aA
Gruodį dauguma maisto produktų perdirbėjų persirašė sutartis su pirkėjais, taip pat ir prekybos tinklais. Naujuose dokumentuose numatytas ženklus maisto produktų kainų augimas, kuris parduotuvių lentynose ypatingai paaštrės sausio pabaigoje – vasarį, kai įsigalios naujos tiekimo sąlygos.
Tiekėjai persirašė sutartis su prekybininkais – koks laukia kainų šuolis
© DELFI / Andrius Ufartas

Tačiau be šio brangimo ir galimo vartojimo mažėjimo, gamintojai bijo ir Lenkijos, kuri pusmečiui maisto prekėms sumažino PVM. Tai gali tapti Trojos arkliu šiai valstybei įsitvirtinant mūsų rinkoje.

„Sutartyse kainos keičiamos masiškai. Gruodį buvo pikas, nes brangsta visos žaliavos. Nuo mėsos iki butelių ir butelio kamštelių, kartono dėžių, energetinių išteklių. Įmonių vadovai, tai matydami, susiėmė už galvų. Kitas aspektas – žaliavų tiekimo sutartys sudaromos metams ir dabar kaip tik baigiasi. Pavyzdžiui, prekybos tinkluose lapkritį kavos 250 gr. pakuotė kainavo 3,5 euro, dabar 5 eurai. Tiekėjai vykdė įsipareigojimus, o nuo sausio pabrangino“, – pavyzdį pateikia Giedrius Bagušinskas, Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos vadovas ir pastebi, kad dauguma kertinių žaliavų, reikalingų gamybai, brango ne šiek tiek, o kartais. Šiandien tai didžiausia įmonių problema, nes reikia keisti visą rinkodarą, tačiau prekybininkai jas drastiškai didinti nenusiteikę.

Šiandieninę situaciją jis apibūdina žodžiu „suirutė“.

Pasak G. Bagušinsko, įmonės jau vasarą pastebėjo, kad krito pelningumas. Kiek brangins produktus priklauso nuo to, koks jų žaliavų portfelis ir kiek jis brango. Pavyzdžiui, jei gamybos pagrindas dujos, kainų kilimas bus ženklus. Bendrą kilimą sausio – vasario mėnesiais jis prognozuoja 20-30 proc.

Brangina produkciją

„Gaminame daug maisto ir matome, kad jis jau brangsta ir šis procesas nebesustos. Paukštienos kainas kelias net mūsų kaimynai lenkai, kurie tradiciškai parduodavo produktus pigiausiai Europoje. Brangsta ir iš grūdinių kultūrų pagaminti produktai. Nuo gruodžio kalbame su tinklais ir jau pasirašytos sutartys, kad produktai bus brangesni. Dar mėnesį tieksime gaminius sena kaina. Sausio gale kainų augimą pamatysime lentynose. Kilimas bus iki 20 proc.“, – dėlioja „Kauno grūdų“ produktų vadovė Lina Magilevičienė.

Tą patį kalba ir kiti perdirbėjai, tik vardina kur kas didesnius augimo tempus. Pavyzdžiui, jautiena iki metų pabaigos gali šoktelti 40-50 proc., kiauliena 15-20 proc.

„Jautienos kaina jau kilo virš 40 proc. ir brangs toliau. Kiauliena pernai nebrango, tačiau jau matome, kad ji brangsta. Dėl to jos kainos per metus augs 15-20 proc.“, – aiškina „Biovela group“ vadovas Audrius Kantauskas kaip kitą kainų kilimo priežastį įvardinantis vis brangesnius energetinius išteklius.

Kol kas jis nebijo, kad vartojimas gali trauktis, nes žmonės pinigų dar netaupo, tačiau ateityje gali visko nutikti.

„Algos mūsų įmonėje jau keletą metų kyla virš 10 proc. jas didinsime ir šiemet. Stengiamės vytis infliaciją“, – konstatuoja A. Kantauskas ir sako, kad daugiau nei vartojimo mažėjimo bijo Lenkijos sprendimo sumažinti PVM.

G. Bagušinskas ne toks optimistiškas ir spėja, kad gali kristi kokybiškiausių ir brangiausių produktų paklausa. Iš kitos pusės, rinkai bus įdomesnis importas iš tokių šalių, kaip Ukraina, Rusija, kur energetiniai ištekliai pigesni.

Giedrius Bagušinskas
Giedrius Bagušinskas
© DELFI / Domantas Pipas

Lenkijos smūgis

Kalbant apie eksportą, tenykštėse rinkose maistas taip pat brangsta ir kol kas mes sėkmingai konkuruojame. Tačiau nerimą kelia Lenkija.

„Sumažintų mokesčių sąskaita vartotojai ten bent pusmetį nepajus brangimo. Leis perdirbėjams amortizuoti sąnaudas, o mums tai reiškia, kad pasienio regionuose būsime nekonkurencingi. Lenkams, įskaitant Vokietijos, Čekijos ir kitus pasienius, pardavimų augimas bus milžiniškas. Be to, jie per tą laiką prisijaukins vartotojus“, – kalba A. Kantauskas ir pripažįsta, kad gamybininkams tai labai rimtas pavojaus signalas.

A. Bagušinskas prognozuoja, kad jei lenkai šalia PVM laikino naikinimo sumažins zloto kursą, įeiti į mūsų rinką jiems bus kur kas lengviau. Mes ir taip jau vertinami kaip brangi šalis.

„Kalbant apie eksportą, priklausys nuo to, kaip brangs maistas tose šalyse, į kurias mes vežame produkciją, nes infliacija yra visame pasaulyje“, – dėsto G. Bagušinskas ir prognozuoja, kad kitas brangimas gali būti rudenį, kai paaiškės naujo derliaus, auginto brangiomis trąšomis ir energetiniais ištekliais, kainos.

Asociacijos vadovas įžvelgia ir teigiamą dalyką – kai maistas bus brangus, jo švaistysime kur kas mažiau.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(78 žmonės įvertino)
2.1667
D+Arūnas Milašius

Ekoschemos – kas tai ir kiek pinigų bei kaip iš jų gali pasiimti ūkininkai

Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane net ketvirtadalis visų...

Navickas: iššūkiams spręsti būtinas ES atsakas (2)

Europos Sąjungos žemės ūkio komisaras Janušas Vojciechovskis Briuselyje vykusioje Žemės ūkio...

Ūkininkai reikalauja Pranckiečio atsistatydinimo, nes šis atidavė pinigus stambiesiems (6)

Lietuvos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vienijamų asociacijų atstovai įspėja, kad smulkūs ir...

Starkevičius sako, kad konflikte su Kinija Lietuva nesitrauks: tai būtų visiškas pralaimėjimas (153)

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius sako, kad Taivano atstovybės pavadinimo...

Sukilo šeimos ūkininkai: Pranckietis turi trauktis iš pareigų (5)

Septynios organizacijos raštu kreipėsi į Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininką Viktorą...

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (108)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti (1)

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (206)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (11)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (8)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...