aA
Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ spaudos konferencijoje kalbėta, kad Miškų reforma prieštarauja Konstitucijai, o vykdant šią reformą masiškai pažeidžiamos žmonių teisės.
IKEA
IKEA
© Vida Press

Pasak konferencijos rengėjų, Konstitucinis teismas priėmė nutarimą svarstyti, ar ši reforma neprieštarauja Konstitucijai. Be to, įvardinta ir nauja tendencija – miškų plotai sparčiai koncentruojami vienose rankose ir sąjudis sieks, kad pavasarinėje Seimo sesijoje būtų priimti ribojimai, draudžiantys masiškai supirkinėti miško plotus.

Vienas didžiausių savininkų, šiuo metu vykdantis aktyvią plėtrą – IKEA.

Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ valdybos pirmininko pavaduotojas Remigijus Lapinskas sako, kad dar neteko matyti, kad vykdant reformą įstatymai būtų pažeidinėjami taip masiškai.

„Tai bloga praktika, kuri turėtų būti nedelsiant įvertinta. Džiaugiuosi, kad Konstitucinis teismas įžvelgė neaiškumų ir svarstys pačia reformą. Kitas klausimas, kaip Lietuva gali atsisakyti profesionalų paslaugų valdydama mišką, kuris vienas didžiausių valstybės turtų“, - aiškina R. Lapinskas.

Remigijus Lapinskas
Remigijus Lapinskas
© DELFI / Domantas Pipas

Sąjūdžio žiniomis, atleista apie 400 žmonių. Kai kurie bylinėsis su valstybe.

Rolandas Skuja, miškininkas įvardina ir kitą bėdą - kliūna tai, kaip ši reforma vykdoma. Įsigaliojus naujam darbo kodeksui buvo atšaukti visi urėdai, visi kiti nuėjo dirbti į naują įmonę, nors urėdijos veiklą perėmė kita įmonė ir tai turėtų būti tarsi tęstinė veikla. Darbas turėjo būti pasiūlytas visiems.

G. Kniukšta sako, kad į naują organizaciją priimami nauji žmonės, o senieji, iš urėdijų atleidžiami.

Vytenis Skorupskas, teisininkas, tikina, kad prieš svarstant galimybę priimti naujus asmenis, pirmiausia turėtų būti svarstoma, ar to darbo negalima pasiūlyti atleidžiamiems. Tik jei kvalifikacija neatitinka, ar jis nesutinka, reikėtų ieškoti žmonių iš pašalies. Tą numato ir Darbo kodeksas.

R. Lapinskas sako, kad būtina išsaugoti eigulius ir girininkus, nes jei jų nėra, pats miškas lieka be priežiūros. Jie reikalaus, kad naujai kuriamų padalinių vadovai privalo turėti miškininko išsilavinimą. Reikia daugiau bendradarbiauti su mokslininkais. Be to, sąjūdžio vadovai sako, kad viena iš svarbiausių uždavinių – turto, kuris vykdant reformą bus perduotas Turto bankui, išsaugojimas.

„Vienas iš esminių dalykų, kad prisidengiant reforma nebūtų nuspręsta netausoti miško išteklių. Kirsti galima ne tiek, kiek kažkas nori, bet tiek, kiek galima nepažeidžiant ekologinės pusiausvyros“, - tikslus dėsto R. Lapinskas.

Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ valdybos pirmininkas Gintautas Kniukšta sako, kad Miškų reforma vykdoma chaotiškai. