Pradėjęs eksperimentą, kurio metu bandau apsirūpinti savo auginamų vištų kiaušiniais ir suskaičiuoti jų savikainą, nė nesitikėjau, kad susidraugauti su šiais paukščiais bus taip paprasta.
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Todėl skubu dalintis įspūdžiais, kaip per neįtikėtinai trumpą laiką iš nieko apie paukštininkystę neišmanančio kaimiečio tapau tikru vištų augintoju.

Pirma eksperimento dalis čia.

Apie savo eksperimentą papasakoti ir dalyvauti konkurse galite čia

Per savaitę – 16 kiaušinių

Pirmoji pasakojimo dalis baigėsi, kai iš garsiausio Pietų Dzūkijoje Veisiejų turgaus į savo sodybą Šadžiūnų kaime parsivežiau 6 jaunas vištaites ir jau kitą rytą vištidėje radau pirmą jų sudėtą kiaušinį. Iš kelių ant vištidės laktų iš anksto mano padarytų guolių dedeklės pačios išsirinko, kuris joms labiausiai patinka ir kiekvieną dieną ten randu po kelis kiaušinius. Iš viso per savaitę suskaičiavau jų 16.

Kiaušiniai skirtingų atspalvių, šiek tiek skiriasi ir dydis, bet dauguma panašūs į prekybos centruose parduodamus S dydžio rudus kiaušinius. Savaitės pabaigoje pastebėjau, kad jų lukštai, anksčiau nesiskyrę nuo parduotuvinių, tapo tvirtesni – pramušant reikia daugiau jėgos.

Pirmosios kiaušinienės kepimas didelėje keptuvėje ant sviesto tapo mažyte šeimos švente. Sumušus didžiausią kiaušinį paaiškėjo, kad jame būta dviejų trynių. Skonio skirtumas nuo parduotuvinių kiaušinių – vos juntamas, o gal tik įsikalbėtas. Kuo daugiau vištos vaikštinėja po kiemą ir lesa besikalančią žolę, tuo geltonesni tampa kiaušinių tryniai.

Prie lesyklos reikia ir girdyklos

Drauge su vištomis įsigyta lesykla pasirodė esanti ypatingai patogus įrenginys. Pirmąją dieną į ją pripyliau maždaug 3-3,5 kg lenkiškų kombinuotų pašarų. Jų užteko 6 dienoms. Jeigu lesyklą užpildyčiau visiškai, rūpintis nereikėtų visą savaitę.

Tačiau užeiti į vištidę vis tiek tekdavo po kelis kartus per dieną, nes vandenį vištoms atsigerti patiekiau iš šuns rekvizuotame dubenėlyje. Tenka pripažinti, kad nė neįsivaizdavau, jog paukščiai išgeria tiek daug vandens. Be to, kapstydamos vištidės kraiką, į dubenėlį vištos primeta šieno, užteršia vandenį žemėmis. Todėl apsisprendžiau papildyti vištidės įrangą plastikine girdykla, veikiančia panašiu principu, kaip lesykla – į lovelį visada pasipildo tik tiek vandens, kiek nugeria vištos.

Pirkti girdyklos ketvirtadienį vėl išsiruošiau į Veisiejų turgų. Iš kelių girdyklų modelių išsirinkau vidutinio dydžio – 8 litrų talpos, kainavusią 6,5 euro. Toks įspūdis, kad mano vištos kažką panašaus jau yra matę, nes iškart nuskubėjo prie vištidėje pastatytos girdyklos ir, nė neskaitę instrukcijos, puolė skanauti šviežią vandenį.

Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Grūdus pirksiu per javapjūtę

Turguje sutikau tą patį paukštyno atstovą, šį kartą atvežusį ne tik rudų, bet ir juodų bei raibų vištaičių. Išgirdęs, kad prieš savaitę mano pirktos vištos jau deda kiaušinius, jis patikino, jog taip ir turėjo būti, o netrukus vištidė turėtų pasiekti „projektinį galingumą“, tai yra kiekviena višta kasdien sudėti po kiaušinį.

Garbingo amžiaus ūkininkas iš Leipalingio krašto atvežė į Veisiejus parduoti visas savo vištas, nes sako, kad sveikata jau neleidžia jomis rūpintis. 2 metų rudas ir juodas dedekles vyras pardavinėjo vos po 3 eurus, o jeigu pirkčiau daugiau negu vieną ar dvi, tai nuleistų kainą iki 2,50 euro. Buvau besusigundantis papildyti savo mažąjį paukštyną, bet žmona privertė suabejoti, ar skirtingo amžiaus ir kilmės paukščiai sugebės taikiai sugyventi po vienu stogu.

