Šį renginį organizuodavusi bendrovė „Panevėžio veislininkystė“ turi rimtų rūpesčių, dėl jų netgi svyruoja įmonės vadovo kėdė. Šventę apkartino patikrinimas Bendrovės kolektyvas džiaugiasi, kad prieš porą savaičių vykusi šiųmetė veislinių gyvūnų paroda Algirdiškyje sulaukė itin didelio populiarumo.

Pažiūrėti čia suvežtų gyvosios gamtos grožybių iš visos šalies rinkosi ne tik ūkininkai, kaimo gyventojai, bet ir miestiečiai su šeimomis. „Susidorojo ir tiek – ką galiu daugiau pasakyti.“ N. Gricius Tačiau šventinę nuotaiką organizatoriams sugadino vos porą dienų prieš parodos atidarymą atliktas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) patikrinimas.

Šiurkštūs pažeidimai

Iškrėtę bendrovę inspektoriai aptiko pažeidimų. „Panevėžio veislininkystės“ 98 proc. akcijų valdanti Žemės ūkio ministerija pažeidimus pavadino šiurkščiais.

„Bendrovėje „Panevėžio veislininkystė“ VMVT inspektoriai aptiko neženklintų, be abiejų ausų įsagų, galvijų bei galvijų, kuriems nepateikti jokie vežimo ar įsigijimo dokumentai. Taip pat gaišę galvijai nebuvo tinkamai registruojami, nepateikiami dokumentai apie jų gydymą. Nustatyta, kad nei tvartai, nei transporto priemonės nėra tinkamai dezinfekuojamos.

Nevedama jokia karantinuojamų gyvulių apskaita, nėra galimybės nustatyti, kada, kiek, kokiame tvarte, kokie gyvuliai karantinuoti“, – rastus pažeidimus Panevėžio rajone vardija ministerija. VMVT Panevėžio departamento direktorius Žydrūnas Vaišvila teigė, kad neplaninį patikrinimą Panevėžio rajono bendrovėje atliko šios tarnybos inspektoriai iš Šiaulių departamento. Ž. Vaišvilos žiniomis, bendrovės veikla sustabdyta ir galės būti atnaujinta, kai įmonė susitvarkys.

Įtaria susidorojimą

Žemės ūkio ministerija taip pat skelbia, kad jau baigiamas ir „Panevėžio veislininkystės“ auditas. Jis turėtų atskleisti realią padėtį valstybės valdomoje bendrovėje. O prieš tai dar planuoja rinktis „Panevėžio veislininkystės“ akcininkai ir nuspręsti, ar šios įmonės vadovas Nerijus Gricius gali toliau eiti šias pareigas.

„Susidorojo ir tiek – ką galiu daugiau pasakyti“, – teigia N. Gricius.

Pats direktorius neslepia jau žinantis ir tikslią datą – spalio 15 dieną, kai jam reikės palikti 8 metus mindytą darbovietės kabinetą. „Susidorojo ir tiek – ką galiu daugiau pasakyti“, – teigia N. Gricius. Direktorius įmonėje rastų pažeidimų nevadina šiurkščiais. Anot jo, gyvuliai nenukentėjo ir jokiu kriminalu nė iš tolo nekvepia. „Šiurkščių pažeidimų neįžvelgiu, galvijai be ausų įsagų identifikuoti tą pačią dieną ir turi Lietuvos respublikoje vežamų gyvūnų važtaraščius. Kiti nusižengimai yra smulkūs ir ištaisyti“, – aiškino vadovas.

Anot jo, patikrinimas vyko dieną prieš organizuojamą veislinių gyvūnų parodą Algirdiškyje, kai visi darbuotojai buvo užsiėmę šventės organizavimo darbais, todėl dėl laiko stokos kai kurie dokumentai nebuvo pateikti. Laukia pokyčiai Visos bendrovės veikla, pasak N. Griciaus, nebuvo sustabdyta, kaip viešai skelbiama. Pasak direktoriaus, apribotos tik karantinavimo paslaugos. Įmonės punkte paprastai laikinai priimami iš užsienio atvežti gyvuliai, kol paruošiami eksportuoti į kitas šalis, sutvarkoma reikalinga dokumentacija, patikrinama gyvūnų būklė.

„Dabar karantinavimas sustabdytas, bet stovi pas mus po patikrinimo viena mašina su 60 telyčaičių. Jei jos liks Lietuvoje, gal ir geriau bus“, – ironizuoja N. Gricius.

