aA
„Kurk Lietuvai“ dalyviai Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) padeda įgyvendinti jaunųjų ūkininkų inkubatorių steigimo projektą. Jo metu metu bus siekiama šiems inkubatoriams sukurti tvirtą pamatą, paremtą analizėmis ir tyrimais.
Kvedarų ūkis
Kvedarų ūkis
© Organizatorių nuotr.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas neabejoja, kad jaunųjų ūkininkų inkubatoriai galėtų tapti puikiu tramplinu savarankiškai jauno žmogaus veiklai, rašoma pranešime.

„Jaunas žmogus, kuris niekada nėra dirbęs žemės ir dalyvavęs žemės ūkio veikloje, įgautų įgūdžių ir praktikos, tad vėliau įkūręs savo ūkį darytų mažiau klaidų, o dirbti, turint tiek teorinių, tiek praktinių žinių, būtų paprasčiau. Juk pirmieji metai yra rizikingiausi, patyręs nesėkmę jaunasis ūkininkas gali mesti ūkininkavimą, todėl inkubatoriuje su profesionalų pagalba būtų padedama to išvengti arba rizika būtų sumažinama iki minimumo“, – apie projekto naudą kalba ministras.

„Kurk Lietuvai“ projekto dalyviai Šarūnas Genys ir Tautvilė Daugėlaitė pabrėžia jau kurį laiką stebintys, kaip kinta žemės ūkio, ūkininkų įvaizdis ir džiaugiasi, jog vis daugiau smulkių ūkininkų į šį sektorių žvelgia kūrybingai, taiko inovatyvius sprendimus savo veikloje.

Būtent šis iš naujo atrastas susidomėjimas ūkininkavimu, anot T. Daugėlaitės, sukuria puikią bangą, ant kurios galima kurti ir kitas inovatyvias sistemas, tobulinsiančias žemės ūkio sektorių. Jaunųjų ūkininkų inkubatoriai – viena tokių idėjų, galinčių padėti žemės ūkio sektoriui.

„Kartu su ŽŪM komanda esame pasirengę išklausyti visas idėjas ir kartu surasti sprendimą, kuris tenkintų ir būsimuosius ūkininkus, ir kitas su projektu susijusias šalis. Taip pat tikimės, jog projektas sulauks palaikymo – mes ūkio inkubatorius matome kaip įrankį, kuris galėtų padėti spręsti keletą problemų: kartų kaitą regionuose, nedarbą kaimo vietovėse, skatintų jaunuosius ūkininkus užsiimti gamtą tausojančia bei tvaria žemdirbyste“, – teigia „Kurk Lietuvai“ dalyvis Š. Genys, kartu su kita projekto dalyve T. Daugėlaite pirmiausia sieksiantis išsiaiškinti, ko šiuo metu trūksta jauniems žmonėms, norintiems pradėti ūkininkauti, kad būsimi sprendimai tiktų visiems.

Būtinas visų šalių sutarimas

Projekto dalyviai sieks, jog į jaunųjų ūkininkų inkubatorių kūrimo procesą įsitrauktų daug skirtingų suinteresuotų šalių. Tarpusavio sutarimas ir bendrų tikslų siekimas, anot jų, taps viena svarbiausių sąlygų įgyvendinant projektą.

Joniškio žemės ūkio mokyklos direktoriaus pareigas laikinai einantis Saulius Dauparas neaebjoja, kad kiekviena iniciatyva, siekianti padėti jauniesiems ūkininkams, yra reikalinga ir naudinga.

„Pradedant vykdyti naujas veiklas visada yra daug klausimų, neaiškumų. Manau, kad projektas viską sudėlios į savo vietas ir jaunųjų ūkininkų inkubatorių idėja bus sėkmingai įgyvendinama. Svarbiausia, kad nepristigtų ryžto ir kantrybės“, – teigia S. Dauparas.

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos (LJŪJS) vicepirmininkė Lina Meilutė – Datkūnienė mano, kad jaunųjų ūkininkų inkubatorių idėja yra inovatyvi ir įdomi, tačiau, anot jos, būtinos plačios diskusijos su pačiais jaunaisiais ūkininkais, kad idėja būtų paremta visų poreikių ir sąlygų užtikrinimu.

„Tiek, kad klestėtų profesinės mokyklos, tiek, kad būtų patrauklu jauniems žmonėms, tiek, kad idėja įsilietų į bendrą žemės ūkio sistemą, o ne taptų atskiru elementu, veikiančiu tik dėl veikimo ir parodymo, kad kažkas yra daroma“, – teigia LJŪJS vicepirmininkė.

Klausimų ir nerimo – nemažai, tačiau, pabrėžia „Kurk Lietuvai“ projekto dalyviai – bendras sutarimas įmanomas. Tuomet jaunųjų ūkininkų inkubatorių idėja gali tapti realybe, kaip jau yra Prancūzijoje.

Jaunųjų ūkininkų inkubatoriai Prancūzijoje

Lietuvoje jaunųjų ūkininkų inkubatorių idėja, iškelta žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, yra dar visai nauja ir daugeliui net negirdėta. Tačiau Prancūzijoje šie inkubatoriai sėkmingai veikia jau nebe pirmą dešimtmetį.

