aA
Prasidėjus pirmajai šienapjūtei šiais metais ūkininkai jau gali vertinti žolės kokybę ir lyginti ją su praėjusiais metais. Nors Kėdainių rajonas nėra labai didelis, tačiau skirtingose vietose skirtinga ir situacija.
Prasidėjo šienapjūtė – kaip šiemet atrodo pievos
© DELFI / Andrius Ufartas

Gana sausas ir vėsus pavasaris iš pradžių neramino ūkininkus, tačiau, paskutinėmis dienomis gausiai palijus, atsigavo ir pievos. O kol vyksta pats pirmosios šienapjūtės įkarštis, ūkininkai toliau nerimauja, kokią vasarą atneš šie metai, nuo kurios priklausys ir kitų šienapjūčių kokybė bei kiekybė.

Derlingumas beveik siekia rekordus

Labūnavos žemės ūkio bendrovės vadovas Simonas Greičius džiaugiasi, kad šių metų pavasarinis žolės derlius buvo geras.

„Situacija yra labai labai gera. Pirma žolė savo kiekiu beveik siekia rekordus. Tik viskas nusivėlino. Mes auginame tokias žolių veisles, kad šienapjūtę turėjome pradėti maždaug gegužės 15–20 dienomis. O dabar tokia vėlyva šienapjūtė, bet tik toks ir skirtumas, o derlius tikrai geras“, – kalbėjo S. Greičius.

Paklausus, kas labiau džiugina – kiekybė ar kokybė – pašnekovas pažymėjo, kad siloso kokybei gamta daug įtakos neturi.

„Kokybė labiau priklauso nuo mūsų pačių, o ne nuo gamtos – kokią veislę pasirinksi, kiek patręši ir pan. Tačiau labai reikia žiūrėti ir kaip paruošti jau nupjautą žolę – nesudėti per šlapios, per sausos, gerai suslėgti, uždengti – nuo to labai priklauso siloso kokybė, – aiškino pašnekovas. – Mes žolę ne į ritinius vyniojame, ne šieną gaminame, o dedame į šienainį.“

Kaip sakė bendrovės vadovas, kasmet pašaras gyvuliams ruošiamas net iš kelių šienapjūčių.

Situacija yra labai labai gera. Pirma žolė savo kiekiu beveik siekia rekordus. Tik viskas nusivėlino. Mes auginame tokias žolių veisles, kad šienapjūtę turėjome pradėti maždaug gegužės 15–20 dienomis.

„Pas mus kasmet būna trys šienapjūtės, o kartais – net ir keturios, kaip, pavyzdžiui, pernai. Pašaras iš jos išeina silpnokas, bet nušienauti reikia, kad būtų paliktas gražus, švarus laukas su neaukšta, maždaug 12 cm, žole, kad neiššustų“, – paaiškino S. Greičius.

Labūnavos ŽŪB vadovas užtikrino, jog sulaukus gražios ir derlingos pavasarinės žolės pašaro gyvuliai tikrai turės ir jo pritrūkti neturėtų, net jei ir užkluptų sausa bei karšta vasara, kokia buvo praėjusiais metais.

„Iš pradžių pavasaris buvo šaltas ir sausas – viskas, kas blogiausia. Tačiau vėliau nemenkai palijo, o paskui neskubėjo sušilti, todėl žolė ramiai, palaipsniui krūmijosi, užaugo daug stiebų, daug masės, taigi viskas buvo labai gerai. O dabar dar ir šilumos atsirado, tai žolė dar šiek tiek „šoktelėjo“, – tinkamu oru žolei gėrėjosi S. Greičius. – O jei vasara būtų karšta, mums pašaro vis tiek pakaktų tiek, kiek turime, kad ir kokia sausra dabar užeitų. Kadangi pirma žolė matosi yra gera, tai iš antros ir trečios šienapjūtės, kad ir „iškepusios“, vis tiek dar kažkiek prišienausime ir apsirūpinsime.

Mes dar turėjome rezervo iš praeitų metų. Nors tikrai girdėjau, kad anksti pavasarį buvo, kas ieškojo pirkti žolės, tai tiems žmonėms gal truputį ir buvo striuka, nes neturėjo rezervo iš praeitų metų.“

Prasidėjo šienapjūtė – kaip šiemet atrodo pievos
© DELFI / Andrius Ufartas

Žolė prastesnė nei pernai

Vienas iš tokių, šiųmetės žolės kiekybe bei kokybe besiskundžiantis ūkininkas – Truskavos ŽŪB pirmininkas ir Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas. Jo teigimu, šiais metais užderėjo prastesnė žolė nei praėjusių metų pavasarį, kai, nors ir buvo šilta, bet sausa.

