aA
Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) kreipėsi į atsakingas Lietuvos institucijas ir pareikalavo grąžinti 4 mln. eurų iš kooperatyvui „Pienas LT“ suteiktos paramos, nes mano, kad šie pinigai panaudoti netinkamai. Tačiau iki šiol buvo neaišku, dėl ko konkrečiai Europos Komisijai (EK) priklausanti įstaiga reiškia pretenzijas.
Paramą įsisavinom, bet Briuselis nesuprato: virš garsios įmonės tvenkiasi 4 mln. eurų dydžio debesis
© Adobe Stock

DELFI atsiųstame OLAF spaudos tarnybos paaiškinime teigiama, kad „Pienas LT“ nesilaikė patikimo finansų valdymo principo, todėl ir siūloma susigrąžinti pinigus.

„Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) baigė galimų pažeidimų vykdant Lietuvos pieno perdirbimo įmonių modernizavimo projektą, kuris bendrai finansuojamas iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai, tyrimą. Atliekant tyrimą nustatyta su sutarčių skyrimo procedūra susijusių pažeidimų ir padaryta išvada, kad projekto naudos gavėjas nesilaikė patikimo finansų valdymo principo. Savo galutinėje ataskaitoje Europos Komisijos Žemės ūkio generaliniam direktoratui OLAF rekomendavo susigrąžinti 4 mln. eurų. Taip pat OLAF pateikė teismines rekomendacijas kompetentingoms nacionalinėms institucijoms.

Dėl tyrimo ir galimai teismų slaptumo tokiais klausimais reikalavimų OLAF šiuo metu negali pateikti jokių papildomų pastabų. Visi klausimai turėtų būti adresuojami kompetentingoms institucijoms, atsakingoms už galimus tolesnius veiksmus.

Paprastai bylų galutinių ataskaitų OLAF neskelbia dėl konfidencialumo reikalavimų, galimų tolesnių tyrimų ir asmens teisių apsaugos. Parengtos galutinės ataskaitos siunčiamos institucijoms, atsakingoms už galimus tolesnius veiksmus,“ – teigiama OLAF atsakyme.

"Pienas LT" patentas
"Pienas LT" patentas
© Organizatorių archyvas

Grąžins įmonė ar valstybė?

Kaip patikino Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), paramą, jei sprendimas bus galutinis, turės grąžinti pats kooperatyvas, ne valstybė. Tiesa, kol kas nebuvo atvejo, kad NMA būtų tekę tokiu keliu išreikalauti paramą, tad tikslesnes procedūras būtų sunku apibūdinti, tik sakoma, kad jei būtų priimtas sprendimas išieškoti lėšas iš paramos gavėjo, NMA pradėtų atitinkamas procedūras dėl lėšų susigrąžinimo.

Pats kooperatyvas teigia, kad OLAF analizę dėl kooperatyvo „Pienas LT" gautos 18,7 mln. eurų ES paramos atlieka nuo 2016 metų.

Pagal viešai skelbtus duomenis jį inicijavo verslininkas Vytautas Fedaravičius, kuris pralaimėjo visų instancijų teisminius ginčus Lietuvoje su „Pienas LT“ dėl patentų naudojimo, todėl nusprendė kreiptis į OLAF. Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) tiria ES biudžetui kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir sunkių pažeidimų ES institucijose atvejus ir formuoja kovos su sukčiavimu politiką.

„IŠ Europos Komisijos (EK) gavome informaciją, kad vykdant „Pienas LT“ projektą buvo aptikti galimi pažeidimai. Dabar vertiname padėtį, tiriame, kokie argumentai pateikti, ar yra pažeidimai ir kokios galimos pasekmės. EK atsakymą turime pateikti iki balandžio“, – kokia padėtis kiek anksčiau DELFI aiškino žemės ūkio viceministras Darius Liutikas.

Tomas Raudonius
Tomas Raudonius
© Organizacijos nuotr.

