aA
Sėkmingai pieno gamintojų kooperatyvų veiklai reikia ne tik kokybiškos žaliavos – būtini ir modernūs pienvežiai. Šiuos brangiai kainuojančius pirkinius įsigyti padeda Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ parama.
Karvės
Karvės
© AFP / Scanpix

Paramos lėšos skiriamos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto.

Iškart pajuto privalumus

Stiprindama savo rinkodaros ir logistikos galimybes, Plungėje įsikūrusi žemės ūkio kooperatinė bendrovė (ŽŪKB) „Pieno gėlė“ šiemet įsigijo du modernius pienvežius ir priekabą. Žengiant tokį investicinį žingsnį gera paspirtimi buvo KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ parama.

„Būtinai turėjome atnaujinti bendrovės turimą transportą. Kitu atveju būtume tarsi medinėmis kojomis. Modernūs pienvežiai padeda mūsų ūkininkams gauti daugiau pajamų, nes gera logistika leidžia lengviau pasirinkti geresnę kainą mokančius žaliavos supirkėjus“, – aiškino ŽŪKB „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas Jonas Kuzminskas.

Įsigijusi naujus 11 tonų talpos pienvežius kooperatinė bendrovė jau skaičiuoja ekonominę naudą – sumažėjo sąskaitos už transporto remontą, taupomi degalai. Kiekvienoje mašinoje įrengta pieno paėmimo duomenų sistema, atspausdinamas čekis, todėl su ūkininkais dėl pateiktos žaliavos nekyla ginčų. Modernios mašinos naudingos ir aplinkosaugos požiūriu, nes variklių CO2 emisija atitinka naujausius europinius standartus.

Planuojama, kad investicijos bendrovei turėtų atsipirkti per 5 metus.

Banko durų nevarstė

Stambiam pieno gamintojų kooperatyvui, kuriam priklauso apie pusę tūkstančio narių, dėl brangių pirkinių nereikėjo varstyti banko durų – ūkininkai turėjo savo santaupų. O mažiau kaip pusę reikiamos sumos vėliau padengė KPP priemonės paramos lėšos.

„Ne taip lengva atnaujinti transportą, kuriam reikia skirti dideles sumas. Modernus pienvežis kainuoja apie 120 tūkstančių eurų. Mažesniam kooperatyvui jį įsigyti be tokios geros KPP priemonės paramos būtų iš viso sudėtinga“, – pastebėjo J. Kuzminskas.

Pernai skirstant šios srities paramą įvyko svarbus pokytis. Daugiau nei 28,8 mln. eurų suma lygiomis dalimis paskirstyta 10 Lietuvos apskričių. J. Kuzminsko nuomone, toks sprendimas yra teisingas ir labai svarbus, nes milijoninės lėšos gali tolygiau pasiekti įvairius žemės ūkio produkcijos perdirbėjus.

Būtinas kokybiškas transportas

Pasak valdybos pirmininko, „Pieno gėlė“ bet kuriuo atveju būtų pirkusi naujus pienvežius bei priekabą – daugiau nei prieš dešimtmetį įsigytos trys mašinos jau nuvažiavo daugiau kaip 1,2 mln. kilometrų. Be paramos žaliavai vežti reikalingas mašinas kooperatyvas būtų įsigijęs, matyt, ne per vieną kartą.

„Kai dar tik pradėjome veiklą, iš Prancūzijos nusipirkome naudotus pienvežius, nes neturėjome pinigų, nebuvo ir paramos. Dabar mūsų bendrovė pajėgi sukaupti daugiau lėšų, planuoti tokius pirkinius. Du naujus pienvežius esame nupirkę tik už savo lėšas, o dar tris – pasinaudoję praėjusio laikotarpio KPP priemone. Stengiamės pasinaudoti europinės paramos galimybėmis, nes tai padeda sustiprinti mūsų konkurencingumą įtemptame pieno sektoriuje. Investuoti būtina laiku“, – tvirtino jis.

J. Kuzminskas priminė, kad pieno gamyba yra nenutrūkstamas procesas, taikomi itin griežti maisto saugos reikalavimai. Todėl gamintojų kooperatyvui visuomet būtina turėti patikimą ir kokybišką transportą, o kelyje įvykus incidentui sugebėti operatyviai pasiųsti atsarginį pienvežį, kuris perpumpuotų gabenamą pieną.

Pieno gėlė
Pieno gėlė
© Organizatorių archyvas

Įsteigė pieno gamintojų grupę

Jau devyniolika veiklos metų skaičiuojanti „Pieno gėlė“ – vienas iš lyderiaujančių pieno gamintojų kooperatyvų. Anksčiau bendrovei priklausė net apie 900 narių. Tačiau pastaraisiais metais garbaus amžiaus sulaukę pieno gamintojai traukėsi iš gamybos, be to, visas šalies pieno sektorius susiduria su sunkumais. Todėl gerokai sumažėjo ir kooperatyvo narių skaičius, bet parduodamo pieno kiekis išaugo.

„Pieno gėlei“ produkciją tiekiantys ūkininkai laiko apie 5000 melžiamų karvių, o vasaros metu per dieną primelžiama apie 75–80 tonų pieno, kuris parduodamas ne tik Lietuvos įmonėms, bet ir didesnes kainas pasiūlantiems Lenkijos supirkėjams.

„Šiemet dirbome neblogai. Galėjome kooperatyvo nariams išdalyti nemažą priedą“, – pasidžiaugė J. Kuzminskas.

Pernai „Pieno gėlė“ ėmėsi ir perspektyvių organizacinių permainų. Ji su Šilutės rajone veikiančiu kooperatyvu „Pamario pienas“ ir kupiškėnų kooperatyvu „Pienininkai“ įsteigė pirmąją Lietuvoje pieno gamintojų grupę „Pieno partneriai“.