„Mažoka žolė. Derlius mažesnis nei pernai, netgi gerokai mažesnis. Šią savaitę pradėjome šienauti pirmą žolę, bandysime auginti didesnį antrą derlių, – būsima geresne šienapjūte vylėsi V. Ivanauskas. – Antra šienapjūtė turėtų būti po maždaug pusantro mėnesio – apie liepos vidurį.“

Mažoka žolė. Derlius mažesnis nei pernai, netgi gerokai mažesnis. Šią savaitę pradėjome šienauti pirmą žolę, bandysime auginti didesnį antrą derlių.

Kodėl vieni ūkininkai džiaugiasi žolės kokybe, o kiti skundžiasi mažu derliumi, sąjungos pirmininkas svarstė, jog tam įtakos turėjo rajone vyravę nevienodi orai.

„Viename rajone gal daugiau lietus palijo, kitame – mažiau, todėl ir derlingumas skiriasi, – svarstė ūkininkas. – Jeigu bus labai karšta ir sausa vasara, tada bus labai labai liūdna.“

Ar užteks žolės pašarams, V. Ivanauskas kol kas spėlioti nesiima.

„Aišku, dabar pasakyti kažką daugiau yra sudėtinga, bet su pašarais tikrai nebus gerai, nes neturime atsargų iš praėjusių metų – jais šėrėm gyvulius pernai vasarą, – susiklosčiusią situaciją apibūdino pašnekovas. – Bus matyt, kokia vasara ateis.“

Prasidėjo šienapjūtė – kaip šiemet atrodo pievos
© DELFI / Andrius Ufartas

Džiaugiasi jauna žole ir jos derliumi

Ažytėnų ŽŪB vadovas Šarūnas Šiušė, kaip ir prieš tai kalbėjęs S. Greičius, džiaugėsi jau šienaujamu derliumi ir jo kokybe.

„Galiu kalbėti tik apie savo ūkį ir pasakyti, kad žolės yra tikrai daugiau negu pernai, o ji tikrai nebloga. Kaip tik šiuo metu vyksta intensyvi šienapjūtė. Manome, kad iki savaitės pabaigos pavyks pirmą žolę nušienauti“, – apie darbų įkarštį kalbėjo Š. Šiušė.

Žolynai nauji, jauni, todėl kokybė tikrai gera, pačios masės taip pat nėra mažai ir mes tikrai tuo džiaugiamės.

Tačiau, pašnekovo nuomone, džiuginančiam derliui įtakos turėjo ne vien tik orai.

„Žolynai nauji, jauni, todėl kokybė tikrai gera, pačios masės taip pat nėra mažai ir mes tikrai tuo džiaugiamės, – sakė bendrovės vadovas. – Nors drėgmė pasirodė tik paskutiniu metu, o iki tol maždaug penkias savaites buvo be lietaus, tačiau didžiausią įtaką žolės kokybei, manau, turėjo jauni žolynai.“

Nors pirmąja šienapjūte Ažytėnų ŽŪB skųstis negali, vis tik spėlioti, ar pakaks pašaro, Š. Šiušė kol kas nedrįsta.

„Ar gyvuliai nepristigs žolės pasakyti sunku, nes tai yra dar tik pirmoji žolė. Mes vis tiek orientuojamės į tris keturias šienapjūtes, – aiškino pašnekovas. – Kol kas mes skubame imti pirmą žolę. Kol drėgmės dar yra ir temperatūros nėra labai aukštos, tikimės, kad ir atolas bus labai geras. Manome, kad jį galėtume šienauti po maždaug keturių savaičių.“

Nors ŽŪB „Aušra“ vadovė Vida Eringienė teigia, jog gyvulių nebelaiko ir žolės pašarams jai nebereikia, tačiau savo pievose ji pastebėjo, kad šiųmetė pavasarinė žolė nėra prasta.

„Kur buvo patręšta, be to, dar neseniai palijo, oras sušilo, tai visai nebloga žolė sužėlė. Sakyčiau, šiais metais vis tik geresnis derlius nei pernai. Nes praeitais metais labai sausa buvo“, – kalbėjo ūkininkė.

Ilgamečių ganyklų mažėja

Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus žemės ūkio specialistė Žaneta Lydekienė teigia kol kas negirdėjusi jokių atsiliepimų apie žolės derlių šį pavasarį.

„Iš tiek žmonių, kiek pas mane buvo atėję deklaruoti pasėlių, nesu nieko girdėjusi apie tai, kaip šiais metais užderėjo žolė – nei gerų, nei blogų atsiliepimų“, – tikino Ž. Lydekienė.

