aA
Žiemą pražydusios žibuoklės – palyginti menkas gamtos pokštas. Panevėžio rajone gyvenantis bitininkas Juozapas Rimantas Lisauskas juokauja, kad iš netikėtumo jam net žandikaulis atvipo, kai atidaręs savo avilį išvydo netikėtą vaizdą – viduje dūzgiančias albinoses bites. Senjoras suka galvą, iš kur tokia gamtos staigmena. Tiesa, per jo šešis bitininkavimo dešimtmečius tai jau ne pirmas kartas, kai jo bitelės pateikia netikėtumų.
Bitininkas Juozapas Rimantas Lisauskas (P. Židonio nuotr.)
Bitininkas Juozapas Rimantas Lisauskas (P. Židonio nuotr.)

Paįstrio seniūnijos Juodlieknio soduose gyvenantis J. R. Lisauskas šypsosi: nemažai bitininkų mėgėjų tik žino, kad bitės medų neša ir gali gelti. O jis nuo jaunystės itin domisi šių darbščių vabzdžių gyvenimu, nemažai teko eksperimentuoti, kol medaus nešėjoms pagamino pačius patogiausius ir geriausius avilius.

„Bet baltos bitės – ne mano eksperimento rezultatas. Kai pamačiau, iš netikėtumo net prisėdau. Jeigu būtų viena ar dvi tokios bitelės, dar pagalvočiau, kad kokia gamtos staigmena, bet dabar visas korys – vien albinosai. Per tiek metų pirmas toks atvejis ir neteko girdėti, kad kam nors taip būtų atsitikę“, – iki šiol negali atsistebėti bitininkas. Tiesa, neįprastos baltos spalvos tik tranai – vyriškosios lyties bitės.

Anot bičiulio, jeigu būtų viena ar dvi albinosės, gal ir nebūtų nustebęs, bet iš šešių jo auginamų bičių šeimynų vienoje beveik visi tranai tokie. „Visame koryje radau gal tik tris normalius tranus, daugiau visi – balti. Bet iš šešių šeimynų tik vienoje tokia staigmena“, – vis dar logiško paaiškinimo nerandantis J. R. Lisauskas.

Pateko į rekordų

knygą Bitininką stebina tai, kad albinosės bitelės – tokios pat darbščios kaip ir kitos ir, be savo neįprastos spalvos, daugiau niekuo nesiskiria. Apkaltinti būtų galima vaistus, naudojamus bičių erkėms naikinti, bet jau geras dešimtmetis vyras nesigriebia jokių medikamentų – joms gydyti atradęs savų būdų.

„Erkės mėgsta daugintis ant traninių perelių, tad į avilius įdedu porą tokių korių, ir visi mano aviliai švarūs – jokių kitų priemonių nereikia. Jau dešimt metų nenaudoju jokių vaistų, nes tai labai veiksmingas ir ekologiškas būdas kovoti su bičių erkėmis. Todėl bet kokia chemija kaip akstinas tokiai gamtos išdaigai atkrenta“, – kalbėjo bitininkas.

Bitės albinosės (P. Židonio nuotr.)
Bitės albinosės (P. Židonio nuotr.)

Tiesa, šiemet bitelės gerokai mažiau sunešė medaus, bet, jo žiniomis, ir kiti bitininkai susidūrė su ta pačia problema, mat pavasaris buvo kaip niekad šaltas. Darbštuolėms to, ką surinko, vos pakako pačioms prasimaitinti. „Pirmojo pavasarinio skanumyno beveik neatnešė. Tik neseniai išsukau vasarinį medų – vos po kibirą iš avilio gavau, ir tai labai gerai. Bet tranams šaltas pavasaris neturėjo įtakos – nuo kiaušinėlių padėjimo jie išsirita per 17–18 dienų, taigi sušalti tikrai negalėjo, atvirkščiai, tuo metu buvo itin dideli karščiai“, – pasakojo J. R. Lisauskas.

Tai jau ne pirma tokia jo augintinių staigmena – prieš dešimtmetį šis bitininkas buvo patekęs į Lietuvos rekordų knygą. Tąkart ant vieno rėmelio jis radęs per šimtą motininių lopšelių, nors paprastai bitės tokių sudeda iki dešimties, geriausiu atveju – penkiolika.

„Daugiau nei šimtas motininių lopšelių – jau kone stebuklas. Neįsivaizduoju, kaip galima būtų paaiškinti. Tai jau antras atvejis per mano praktiką, kurio nesuprantu“, – šypsosi bitininkas.

Kaip vaikui žaidimas

Šio bitininko patirtis išties nemaža. Dar būdamas šešerių mamai padėdavo darbuotis prie avilių – dūminti biteles būdavo jo darbas. Nors mama buvo tik mėgėja ir dažniausiai turėdavo vos kelias bičių šeimas, tačiau būtent jos dėka susidomėjo bitininkyste.

„Žinoma, tais laikais apie bites mažai kas išmanė. Jeigu jos sunešdavo medaus – gerai, jeigu ne – ką padarysi, nes supratimo apie bitininkystę beveik nebuvo. Bet perkopęs dvidešimtmetį rimčiau susidomėjau bitelėmis“, – pasakojo 82 metų senjoras.

Dabar jis laiko tik šešias bičių šeimas, nors kažkada jų turėjo per dvidešimt. Bitelės jam, kaip pats sako, kaip vaikui žaidimas. Be to, tai ir savotiška terapija.

