžiu. Svogūnų laiškus vežu į Kauno naktinį turgų“, – pasakoja M. Nenortas.

Kalbai pakrypus apie jauną ūkininko amžių, M. Nenortas šypsosi, kad seniai žinojo, kuo nori užsiimti. Taip pat buvo tikras, kad gyvens kaime, o ir Martyno tėvai jau susitaikė su tokiu sūnaus sprendimu.

„Yra tų jaunų ūkininkų, gal ne tiek tokių užsidegusių. Tokių kaip aš nežinau ar yra, nors ir neieškojau. Užsidirbau, nusipirkau žemes ir išėjau iš namų. Kiek galima su tais tėvais gyventi? Aš jau mokykloje 3 – 4 klasėje turėjau savo pinigų, ko reikėjo nusipirkdavau.

Tėvai žino, kad neperkalbės, nebesikiša, nieko nebesako. Gal reiktų mažinti. Aš jau ir pats suprantu, kad čia visko man per daug. Kartais per parą miegu 2 - 3 val. Čia ne tik aistra, čia pragyvenimo šaltinis. Visada sakau, kad už minimumą tikrai nedirbsiu. Man darbas turi patikti, be to, niekas man nepavadovaus. Jei pradės vadovauti, aš išeisiu. Aš pats sau ponas“,– savo pasirinktą gyvenimo kelią tvirtai atstovauja M. Nenortas.

Martyno Nenorto ūkis
Martyno Nenorto ūkis
© DELFI / Rafael Achmedov

Didmiestis netraukia

Vaikinas tikina, kad miesto gyvenimas jo visiškai nežavi. Jo netraukia užsienis, didmiesčiai, bendraamžių mėgiamos pramogos, naktiniai klubai. Tiesa, vienam gyventi irgi sunkoka, Martynas pripažįsta, kad norėtų susirasti antrąją pusę, nes vienatvė kartais slegia. Tik atsiranda dvejonių, kad sunku bus rasti tokį žmogų, kuriam bus priimtina jo pasaulėžiūra.

„O ką žmona? Kol kas dar jaunas. Bet surasti kažką, kas į tokią peklą lįstų, turbūt bus sunkoka. O manęs iš čia neiškrapštysi, tada nebus ir žmonos. Nemanau, kad ir vėliau kažkas pasikeis. Tikiu, bandau tikėti, kad atsiras tokia moteris, kuri kartu į tą pačią peklą lįs.

Kalbant apie vienatvę, tai visko būna, kitą sykį išeini, dirbi ir negalvoji. Bandau tą vienatvę užmušti darbais. Draugų yra, kaimynai labai geri, man daug padėjo, jie šiek tiek vyresni, bet ne tame esmė. Labai jiems dėkingas. Turiu tų draugų, bet nėra kada draugauti. Vienatvė yra vienatvė. Gal nebūsiu visą laiką vienas“, – atvirauja M. Nenortas.

Ūkininkas supranta, kad tik nuo jo vieno darbo priklauso sėkmė. Samdyti žmones sunku, nes ūkyje dažnai būna tik sezoninis darbas, o ir ūkis kol kas nėra labai didelis, tai ir mokėti daug neišeina. Giminės padėti ne visada linkę.

Martyno Nenorto ūkis
Martyno Nenorto ūkis
© DELFI / Rafael Achmedov

„Pilna to darbo, žiemą reikia šiltnamį remontuoti, malkas ruošti, dar kažką. Tai būna, atsikeli ir nenori dirbti, atsiguli ir guli. Ir ką nepadarei – pats kaltas. Yra tokių darbų, kur privalau padaryti, tai negaliu gulėti. Bet negalėčiau dirbti nuo 8 iki 5. Tarkim, yra koks renginys, aš galiu mesti ką darau ir važiuoti, o dirbdamas pastovų darbą negalėčiau to daryti.

