aA
Kai kurių maisto produktų kainos Lietuvoje nežymiai auga, tačiau ne taip sparčiai, kaip tai vyksta kaimyninėse šalyse, rodo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) kartu su Žemės ūkio kaimo verslo centro rinkos analitikais atlikta 2020 metų paskutinio ketvirčio maisto kainų kitimo tendencijų analizė.
ŽŪM suskaičiavo kiek ir kokie maisto produktai brangsta
© DELFI

Pasak ministerijos, kainų augimas yra mažesnis ir už Europos Sąjungos (ES) vidurkį, be to, pastebima maisto produktų gamintojų kainų mažėjimo tendencija.

Paskutinį praėjusių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu, ŽŪM teigimu, maisto kainos padidėjo 0,6 proc. Šis augimas buvo lėtesnis nei Latvijoje (1,3 proc.), Estijoje (0,9 proc.), Lenkijoje (1,4 proc.) ar ES (1,6 proc.).

Per tris ketvirto ketvirčio mėnesius metinis maisto kainų augimas lėtėjo ir gruodį tapo nulinis – maisto kainų lygis tapo toks pats, kaip 2019 metų gruodį. Šis lėtėjimas, anot ŽŪM Programinio, projektinio valdymo ir analizės skyriaus vedėjo Evaldo Pranckevičiaus, galėtų būti susijęs su mėsos, daržovių ir vaisių kainų kitimu.

Nors paskutinį praėjusių metų ketvirtį maisto produktų kainos buvo nežymiai didesnės nei prieš metus, pastebima maisto produktų gamintojų kainų ir importuotų maisto produktų didmeninių kainų mažėjimo tendencija. Tai, anot E. Pranckevičiaus, galėtų turėti įtakos ir parduotuvių lentynose esančių produktų kainoms.

„Jeigu ši mažėjimo tendencija išliks, tikėtina, kad 2021 metų pradžioje metinis maisto kainų lygis taps žemesnis nei buvo prieš metus. Didžiausią įtaką kainų pokyčiui darė mėsos, daržovių ir vaisių kainų pokyčiai. Mėsos kainų mažėjimą lėmė dėl perteklinės pasiūlos sumažėjusios kiaulienos supirkimo ir mažmeninės kainos. Daržovių ir vaisių kainų mažėjimas sietinas su geru derliumi Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse, taip pat su sezoniškumo veiksniais“, – sako E. Pranckevičius.

Ministerijos teigimu, bulvių ir lauko daržovių mažmeninės kainos ketvirtą ketvirtį, palyginus su trečiu ketvirčiu, sumažėjo, o šiltnamiuose auginamų daržovių – padidėjo. Bulvių kaina parduotuvėse nukrito daugiau kaip 55 proc., kopūstų – beveik 39 proc., morkų – beveik 30 proc., svogūnų – 23 proc., o burokėlių – daugiau kaip 14 proc.

Obuolių derlius Lietuvoje 2020 metais, palyginti su penkerių metų vidurkiu, buvo vidutinis. Praėjusių metų ketvirtą ketvirtį obuolių supirkimo kaina Lietuvoje, palyginti su trečiu ketvirčiu, sumažėjo 13,46 proc. ir buvo 16,67 proc. mažesnė nei prieš metus, kai buvo gautas labai mažas derlius.

Tuo metu duonos ir batono kainos sumažėjo, kritus mažmeninės prekybos daliai kainos struktūroje. Tamsios duonos mažmeninė vidutinė kaina praėjusių metų ketvirtą ketvirtį, palyginti su trečiu, sumažėjo 5,18 proc., o gamintojo vidutinė kaina išliko stabili. Gamintojo ruginių miltų pardavimo vidutinė kaina nežymiai (0,79 proc.) sumažėjo, o pagrindinės tamsios duonos žaliavos – rugių – supirkimo vidutinė kaina padidėjo 12,08 proc.

Batono mažmeninė vidutinė kaina lyginamais praėjusių metų ketvirčiais sumažėjo 4,79 proc., gamintojo vidutinė kaina sumažėjo tik 1,39 proc. Aukščiausios rūšies kvietinių miltų gamintojo vidutinė kaina sumažėjo 3,47 proc., o pagrindinės batono žaliavos – kviečių – supirkimo vidutinė kaina analizuojamu laikotarpiu padidėjo 16,53 proc.

Kiaulienos produktų vidutinės mažmeninės kainos analizuojamu laikotarpiu kito įvairiai. Pavyzdžiui, kumpio su kaulu vidutinė kaina sumažėjo 2,53 proc., kumpio be kaulo – 8,63 proc. Sprandinė pabrango 0,99 proc., o nugarinės vidutinė kaina išliko stabili.