„Pienas LT” valdybos pirmininkas Tomas Raudonius teigė, kad su situacija dar nėra pilnai susipažinęs. ,,Su oficialiomis OLAF išvadomis „Pienas LT” bendruomenė dar nėra supažindinta, todėl komentuoti jų dar neturime galimybės. Visuomet bendradarbiaujame ir ateityje esame pasiruošę bendradarbiauti su visomis institucijomis, kad dar kartą patvirtintume, jog esame skaidrus verslas. Kaip ne kartą sakėme ir kaip patvirtino FNTT išvados pernai pavasarį, ES paramą panaudojome skaidriai, suderinę su visomis paramą skyrusiomis institucijomis, ir pagal visus galiojančius teisės aktus.”

Kokios galėtų būti finansinės pasekmės, jei reikėtų grąžinti 4 mln. eurų paramos, kooperatyvas nekomentuoja.

Viceministras pastebi, kad pretenzija, kai aptinkami pažeidimai ir pareiškiamos pretenzijos, nėra nei naujas, nei išskirtinis precedentas. Lietuvoje buvęs ne vienas toks atvejis. Paprastai po pretenzijos prasideda derybos, auditas ir gan dažnai pavyksta įrodyti, jog lietuviai teisūs, nes mūsų administravimo sistema skiriasi nuo kitų valstybių, todėl europinėms institucijoms mums tenka įrodinėti, kaip mes praktikoje taikome europinius reglamentus. Vien praeito laikotarpio Kaimo plėtros programos metu išdalinti 2,1 mlrd. eurų paramos.

Seimo narys Kazys Starkevičius, buvęs Žemės ūkio ministras, sako, kad šis OLAF reikalavimas tai dar nėra reikalavimas iš karto grąžinti pinigus:

„Jei tinkamai paaiškinsime visas aplinkybes, 4 milijonų eurų nereikės atiduoti.“

K. Starkevičius viliasi, kad „Pienas LT“ nesužlugs, nors jam ir trukdoma. Panikos kelti nereikia.

„Pienas LT" komunikacijos vadovė Snieguolė Matonienė priminė, kad kiek anksčiau buvo vykdomas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tyrimas, kuris buvo nutrauktas. 2016 metais į FNTT kreipėsi tuometinis Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Saulius Bucevičius, gavęs pieno perdirbėjų asociacijos „Pieno centras“ raštą, kuriuo buvo keliamos abejonės dėl Projekto skaidrumo ir konkurencijos. „Kadangi FNTT bendradarbiavo su OLAF, tikiuosi, kad ir šį kartą įrodysime, kad esame teisūs“, – dėsto S. Matonienė.

Į kooperatyvą buvo investuota beveik 45 mln. eurų

ŽŪK “Pienas LT” investicinį projektą “Žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT” plėtra įkuriant naują modernią pieno perdirbimo gamyklą” pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės “Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas” antrąją veiklos sritį “Pieno sektoriaus modernizavimas, įkuriant naujas pieno perdirbimo įmones” parėmė Europos Sąjunga ir Lietuvos Respublika.

Nuo 2008 metų į projektą „Pienas LT“ buvo investuota 44,961 mln. Eur. Nuo įkūrimo pradžios kooperatyvas gavo 19,681 mln. Eur ES paramos.

Į vienos moderniausių pieno perdirbimo gamyklų Europoje statybas kooperatyvo “Pienas LT” nariai investavo 27 mln. Eur, ES ir Lietuvos Respublikos biudžeto parama sudarė 17, 9 mln. Eur.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba 2018 m. pradžioje baigė Seimo Kaimo reikalų komiteto pateiktos informacijos, susijusios su ŽŪK “Pienas LT” įgyvendintų Europos Sąjungos paramos projektų skaidrumu ir konkurencija, analizę. FNTT išvadoje sakoma, kad duomenų apie padarytą nusikalstamą veiką negauta.