Gatvelėje prie turgaus iš automobilių ir mikroautobusų grūdais prekiaujantys ūkininkai papasakojo, kad vištų augintojai iš jų daugiausiai perka kviečius. 40 kg maišą galima įsigyti už 7 eurus. Vištų pardavėjas patarė, kad sumanius dedekles lesinti ekologiškai, būtų naudinga su kviečiais pamaišyti kukurūzų, kurie turi daug baltymų. Tačiau aną savaitę mano įsigytas lenkiško lesalo maišas dar apypilnis, todėl grūdų pirkimą nusprendžiau atidėti iki javapjūtės – gal tuomet bus dar pigiau.

Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Katė gavo į nosį, o šuo nori žaisti gaudynes

Kadangi beveik pusės hektaro ploto mano kiemas aptvertas aukšta tinklo tvora, kiekvieną rytą atidarau vištidės duris ir leidžiu vištoms pačioms spręsti – likti viduje ar išeiti pasivaikščioti. Kol kas nė viena iš jų nebandė perskristi tvorą arba prasisprausti pro tinklo apačią.

Nerimavau kaip naujas kiemo gyventojas priims senbuviai kacinai ir mūsų Vidurinės Azijos aviganė Panda. Jauna, dar nė metų neturinti katė Šeškutė bene pirmoji pabandė prisėlinti prie kieme besiganančių vištų. Nežinau, kokie buvo jos tikrieji kėslai, bet gavusi snapu į nosį kaip mat pasislėpė už tujos.

Panda nusprendė vištas išdidžiai ignoruoti, tačiau kartais, kai jos ko nors pasibaido, taikosi pažaisti gaudynes. Tokie žaidimai su žvėrimi, kurio nasrai didumo su lig krosnies pakuros anga, žiopliems paukščiams gali baigtis tragiškai, todėl stengiamės laiku sudrausminti Pandą ir išaiškinti jai, kad vištų liesti nevalia. Sakė, kad suprato, nors šimtu procentų pasitikėti, kad teisingai supratau šuns kūno kalbą, negalėčiau.

Šadžiūnuose, prie Ilgio ežero pelkynų, gyvena graži lapių šeimyna, kurią ne kartą esu sutikęs ten vaikštinėdamas fotografuoti gervių. Bet į mūsų kiemą rudoji su savo gimine neužsuka, matyt nemėgsta šuns draugijos. Kol kas vištomis nesusidomėjo ir sename ąžuole nuobodžiaujantis suopis. Jis vis apsuka ratą virš kaimo, bet pavasarį pievose ir taip daug visokiausio grobio, todėl mūsų kiemą lenkia iš tolo.

Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Išlaidos beveik nedidėja, bet kiaušiniai vis dar „auksiniai“

Palaidai po kiemą vaikštančios vištos turi vieną blogą savybę – tuštinasi kur papuola. Reguliariai įsimynus į vištašūdžius ir su tais pačiais mėšlinais batais užėjus į namo vidų kvapai pamažu keistųsi, įsigertų į sienas ir drabužius, o paskui net nepastebėčiau, kad padoresnėje draugijoje žmonės stengiasi laikytis nuo manęs atokiau.

Kol kas šitą problemą bandau spręsti vištas pratindamas ganytis atokesnėse kiemo zonose ir sode, o kiemo avalynę prieš eidamas į namus palikdamas terasoje arba nuplaudamas tekančiu vandeniu. Eidamas į vištidę aunuosi guminiais botais, su kuriais po namus nevaikštau.

Nepaisant visų čia aprašytų smulkmenų, įsitikinau, kad nedidelio būrelio dedeklių vištų auginimas yra viena mažiausiai laiko, pastangų ir pradinio kapitalo reikalaujančių ūkininkavimo formų. Todėl visą savaitę erzinau žmoną, kad vištų eksperimento sėkmė skatina pagalvoti, kad turim dar vieną didelį mūrinį tvartą, kuriame laisvai išsitektų pora karvių arba visas būrys ožkų, tik jų melžimo kursus abiems reikėtų kažkur išklausyti.

Bendros išlaidos nuo vištų projekto pradžios jau pasiekė 68 eurus, bet toliau beveik neauga, o pajamos – 16 kiaušinių.

Laukite tęsinio.

Norėdami dalyvauti siųskite savo istoriją ir nuotraukas.

Prizai, kurie guli redakcijoje ir laukia eksperimento dalyvių.

