aA
Miškininkams, kurie nori padidinti savo valdomų miškų ekosistemų atsparumą ir aplinkosauginę vertę, šiemet jau antrą kartą suteikta galimybė prašyti paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
Geriausias Lietuvos miškininkas apie tai, kaip ugdyti mišką, kad jis duotų kuo daugiau naudos
© Shutterstock

Norint tuo pasinaudoti reikėtų suskubti, nes paraiškos priimamos trumpą laiką – nuo gruodžio 16 d. iki gruodžio 30 d.

Paraiškos teikiamos užpildant ŽŪMIS elektroninę paraiškos formą, naudojantis ŽŪMIS portalo prieiga adresu https://zumis.lt.

Uždarbio miške mažai

Miškininkų dinastijos atstovas, buvęs ilgametis Ukmergės miškų urėdas Antanas Hofmanas, kartu su žmona valdantis apie 100 ha miško, sako, kad parama miškininkams labai reikalinga. Jos reikia ir miško įveisimui, ir jaunuolyno ugdymui ir kt.

„Kol miškas užauga, jam reikia skirti daug dėmesio. Jeigu miško neprižiūrėsi, nieko gero nelauk“, – teigė nusipelniusio Lietuvos miškininko vardą pelnęs vyras. Anot jo, ypač daug darbo reikalauja jaunuolynų ugdymas, o pajamų iš to negausi. Tačiau sutvarkius jaunuolyną išauga miško vertė.

Parama jaunuolynų ugdymui teikiama pagal KPP priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.

„Tiems, kas nori tinkamai prižiūrėti mišką, ši priemonė yra viena iš efektyviausių. Galvojant apie miško ateitį, būtina ugdyti jaunuolynus. Tiesa, iš to uždarbio nėra, bet darbo daug. Geras sprendimas, kad šiemet buvo padidinta išmoka už jaunuolyno ugdymą. Tai tikrai motyvuoja miškininkus“, – sakė A. Hofmanas.

Miškas
Miškas
© Romas Sadauskas - Kvietkevičius

Gavo paramą 15 ha jaunuolyno plotui sutvarkyti

A. Hofmanas pasakojo teikęs tris paraiškas dėl paramos jaunuolynui ugdyti ir finansavimą gavęs maždaug 15 ha jaunuolyno plotui sutvarkyti. Jis pabrėžė privalumą, kad dabar leidžiama tam pačiam jaunuolynui prašyti paramos du kartus per 2014-2020 m. programos įgyvendinimo laikotarpį. „Jaunuolynai greitai auga, tad kartais reikia pakartoti tuos darbus“, – pastebėjo miškininkas.

Kaip ugdomi jaunuolynai? „Pavyzdžiui, pasodini eglaites, o tame miško plote savaime prisisėja daug lapuočių. Vertingesnius lapuočius reikia palikti ir paugdyti, nenaudingus krūmus, kurie stelbia pagrindinis medžius, iškirsti. Turėdami daugiau erdvės medžiai gauna daugiau saulės, greičiau auga, stiprėja, taigi, visas medynas tampa kokybiškesnis. Jaunuolynas ugdomas iki 20 metų“, – aiškino vyras.

Patyręs miškininkas sakė, kad dėl šiltėjančio klimato miškuose prasčiau jaučiasi spygliuočiai, dabar labiau vertinamas beržas. Miškininkaujant reikia atsižvelgti į tokias tendencijas.

Miškininkų dinastija siekia 300 metų

A. Hofmanas teigė anksčiau miškuose pats daug nuveikdavęs darbų, dabar dėl amžiaus reikia talkininkų. Vyras džiaugėsi, kad padeda miškininkystės mokslus studijavęs vyriausiasis anūkas.

„Anksčiau pats dariau, o dabar jam duodu pasireikšti. Čia reikia kvalifikuoto žmogaus“, – pastebėjo buvęs ilgametis Ukmergės miškų urėdas.

Nusipelniusiam miškininkui būtų daug džiaugsmo, jeigu anūkas nenutoltų nuo miškininkystės – juk Hofmanų giminės miškininkų dinastija siekia 300 metų.

„Kiek žinau savo giminės istoriją, šeimoje visada buvo miškininkų. Prieš 300 metų netoli Ukmergės gyvenęs grafas Kosakovskis mano protėvį pakvietė tvarkyti miškų ir medžioklės reikalų. Nuo to laiko miškininkystė – giminės kraujyje. Mano tėvas visą amžių pradirbo miškininku, mama buvo eigulio dukra“, – pasakojo miškininkų giminės dinastijos atstovas ir pridūrė, kad jo žmona taip pat yra paveldėjusi miško.

Paprastoji eglė
Paprastoji eglė
© Shutterstock

Suteikta galimybė šiemet antrą kartą teikti paraiškas

2020 m. paraiškos buvo renkamos nuo liepos 15 d. iki rugsėjo 14 d. Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos duomenimis, per šį laikotarpį miškų valdytojai pateikė 37 paraiškas, kurios surinko 30 privalomų atrankos balų ir daugiau, bei paprašė 1 857 468 Eur paramos, o šiam paraiškų rinkimo etapui buvo skirta 1 834 883 Eur paramos lėšų.

Nuo gruodžio 16 d. iki gruodžio 30 d. sudaryta galimybė dar kartą teikti paraiškas pagal 2014–2020 m. KPP priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.