Prancūzijoje ūkio inkubatoriai startavo 2007 m. ir jau 2016 m. šiuose inkubatoriuose stažavosi apie 200 ūkininkų, 70 proc. jų buvo jaunesni nei 40 metų. Po mokymų ir praktikos 66 proc. dalyvių pradėjo ūkinkauti savo pačių žemėje, apie 10 proc. įsidarbino žemės ūkio sektoriuje, o 15 proc. nusprendė pasukti kitu keliu.

Šių inkubatorių priežiūra Prancūzijoje užsiima ūkininkų asociacija „Terre de liens“, siekianti užtikrinti, jog žemė būtų tvariai prižiūrima atsakingų ūkininkų. Ši organizacija taip pat stengiasi skatinti regioninį bendradarbiavimą tarp ūkininkų, dalijantis žiniomis, įrankiais ir patirtimis.

Šiuo metu asociacijai priklauso 219 ūkių (apie 5750 hektarų dirbamos žemės), kuriuose darbuojasi 318 ūkininkų. „Terre de liens“ organizacija taip pat kuruoja 45 jau veikiančius ūkio inkubatorius, o dar 27 yra paruošiamojoje stadijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Navickas įvardino didžiausią sofos ūkininką valstybinėje žemėje – plotai ir sumos įspūdingi (54)

Nors valstybė metų metais kovoja su sofos ūkininkais ir stengiasi, kad tiesioginės išmokos...

Urėdija žievėgraužių žvalgymui pasitelkia bepilotes skraidykles

Kaip ir kasmet, Valstybinių miškų urėdija vykdo žievėgraužių žvalgymą, siekiant išvengti...

Pakeistas KPP paraiškų priėmimo grafikas

Pakeistas paramos paraiškų priėmimo 2021 metais grafikas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020...

Svitojus: per kelis mėnesius žemės ūkio politika keitėsi 8 kartus, supirkti agregatai rūdija, nes nebereikalingi (21)

Laidoje Delfi tema kalbėta apie tai, kodėl mūsų žemės ūkio politika niekaip nepajuda iš...

Kas yra tarptautiniai sertifikatai ir kuo jie naudingi ūkininkams

Modernaus ir pasaulinius standartus atitinkančio ūkio kūrimas reikalauja daug pastangų ištisus...

Top naujienos

Dėl tragedijos Tenerifėje visa Ispanija ištikta šoko: pateiktoje ataskaitoje – sukrečiančios detalės (12)

Prie Tenerifės krantų ir toliau tęsiamos povandeninės vienerių metų mergaitės, kurią, kaip...

Lukašenkos šantažas pildosi: įspėja – gali tekti griebtis kraštutinio scenarijaus (138)

Aliaksandro Lukašenkos grasinimai užtvindyti Lietuvą nelegaliais migrantais, panašu, pildosi.

Keltai į Smiltynę dirba nepaisydami grafiko: jei dirbtų įprastai, poilsiautojai jau nuo ryto dustų spūstyse (32)

Poilsį pajūryje, vos atšilus orams, apkartina kilometrinės spūstys. O jei keliaujate į...

Šokolado cechą atidarinėjo pas šeichus, o dabar Lietuvoje imasi savo verslo: tai – svajonės išsipildymas (46)

33-iejų Justinas Duchovskis prieš keletą metų Dubajuje šeichams padėjo įrengti šokolado...

Užkalnis: kuo kvepia saugus seksas ir saugus pasirinkimas (25)

Prisimenate, kai automobiliai buvo panašūs į sensaciją ir buvo sukurti, kaip meno kūriniai? Kokie...

Vienos geriausių gimnazijų Lietuvoje abiturientė: išėję iš kabinetų verkėme – iš mūsų tiesiog pasišaipė (305)

Birželio 14 d. Lietuvos abiturientai laikė anglų kalbos egzaminą, kuris dalį jų jau spėjo...

Gydytojas pasakė viską, ką reikėtų žinoti apie implantus: svajojančias apie didesnes krūtis įspėja dėl vieno

Krūtų didinimas implantai s – tai operacija atliekama jau šešis dešimtmečius visame...

Skandalingas policijos tyrimas: po svaiginančios šlovės pramogų pasaulyje – gėdingas nuopolis (223)

„DJ mokykla – tai ne tik galimybė gauti mokymų pradmenis, bet ir įsitraukti į pramoginę...

Aistė Žebrauskienė | D+

Geidžiamiausi darbdaviai ir tūkstančius siekiantys atlyginimų skirtumai: kai kur situacija – paradoksali

„Sodrai“ pradėjus skelbti vyrų ir moterų atlyginimų skirtumus, kai kuriose didelėse Lietuvos...

Sveika lėkštė su Vaida Kurpiene. Ką daryti, kad oda būtų sveika, švari ir spindinti?

Pats brangiausias kremas ar kosmetinės procedūros nepadės, jei valgysite netinkamą maistą ir...