aA
Smulkieji ūkininkai ir miško valdytojai, labai mažos įmonės ir fiziniai asmenys turi galimybę sustiprinti savo veiklų gyvybingumą ir konkurencingumą. Nuo rugsėjo 2 d. jau bus galima teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ paramai gauti.
Janina Vasiliauskienė
Janina Vasiliauskienė
© Asmeninins albumas

Šiam kvietimui yra numatoma paskirstyti 3,13 mln. eurų. Paraiškas bus priimamos iki spalio 31 d.

Ši priemonė išskirtinė tuo, kad parama bus teikiama ne mažiau kaip 2 bendradarbiaujantiems ūkio subjektams, įgyvendinantiems bendrą projektą. Todėl paraišką paramai gauti pareiškėjas turi teikti tik kartu bent su vienu partneriu. Bendradarbiaujantys ūkio subjektai turi būti sudarę jungtinės veiklos sutartį.

Didžiausia galima paramos suma vienam projektui – 90 tūkst. eurų. Lėšos skiriamos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto.

Sutarė dėl bendrų investicijų

Alytaus rajone įsikūrusiame Janinos Vasiliauskienės ūkyje šiemet darbai vyksta daug lengviau ir mažesnėmis sąnaudomis – laukuose burzga modernus traktorius, naudojama nauja šienapjovė ir priekaba. Šią pažangią techniką ūkininkė įsigijo ir naudojasi ne viena, o kartu su kitame kaime ūkininkaujančiu giminaičiu. Tokiu būdu sustiprinti abu ūkius galimybes suteikė KPP priemonės „ Bendradarbiavimas“ veiklos sritis „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“.

„Be šios europinės paramos niekaip negalėtume nusipirkti naujos technikos, nes tam reikia turėti daug savo lėšų, tokią sumą vienam smulkiam ūkiui per sunku sukaupti. O dviem ūkininkams tai padaryti įmanoma ir naudinga. Šia bendradarbiavimą skatinančia KPP veiklos sritimi kviesčiau naudotis visus, kurie tik turi tokią galimybę“, – tvirtino mamos ūkiui atstovaujantis bei pats ūkininkaujantis Andrius Vasiliauskas.

Pasak jo, iki tol ūkyje tekdavo verstis su daugiau degalų naudojančia sena technika. Be to, ją tekdavo dažnai remontuoti.

Janina Vasiliauskienė
Janina Vasiliauskienė
© Asmeninins albumas

Galės plėsti ūkį

Ūkininkai dažnai atsargiai vertina bendras investicijas į techniką. A.Vasiliauskas sutinka, kad iš tiesų gana sudėtinga tartis dėl finansinių klausimų ar dėl pareiškėjo vardu įsigyto turto naudojimo pasibaigus projektui.

„Su giminaičiu tvirtai susitarėme, kad technika be problemų jis naudosis ir ateityje. Tikimės, kad ji mažiausiai 10 metų patikimai tarnaus. Todėl ir rinkomės kiek galingesnį nei reikėtų traktorių. Jis ekonomiškas, technologiškai perspektyvus, galima prikabinti įvairius padargus, kurių ateityje tikimės įsigyti daugiau“, – aiškino ūkininkas.

Anot jo, dalijantis technika abiem ūkiams nekyla jokių problemų – net jei kokią dieną ir pavėluojama pradėti norimus darbus, niekas nuo to nenukenčia, nes smulkių ūkių skubių darbų apimtys yra mažesnės.

„Įsigijus naują techniką galėsime imtis tolimesnės ūkio plėtros“, – džiaugėsi A.Vasiliauskas.

Šiuo metu apie 40 hektarų dydžio J. Vasiliauskienės ūkyje auginamos šilauogės, serbentai, šaltalankiai, sėjami javai. Apie pusė ploto skirta ekologiškos produkcijos auginimui.

