aA
Sveikos produkcijos auginimas dar negarantuoja vietos rinkoje – jos išskirtinumą reikia mokėti pateikti bei išreklamuoti. Ekologišką pluoštinių kanapių arbatą gaminantis ūkininkas Gintautas Žebelys tam reikalingų lėšų gavo pasinaudojęs Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.

Šiemet jau prasidėjo trečias šios priemonės paraiškų pateikimo etapas, kuris truks iki rugsėjo 30 d. Jam iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto skirta per 235,5 tūkst. eurų paramos lėšų.

Priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ gali naudotis žemdirbiai, dalyvaujantys ekologiškų produktų gamybos, Europos Sąjungos (ES) pripažintų produktų gamybos ar nacionalinės maisto kokybės (NKP) sistemose.

Teko reklamuoti kanapių naudą

Prieš kelerius metus Tauragės rajono ūkininkas G. Žebelys nusprendė savo ekologinio ūkio sėkmę susieti su pluoštinėmis kanapėmis. Pradėjęs pardavinėti iš jų žiedų bei lapelių pagamintą arbatą jis pastebėjo, kad žmonėms būtina priminti šio mūsų protėvių plačiai vartoto augalo gerąsias savybes.

Tačiau reklaminei medžiagai reikėjo rasti papildomų lėšų, kurių besikuriančiam ūkiui nėra taip paprasta sukaupti. G. Žebelys apsilankė Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teritoriniame paramos administravimo skyriuje, kuriame ir sužinojo, kad pagelbėti gali KPP priemonė „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.

„Ši priemonė labai gera ir reikalinga. Galėjau tinkamai apipavidalinti arbatos pakuotes, užsisakiau dideliu tiražu informacinę medžiagą apie pluoštinių kanapių arbatos savybes, galiu pastatyti ir reklaminius stendus bei kt. Be reklamos, viešinimo sunku tokią produkciją pardavinėti. Mūsų žmonės primiršę, kad dar jų seneliai augino ir vartojo šį unikalų augalą, painioja jį su narkotikais. Išbandę arbatą pirkėjai labai dėkoja už gerą skonį, džiaugiasi, kad pagerėjo savijauta“, – kalbėjo ekologinio ūkio savininkas.

Jis yra nusprendęs naudotis ir kitomis KPP priemonėmis, kurios padėtų modernizuoti ūkį, nes ketina užsiimti ne tik vaistažolių gamyba, bet ir spausti kanapių aliejų, gaminti iš šio augalo kitus produktus.

Gintauto Žebelio ūkis
Gintauto Žebelio ūkis
© Asmeninins albumas

Tiki kanapių produktų perspektyva

Švaria gamta alsuojančiame Pagramančio regioniniame parke G. Žebelys ūkininkauja nuo 2013 metų. Pradėjo nuo avių auginimo, bet sužinojęs apie pluoštinių kanapių auginimo legalizavimą avininkystę stumtelėjo į antrą planą.

Nekreipdamas dėmesio į skeptikų kalbas vyras prieš šešerius metus užsėjo pirmuosius tris hektarus pluoštinių kanapių, skirtų vaistažolių gamybai. Dar po metų įsirengė modernią džiovyklą, o nedideliame ceche pradėjo pakuoti arbatą. Kanapių plotai plėtėsi, produkcija populiarėjo, daug pirkėjų atsirado ir tolimesniame užsienyje. Sutarus su vaistažolių perdirbimo fabriku gaminama ir sumulkinta kanapių žiedų bei lapelių arbata, sufasuota pakeliuose.

„Tikiu, kad kanapės turi didelę perspektyvą. Tie, kurie man sakė, kad nieko gero nebus, dabar ateina konsultuotis, kaip auginti. Po kelerių metų pasaulyje pluoštinė kanapės sukels virsmą ekonomikoje – nėra kito tokio augalo, iš kurio galima būtų pagaminti tūkstančius skirtingų produktų – maistui, drabužiams, statybai, vaistams ir kt. Be to, kanapės puikiai valo orą, atgaivina dirvožemį“, – aiškino G. Žebelys.