Pagrindinis prizas, kuris bus įteiktas rugsėjo mėnesį įdomiausio eksperimento autoriui:
Tai benzininis variklis ir 300 eurų kuponas įrankiams, kurie prie jo tvirtinasi, įsigyti.

Be to, papildomai laimėtojas dar gaus:
Krepšį technikai
Kuro bakelį kuro 5L permatomas
Variklinę alyvą

Kiekvieną mėnesį apdovanosime įdomiausius to mėnesio eksperimentus.

Gegužė: Akumuliatorinė žoliapjovė STIHL FSA 45

Birželis: Akumuliatorinės krūmų ir žolės žirklės STIHL HSA 25

Liepa: Akumuliatorinės žirklės gyvatvorėms STIHL HSA 45 su integruotu akumuliatoriumi

Rugpjūtis: Akumuliatorinis pūtiklis STIHL BGA 45

Konkurso taisyklės:

1. Laukiame jūsų istorijų iki rugsėjo 1 d.. Kas mėnesį burtų keliu redakcija išrenka vieno eksperimento autorių, kuriam atiteks aukščiau nurodytas prizas.

2. Konkurso dalyviai sutinka būti filmuojami, fotografuojami DELFI specialiam reportažui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Verstaminietės ožkos net NATO kariškius sustabdė (4)

Užsukus pas Verstaminų kaime, savo tėviškėje, įsikūrusią Oną Sušinskaitę, iškart akys...

Rašytojas Edmundas Malūkas dovanojo 7 ha pievos šieną – kuo baigėsi eksperimentas (140)

Šimtų tūkstančių egzempliorių tiražu leidžiamų detektyvų autorius Edmundas Malūkas...

Kaimo realybė: ūkį prižiūri sūnus, o jo įkūrėja pinigus uždirba Danijoje (24)

Kalbuosi su Vita Krušinskiene iš Kirsnelės kaimo, vėl norėčiau parašyti ūkininke, bet, ko...

Prancūzijos ambasados virtuvės šefas Dzūkijos kaimelyje sukūrė sėkmingą verslą – klientai iš visos Lietuvos (39)

Kulinarijos specialistas Valius Čepanonis , įsteigęs Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir...

Žymus rašytojas Edmundas Malūkas dovanoja šieną iš 7 ha pievos (66)

Šimtų tūkstančių egzempliorių tiražu leidžiamų detektyvų autorius Edmundas Malūkas...

Top naujienos

Santuokos sakramento auka: už norą tuoktis prestižinėje bažnyčioje pakloja įspūdingas sumas (51)

Vienas iš didžiausių galvos skausmą keliančių klausimų jaunavedžiams – kiek aukoti...

Šuns apkandžiota kaunietė: jo šeimininkė net nemėgino sudrausminti keturkojo – spruko, palikusi vaikus (7)

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi svetimo šuns sužalota ir įbauginta...

Žaibo iškrova - vis dar už pažinimo ribų: gali nutrenkti ir mieste, ir net namuose (65)

Nidos kurorte praėjusį savaitgalį žaibas nutrenkė 1986 metais gimusią moterį. Pasak...

Mįslinga tatuiruote pasipuošusi Meilutytė praleis beveik visą pasaulio taurės sezoną (271)

Glazge (Jungtinė Karalystė) vykusiame Senojo žemyno čempionate Rūta Meilutytė demonstravo ne...

Norint išsvajotų skrydžių – sunkiai įgyvendinama sąlyga dėl gyventojų skaičiaus (36)

Palangos oro uoste naujos krypties į Vokietiją prašantys uostamiesčio verslininkai sulaukė...

Monika Šalčiūtė turi žinutę vieno kambario butus Vilniuje išnuomoti bandantiems žmonėms (133)

Socialinių tinklų žvaigždė Monika Šalčiūtė piktinasi aukštomis būsto nuomos kainomis...

Mirė Nobelio taikos premijos laureatas, buvęs JT vadovas Kofis Annanas papildyta 15.34 (87)

Buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofi Annanas...

Blažytė: Galkinas pasišaipė labai laiku ir labai taikliai (626)

Labai laiku ir labai taikliai – taip Rusijos komiko Maksimo Galkino pokštus apie Dalią...

Didžiausias automobilių gamintojų galvos skausmas, arba kodėl nauji modeliai bandomi Laplandijoje

„Test World“ Suomijoje yra vienintelė vieta pasaulyje, kurioje automobilių gamintojai...

Verstaminietės ožkos net NATO kariškius sustabdė (4)

Užsukus pas Verstaminų kaime, savo tėviškėje, įsikūrusią Oną Sušinskaitę, iškart akys...