ŽŪM primena, kad paramos gali kreiptis privačių ir valstybinių miškų valdytojai, įgyvendinantys projektus kaimo vietovėje. Nekilnojamasis turtas (miškas, miško žemė ar statiniai), į kurį investuojama, turi priklausyti pareiškėjui nuosavybės, bendrosios dalinės arba jungtinės nuosavybės teise, būti valdomas panaudos arba kitais pagrindais ir (arba) nuomojamas nuo paramos paraiškos pateikimo dienos ne trumpesniam kaip 10 metų laikotarpiui.

Parama teikiama šioms veikloms: pamiškių formavimui; miškuose esančių saugomų natūralių buveinių ar saugomų rūšių buveinių atkūrimui arba būdingos miško struktūros palaikymui; nevietinių medžių rūšių medynų (kai nevietinės medžių rūšys medyne yra vyraujančios) pertvarkymui (rekonstrukcijai) į vietinių medžių rūšių medynus; jaunuolynų (iki 20 metų amžiaus) ugdymui; vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kai savarankiškos investicijos, rengimui.

Svarbu žinoti, kad viešojo naudojimo rekreacinės miško infrastruktūros įrengimas ir atnaujinimas neremiamas.

Geriausias Lietuvos miškininkas apie tai, kaip ugdyti mišką, kad jis duotų kuo daugiau naudos
© DELFI / Andrius Ufartas

Padidino išmoką už išugdyto jaunuolyno hektarą

Didžiausias galimas paramos intensyvumas vienam projektui – 90 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų, išskyrus atvejus, kai prašoma mažesnio intensyvumo. Jaunuolynų (iki 20 metų amžiaus) ugdymo veiklai parama skiriama, mokant vienkartinę nustatyto dydžio kompensacinę išmoką už planuojamą išugdyti jaunuolyno hektarą.

ŽŪM pabrėžia, kad šių metų liepą pakeistose taisyklėse patvirtinta didesnė kompensacinė išmoka, kuri dabar sudaro 343 eurus už išugdyto jaunuolyno hektarą (anksčiau buvo 253 eurai).

Verta atkreipti dėmesį, kad per KPP įgyvendinimo laikotarpį pretenduoti į jaunuolynų ugdymo paramą už tą patį plotą galima ne daugiau kaip 2 kartus. Antrą kartą parama gali būti teikiama, jei pakartotinis jaunuolynų ugdymas vykdomas praėjus ne mažiau kaip 3 metams po ankstesnio jaunuolynų ugdymo. Trejų metų laikotarpis pradedamas skaičiuoti nuo pareiškėjui išmokėtos galutinės paramos sumos pagal veiklą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Prognozė Lietuvai: Europoje pasieksime vieną liūdną rekordą (78)

Kaimo gyventojų skaičius iki 2050 m. Lietuvoje sumažės rekordiškai.

Ūkininkai sako, kad ministerijos darbas kelia niūrias mintis ir stumia į nežinomybę (55)

Jau po dviejų savaičių prasidės pasėlių deklaravimo sezonas, nežinia, kaip keisis mėšlo...

Ko reikia, kad vištos dėtų skanius kiaušinius (50)

Pagal nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų sąrašą šiemet...

Trumposioms maisto tiekimo grandinėms trūksta ne pirkėjų, bet gamintojų (17)

Lietuvoje žinomas sūrininkas, Druskininkuose vykstančio Sūrių festivalio organizatorius Audrius...

Į sūrių gamybą pastūmėjo jaunystėje išgirstas receptas (19)

Energinga, komunikabili ir optimizmu trykštanti sūrių gamintoja iš Kėdainių rajono Lilija...

Top naujienos

Valdančiuosius nuo fiasko išgelbėjo 13 sekundžių trukusi Seimo naujoko klaida (83)

Praėjusią savaitę Seimui apsisprendus, kad darbuotojai turi patys susimokėti už privalomus...

Po ilgo pokalbio su Nausėda už LGBT kovojanti mama pranešė: jis mane tikrai išgirdo (245)

Už LGBT bendruomenės teises kovojanti Rasa Račienė pirmadienį susitiko su prezidentu Gitanu...

Ruoškitės: jau šį savaitgalį suksime laikrodžius – ir greičiausiai ne paskutinį kartą (60)

Jau visai netrukus, iš šeštadienio į sekmadienį, suksime laiką viena valanda atgal. Nors ir...

Migrantai į Lenkiją veržėsi jėga, jiems talkino ir baltarusiai pasienyje dislokuotų karių skaičių didina iki 10 tūkst. (394)

Lenkijos sienos apsaugos tarnyba pranešė apie migrantų bandymą jėga prasiveržti per sieną....

Kinijoje dešimtims tūkstančių žmonių griežtai nurodyta neiti iš namų (43)

Kinijos šiaurėje pirmadienį dešimtims tūkstančių žmonių griežtai nurodyta neiti iš namų,...

Kuo skiriasi medus ir medaus mišinys bei kas mažina medaus kokybę

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) patikrų duomenimis, per šiųmetį medunešį...

Eksperimento metu išsiaiškino, kokiame aukštyje nustoja veikti mobilusis ryšys: soriukas, Arvydai Saboni (32)

Mobiliuoju ryšiu esame įpratę naudotis būdami ant žemės, tačiau skrisdami lėktuvais paprastai...

Andrius Baranauskas | D+

Andrius Baranauskas. Vakcinų komunikacija? Viskas, jos nebereikia

Kai rankoje laikai plaktuką , viskas aplink atrodo vinys. Kai esi komunikacijos specialistas, visos...

Nors laimėjo, bet į ringą lipo „ne tas“ Maslobojevas: buvau pamišusiomios akimis, delnai prakaitavo (23)

Po beveik dvejų metų į ringą grįžęs ir dar vieną pergalę „Glory“ turnyre iškovojęs...