aA
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad laukiame gana gero derliaus, tačiau tai, kas gerai augalininkystės ūkiams, kelia sunkumų paukščių ir kiaulių augintojams.

Su ministru kalbamės kokios mūsų žemės ūkio perspektyvos, ką gali atnešti ukrainietiškų javų reeksportas, kokios ten derliaus kainos ir kokia tikimybė keisti Strateginį planą.

„Prognozuojamas geras vidutinis derlius – maždaug 6 mln. t grūdų. Geriausias, kokį esame kūlę, tai 6,5 mln. t. Grūdų kainos, po to kai eksportą sustabdė Indija, šoktelėjo virš 400 eurų už toną, tačiau azotinės trąšos laikosi apie 800 eurų“, – prognozuoja K. Navickas.

Pasak ministro, jei gamta nepateiks siurprizų, augalininkystės ūkių pajamos, lyginant su pernai metais, augs 50 proc. Žemdirbiai pripažįsta, kad metai jiems bus pelningi. Neramina tik azotinių trąšų trūkumas. Viliamasi, kad dujų tiekimas ne iš Rusijos bus pakankamas jų gamybai.

Tačiau gyvulininkystės ūkiai dėl brangusios elektros ir pašarų patiria iššūkių. Paukščių ir kiaulių augintojams dalinama parama ir viliamasi, kad Danijai bei Ispanijai sumažinus kiaulių auginimą, o vartojimui nekrintant supirkimo kainos bus tokios, kad bent dengs auginimo savikainą.

„Spėčiau, kad Rusija, kaip viena iš didžiausių kviečių augintojų, sąmoningai pristabdys grūdų eksportą ir taip kels jų kainą“, – dėsto ministras.

K. Navickas sako, kad nors ūkininkai siūlo keisti Strateginį planą, tai nelabai realu.

„Lietuvos strateginis planas ES reglamentų atspindys ir gali kisti tik tiek, kiek kinta bendroji ES žemės ūkio politika. Briuselio valios keisti šią strategiją nėra. Turime koncentruotis į tai, ką turime. Mūsų atveju Europos Komisijos pastabos mums dėl šio plano yra dėl per mažų aplinkosauginių ambicijų. Mes esame antri pagal mažiausiai pastabų gavusias šalis. Mažiau už mus gavo tik airiai“, – aiškina K. Navickas ir sako, kad nėra taip blogai, kaip mėgina pateikti kai kurie žemdirbių lyderiai.

Lietuva neplanuoja mėginti keisti Strateginį planą. Techniškai jei nepateiktume atsakymo į pastabas ar jo galutinės versijos, tai 2023 m. Lietuva negautų dalies ES paramos. Dabar vyksta intensyvios konsultacijos su EK ir tikimasi, kad rugsėjį turėsime patvirtintą planą.

Kalbant apie grūdus iš Ukrainos ministras sako, jog grūdus vežti iš ten į Klaipėdos uostą ne tiek brangu, kiek sudėtinga logistiškai.

„Palyginimui, Ukrainoje kviečiai 200-220 eurų už toną, o Klaipėdos uoste 420 eurų. 200 eurų tai rizikos ir pervežimo kaina. Pašariniams grūdams atsivežti galimybės yra. Koridorių per Lenkiją jau išbandėme. Ukraina turi išvežti 20 mln. t grūdų iki naujo derliaus, o kol kas išgabeno tik 1,5 mln. t. Mūsų uosto galimybės apie 5 mln. t“, – skaičius vardina K. Navickas ir sako, kad tuo jau užsiima ir Europos Komisija.

Šie javai būtinai turi iškeliauti iš Ukrainos, nes jų tiesiog trūksta kitose šalyse. Be to, iki naujo derliaus būtinai reikia atlaisvinti elevatorius. Iki pirmo kūlimo liko mažiau nei du mėnesiai.

Primename, kad Rusijai užblokavus Ukrainos uostus iš šalies nepavyksta išvežti ten saugomų atsargų. Tai gali sukelti badą Afrikoje, nes tarptautinėje prekyboje didžiausios javų tiekėjos Rusija ir Ukraina.

Mėginant išvežti derlių kaip šio proceso dalyvė minima ir Lietuva.

Virginijus Sinkevičius, Europos Komisijos narys, LNK žinioms papasakojo, kaip dėliojamas dešimčių milijonų tonų ukrainietiškų javų išvežimas iš karo draskomos šalies.

V. Sinkevičius sako, kad Ukrainos saugyklose yra 40 milijonų tonų grūdų, o 90 proc. jų buvo pervežama per uostus, kuriuos dabar blokuoja Rusijos agresoriai. Alternatyvūs keliai traukiniais ir automobiliais iki uostų.

„Ukrainos grūdai per Lenkiją europine geležinkelio vėže galėtų keliauti iki Kauno, ten juos perkrautų ir vežtų į Klaipėdą, Javų paklausa didelė, nes Afrika priklauso nuo Ukrainos derliaus“, – aiškina V. Sinkevičius.

V. Sinkevičius sako, kad jau yra duomenų, kad Rusija vagia Ukrainos grūdus ir juos veža į Siriją.

Lietuvos geležinkeliai jau išbandė vežti šį derlių per Lenkiją. Tačiau didžiausia problema, kad Lenkijoje vėžė kita nei Lietuvoje ir Ukrainoje ir vežant į Lietuvą atsiranda dar vienas perkrovimas Kaune, kur baigiasi Europinė vėžė.

„Siūlymas gabenti grūdus per Baltarusiją keistas ir nepriimtinas“, – apie trumpesnį kelią kritiškai atsiliepia V. Sinkevičius ir nesiima spėti, kiek mes galėtume perkrauti javų, nes kol kas trūksta vagonų. EK kreipsis į visas šalis ir mėgins surinkti visus laisvus grūdovežius ir nukreipti į Ukrainą. Kitas dalykas tai žalieji koridoriai, kad būtų supaprastintos muitinės ir kitos procedūros. Trečias aspektas perkrovimas – tai turi tapti prioritetine sritini ir šiems kroviniams nereikėtų laukti eilėse.

Kiek tai sumažintų atleidimų bangą Lietuvos geležinkeliuose ir uoste kol kas sunku pasakyti. Kalbant apie ilgalaikę perspektyvą, šie maršrutai svarbūs gilinant Ukrainos integraciją į ES.

V. Sinkevičius sako, kad papildomo finansavimo šiam keliui nereikės, tai normalus verslas. Svarbiau procedūrų supaprastinimas ir prioritetų nustatymas. Kitas tikslas – išvengti maisto trūkumo Afrikoje, kurios priklauso nuo ukrainietiško derliaus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.2857

Ką reikia žinoti, jei deklaruoti pievų plotai sumažėjo

Primename, kad pareiškėjams, deklaravusiems žemės plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020...

Parduotuvėse pirmosios sezono vyšnios – kokia kaina

Pirmosios vyšnios – ženklas, kad vasara įsibėgėjo. Tai – itin mėgstamos šiltojo sezono...

Sodininko, gėlininko ir daržininko Mėnulio kalendorius 2022 metų liepai (1)

2022 metų liepą palankios dienos sodininkystės ir daržininkystės darbams pagal sodininko ir...

Apleistų sklypų savininkai jau sulauks baudų: kokios jos ir už kokio aukščio žolę (1)

Visą birželį Panevėžyje ieškoję apleistų privačių sklypų, matavę nešienaujamos žolės...

Kaitra vargina ūkininkus: laukai arba pažliugę, arba išdegę, puola varnėnai (1)

Bitėnų kaime traktoriai stovi, o laukai vis dar nebaigti šienauti. Šienapjūtė turėjo baigtis...

Top naujienos

Po kraupaus paauglės nužudymo Šiauliuose kaimynai negali atsigauti: įtariamieji net neatrodė agresyvūs, bet kaip įžūliai melavo

Po penkiolikmetės nužudymo netoliese gyvenantys šiauliečiai vis dar nesijaučia ramūs. Ant...

Adamkus įspėja: šie metai gali būti lemtingi, netrukus gali tekti gintis ES ir NATO sostinėse

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus teigia, kad artimiausi metai gali būti lemtingi...

Vilniuje Vadovybės apsaugos tarnybos BMW susidūrė su paspirtukininke: automobiliu buvo vežama premjerė (1)

Trečiadienį Vilniuje įvyko incidentas – Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūno vairuodamas...

Rusijos Dūmos pirmininkas ėmėsi grasinti JAV: turime, ką susigrąžinti (25)

Rusijos Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas trečiadienį pareiškė, kad JAV turėtų...

Delfi PliusNerijus Povilaitis

Naujas skandalas Kaune: valstybės žemę tiesiog atidavė privačiai statybų bendrovei (12)

Kauno valdžią supurčiusio korupcijos skandalo centre atsidūrusi statybų bendrovė „...

Internete plinta kraupūs vaizdai: įtariamieji planavo 15-metės šiaulietės nužudymą ir tuo dalinosi viešai

Aiškėja kraupios 15-metės šiaulietės nužudymo detalės. Internete pradėjo plisti informacija,...

Delfi PliusLeldė Lusė, delfi.lv

Šeima pasistatė svajonių namus: tvirtai nusprendė – viskas bus padaryta be banko paskolų

„Pastaruosius trejus su puse metų buvome tarytum sraigių šeima – namai buvo ten, kur numesdavai...

Esminį dalyką žaidėjų paieškoje išskyręs Kurtinaitis: būtų nelogiška mesti didžiulius pinigus į LKL

Prie naujojo „Wolves“ klubo prisijungęs Rimas Kurtinaitis pasidalino mintimis apie svarbiausius...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos Ukrainoje padarė pauzę, Donecko srities gyventojai raginami bėgti Zelenskis: Vakarų artilerija galingai veikia

Pirmą kartą nuo karo pradžios Rusija nepaskelbė teritorinių pasiekimų Ukrainoje. Tai...