Tvarka dar labiau supaprastinta

Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Nomedos Padvaiskaitės, šios priemonės paramos teikimas naujam paraiškų teikimui yra dar labiau supaprastintas.

„Yra atsisakyta verslo plano, kaip atskiro dokumento, kurio rengti nebereikės, nes nedidelis verslo planelis su keliomis lentelėmis yra integruotas į paraiškos formą. Taip pat numatytas paramos mokėjimo laikotarpio prailginimas, jeigu projekte numatyta įsigyti turtą (techniką, įrangą) lizingo būdu, ekonominį gyvybingumą apibūdinantys rodikliai ir jų kritinės reikšmės irgi bus vertinamos pagal supaprastintą tvarką“, – teigė ŽŪM atstovė.

Ji pridūrė, kad nebeliko įsipareigojimo (reikalavimo) apdrausti paramos lėšomis įgytą turtą. Tai paliekama kiekvieno pareiškėjo asmeninei atsakomybei. Tačiau reikia įsidėmėti, kad įvykus įvykiui, kurio metu būtų sugadintas ar sunaikintas paramos lėšomis įsigytas ar sukurtas turtas, paramos gavėjas įsipareigoja atstatyti turtą ne mažesne nei atkuriamąja verte ir ne mažesnių techninių parametrų.

Giminystė nėra kliūtis

Anot N. Padvaiskaitės, minėta priemonė gana populiari, būtų dar populiaresnė, jeigu, pavyzdžiui, ūkininkai nebijotų bendradarbiauti su kaimynais ir pasiryžtų bendram projektui ir investicijoms į tokią veiklą. Dabar gi jie linkę kooperuotis su artimaisiais ir giminaičiais.

ŽŪM 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausioji specialistė pabrėžė, kad giminystė – ne kliūtis teikti paraišką ir gauti paramą pagal šią veiklos sritį.

„Svarbu, kad ūkio subjektai atitiktų tinkamumo kriterijus. Jeigu paramos prašo, pavyzdžiui, broliai ūkininkai ar tėvas ir sūnus, jie turi būti atskirai registravę ūkininko ūkį ir valdą, atskirai vesti buhalteriją, deklaruoti žemės ūkio naudmenas. Kitaip tariant, kiekvienas ūkio subjektas turi savarankiškai vykdyti veiklą“, – aiškino ji.

Janina Vasiliauskienė
Janina Vasiliauskienė
© Asmeninins albumas

Kam teikiami privalumai?

Verslo plane numatytoms įgyvendinimo išlaidoms bus taikomas 60 proc. intensyvumas, o projekto bendrosioms bendradarbiavimo išlaidoms – 100 proc. intensyvumas.

Privalumų turės tie smulkieji ūkininkai, kurie bendradarbiaus gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės ir daržininkystės sektoriuose, – projekto verslo plano įgyvendinimo išlaidoms gali būti taikomas iki 70 proc. paramos intensyvumas.

Ką galima pirkti paramos lėšomis?

Pagal šią priemonę finansuojamas naujos žemės ūkio technikos ir įrangos, technologinių įrenginių, kompiuterinės ir programinės įrangos, skirtos projekto reikmėms, įsigijimas, taip pat – naujų statinių statyba arba esamų rekonstrukcija ar kapitalinis remontas, infrastruktūros sutvarkymas.

Miškininkystės veikla užsiimantys ūkio subjektai galės įsigyti miško kirtimo, apvaliosios medienos ir biokuro ruošos technikos ir įrangos, dirvos paruošimo miško želdiniams mechanizmų.

Reikalavimai pareiškėjams

Paramos prašyti ir paraiškas gali teikti ūkininkai, kurių žemės valdos dydis, išreikštas produkcijos verte yra ne mažesnis nei 4 tūkst. eurų, bet ne didesnis nei 15 tūkst. eurų.

Miškininkams, norintiems teikti paraišką, keliamas reikalavimas – jų miško valda neturėtų būti didesnė kaip 20 hektarų.

