aA
Utenos rajono gyvulių augintojai šiais metais nebe pirmą kartą skaičiuoja nuostolius. Tauragnų, Daugailių, Leliūnų, Užpalių ir kitose seniūnijose įsisukę vilkai šiemet jau papjovė beveik 100 avių – triskart daugiau nei pernai.
Vilkas / Fremlin nuotr. (CC-BY)
© Flickr.com nuotr.

Ryte rado kruvinus pėdsakus

Į „Utenos apskrities žinių“ redakciją paskambinęs ūkininkas K. Aidukas sakė rugsėjo 10-osios rytą dalį savo avių suradęs tik pagal kraujo pėdsakus. Utenos rajone Daugailių seniūnijoje prie Garnių piliakalnio aptvare ganėsi 150 avių.

Ryte apsilankęs maždaug už 3 km nuo namų esančioje ganykloje ūkininkas pastebėjo kelias gulinčias avis perkąstomis gerklėmis. Nežinodamas, kiek dar avių pradingo, pagal kraujo pėdsakus ėmė ieškoti kitų gyvulių. Vieną negyvą avį rado miške, kitą pelkėje. Vilkų nesustabdė 90 cm aukščio aptvaras – elektrinis piemuo.

„Prieš kokius 7 metus retai išgirsdavome apie vilkus, žinojau, kad anksčiau nukentėjo ūkininkai Paberžės, Antilgės kaimuose, bet pas mus buvo gana ramu. O per pastaruosius dvejus metus vilkai apsilankė beveik pas visus avininkus“, – pasakojo K. Aidukas. Vyras sako vieną vakarą prie Garnių piliakalnio girdėjęs staugimą – ten negalėjo būti šuo, taip staugia vilkas.

Pasak ūkininko, kai kurie grybautojai, sužinoję apie netoliese slankiojančius vilkus, jau bijo eiti į mišką. Radęs išpjautas avis likusius gyvulius daugailiškis perkėlė arčiau kaimo. Kieme laikyti didelės bandos sako negalįs – žolė ten jau kelis kartus nuėsta, ganyklas tenka keisti ir perkelti aptvarus kas keturias dienas. Pasak ūkininko, pievų aplinkui nedaug, už jų iškart prasideda miškai, tad ir pasirinkimas, kur ganyti, ribotas. Kad geriau apsaugotų bandą, nuostolius skaičiuojantis daugailiškis planuoja įsigyti aviganį šunį.

„Leidus sumedžioti daugiau šernų, jų sumažėjo, nebearia pievų kaip anksčiau. Gal dabar vilkai nebeturi ką ėsti, todėl ateina į kiemus. Anksčiau jauniklius mokydavo medžiodami šerniukus, dabar pjauna avis“, – svarsto ūkininkas.

Grynaveisles Lietuvos juodagalves auginantis daugailiškis sako, kad kompensacija – apie 80 Eur už avį – tik iš dalies padengs nuostolius. Grynaveislis avinas kainuoja apie 200 Eur, patelės – perpus pigiau. „Nesu nusistatęs prieš vilkus, gaila jų – vilkas atrodo toks legendinis gyvūnas, tačiau norėčiau, kad medžiotojams būtų leidžiama labiau reguliuoti jų kiekį“, – kalbėjo K. Aidukas.

Rajone – 3 vilkų šeimynos

Apie gausėjančią vilkų populiaciją ne pirmus metus kalba ir medžiotojai. Utenos medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Tomas Zubovas teigia, kad Utenos rajone skaičiuojamos 3 vilkų šeimynos, kuriose gali būti po 5–7 vilkus, įskaitant jauniklius.

„Apie didėjantį vilkų skaičių mes kalbame ne emocijomis, o faktais. Kiekvieną pavasarį darome apskaitą, skaičiuojame pėdsakus, o dabar turime tai, ką ir prognozavome. Vilkų skaičius yra perteklinis. Šiemet Utenos rajone iki birželio gyvulių papjauta tiek, kiek pernai iki rugpjūčio. Vilkai ateina į kiemus, nebebijo žmonių. Jeigu toliau eisime tuo keliu, įžūlių atvejų daugės.“

Ankstesniais sezonais buvo leidžiama sumedžioti 60 vilkų, 2018–2019 metais Aplinkos ministerija šį skaičių beveik padvigubino dėl didėjančios vilkų populiacijos, tačiau medžiotojai tvirtina, kad to nepakanka ir siūlo leisti per sezoną sumedžioti 150 –200 vilkų. T. Zubovas patikina, kad šernų, stirnų ar elnių populiacijos nesumažėjo, tačiau daugėjant vilkų gaujų, ieškoti grobio ir mokyti jauniklius medžioti jie įsidrąsina ir gyvulių bandose. Utenos medžiotojai neseniai gavo papildomas kvotas – leista sumedžioti dar 2 vilkus.