Kol kas nesame sulaukę dar net pusės asmenų, turinčių deklaruoti pasėlius. Todėl, jei pateikčiau esamus šių metų duomenis, situacija būtų labai iškreipta.

Ji taip pat pažymėjo, kad šiais metais dėl karantino iki birželio 22 dienos (o su pavėlavimu – iki liepos 17 d.) pratęstas pasėlių deklaravimo terminas. Todėl kol kas dar neaišku, kiek dirbamos žemės Kėdainių rajone užima pievos.

„Kol kas nesame sulaukę dar net pusės asmenų, turinčių deklaruoti pasėlius. Todėl, jei pateikčiau esamus šių metų duomenis, situacija būtų labai iškreipta. Anksčiau, kai deklaracijas reikėdavo pateikti iki birželio pradžios, tada taip, jau maždaug būtų aišku, o kol kas yra kaip yra, – paaiškino savivaldybės atstovė. – Rajone žmonių, deklaruojančių pasėlius, yra daugiau nei 2 tūkst. 200.“

Tačiau pagal Valstybės įmonės Žemės ūkio ir kaimo verslo centro pateiktus duomenis, galima pastebėti, jog daugiamečių pievų ir ganyklų mūsų rajone per pastaruosius trejus metus kasmet mažėjo, o ganyklų ir pievų iki 5 metų pernai lyginant su 2018 metais beveik padvigubėjo. Šiek tiek daugėjo ir vienmečių ir daugiamečių žolių pasėlių plotų.

www.rinkosaikste.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Banko analitikas: kalbant apie ekonomiką, ūkiai turi stambėti (37)

Nors teoriškai, jei lyginsime ES šalių senbuvių ir Lietuvos žemės ūkio statistiką, nuo...

Audinių ūkyje – trys koronaviruso atvejai asmenims: vadovas tikisi, kad neteks naikinti visų gyvūnų (49)

Jonavos rajone veikiančiame audinių ūkyje asmenims nustatyti trys COVID-19 ligos atvejai,...

ŽŪM tikisi, kad audinių ūkiai neslėps koronaviruso atvejų (13)

Ketvirtadienį koronavirusą nustačius Jonavos rajono audinių fermoje Žemės ūkio ministerija...

ŽŪM ieško galimybių kompensuoti nuostolius dėl COVID-19 protrūkių audinių ūkyje (3)

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) lapkričio viduryje pranešė skirsianti laikinąją valstybės...

Valstybinių miškų urėdija: medienos kaina didėjo 20 proc.

Trečiadienį Elektroninėje medienos pardavimų sistemoje (EMPS), pasibaigus 2021 metų pirmojo...

Top naujienos

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Skandalingas rezultatas: Lietuvos rinktinė namie nusileido danams (966)

Lietuvos rinktinė istorine nesėkme atidarė FIBA „burbulą“ Vilniuje. Penktadienį Dariaus...

Žiemiški orai apims beveik visą šalį: snigs visą savaitgalį

Artimiausią parą Lietuvos orus lems ciklonas. Šeštadienio naktis numatoma debesuota su...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (13)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

Keisčiausias namas Lietuvoje: senolis pasistatė įspūdingo dydžio dvarą su baseinais ir net sostu (96)

Vos tik atvykus į Lentvarį mano geras draugas, Amerikoje magijos šou rengiantis iliuzionistas Rokas...

Įspūdinga Šaro pergalių serija Eurolygoje nutrūko – „Barca“ krito Vilerbane (2)

Aštuntos pergalės iš eilės „Barcelona“ (8-2) Eurolygoje neiškovojo. Šarūno Jasikevičiaus...

Į Lietuvą veržiasi žiema: kai kur jau iškrito pirmasis sniegas pasnigo ir Vilniuje (16)

Penktadienio vakarą dalyje Lietuvos iškrito pirmasis sniegas . Feisbuko grupėse daugiausia...

Maskoliūnas teigia „prisiimantis visą atsakomybę“, bet pirštu rodo į apatiškus veidus (185)

Jokio azarto, jokio malonumo – tik kančia ant parketo. Bet Lietuvos rinktinė nesugebėjo nė...

Slaptų pomėgių nesustabdė net policijos įspėjimai: kratos metu – šokiruojantys įkalčiai (99)

Slaptų uteniškio pomėgių net nesustabdė policijos įspėjimai – kartą jau reikalų su...

Liudininkai apie tikrąją COVID-19 situaciją Rusijoje: tai lyg siaubo filmas (222)

Rusijoje per praėjusią parą nustatyta rekordiškai daug – 25 487 – nauji koronavirusinės...

|Maža didelių žinių kaina