aA
Kiekvienais metais ir vis dažniau žiemos metu matome bandas galvijų, vaikštančių sniegu nuklotomis pievomis.
Galvijai sniege
Galvijai sniege
© Šilutės naujienos

Tokie vaizdai ne vienam primena prieš keletą metų Šilutės rajoną garsinusius skandalus, kuomet keletas netvarkingų ūkininkų žiemos metu taip šaltyje laikė ir melžiamas karves, ir net prieauglį. Tai piktindavo žmones, daugelis neapsikentę skambindavo tai į redakcijas, tai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šilutės skyriaus inspektoriams ar net Savivaldybės valdžiai.

Dabar apie tokius nevykėlius „ūkininkus“ jau nebegirdime, nesulaukiame ir skambučių dėl šaltyje stingdomų galvijų. O žiemos apklotu nuklotuose laukuose matomi tokie gyvuliai turi tankų rudą ar balkšvą kailį ir visu savo kūnu rodo, jog jie yra sveiki ir stiprūs mėsinės veislės atstovai, o mūsų žiemų šalčiai jiems – vienas juokas.

Daugėja mėsinių galvijų bandų

Faktą, kad jau senokai nėra gaunama skundų dėl netinkamai laikomų gyvulių, patvirtina ir VMVT Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus inspektorius Vytautas Mockus. Jis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad mūsų rajone yra apie 2000 mažesnių ar didesnių galvijų bandų, tarp kurių apie 80 bandų laikomi ir mėsinės veislės galvijai. Juos dažniausiai ir matome išėjusius pasivaikščioti po snieguotas pievas. Kiekvienais metais tokių mėsinių galvijų bandų vis daugėja.

Rajono ūkininkai jau žino, kad net ir giliausią žiemą veterinarijos gydytojai nepataria visiškai izoliuoti gyvulių ir laikyti juos nuolat uždarytus tvartuose ar kitose laikymo vietose. Šiltesniu oru – iki 15 laipsnių šalčio – nesant stipraus vėjo, kritulių galima išleisti tokius galvijus pasivaikščioti po lauką, nes tai teigiamai veikia jų sveikatą ir produktyvumą. Mėsinių veislių galvijus, kurie yra atsparesni šalčiui, lauke galima laikyti ištisus metus, jeigu jiems sudarytos galimybės pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų. Tam tikslui įrengiamos atvirų konstrukcijų pastogės, angarai ar kiti statiniai. Pastato anga turėtų būti atsukta į tą pusę, iš kurios nėra vyraujančių vėjų.

Pieninių veislių galvijų laikyti taip vadinamu šaltuoju būdu nepatartina, nes jie nėra pakankamai atsparūs žiemos temperatūroms. Be to, laikant tokius galvijus žiemą lauke, tikėtini ir ekonominiai nuostoliai: dėl energijos, kurią gyvulys naudos savo kūno temperatūrai palaikyti, melžiamos karvės gali prarasti pieną, prasidės tešmenų uždegimai. Todėl tokius gyvulius rekomenduojama išleisti tik mocionui – trumpiems pasivaikščiojimams gryname ore, kad pagerinti jų medžiagų apykaitą, virškinimą, kvėpavimą ir kraujotaką.

Galvijai sniege
Galvijai sniege
© Šilutės naujienos

Parduoda jauniklius iki 1 metų

Saugų seniūnijos Petrelių kaimo ūkininkas Kęstutis jau turi apie 300 mėsinių galvijų bandą. Jis veisia beragius Limuzinus, turi ir mėsinių mišrūnų. Parduoda dažniausiai jauniklius iki vienerių metų. Visai užaugintai produkcijai turi supirkėjus, todėl jokio vargo dėl realizacijos nejaučia.

Mėsinius galvijus auginti, pasak Kęsučio, jam sekasi, juos auginti paprasčiau nei pieninės veislės gyvulius. Nereikia rūpintis melžimu, nes tai yra žindeniai gyvuliai – juos išmelžia jaunikliai.

Galvijai yra laikomi tvartuose – pašiūrėse, kitaip tariant pastatuose, turinčiuose tik tris sienas, šeriami šienu ir žalia mase. Jaunikliai papildomai šeriami ir kombinuotaisiais pašarais.
„Mėsiniai gyvuliai patys pasirenka, kiek jiems norisi pabūti lauke, kiek pabraidyti snieguose. Jiems tai įprasta ir malonu. O žmonės, kuriems anksčiau gal ir buvo neįprasta matyti galvijus, braidžiojančius po sniegą, dabar jau apsiprato ir jokių skandalų tai matydami nebekelia“, – sako ūkininkas.

Augina ir veislei, ir mėsai

Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Dėkintų kaime ganosi apie 800 mėsinių galvijų banda. Jų savininkas yra bendrovė, kuriai vadovauja Valdas Balčiūnas. Jis mėsinius galvijus auginti pradėjo vienas pirmųjų Šilutės krašte, prieš 15 metų. Angusų veislės galvijai kilę iš Škotijos. Jie maitinami specialiais pašarais – šienu, šienainiu, kukurūzų silosu. Tokią gausią bandą prižiūri vos 5 darbuotojai, užaugintus gyvulius bendrovė parduoda tiek veislei, tiek mėsai.

V. Balčiūnas taip pat pasakoja, jog šie galvijai laisvai braidžiodami po sniegą jaučiasi puikiai.

„Pradžioje buvo žmonių, kurie reiškė baimę, kad tokie gražūs gyvuliai sušals. Dabar matyt jau visi aplinkiniai apsiprato ir supranta, kad lietuviškas šaltukas jiems nebaisus: storas kailis ir stora oda gerai apsaugo juos nuo neigiamos temperatūros. Svarbu, kad jie poilsiui turėtų pastogę ir sausą vietą kur prigulti“, – pasakojo V. Balčiūnas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.8889

Vienkiemyje be elektros įsikūrę vilniečiai pagalbos atsisako (144)

Ukmergės rajono policijos komisariatas praėjusią savaitę išplatino jautrią informaciją apie...

Dėl neįprastų veislių žmonės puolė skųsti ūkininkus, kad šie kankina gyvūnus (22)

Kiekvienais metais ir vis dažniau žiemos metu matome bandas galvijų, vaikštančių sniegu...

Gyvulius auginantys lietuviai perspektyvų nemato: karvę turėjo parduoti už 1,36 Eur (189)

„Girsūdų“ žemės ūkio bendrovės fermos Pasvalio raj., kuriose tilpo 430 karvių dabar...

Lietuviai augina krevetes – planuose jomis užtvindyti Europą (49)

Šviežių krevečių užsimanę ir jų Lietuvoje neradę gurmanai įsuko verslą, kuris šiandien...

Pasirinkimą ūkininkauti lėmė svajonė apie vynuogyną (10)

Nuo paauglystės svajojantis turėti savo sodybą ir verslą, Jonavoje gyvenantis Paulius Žemaitis...

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (38)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (34)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (3)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (209)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (43)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

LGBT bendruomenę „iškrypėliais“ pavadinęs Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapelionas atleidžiamas iš pareigų (1078)

Socialiniuose tinkluose šią savaitę pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (77)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (11)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (43)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...