„Bitės man pirmiausia malonumas. Būdavo, susipykstu su žmona, ateinu prie avilio, jį atsidarau ir atsisėdęs žiūriu, ką bitės veikia, kaip jos uoliai pluša. Patikėkite, užtekdavo vos dešimties minučių, kad praeitų visas pyktis ir blogos mintys. Taip gelbėdavau santuoką, ir tai puikiai suveikdavo“, – savo gerų šeiminių santykių receptą išduoda J. R. Lisauskas.

Tiesa, nors bitelės – vienas malonumas, tačiau jos reikalauja nemažai laiko ir atsidavimo. Net žiemą nėra kada atsipūsti, nes tuomet tenka avilius tvarkyti, ruoštis kitam sezonui.

„Mano akimis, medus yra net per pigus, skaičiuojant, kiek darbo įdedama“, – įsitikinęs bitininkas. Panevėžio bitininkų draugijos pirmininkas Vaidas Arbutavičius, paklaustas, ar albinosės bitės – išties gamtos išdaiga, pripažįsta, kad tokie atvejai labai reti, bet pasitaikantys dėl giminingo poravimosi. Tačiau hibridiniai būna tik tranai, nes jie perima mamos giminės genus.

„Aš ir pats esu sulaukęs tokių baltų tranų, bet tik viename avilyje. Tik pradarius avilį matyti, kaip į tave žiūri didelės baltos akys. Nors išvaizda jų išskirtinė, bet daugiau niekuo nesiskiria – šeima būna stipri, o ir medų gerai neša“, – paaiškino V. Arbutavičius.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(125 žmonės įvertino)
4.5680

Sostinę iškeitė į gyvenimą vienkiemyje: gyvūnams leido lakstyti laisvai, maistui gaminti naudoja net gėles (90)

Šurmulio kupinas didmiesčio gyvenimas, iškeistas į ramią miškų apsuptį ir kasdienybę gamtoje,...

Rašytojas Edmundas Malūkas: žygiai į istoriją man sudraskė ir susiuvo smegenis, buvo kultūrinis šokas (66)

Mes, tauta, didžiuojamės, kad turime daug pasaulinio garso mokslininkų, ypač kalbininkų ir...

Naujas medaus sezonas: prekybos centruose pusė jo lietuviškas (3)

Ne veltui sakoma, kad medus yra „gyvas“ produktas – ne tik dėl jo gerųjų ir naudingųjų...

Karūnuota gražiausia Lietuvos ožka – ji ne paprasta kaimietė (24)

Ramygaloje karūnuota gražiausia Lietuvos ožka .

Gelbėjosi nuo karantino: išvažiavo į kaimą ir už 1500 eurų pradėjo verslą (14)

Eligijus ir Augustina Debesiūnai Žilinų k. Varėnos raj. prieš karantiną nusprendė iš Vilniaus...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Skandalingiausios Vilniaus statybos pavirto tikra piktžaizde: žmonės, kurie padėjo aukso vertės parašus (2)

Viena gražiausių Vilniaus vietų turėjo tapti ramybės oaze gamtos pasiilgusiems vilniečiams,...

Prognozuoja NT nuomos verslo žlugimą: ar išlošė investavusieji per pandemiją? (17)

Per pastaruosius metus nekilnojamojo turto (NT) pardavimo kainos Lietuvoje augo sparčiausiai...

Mokslininkai jau žino, kas ateityje laukia žmonijos, kai baigsis COVID-19 pandemija (17)

Šiuo metu esame atsidūrę ribotoje erdvėje tarp COVID-19 pradžios ir pabaigos. Nors pandemijos...

Voras.online | D+

Kremlius grimzta į nostalgiją, tačiau tai nepadeda: 3 posovietinės valstybės beldžiasi į ES

Vokiečių leidinys „Funke Mediengruppe“ birželio 6-ąją citavo Europos parlamento prezidentą...

Netikėtas pokalbis su teisėju ir sprogusios emocijos stadione: ar mes galime abu gauti auksą? (5)

Ši akimirka ir jį lydėjusios emocijos geriausių epizodų rinkiniuose suksis ir pasibaigus Tokijo...

Turkija atnaujina verslą, pavertusį ją pagrindine Europos šiukšlių perdirbimo vieta (1)

Turkija atšaukia trumpai besitęsusį kai kurių plastiko atliekų importo draudimą, paskatindama...

Ekscentriškasis japonų milijardierius: nuo skrydžių į Mėnulį iki įspūdingo superautomobilio (1)

Yusaku Maezawa – milijardierius , kurio turtai įspūdingi. Jis planuoja dalį savo turimų...

Mitybos būdas, galintis apsaugoti nuo kai kurių rūšių vėžio ir padėti sulieknėti, bet yra tam tikrų rizikų (4)

Veganiška mityba – tai maitinimasis, vartojant vien augalinį maistą, todėl ji, savaime...

Būsimiems studentams ir jų tėvams verta paskaičiuoti: dalinasi studentiško gyvenimo kaštais trijuose Lietuvos didmiesčiuose

Artėjant naujiems mokslo metams, daugelio tėvų ir jaunuolių, kurie išsikelia iš savo viso...

Manekenė Julija Steponavičiūtė atvirai: kiekvienas modelis jaučia spaudimą atrodyti tobulai (2)

Vienas sėkmingiausių Lietuvos modelių 27-erių Julija Steponavičiūtė , patenkanti į...