Kaip ir plačiai vykdant gamybą, kaip ir dideliuose fabrikuose, anot jo, visko gali pasitaikyti. O jei labai reikia, pasak direktoriaus, smulkių pažeidimų bet kur galima surasti.

„Niekas čia nieko slapta neveisia, kaip galima įtarti. Dar viskas aiškinamasi ir neįrodyta, antra pusė neišklausyta, o jau beveik nuteistas esu“, – piktinosi N. Gricius. Direktorius atvirauti nenori, bet užsimena, kad tampa akivaizdu, jog „Panevėžio veislininkystė“ ruošiama privatizacijai ar galbūt net kitokiai veiklai, nei vykdė iki šiol. Pats N. Gricius teigia jau pasiruošęs išeiti iš dabartinių pareigų ir galvoja apie tolesnę karjerą privačiame sektoriuje. Tačiau jis priduria, kad kitais metais Algirdiškyje gali ir nebeįvykti tradicinė veislinių gyvūnų paroda.

„Delfi“ papildymas:

Žemės ūkio ministerija paskelbė, kad valstybės valdomos įmonės „Kiaulių veislininkystė“ valdyba atleido direktorių Vilių Rekštį po Valstybės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimo paaiškėjus, kad įmonėje klestėjo šešėlinė prekyba, nebuvo užtikrintos elementarios higienos sąlygos.

Valdyba paskyrė laikiną vadovą ir įpareigojo įmonę paskelbti naujo vadovo atranką.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nustatė, jog įmonė vykdė skerdimo veiklą ir gamino mėsos gaminius, nors deklaravo, kad to nedaro. Įmonė tam neturėjo nei leidimo, nei tinkamų sąlygų, rašoma pranešime.

Šioje įmonėje kiaulės į skerdyklą buvo gabenamos tinkamai nesuženklintos, o mėsos gaminiai gaminti neužtikrinant būtinų higienos, maisto saugos, atsekamumo, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo reikalavimų, taip keliant pavojų vartotojams. Įtariama, kad vyko ir šešėlinė prekyba mėsos gaminiais.

„To, ką aptiko inspektoriai, toleruoti negalima. Juolab, šios įmonės akcininkas yra valstybė. Stebina vadovo pasiteisinimai ir kai kurių lobistų užtarimas, esą nustatyti trūkumai mažareikšmiai ir lengvai ištaisomi. Todėl teigiamai vertinu bendrovės „Kiaulių veislininkystė“ valdybos sprendimą nedelsiant atleisti direktorių,“ – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

VMVT nustatė šiurkščių pažeidimų ir kitoje valstybės valdomojoje įmonėje „Panevėžio veislininkystė“. Jos akcininkai artimiausiu metu turėtų susirinkti ir nuspręsti, ar vadovas gali toliau eiti pareigas.

Taip pat jau baigiamas šių įmonių auditas, kuris atskleis realią padėtį valstybės valdomose bendrovėse.

Žemės ūkio ministerija ėmėsi ryžtingai vertinti ir kitų jai pavaldžių valstybės valdomų įmonių veiklą.

„Galimas turto švaistymas ir grobstymas, ant teisėtumo ribos balansuojanti veikla, interesų tenkinimas ir atskaitomybės trūkumas sektoriaus valstybės valdomose įmonėse buvo toleruojami per ilgai. Iki šiol atsakomybės klausimas nebuvo keliamas. Taip daugiau nebus. Įmones audituojame ir priimame ryžtingus sprendimus“, – teigia žemės ūkio ministras K. Navickas.

Vasarą pakeista bendrovės „Lietuvos žirgynas“ vadovybė, nes po Žemės ūkio ministerijos inicijuoto „Lietuvos žirgyno“ sandorių ir sprendimų teisinio audito paaiškėjo, jog įmonėje galimai sudarinėtos fiktyvios tarpininkavimo paslaugų teikimo sutartys, o žirgai laikomi netinkamomis sąlygomis. Nauja įmonės vadovė pateisino ministerijos lūkesčius – situacija žirgyne pasitaisė.

Šiuo metu vyksta bendrovės „Jonavos grūdai“ vadovo atranka, ankstesnį vadovą atleidus dėl galimo lėšų švaistymo. Žemės ūkio ministerijos užsakytas auditas atskleidė, kad viena iš bendrovės akcininkių – įmonė „Agrokoncerno grūdai“ – grūdų saugojimo paslaugomis naudojosi išskirtinėmis sąlygomis, kurios buvo sudarytos jai vienintelei. Žemės ūkio ministerija kreipėsi į teisėsaugą dėl turto švaistymo ir piktnaudžiavimo.

Susiję straipsniai
Top naujienos