aA
Pradėjęs eksperimentą, kurio metu bandau apsirūpinti savo auginamų vištų kiaušiniais ir suskaičiuoti jų savikainą, nė nesitikėjau, kad susidraugauti su šiais paukščiais bus taip paprasta.
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Todėl skubu dalintis įspūdžiais, kaip per neįtikėtinai trumpą laiką iš nieko apie paukštininkystę neišmanančio kaimiečio tapau tikru vištų augintoju.

Pirma eksperimento dalis čia.

Apie savo eksperimentą papasakoti ir dalyvauti konkurse galite čia

Per savaitę – 16 kiaušinių

Pirmoji pasakojimo dalis baigėsi, kai iš garsiausio Pietų Dzūkijoje Veisiejų turgaus į savo sodybą Šadžiūnų kaime parsivežiau 6 jaunas vištaites ir jau kitą rytą vištidėje radau pirmą jų sudėtą kiaušinį. Iš kelių ant vištidės laktų iš anksto mano padarytų guolių dedeklės pačios išsirinko, kuris joms labiausiai patinka ir kiekvieną dieną ten randu po kelis kiaušinius. Iš viso per savaitę suskaičiavau jų 16.

Kiaušiniai skirtingų atspalvių, šiek tiek skiriasi ir dydis, bet dauguma panašūs į prekybos centruose parduodamus S dydžio rudus kiaušinius. Savaitės pabaigoje pastebėjau, kad jų lukštai, anksčiau nesiskyrę nuo parduotuvinių, tapo tvirtesni – pramušant reikia daugiau jėgos.

Pirmosios kiaušinienės kepimas didelėje keptuvėje ant sviesto tapo mažyte šeimos švente. Sumušus didžiausią kiaušinį paaiškėjo, kad jame būta dviejų trynių. Skonio skirtumas nuo parduotuvinių kiaušinių – vos juntamas, o gal tik įsikalbėtas. Kuo daugiau vištos vaikštinėja po kiemą ir lesa besikalančią žolę, tuo geltonesni tampa kiaušinių tryniai.

Prie lesyklos reikia ir girdyklos

Drauge su vištomis įsigyta lesykla pasirodė esanti ypatingai patogus įrenginys. Pirmąją dieną į ją pripyliau maždaug 3-3,5 kg lenkiškų kombinuotų pašarų. Jų užteko 6 dienoms. Jeigu lesyklą užpildyčiau visiškai, rūpintis nereikėtų visą savaitę.

Tačiau užeiti į vištidę vis tiek tekdavo po kelis kartus per dieną, nes vandenį vištoms atsigerti patiekiau iš šuns rekvizuotame dubenėlyje. Tenka pripažinti, kad nė neįsivaizdavau, jog paukščiai išgeria tiek daug vandens. Be to, kapstydamos vištidės kraiką, į dubenėlį vištos primeta šieno, užteršia vandenį žemėmis. Todėl apsisprendžiau papildyti vištidės įrangą plastikine girdykla, veikiančia panašiu principu, kaip lesykla – į lovelį visada pasipildo tik tiek vandens, kiek nugeria vištos.

Pirkti girdyklos ketvirtadienį vėl išsiruošiau į Veisiejų turgų. Iš kelių girdyklų modelių išsirinkau vidutinio dydžio – 8 litrų talpos, kainavusią 6,5 euro. Toks įspūdis, kad mano vištos kažką panašaus jau yra matę, nes iškart nuskubėjo prie vištidėje pastatytos girdyklos ir, nė neskaitę instrukcijos, puolė skanauti šviežią vandenį.

Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Grūdus pirksiu per javapjūtę

Turguje sutikau tą patį paukštyno atstovą, šį kartą atvežusį ne tik rudų, bet ir juodų bei raibų vištaičių. Išgirdęs, kad prieš savaitę mano pirktos vištos jau deda kiaušinius, jis patikino, jog taip ir turėjo būti, o netrukus vištidė turėtų pasiekti „projektinį galingumą“, tai yra kiekviena višta kasdien sudėti po kiaušinį.

Garbingo amžiaus ūkininkas iš Leipalingio krašto atvežė į Veisiejus parduoti visas savo vištas, nes sako, kad sveikata jau neleidžia jomis rūpintis. 2 metų rudas ir juodas dedekles vyras pardavinėjo vos po 3 eurus, o jeigu pirkčiau daugiau negu vieną ar dvi, tai nuleistų kainą iki 2,50 euro. Buvau besusigundantis papildyti savo mažąjį paukštyną, bet žmona privertė suabejoti, ar skirtingo amžiaus ir kilmės paukščiai sugebės taikiai sugyventi po vienu stogu.