Paramos gali kreiptis ir labai mažos įmonės, vykdančios veiklą kaimo vietovėse ne mažiau nei dvejus metus, ir individualią veiklą vykdantys fiziniai asmenys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rusniškių šeima nežino, ką daryti: užpuolė invaziniai gyviai (189)

Viena rusniškių šeima prieš savo valią tapo įsukta į kovą su besaikiu invazinių gyvių -...

Svitojus: kai gauname milijardus, tie milijonai labai mažas gabaliukas (1)

Lietuvos ūkininkai tikisi, kad Europos Sąjungos vadovai naujajame bendrijos biudžete lemiamame...

Lietuvos specialistams kelia nerimą afrikinio kiaulių maro protrūkiai Latvijoje (1)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba šeštadienį perspėjo, kai jai didelį nerimą kelia...

Besibaigiant Kaimo plėtros programai poreikis žemės ūkio technikai išliks (5)

Ant pelningumo ribos balansuojantys smulkieji ūkiai turi ieškoti naujų veiklos efektyvinimo...

Smulkiųjų ūkininkų bendradarbiavimas pramušė ledus (9)

Žemės ūkio ministerijos specialistai pastebi, kad finansinė parama ir geri pavyzdžiai smulkius...

Top naujienos

Garsusis policijos bėglys Molotkovas-Igariokas nesiliauja stebinęs: pareigūnai vėl liko kvailių vietoje (153)

Prieš kelerius metus su pagrobtu policijos pareigūnų „Kalašnikovu“ po Vilnių važinėjęs ir...

Didieji prekybos tinklai tikisi pardavimų rekordų ir planuoja dideles investicijas: atotrūkis nuo smulkiųjų didėja (169)

Didieji prekybos tinklai pernai pardavė dar daugiau nei rekordiniais 2019-aisiais ir už tai bent iš...

Viceministrė užsiminė apie karantino švelninimą: kuriuos ribojimus siekiama atlaisvinti pirmiausia (59)

Karantinas Lietuvoje greičiausiai bus pratęstas, tačiau tikėtina, jog gali būti įvesti kai kurie...

Moteriai į pilvą spyrusio Rusijos policininko atsiprašymo versija subliuško iškart kitas pareigūnas šaiposi: nereikia pastoti mums kelio (46)

Sausio 24-osios vakarą internete pasklido vaizdo įrašas, kuriama užfiksuota, kaip sausio 23 d. per...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Kelionių organizatoriai atnaujina skrydžius: kur ir kada galėsime skristi?

Šiuo metu užsakomųjų skrydžių dėl pandemijos nevykdantys kelionių organizatoriai planuoja, jog...

Nuo pirmadienio – privaloma izoliacija atvykus iš daugelio užsienio valstybių (32)

Nuo pirmadienio į Lietuvą atvykus praktiškai iš visų užsienio valstybių privalu turėti...

Mirė radijo stočių „M-1“ ir „Radiocentras“ įkūrėjas Rimantas Pleikys atnaujinta 08.38 (5)

Eidamas 64-uosius metus mirė pirmos nepriklausomos radijo stoties įkūrėjas, buvęs ministras...

Ugnė Karaliūnaitė | D+

Pagrindinės „Devbridge“ vadovo Lietuvoje Gurgždžio verslo pamokos

Sakoma, kad geriausiai moko paties padarytos klaidos, bet protingiausia – jų pasimokyti iš kitų....

Vestuvių bei motinystės planus su mylimuoju sudėliojusi Monique sulaukė nepatogaus klausimo ir apie nekaltybės praradimą su scenos kolega (55)

Turbūt nedaug kas prisimena iš minios labai neišsiskiriančią garbanotą mergaitę, 2015 metais...

Dietologės patarimai, kaip palengvinti sau kasdienybę, ruošiant maistą: sutaupysite laiko

Darbas iš namų su mažamečių kompanija šiandien daugeliui kelia nemenkų iššūkių. Vaikų...