„Pajutome, kad tokios grupės jėga ir nauda yra didesnė, ir derėtis yra lengviau“, – tvirtino valdybos pirmininkas.

Vasarą per dieną „Pieno grupė“ supirkėjams galėjo pasiūlyti apie 150 tonų pieno. Didžioji jo dalis iškeliavo į Lenkiją.

Parama vienam projektui – iki 1,3 mln. eurų

2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ prioritetai – didinti perdirbėjų gyvybingumą ir konkurencingumą, skatinti inovacines technologijas ir maisto tiekimo grandinės organizavimą, įskaitant žemės ūkio produktų perdirbimą ir tiekimą rinkai.

Šia parama naudojasi juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio produktų perdirbimu ir (arba) rinkodara, taip pat užsiimantys žemės ūkio veikla ir perdirbantys dalį valdoje užaugintos produkcijos bei planuojantys užsiimti žemės ūkio produktų perdirbimo ir (ar) rinkodaros veikla.

Pagal priemonę remiamas vaisių, uogų, daržovių bei grybų perdirbimas ir (arba) rinkodara, augalininkystės produktų perdirbimas ir (arba) rinkodara; mėsos perdirbimas ir (arba) rinkodara; pieno perdirbimas ir (ar) rinkodara, perdirbimo procese susidariusių atliekų perdirbimas ir kt.

Didžiausia paramos suma vienam projektui gali siekti iki 1,3 mln. eurų, o 2014–2020 metų laikotarpiui – iki 4 mln. eurų.

Paramos gavėjams finansuojama 40 proc. tinkamų projekto įgyvendinimo išlaidų, o 50 proc. intensyvumo parama gali būti skiriama gaminantiems ekologiškus žemės ūkio produktus asmenims (jei po projekto įgyvendinimo visu kontrolės laikotarpiu įsipareigojama perdirbti tik sertifikuotą ekologišką žaliavą) bei pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams (išskyrus atvejus, kai prašoma mažesnio paramos intensyvumo).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kaip skiriama parama kepyklėlėms, autoservisams ir šokolado gamybai (3)

Grožio salonai, konditerijos gaminių kepyklėlės, automobilių remonto dirbtuvės, šokolado gamyba...

„Žaliojoje savaitėje“ pagrindinis lietuviškas akcentas – gigantiškas šakotis (7)

Berlyne prasidėjo 85–oji tarptautinė žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės paroda...

Jaunieji ūkininkai atgijo – kas padėjo (19)

Jaunųjų ūkininkų organizacijų atstovai negaili gerų žodžių Lietuvos kaimo plėtros...

Kam smulkieji ūkiai naudoja paramą (4)

Smulkiųjų ūkininkų pasakojimai apie gautą paramą – itin jaudinantys. Jie labai nuoširdžiai...

Trumpoji maisto grandinė – kokia parama prekybai

Sūriai, dešros, daržovės ir kiti ūkininkų ūkiuose išauginti ir perdirbti švieži produktai...

Top naujienos

Už Matijošaičio dvare atliktus darbus jų vykdytojas turės atlyginti tūkstantinę žalą valstybei: baudų bus daugiau (199)

Metų pradžia Kauno merui V. Matijošaičiui priklausančiame Kačiūniškės dvare darbus...

Žingsnius link WNBA dedančiai Jocytei tenka atsiprašinėti Parkerio už „Žalgirio“ marškinėlius specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (53)

„Trenerių požiūris į žaidėjus. Nesvarbu, ar berniukai, ar mergaitės. Į visus žiūri...

Šaltasis karas tarp JAV ir Kinijos bus visiškai kitoks: laukia pasaulio padalijimas (335)

Antrasis šaltasis karas , vykdomas žmonių perpildytoje planetoje, kur baimę didina socialiniuose...

Vietoj lauktos siuntos – varvanti lūženų krūva: paštas vilniečiui turėjo paaiškinimą (223)

Permirkusi lūženų krūva, – štai taip gautą siuntą, siųstą iš Kinijos ir atsiimtą Lietuvos...

Koronavirusas sparčiai plinta už Kinijos ribų: vis daugiau žmonių suserga ir kitose šalyse prognozuoja, kiek žmonių dar nežino, kad gali būti užsikrėtę; atnaujinta 13.12 (392)

Patvirtintų naujo tipo koronaviruso sukeltos pneumonijos atvejų skaičius Kinijoje sekmadienį...

Atradimas imuninėje sistemoje gydant vėžį: yra vilties, kad bus galima padėti visiems sergantiems (37)

Mokslininkų ką tik atrastas naujas žmogaus imuninės sistemos aspektas, anot ekspertų, gali būti...

Ištyrus darbo rinką Anglijoje – perspėjimas: milijonai rizikuoja tapti bedarbiais (39)

Ištyrus darbo rinkos poreikius Didžiojoje Britanijoje, paaiškėjo, kad milijonai žmonių dėl...

Vilnietis sutrikęs: vos tik gavo pinigų už komandiruotę, valdininkai nusprendė išmesti iš socialinio būsto (287)

Sigitas Danilevičius su drauge Virginija Balaišiene jau dešimt metų gyvena socialiniame būste...

Ką daryti, jei žmona pasiuntė į turgų parnešti geros mėsos (43)

Kalvarijų turguje kartu su profesionaliu virėju Jevgenijumi Volkovu renkamės kokybišką mėsą,...

Po princo Harry ir Meghan Markle pasitraukimo – nauji karališkieji titulai Williamui ir Kate (19)

Pastarasis metas karališkajai šeimai nepagailėjo išbandymų ir pokyčių,. Po to kai princas...