Dabar jo ūkis užima apie 24 hektarų. Vaistažolių arbatai auginti skirti 5 hektarai, o šį rudenį bus nuimtas 10 hektarų pluoštinių kanapių derlius, iš kurio bus spaudžiamas aliejus. Taip pat auginama ir avių banda. Ūkininkas laukia greitai po darbų užsienyje sugrįšiančių dviejų sūnų, kurie įsitrauks į stiprią ūkio plėtrą.

Paraiškos – visus metus

Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) 1-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Jūratės Mikaliūnienės, šiemet teikiantieji paraiškas KPP priemonės „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ paramai gauti turėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos pakeitimus bei patikslinimus.

Šiemet ūkininkai paraiškas gali teikti visus metus. Jų priėmimas suskirstytas ketvirčiais, nes taip geriau proporcingai paskirstyti lėšas.

Parama teikiama pirmą kartą įsijungiantiems į kokybės sistemas žemės ūkio veiklos subjektams arba kurie pastaruosius penkerius metus dalyvauja šiose sistemose. Svarbu, kad paraiška būtų pateikta per penkerius metus nuo pirmojo patvirtinamojo dokumento, sertifikato išdavimo arba gamintojo įregistravimo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tvarkomame produktų, kurių pavadinimai įregistruoti garantuoto tradicinio gaminio (GTG) arba ir saugomos kilmės nuorodos (SKVN) arba saugomos geografinė nuorodos (SGN) registre, gamintojų sąraše.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad jeigu pirminis dalyvavimas vyko prieš pateikiant paramos paraišką, ilgiausia penkerių metų paramos trukmė sumažinama tokiu metų skaičiumi, kiek praėjo nuo pirminio dalyvavimo kokybės sistemoje ir paraiškos pateikimo dienos.

Laukia Briuselio patvirtinimo

Šiuo paraiškų rinkimo etapu NKP kokybės sistemoje dalyvaujantiems pareiškėjams parama teikiama tik tuo atveju, jei jie paraiškas pateikė iki 2018 m. Ar NKP kokybės sistemoje dalyvaujančių pareiškėjų paraiškos bus priimamos nuo 2019 m. spalio 1 d. paaiškės artimiausiu metu.

Europos Komisija buvo pareiškusi Lietuvai pastabas, kad NKP sistemų specifikacijos nėra suderintos su Briuseliu. Todėl paraiškų priėmimas NKP kokybės sistemoje naujai dalyvaujantiems pareiškėjams pristabdytas. Ja jau besinaudojantieji ir toliau gaus paramą.

Ji priminė, kad pagal šią priemonę parama teikiama ne ilgiau kaip penkerius metus. Parama ekologiškų produktų gamybos sistemos dalyviams siekia iki 2 998 Eur, ES pripažintų produktų gamybos sistemų dalyviams – 2 776 Eur, NKP gamybos sistemos dalyviams – 2 895 Eur per metus. Finansuojamos išlaidos – būtinos numatytai veiklai vykdyti ir numatytos paraiškoje bei patirtos ne anksčiau kaip nuo paraiškos pateikimo dienos.

Paramos lėšomis, priklausomai nuo pasirinktos veiklos srities, gali būti finansuojamos sertifikavimo, kontrolės, apmokėjimo už tyrimus, numatytus kokybiškų žemės ūkio produktų specifikacijose, išlaidos.

Kokie atrankos kriterijai?

Privalomas mažiausias atrankos balų skaičius – 50 balų. Jeigu paraiškų vertinimo metu nustatoma, kad paraiška nesurinko privalomo mažiausio 50 balų skaičiaus, ji yra atmetama ir toliau nevertinama.

Jei pareiškėjo ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte (SP), yra iki 8 000 eurų įskaitytinai, suteikiama 50 balų; didesnis kaip 8 000 Eur – suteikiama 30 balų.