Analizuojamu laikotarpiu, palyginti su 2020 metų trečiu ketvirčiu, Lietuvoje kiaulių supirkimo vidutinė kaina sumažėjo 17,32 proc.

Paskutinį ketvirtį daugumos analizuojamų galvijienos produktų vidutinės mažmeninės kainos išliko beveik stabilios, t. y. nežymiai (0,07–0,37 proc.) padidėjo, išskyrus galvijienos kumpį be kaulo, kuris pabrango 5,24 proc.

Kaip ir buvo prognozuota, analizuojamo laikotarpio pradžioje mažmeninė atvėsinto viščiuko broilerio kaina išliko žema, tačiau padidėjo prasidėjus šventiniam laikotarpiui, todėl ketvirtą ketvirtį ji buvo vidutiniškai 3,70 proc. didesnė nei trečią ketvirtį.

Ketvirtą ketvirtį, palyginti su trečiu ketvirčiu, geriamojo pieno vidutinės mažmeninės kainos struktūroje 2,72 proc. punktais sumažėjo gamintojo prekybos dalis, o mažmeninės prekybos ir žaliavos dalys padidėjo – atitinkamai 1,14 proc. punktais (iki 39,04 proc.) ir 1,58 proc. punktais (iki 26,81 proc.).

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.2000

Paramą nuo šiol galės gauti visi ūkininkaujantys ekologiškai

Pakeitus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ekologinis...

Cukrinių runkelių augintojai ruošiasi sėjai

Nežinomybės dėl Marijampolės cukraus fabriko ateities kamuojami Suvalkijos ūkininkai, jeigu ne...

Vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos per metus padidėjo 3,3 proc. (1)

Šių metų kovo mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 321 eurų už toną – 0,5...

Prognozuoja, kaip Žiedinė ekonomika atsilieps Lietuvai (4)

Aptardama žiedinės ekonomikos poveikį žemės ūkiui, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM)...

Pandemijos metu Niujorke veikiantis ūkininkų turgus klientus vilioja bitėmis, medumi ir daržovėmis

„Andrew’s Honey“ įkūrėjas Andrew Cote prižiūri savo avilius ant 38 aukštų gyvenamojo namo...

Top naujienos

Vakcinacija: kas iš tiesų vyksta Šalčininkuose (5)

Kai tik prasidėjo vakcinacija nuo koronaviruso, Šalčininkų rajonas pasirodė kaip antiherojus....

Ant buvusių KGB rūmų gali nelikti kai kurių iškaltų kovotojų pavardžių (151)

Lietuvos patriotų vardai, pavardės, slapyvardžiai yra iškaldinti ant buvusių KGB rūmų....

Aistros socdemų gretose: pasipiktino Andriukaičio laišku – tai negarbinga (195)

Didžiausia Lietuvoje politinė jėga – Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) ruošiasi...

Ukraina: Rusija blokuoja dalį Juodosios jūros papildyta (339)

Ketvirtadienį Ukraina pranešė, kad daugiau karinių pajėgų Juodojoje jūroje sutelkusi Rusija...

Princas Philipas paliko netikėtą indėlį Lietuvos švietimui (9)

Prieš savaitę pasaulį pasiekė žinia apie Edinburgo hercogo princo Philipo mirtį. Beveik 100...

Užsienio reikalų ministerija iškvietė Rusijos ambasadorių (170)

Į užsienio reikalų ministeriją penktadienį buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje...

Štai kaip estų parlamentaras dirbo nuotoliniu būdu (5)

Estijos parlamento narys Tarmo Kruusimae pusiau nuotolinio klimato politikos klausimams aptarti skirto...

Į Lietuvą ir vėl plūstelės šiluma: vietomis temperatūra kils iki +20 (7)

Iki šiol pavasario orai tikrai priminė amerikietiškus kalnelius, kada šilumos bangą greitai...

„SBA Urban“ penkerių metų planas: 400 mln. eurų investicijos ir globali plėtra

SBA Grupės valdoma nekilnojamojo turto ( NT ) plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „...

Arūnas Milašius, „Istorijos skeveldros“ autorius | D+

Suklastota nuotrauka, kurią sovietai naudojo prieš Lietuvos partizanus: kaip atrodo originalas? (3)

Sovietinio saugumo tarnybos suklastojo nuotrauką, kurią sovietų saugumiečiai naudojo...