Gyvūnų gynėjai dažnai pabrėžia, kad dėl lengvo grobio kalti ne vilkai, paklūstantys gamtos instinktui, o gyvulių tinkamai nesaugantys šeimininkai. Medžioklės žinovas sako apsilankęs daugelyje įvykių vietų ir patvirtina, kad ūkininkai atsakingai rūpinasi savo gyvuliais.

Nenukentėjo tik vyžuoniškiai

Kaip informavo Utenos rajono savivaldybės Kaimo plėtros skyriaus vedėja Raimonda Jankauskienė, šiais metais ūkininkų nuostoliai žymiai didesni. Vilkai jau papjovė 91 avį ir 3 ožkas. Pernai gyvulių augintojai neteko 30 avių, 14 ožkų ir 2 veršelių, jiems buvo išmokėta daugiau nei 3 tūkst. eurų.

Šiais metais nuo plėšrūnų nenukentėjo tik Vyžuonų seniūnijos ūkininkai, visose kitose Utenos rajono seniūnijose būta nuostolių. R. Jankauskienė primena, kad rugsėjo–spalio mėnesiais, kai vyksta vilkiukų mokymai, ūkininkai turėtų ypač atidžiai pasirūpinti savo gyvuoju turtu, o ganyklas aptverti rimtesnėmis tvoromis. „Elektriniai piemenys visiškai neveiksmingi norint apsisaugoti nuo vilkų. Vilkai labai gudrūs – jie patys nelenda į aptvarą, o tol vejoja, blaško aveles, kol jos pačios išsilaksto iš aptvarų ir tampa lengvu grobiu“, – sakė Kaimo plėtros skyriaus vedėja.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
4.0000

Kiek produktų pardavimui bus galima pagaminti savo virtuvėje (5)

Patvirtinti supaprastinti reikalavimai maisto tvarkymo subjektams, maistą gaminantiems mažais...

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (58)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Naujasis veterinarijos asociacijos vadovas sako, kad svarbiausia mokėti improvizuoti

Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacija (LVGA) išsirinko naują vadovą. 16 metų asociacijai...

ŽŪM perkėlimui į Kauną kitąmet numatoma 200 tūkst. eurų (6)

Žemės ūkio ministerijos ( ŽŪM ) perkėlimui į Kauną kitąmet iš valstybės biudžeto numatoma...

Bulvių viražai: saviškes išvešime, valgysime importines (100)

Nors ūkininkai vasarą sakė, kad bulvės gali neužaugti, tačiau jos užderėjo pakankamai gerai,...

Top naujienos

Išskirtinė DELFI medžiaga: kas vyksta gaisro pragare Alytuje ir kokias prognozes pasakoja ugniagesių vadovas papildyta 15:30 (473)

Sekmadienį ir toliau kovojama su gaisru padangų perdirbimo gamykloje Alytuje. Alytaus...

Įspėja dėl moters, graudžia istorija tuštinančios vilniečių pinigines

Šaltą ir drėgną vakarą namo važiavusi vilnietė neliko abejinga pagalbos prašančiai moteriai,...

Nors Venckienės ekstradicijai uždegta žalia šviesa, tolesnis procesas priklauso nuo JAV (203)

Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatai...

Nelaimė Pociūnų aerodrome: netikėtai apvirto lėktuvas, pilotai išgabenti į ligoninę (21)

Sekmadienį Pociūnų aerodrome įvyko nelaimė. Policija informavo, kad apvirto lėktuvas, du jame...

ES narės atvėrė kelią „Brexitui“ atidėjimo nesvarstė (38)

Europos Sąjungos ( ES ) šalys narės sekmadienį atvėrė kelią Europos Parlamentui ratifikuoti...

Matijošaičio sprendimas pribloškė tėvus: taip atimamas paskutinis duonos kąsnis (456)

„Žinau Giraitės tėvų nuotaikas, jie visi panikoje, išsigandę. Jaunos šeimos dar tik kuriasi...

Vilniuje neblaivių vairuotojų medžioklė: girčiausias įpūtė 4,24 promilės (3)

Sekmadienį Vilniuje Lietuvos keliu policijos tarnybos (LKPT) pareigūnai nustatė 9 neblaivius...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (52)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....

Šiškauskas: kauniečiai – favoritai, tačiau argumentų gali atrasti ir „Rytas“ (19)

Ramūnas Šiškauskas per šešis Vilniaus „Ryte“ praleistus metus pats ne kartą ir ne du stojo...

Šalis, kurioje niekas nematė bankomatų, o SIM kortelės – visų trokštama retenybė (21)

Eritrėja dažnai vadinama viena represyviausių Afrikos valstybių, kurioje žmonėms stinga...