Gatvelėje prie turgaus iš automobilių ir mikroautobusų grūdais prekiaujantys ūkininkai papasakojo, kad vištų augintojai iš jų daugiausiai perka kviečius. 40 kg maišą galima įsigyti už 7 eurus. Vištų pardavėjas patarė, kad sumanius dedekles lesinti ekologiškai, būtų naudinga su kviečiais pamaišyti kukurūzų, kurie turi daug baltymų. Tačiau aną savaitę mano įsigytas lenkiško lesalo maišas dar apypilnis, todėl grūdų pirkimą nusprendžiau atidėti iki javapjūtės – gal tuomet bus dar pigiau.

Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Katė gavo į nosį, o šuo nori žaisti gaudynes

Kadangi beveik pusės hektaro ploto mano kiemas aptvertas aukšta tinklo tvora, kiekvieną rytą atidarau vištidės duris ir leidžiu vištoms pačioms spręsti – likti viduje ar išeiti pasivaikščioti. Kol kas nė viena iš jų nebandė perskristi tvorą arba prasisprausti pro tinklo apačią.

Nerimavau kaip naujas kiemo gyventojas priims senbuviai kacinai ir mūsų Vidurinės Azijos aviganė Panda. Jauna, dar nė metų neturinti katė Šeškutė bene pirmoji pabandė prisėlinti prie kieme besiganančių vištų. Nežinau, kokie buvo jos tikrieji kėslai, bet gavusi snapu į nosį kaip mat pasislėpė už tujos.

Panda nusprendė vištas išdidžiai ignoruoti, tačiau kartais, kai jos ko nors pasibaido, taikosi pažaisti gaudynes. Tokie žaidimai su žvėrimi, kurio nasrai didumo su lig krosnies pakuros anga, žiopliems paukščiams gali baigtis tragiškai, todėl stengiamės laiku sudrausminti Pandą ir išaiškinti jai, kad vištų liesti nevalia. Sakė, kad suprato, nors šimtu procentų pasitikėti, kad teisingai supratau šuns kūno kalbą, negalėčiau.

Šadžiūnuose, prie Ilgio ežero pelkynų, gyvena graži lapių šeimyna, kurią ne kartą esu sutikęs ten vaikštinėdamas fotografuoti gervių. Bet į mūsų kiemą rudoji su savo gimine neužsuka, matyt nemėgsta šuns draugijos. Kol kas vištomis nesusidomėjo ir sename ąžuole nuobodžiaujantis suopis. Jis vis apsuka ratą virš kaimo, bet pavasarį pievose ir taip daug visokiausio grobio, todėl mūsų kiemą lenkia iš tolo.

Vištų auginimas - eksperimentas II dais
Vištų auginimas - eksperimentas II dais
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Išlaidos beveik nedidėja, bet kiaušiniai vis dar „auksiniai“

Palaidai po kiemą vaikštančios vištos turi vieną blogą savybę – tuštinasi kur papuola. Reguliariai įsimynus į vištašūdžius ir su tais pačiais mėšlinais batais užėjus į namo vidų kvapai pamažu keistųsi, įsigertų į sienas ir drabužius, o paskui net nepastebėčiau, kad padoresnėje draugijoje žmonės stengiasi laikytis nuo manęs atokiau.

Kol kas šitą problemą bandau spręsti vištas pratindamas ganytis atokesnėse kiemo zonose ir sode, o kiemo avalynę prieš eidamas į namus palikdamas terasoje arba nuplaudamas tekančiu vandeniu. Eidamas į vištidę aunuosi guminiais botais, su kuriais po namus nevaikštau.

Nepaisant visų čia aprašytų smulkmenų, įsitikinau, kad nedidelio būrelio dedeklių vištų auginimas yra viena mažiausiai laiko, pastangų ir pradinio kapitalo reikalaujančių ūkininkavimo formų. Todėl visą savaitę erzinau žmoną, kad vištų eksperimento sėkmė skatina pagalvoti, kad turim dar vieną didelį mūrinį tvartą, kuriame laisvai išsitektų pora karvių arba visas būrys ožkų, tik jų melžimo kursus abiems reikėtų kažkur išklausyti.

Bendros išlaidos nuo vištų projekto pradžios jau pasiekė 68 eurus, bet toliau beveik neauga, o pajamos – 16 kiaušinių.

Laukite tęsinio.

Norėdami dalyvauti siųskite savo istoriją ir nuotraukas.

Prizai, kurie guli redakcijoje ir laukia eksperimento dalyvių.

Pagrindinis prizas, kuris bus įteiktas rugsėjo mėnesį įdomiausio eksperimento autoriui:
Tai benzininis variklis ir 300 eurų kuponas įrankiams, kurie prie jo tvirtinasi, įsigyti.