Ko trūksta iki pilnos laimės? Norėtųsi, kad savi padėtų, bet tai ne jų sritis, tai kam kankinti? Tokiam versle turi dirbti savi, žmona, vaikai. Žinau pavyzdžių, staigiai prireikia atsivežus daigus susodinti. Dabar va, turiu 6 tūkst. našlaičių, reikia jas sodinti, nes kuo greičiau, tuo geriau. Tai jei būtų didelė šeima, supuola visi, padaro – vakare balius. O ką dabar, teko samdyti žmones“, – atsidūsta M. Nenortas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(100 žmonių įvertino)
4.6300
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Melioracijos grimasos: kaimynai nebesikalba, savivaldybė užversta skundais

„Gimtąjį...“ pasiekė Aukštakalnių (Kamajų sen.) gyventojos Polinos Trapnauskienės dukters...

Nufilmavo, kaip po pūgos iš sniego iškasamos gyvos karvės (7)

Pietų Dakotos (JVA) gyventojas feisbuke paskelbė vaizdus, kaip atrodo miestelis po jį užgriuvusios...

Didieji ūkiai suabejojo grūdais, bet jau rado išeitį (55)

Žemės ūkio bendrovės ir kai kurie didieji ūkiai pradėjo galvoti, kaip diversifikuoti veiklą,...

Jaunasis ūkininkas vaikystę praleido šiltnamyje: tai, ko išmoko, tapo aukso vertės (195)

Greičiausiai daugelis jaunų žmonių, ypač vidurinę mokyklą baigę abiturientai, svajoja...

Perdirbėjai nusprendė paaiškinti, kodėl už pieną ūkininkams moka skirtingai kas iš tiesų kraunasi pelną iš smulkių ūkininkų (25)

Ką tik ūkyje primelžtas pienas atrodo vienodai, tad kodėl už natūralų pieną vieni gauna...

Top naujienos

Kaupimą pensijai sustabdė tūkstančiai: ką planuoja likusieji? (113)

Maždaug kas dešimtas apklaustasis nurodė toliau planuojantis nebekaupti II-oje pensijų pakopoje,...

Memfis turi naują didvyrį: karjeros rungtynes sužaidęs Valančiūnas parklupdė 57 taškus pelniusį Hardeną (49)

„Šiandien mūsų komanda buvo smarkiai išretinta traumų. Tačiau galų gale tai buvo nesvarbu,...

Neįminta prezidento rinkimų mįslė: kam nukeliaus Matijošaičio balsai (231)

Vasario mėnesį „ Spinter tyrimai “ atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad, jei...

„Žalgiriu“ besididžiuojantis Jasikevičius: žinote, tie vyrukai tikrai turi charakterį specialiai Krepšinis.lt iš Tel Avivo (47)

Kauno „Žalgiris“ karnavalinę šios savaitės žydų nuotaiką kaip reikiant pagadino: svečiai...

Krentantį „Boeing“ išgelbėjo ne tarnybos metu skridęs pilotas (41)

Kai oro linijų „ Lion Air “ lėktuvo įgula visomis išgalėmis stengėsi suvaldyti krentantį...

Tokio pavasario Lietuvoje laukėme ilgai – savaitgalį mėgausimės šiluma (7)

Ketvirtadienio naktį, nešinas nedideliais krituliais (daugiausia lietumi), per Lietuvą keliaus...

Moteriškos paslaptys: liga, kurios priežasčių dažnai nežino net gydytojai

Neretai apie sveikatą susimąstome tik tuomet, kai ji pablogėja. Tuomet pradedame galvoti, ką...

Ėmėsi baisiausio Lietuvos kelio remonto – iki rudens ribos eismą Molėtų plente (26)

Kelias A14, arba plentas nuo Vilniaus iki Molėtų, neretai pavadinamas baisiausiu Lietuvos keliu....

Guoga apie sprendimą nebesitraukti iš politikos: gulėjau lovoje ir pajutau tuštumą (359)

Naujausias Antano Guogos statymas – Centro partija. Kur ir kodėl dingo pažadai trauktis iš...

Meile nepilnametei garsėjančio Elono Peniko „gražuoliuko“ etiketė nežeidžia, bet jo nuotraukos gali apgauti (70)

Ištreniruoto kūno nuotraukomis ir romantiška draugyste su nepilnamete, socialinių tinklų...