aA
Daug kaimo vietovėse gyvenančių žmonių vargsta dėl dulkančių ir prastos būklės kelių. Šią problemą rajonų savivaldybėms padeda spręsti ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) parama pagal priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastuktūrą“ veiklą „Parama vietiniams keliams“.
Parama vietiniams keliams
© Organizacijos nuotr.

Paraiškas paramai pagal šią veiklą gauti galima pateikti šių metų rugsėjo mėnesį Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) teritoriniuose padaliniuose.

Svarbu atkreipti dėmesį į pakeitimus taisyklėse. Šiemet pareiškėju bus ne Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, o savivaldybių administracijos. Vienam pareiškėjui ir jo projektui galės būti skirta iki 200 000 eurų su PVM, o kompensuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Taisyklėse yra ir kitų pakeitimų.

Šiam etapui skirta per 10 mln. eurų paramos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto.

Dėl dulkių neatverdavo langų

Baigto asfaltuoti kelio Margininkai – Piliuona atidarymas pernai tapo didele švente Dobilijos kaimo, esančio Kauno rajono Taurakiemio seniūnijoje, gyventojams. Ta proga jie asfaltuotu keliu surengė dviračių žygį.

Džiaugtis šio kaimo žmonėms buvo dėl ko, nes ne vieną dešimtmetį jie skendėjo dulkių debesyse, kuriuos sukeldavo žvyrkeliu pralekiantys automobiliai. Anot Taurakiemio seniūnijos seniūnės Danutės Glinskienės, šiuo keliu vyksta gana intensyvus eismas: žmonės lanko Margininkų kapines, važiuoja į bažnyčią bei dirbti į stambų vietos ūkį.

„Kaimo gyventojai turėjo kvėpuoti dulkėmis, dėl kurių negalėdavo nei langų atverti, nei auginti daržovių. Žvyrkelį reikėdavo dažnai greideriuoti. Dalis vairuotojų dėl dulkių net rinkdavosi aplinkinius kelius. Vis tik specialistai aiškindavo, kad čia automobilių srautas per mažas ir remontui stinga lėšų. Žmonės jau buvo beveik praradę viltį, kad situacija gali pasikeisti – susidarė susirašinėjimo su institucijų atstovais storas dokumentų segtuvas“, – prisiminė ji.

Džiaugiasi išasfaltuotu keliu

Vietos žmonėms galimybę rekonstruoti žvyrkelio dalį suteikė pagal KPP priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastuktūrą“ veiklą „Parama vietiniams keliams“ įgyvendintas projektas.

„Dabar negalime atsidžiaugti naujuoju keliu. Daug suaugusiųjų į darbą, o vaikai į mokyklą gali nuvažiuoti dviračiais. Europinės paramos vietos keliams reikšmė yra didžiulė. Visi norime gyventi komfortiškiau – prie asfaltuoto kelio, važinėti švariais automobiliais“, – džiaugėsi D. Glinskienė.

Pasak jos, seniūnijoje dabar dauguma intensyvesnio eismo kelių yra išasfaltuoti – iš jų žvyrkelio liko vos pora kilometrų. Tačiau vietinės reikšmės žvyrkelių yra dar daug. Todėl ateityje laukia nauji projektai.

Paraiškas teiks savivaldybės

ŽŪM 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiojo specialisto Rimanto Dambrausko pastebėjimu, minėta KPP priemonė yra populiari. Praeitą kartą sulaukta paraiškų paramai vietiniams regionų keliams tiesti ir remontuoti didesnei sumai nei buvo skirta lėšų.

Jis pabrėžė, kad šiemet priemonės taisyklėse yra pasikeitimų. Prieš tai pareiškėju buvo Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos, o dabar paraiškas teikti galės savivaldybių administracijos. Jos gali prašyti paramos savo valdomos kaimo vietovės ribose esantiems vietinės reikšmės viešiesiems keliams tvarkyti.

Svarbu ir tai, kad buvo praplėsta remiamos veiklos sritis: remiamas ne tik kaimo vietovės ribose esančio vietinės reikšmės viešojo kelio (-ių) ir (arba) jo ruožo (-ų) rekonstravimas, bet ir (arba) gatvės (-ių) su žvyro danga rekonstravimas ir (arba) kapitalinis remontas (asfaltavimas). Remiami kelio elementai – kelkraščiai, pėsčiųjų ir dviračių takai, šaligatviai, apšvietimo įrenginiai.

Padidino paramos intensyvumą

Pasak R.Dambrausko, buvo padidintas paramos intensyvumas – nuo 50 iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Didžiausia paramos suma vienam pareiškėjui ir pareiškėjo projektui įgyvendinti negali viršyti 200 000 eurų (su PVM).

Paramos gavėjai turi įsipareigoti gyvendinti projektą per 36 mėnesius nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos, bet ne vėliau kaip iki 2023 m. birželio 30 d.