Be to, papildomai laimėtojas dar gaus:
Krepšį technikai
Kuro bakelį kuro 5L permatomas
Variklinę alyvą

Kiekvieną mėnesį apdovanosime įdomiausius to mėnesio eksperimentus.

Gegužė: Akumuliatorinė žoliapjovė STIHL FSA 45

Birželis: Akumuliatorinės krūmų ir žolės žirklės STIHL HSA 25

Liepa: Akumuliatorinės žirklės gyvatvorėms STIHL HSA 45 su integruotu akumuliatoriumi

Rugpjūtis: Akumuliatorinis pūtiklis STIHL BGA 45

Konkurso taisyklės:

1. Laukiame jūsų istorijų iki rugsėjo 1 d.. Kas mėnesį burtų keliu redakcija išrenka vieno eksperimento autorių, kuriam atiteks aukščiau nurodytas prizas.

2. Konkurso dalyviai sutinka būti filmuojami, fotografuojami DELFI specialiam reportažui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ūkininkai tikisi „įdarbinti“ kieme augantį ąžuolą (5)

Anykščių rajono jaunieji ūkininkai Kotryna ir Algimantas Meidai prieš porą metų įsteigė...

Kam XXI amžiuje prireikė grąžinti senąsias ganiavos tradicijas (7)

Europos Sąjungoje vykdoma aplinkosaugos politika kol kas nepajėgia sustabdyti biologinės...

Pamėgino pardavinėti derlių – kainos vilniečiams sukėlė juoką (44)

Iš Jungtinių Amerikos Valstijų atėjęs Helovinas įleidžia šaknis ir Lietuvoje. Kaip toje...

Japonus nuo lokių gina robotai vilkai

Japonijos miestuose ir provincijoje gyvenantys žmonės pastaruoju metu susiduria su rimta problema...

100 ha ūkis: be samdinių, iš augintinių tik šuo (30)

Antrą vietą geriausių 2020 m. Šilutės ūkininkų rinkimuose pelnė Žemaičių Naumiesčio...

Top naujienos

Vieną dieną kartu žaisime futbolą danguje, Diego: jautri draugų ir varžovų reakcija į Maradonos mirtį (80)

Nors Argentinos futbolo dievukas Diego Armando Maradona jau keletą dešimtmečių negalėjo...

Saulės pasiilgę lietuviai „šluoja“ keliones į Maldyvus: vilioja ne tik saugus poilsis, bet ir stipriai sumažėjusios kainos (142)

Atslenkant žiemai lietuviai nepaisydami pandemijos vėl ima galvoti, kaip ištrūkti ten, kur...

Diena bus sausa ir vėsi: formuosis plikledis (1)

Ketvirtadienis išauš vėsokas, bet sausas . Pirmoje dienos pusėje šalies pietiniuose ir...

Mirė futbolo legenda Diego Maradona Argentinoje – trijų dienų gedulas (493)

Argentinos žiniasklaida paskelbė, kad mirė vienas garsiausių visų laikų pasaulio futbolininkų...

Siunčiami į COVID-19 sergančiųjų namus medikai neslepia pykčio: ne tik nėra prasmės, bet ir didžiulė rizika (335)

Prieš dvi savaites Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, jog kiekviena savivaldybė...

Dužusias olimpines svajones ir teisėjų vagystes užglaistė sėkmė Rusijoje: dabar mums absoliučiai ramu (38)

„Draugai klausė, kaip reikia vadinti žmones, kurie nugali olimpinius čempionus? Tada mes...

Prancūzai pusdienį pasitreniravo taikyti naujas taisykles po „Brexit“ – Kente iškart nutįso 8 kilometrų vilkikų eilė (35)

Kente antradienį netikėtai susidarė aštuonis kilometrus besidriekianti vilkikų eilė. Taip nutiko...

Apklausa: dirbančios moterys paaukštinimo turi prašyti pačios, priešingai nei vyrai (108)

Finansų pasaulyje dirbančios moterys pareigomis pakeliamos daug rečiau nei vyrai , nebent jos...

Orijaus kelionės. Vienas įspūdingiausių dvarų Lietuvoje, kurį pastatė ne grafai ar karaliai, o senolis iš Lentvario (3)

Nuvykęs į Lentvarį Orijus gyvenamųjų namų rajone, šiek tiek panašiame į kolektyvinius sodus,...

Žieminis rapsas – saugus būdas sukaupti ir išsaugoti azotą sėjomainoje (5)

Žieminio rapso pasėlių plotus Lietuvoje lemia žieminių javų pjūties darbai bei žieminio rapso...

|Maža didelių žinių kaina