Gamykloje „Pienas LT“ pagaminti pieno baltymų produktai ir grietinėlė parduodami su prekiniu ženklu „BaltMilk" 33 pasaulio šalyse. 2018 m. įmonė gavo daugiau nei 52 mln. Eur pajamų. 2018 metų ketvirtame ketvirtyje įmonė išnaudojo apie 70 proc. savo gamybos pajėgumo. Nuo šių metų sausio gamybos lygis dar padidintas - šiuo metu gamykla dirba 85 proc. gamybiniu pajėgumu.

Šiuo metu kooperatyve yra 190 narių.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.3077

Čili pipirai, paprika – kodėl juos sėti reikia anksčiau už pomidorus

Vilija Juškevičienė, žinoma pomidorų kolekcininkė, sako, nuo ko reikia pradėti sėją. Tai...

Ekologiškas viešasis maitinimas bus sertifikuojamas kitaip – nebereikės naudoti vien ekologiškas žaliavas (2)

Lietuva ekologiško viešojo maitinimo veiklą yra reglamentavusi nacionaliniu teisės aktu –...

Ūkininkų aukso laikas – grūdų kaina didžiausia nuo 2013 m. (35)

Metų pradžia pasaulio grūdų rinkose prasidėjo kainų pasiutpolke – šią savaitę kviečių...

Kokią paramą gali gauti perkantys veislinius gyvulius (3)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) skelbia apie paraiškų priėmimą dėl planuojamų...

Ūkininkai metėsi į elektroninę prekybą – kuriems tai naujas verslas, kurie tik ginasi nuo bado (21)

Praėjusiais metais per pirmąjį dėl prasidėjusios pandemijos paskelbtą karantiną į elektroninę...

Top naujienos

Policijai įkliuvo ypatingai įžūlus sukčius: nukentėjo dešimtys žmonių, žala – daugiau kaip 300 tūkst. eurų (235)

Aplinkiniams solidaus ir patikimo verslininko įvaizdį sudaręs 25 metų vilnietis Jonas...

Pernai lietuviai išlaidavo kaip reikiant: du scenarijai, kurie mūsų komfortišką gyvenimą apverstų aukštyn kojomis (69)

Pernai daugiau pinigų skyrę savo pirmam ar antram būstui, nepamiršome pasigerinti ir komforto...

Lietuvoje – 1032 nauji koronaviruso atvejai, 29 mirtys ligoninėse gydoma 1,7 tūkst. COVID-19 pacientų, 172 iš jų – reanimacijoje (19)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1032 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 29 žmonės,...

Iš ES lyderių – įspėjimas europiečiams: suvaržymai gali būti griežtinami

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį paragino europiečius vengti nebūtinų kelionių ir...

COVID-19 skiepų pasai kelia aršias diskusijas: ar mes tikrai norime būti dalijami į vakcinuotuosius ir nevakcinuotuosius? (3)

Kiekvienas tapatybės dokumentas turi savo atitinkamų distopijos elementų. Austrų rašytojas...

Šaltinis: Rusijai ruošiamasi perduoti Bideno pasiūlymą (77)

JAV prezidento Joe Bideno administracija siūlo Maskvai penkeriems metams pratęsti naujosios...

Giminaitė išgirdo, ką slaugytoja kalba apie skiepus: kyla tik dvi mintys (370)

Skiepai yra vienas didžiausių mokslo laimėjimų, kurie išgelbėjo ne vieną milijoną žmonių....

„The Roop“ oficialiai pristatė „eurovizinę“ dainą, klipą ir šokį: vieną judesį pasiskolino iš Arvydo Sabonio jūsų nuomonės laukiame apklausoje! (1)

Viena populiariausių Lietuvos grupių tituluojama „The Roop“ po metų pertraukos pristatė naują...

Psichologė atsako: ar asmenybės tipas gali lemti vairuotojo (ne)atsargumą keliuose?

Paradoksalu, tačiau statistika rodo, kad žiemos metu, esant sudėtingesnėms nei vasarą eismo...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. „Sausas sausis“: ką gali pakeisti mėnuo abstinencijos? (2)

„Sausas sausis“ – tokia žodžių žaisme vadiname metų pradžios pažadą atsisakyti...