ŽŪM atstovas pabrėžė, kad yra apribotos tinkamos finansuoti projekto bendrosios išlaidos – finansuojama bendrųjų išlaidų dalis gali būti ne daugiau kaip 10 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų ir ne didesnės kaip 3 tūkst. eurų.

Kokie atrankos kriterijai?

Vienas iš paraiškų atrankos kriterijų – gyventojų skaičius. Jei kaimo vietovės, kurioje planuojama kelio ir (arba) jo ruožo, ir (arba) gatvės rekonstrukcija ir (arba) kapitalinis remontas, gyventojų skaičius siekia daugiau nei 201, suteikiama 30 balų; nuo 101 iki 200 (įskaitytinai) – 25 balai; nuo 71 iki 100 (įskaitytinai) – 20 balų; nuo 51 iki 70 (įskaitytinai) – 15 balų; nuo 31 iki 50 (įskaitytinai) – 10 balų; mažiau negu 30 (įskaitytinai) – 5 balai.

Kai kelias ir (arba) jo ruožas, ir (arba) gatvė, kuriai rekonstruoti, atlikti kapitalinį remontą prašoma paramos, yra gyvenvietės ribose, skiriama 10 balų.

Balai skiriami ir atsižvelgiant į tai, kokią dalį projektą teikiančioje savivaldybėje sudaro keliai su žvyro danga (kuo daugiau žvyrkelių, tuo daugiau balų skiriama), ir kt.

Mažiausias atrankos balų skaičius – 30. Tiek balų nesurinkus paraiškos bus atmetamos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Apdovanoti geriausi pieno ūkiai kiek lietuviai melžia iš karvės (7)

Raudondvario oranžerijoje žemės ūkio ministerija ir naujienų portalas „pienoukis.lt“ jau...

Kaip gauti paramą renginiams apie kaimo plėtrą ir žemės ūkį (6)

Lietuvos kaimo tinklo (LKT) narių komunikacijos projektai turėtų ne tik sustiprinti mūsų kaimo...

Kaip mama su sūnumis sukūrė modernų gyvulininkystės ūkį (5)

Rietavo savivaldybės ūkininkė, su kartu ūkininkaujančiu sūnumi įsigijusi grūdų džiovyklą ir...

Rado, kas gali pakelti kaimą – bioekonomika (13)

Į Vakaruose jau važiuojantį bioekonomikos traukinį bando įšokti ir Lietuva – daugiausia...

Aštrius galvijininkystės iššūkius įveikti padeda mokymai

VšĮ „ Mokslinės paslaugos “ organizuoti mokymai apima beveik pustrečio tūkstančio...

Top naujienos

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (37)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

Gyvai / Pirmosios pergalės paieškos: „Žalgiris“ – „Real“ po pirmo kėlinio 18:15

Šiame sezone pergalės skonio Eurolygoje dar neragavęs Kauno „Žalgiris“ (0/2) trečiame ture...

Pirmasis Nausėdos išbandymas tarp ES vilkų: kaip nenublankti prieš Grybauskaitę ir laimėti svarbiausią kovą (92)

2021–2017 m. daugiametė finansinė programa (MFF), arba paprasčiau ES biudžetas, o dar...

Neįprastoje Vilniaus vietoje įsikūręs restoranas pasikeitė neatpažįstamai, bet visos įdomybės prasideda atsivertus meniu (4)

Jau kuris laikas keliaudama iš ar į prekybos centrą „ Ozas ”, DELFI sporto centrą ar...

Netikėtas Seimo valdybos posėdis – kaip viskas vyko iš tikrųjų (255)

Seimui ketvirtadienį panirus į teisinę krizę dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, panašu,...

ES lyderiai vienbalsiai pritarė „Brexit“ susitarimui trys galimi „Brexit“ scenarijai (30)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį vienbalsiai pritarė „Brexit“ susitarimui, tad dabar...

„Go Vilnius” vadovė Inga Romanovskienė: reikia suprasti, kad tam tikri sprendimai gali patikti ne visiems

Išgirdę žodžius „Vilnius – G spot of Europe“ netrunkame prisiminti šią ne tik lietuvių,...

Įsidėmėkite šiuos šešis žingsnius į sėkmę darbe

Šiais skaitmeninių technologijų laikais nepaliaujama srove plūsta kritika, be to, ir patys nuolat...

Garsenybės pasisakė apie alkoholio kontrolę šalyje: dar yra ką keisti (6)

Ketvirtadienio vakarą žinomi žmonės rinkosi į ,,Domino" teatro naujojo sezono premjerą...

Išvyskite: „Laura Daili“ pristatė kūrybos dvidešimtmetį vainikuojančią kolekciją

Ketvirtadienio vakarą sostinės viešbutyje „Courtyard by Marriott“ iškilmingai pristatyta...