Jei pareiškėjas yra žemės ūkio kooperatyvo ar asociacijos narys – suteikiama 30 balų.

Jei pareiškėjas ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo dalyvavo programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro patvirtintose mokymų programose, susijusiose su ekologiškų produktų, ES pripažintų produktų, NKP gamybos sistemų ar aplinkosaugos reikalavimų laikymusi (pateiktas programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro išduotas rašytinės formos mokymų baigimo pažymėjimas), – suteikiama 20 balų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Sodininkai ieško vietos rinkoje – gelbės modernūs sandėliai (3)

Didžiausias Lietuvoje sodininkystės ūkis „Naradava“ žengia naują modernizacijos žingsnį,...

Miestiečiai rankomis išplėšė kelis hektarus apleistų nederlingų pievų ir susikūrė klestintį ūkį (15)

Kauniečių šeimai pavyko rasti vaiskrūmius, kuriuos prižiūrėdami gali suderinti gyvenimą mieste...

Žemės ūkio ministerija: ką reikia žinoti apie gaisro Alytuje padarinius? (7)

„Nukentėjusiųjų dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje nuostoliai bus kompensuoti....

Kada naudingiau auginti ne javus, o mišką (4)

Kai įdėjus daug pastangų nederlinga žemė neduoda naudos, žemdirbiai turi gerą alternatyvą –...

Kaip paramą gauti padėjo tai, kad vyras ir žmona turėjo atskirus ūkius (3)

Bendradarbiaujantys smulkūs ūkiai turi realią galimybę pasiekti naują kokybinį lygį. Jiems...

Top naujienos

SEB plėtros vadovas: per ateinančius penkis metus bankui būtina pasikeisti

Lietuvoje viešėjęs SEB grupės verslo plėtros vadovas Robertas Pehrsonas pasakojo apie pokyčius...

Seimas nepailsta – vis ieško būdų, kaip pastorinti pinigines politikams

Seimo Valstybės ir savivaldybių valdymo komitetas, panašu, kad rado būdą, kaip į Seimo...

Seime netikėta iniciatyva: Pranckietis kvies Karbauskį susitikti (12)

Nerimstant diskusijoms dėl pozicijų Seimo valdyboje Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada...

Po kruvinų įvykių Kaune – slaptas planas išvaduoti galimą žudiką: akiratyje atsidūrę teisėjai apklausti STT (238)

Laisvę galima nusipirkti – jei ne už didelius, tai už labai didelius pinigus. Tokia taisykle...

Macrono komanda lipte prilipusi prie netylančių telefonų: nepasiruošusius užklupo ir partnerius, ir konkurentus (16)

Prancūzijos pareigūnai didina apsukas, stengdamiesi pasinaudoti chaosu, kurį sukėlė naujausias...

Populiariausių partijų trejetuke – nauja lyderė: „valstiečiai“ atsidūrė rekordinėse žemumose (505)

Nors „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako manąs, kad šalies žmonės prie...

Tūpsnis lenkams – kai jie baigs pardavinėti savo produkciją, lentynose vietos atsiras ir mums (18)

Šie metai kaip niekad nesėkmingi obuolius auginantiems Lietuvos sodininkams. Ir nors, palyginus su...

Specialisto patarimams verslininkams: sėkmingiems vadovams šiandien nepakanka žvelgti tik į pelną

Dažniausiai žmonėms uždavus klausimą, kas jiems yra sėkmingas verslas , išgirstame žodį...

Mažvydas Jastramskis. Vargas valstybei, kuri proto nevertina (34)

Lietuvoje aukštasis mokslas nėra prioritetas. Jis rūpi mažai kam. Ir tai galioja ne tik...

Mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Antonovas: paskutinis pokalbis ir atsiprašymas sujaudino šeimą (169)

Ketvirtadienio rytą mirė Vidas Antonovas . DELFI žiniomis, jo gyvybė užgeso Šiaulių miesto...