2021 m. lapkritį Kaimo reikalų komitete buvo svarstoma, kaip gelbėti sektorių, nes Vokietijoje radus Afrikinio kiaulių maro židinius ir Kinijai atsisakius pirkti kiaulieną, ES susikaupė milžiniškas mėsos perteklius. Ją vokiečiai pardavėjo pigiau nei savikainai ir ši kiauliena plūstelėjo pas mus.

„Tai aiškus dempingas. Mes trypiami didesnių šalių. Kita problema, kad kiauliena įvežtinė ir lietuviška perkama už tą pačią kainą, tačiau lietuviška pardavinėja brangiau nei importinė. Dėl to atsidūrėme kritinėje būklėje. Žemės ūkis tai valstybės politiko, ne ekonomikos sfera. Turi būti pusiausvyra tarp rėmimo ir ekonomikos. Jei rėmimo nebus, būsime pasmerkti pražūčiai, nes kitos šalys, proteguodamos saviškius, sukuria geresnes sąlygas. Pavyzdžiui, tie patys lenkai mėsai taiko mažesnį PVM nei mes. Mums reikia ne tik paramos, bet ir ilgalaikių sisteminių priemonių, kad sektorius būtų išsaugotas“, – tada aiškino kiaulių augintojas Valdemaras Sadaunykas.

Tuometinis žemės ūkio viceministras Paulius Lukševičius sakė, kad dabar mato, jog kitos ES šalys, pavyzdžiui, ispanai, tiesiog užsiiminėja rinkas ir tikino, kad ministerija artimiausiu metu planuoja kreiptis į Konkurencijos Tarybą.

 Paulius Lukševičius

Tačiau prabėgus kiek daugiau nei metams ministerijos pozicija pasikeitė.

„Žemės ūkio ministerija vertino įvairias galimybes padėti šalies kiaulių augintojams, tarp jų ir galimybes kreiptis į Konkurencijos tarybą dėl galimo kainų dempingo.

Vis dėlto, įvertinus situaciją kitose Europos Sąjungos šalyse gavome informacijos, kad su kiaulienos kainų kritimu, kurį lėmė laisvos rinkos sąlygos, susidūrė ir kitos ES šalys narės, kurios pritaikė įvairias skirtingas valstybės pagalbos schemas. Dempingą įrodančių faktų rasti nepavyko, todėl atsisakyta kreiptis į Konkurencijos tarnybą“, – Delfi sakė žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas.

Pasak viceministro, Europos Komisijai leidus kiaulienos sektoriui teikti valstybės pagalbą šia galimybe Lietuva taip pat pasinaudojo. Sektoriui praėjusių metų pabaigoje skirta apie 6 mln. eurų paramos.

Rusijos karinė invazija į Ukrainą turėjo poveikį ir kiaulienos sektoriui – kiaulienos kaina išaugo, tačiau kiaulių augintojai susiduria su išaugusiomis sąnaudomis dėl padidėjusių energetikos resursų kainų ir brangusių grūdų bei pašarų pasiūlos sumažėjimo.

Europos Komisijai leidus valstybės paramą sektoriams, paveiktiems Rusijos karo Ukrainoje ir išaugusių energetinių išteklių kainų, šiuo metu vertinamos galimybės skirti papildomų dotacijų Lietuvos kiaulienos sektoriui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos