aA
Pastaruoju metu žemdirbių bendruomenėje emocingai aptarinėjami buvusios Vyriausybės aplinkos ir žemės ūkio ministrų bendru įsakymu patvirtinti naujieji reikalavimai mėšlo laikymui, kurie turėtų įsigalioti jau šį rudenį.
Mėšlas
Mėšlas
© Shutterstock

Žemės ūkio ministerija išgirdo žemdirbių nuogąstavimus ir su Aplinkos ministerijos, žemės ūkio sektoriaus atstovus vienijančių organizacijų atstovais, mokslininkais rengia susitikimus, kuriuose analizuojamos įvairios mėšlo tvarkymo alternatyvos, diskutuojama ir įsiklausoma į visus argumentus.

Lietuvai įgyvendinant Europos žaliąjį kursą, didelis dėmesys bus skiriamas oro, dirvožemio ir vandens užterštumui mažinti. Žemės ūkis turi tikrai daug įrankių pagerinti dirvožemio sveikatą. Vienas iš jų – tvarkingas mėšlo tvarkymas.

Remiantis Nitratų direktyva, visa Lietuvos teritorija pripažinta nitratams jautria zona. Tokiose zonose privaloma sumažinti vandenų taršą. Mėšlas nėra tik nekalta trąša. Jis vertingas tik tuomet, jeigu tinkamai laikomas, kol pateks į dirvą. Deja, Lietuvoje daugeliu atvejų mėšlas vis dar nėra tinkamai tvarkomas. Nemažai gyvulininkystės ūkių, neturėdami mėšlidžių, arba turėdami jas, bet per mažos talpos laikomų gyvulių skaičiui, ne augalų vegetacijos metu mėšlą veža į laukus ir ten jį laiko krūvose. Mėšlas turi būti laikomas teisingai įrengtose rietuvėse, stengiantis sumažinti azoto ir kitų mėšle esančių medžiagų nutekėjimus. Daugelis ūkių tokios praktikos iš viso netaiko ir priekabas išverčia netvarkingai, mėšlas pilamas krūva prie krūvos, jos neuždengiamos. Iš mėšlo susidarančios srutos, jei nėra tinkamai kaupiamos, gali užteršti gruntą, požeminius, paviršinius vandenis ir net pasiekti gyventojų šulinius.

Įgyvendinant privalomas Europos Sąjungos direktyvas ir atsižvelgiant į visuomeninių organizacijų siūlymus, 2020 m. pabaigoje bendru žemės ūkio ir aplinkos ministrų įsakymu buvo patvirtintas naujas Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašas, reglamentuojantis mėšlo ir srutų saugojimą, tvarkymą, tręšimą.

Ūkininkai labiausiai sunerimę dėl to, kad mėšlo nebus galima išvežti į laukus ir ten laikyti draudžiamuoju tręšti laikotarpiu, t. y. nuo lapkričio 15 iki kovo 20 dienos. Daug neaiškumų kyla ir dėl rietuvių įrengimo.

Seimo Kaimo reikalų komitetas rekomendavo prieštaringai vertinamą įsakymą taisyti. Žemės ūkio ministerija pasisako už tai, kad mėšlas būtų laikomas tvarkingai ir siekia geranoriškai spręsti problemą, atsižvelgti į visų suinteresuotų pusių argumentus. „Kartu su Aplinkos ministerija artimiausiu metu pasiūlysime keletą aptariamo aprašo tobulinimo alternatyvų, atsižvelgdami ir į kiekvienos iš jų naudos bei galimų grėsmių balansą trumpuoju bei ilgesniuoju laikotarpiais. Esu įsitikinęs, kad tik tokiu būdu galėsime užtikrinti dalykišką ir konstruktyvią, o ne emocijomis grįstą diskusiją su žemdirbiais, mokslininkais ir kitų suinteresuotų šalių atstovais minėto aprašo tobulinimo klausimais, ir atitinkamai priimti kompromisinius bei racionaliausius, žemdirbiams ir mūsų šaliai naudingus sprendimus“, – sako žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.8500

Sėklų pardavėjai šiemet tikisi geros prekybos: žmonės sodino ir sodins (1)

Sodo ir daržo prekių bei sėklų prekybininkai sako, kad koronaviruso krizė jiems pakenkė...

Kiek uždirbo sulos leidėjai – išgirdus norėsis pakilti nuo biuro kėdės ir eiti į mišką (26)

Jei vasarą ir rudenį miškai pilni uogautojų ir grybautojų, pavasarį sveiko gyvenimo būdo...

Paramą nuo šiol galės gauti visi ūkininkaujantys ekologiškai

Pakeitus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ekologinis...

Cukrinių runkelių augintojai ruošiasi sėjai

Nežinomybės dėl Marijampolės cukraus fabriko ateities kamuojami Suvalkijos ūkininkai, jeigu ne...

Vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos per metus padidėjo 3,3 proc. (3)

Šių metų kovo mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo 321 eurų už toną – 0,5...

Top naujienos

Raimondas Kuodis: Konstitucinio Teismo turi nelikti (269)

Lietuvoje atsirado savotiška „teisininkų oligarchija”: teisininkai uzurpavo svarbias visuomenės...

Spynas nukabinę prekybos centrai žada griežtą kontrolę – „Gariūnų“ turgaus vadovas lieja nuoskaudas (138)

Prekybos centrai ir prekyvietės pirmadienį atveria duris ir žada tinkamą priežiūrą – ne visur...

Palygino koronaviruso bangas Lietuvoje: trečioji banga šalį paveikė nevienodai situacija bus blogesnė nei praėjusią vasarą

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys–Balevičius feisbuke palygino trečios ir antros...

Draugiškus santykius su Rusija palaikiusioje Čekijoje – kardinalūs pokyčiai: byra planai ne tik dėl „Sputnik V“ vakcinos (22)

Iškilo grėsmė, kad Čekijos kaltinimai Rusijos karinės žvalgybos agentams dėl dviejų sprogimų...

Arūnas Spraunius | D+

Paskaičiuota, iki kada pandemija bus jau galutinai suvaldyta ir kiek žalos padarė iki šiol: sugebėjo perspjauti net Antrąjį pasaulinį karą (1)

2020 metų kovo moralo versija: ne virusas dėl visko kaltas, tiesiog nereikia svaidyti akmenų į...

„Avia Solutions Group“ vadovas Janukėnas: ką padarysi, plėsimės kitur (88)

Pandemijai į letargo miegą nustūmus dalį sektorių, vienas iš labiausiai koronaviruso kirtį...

Neįvertintas baltymų šaltinis mūsų virtuvėje: ne tik gausu vitaminų, bet ir padeda išsaugoti jaunystę (16)

Soja ir jos produktai, pasak mitybos specialistės, dietistės Vaidos Kurpienės , yra...

Nuo pirmadienio įsigalioja karantino pakeitimai: kas keičiasi (125)

Nuo pirmadienio darbą Lietuvoje gali atnaujinti prekybos centruose įsikūrusios parduotuvės, kino...

Dėl kreditinio sukčiavimo įtariama 7 asmenų grupė gavo 2 mln. eurų paramos nukentėjusiems nuo COVID-19 (10)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame 7 asmenys įtariami...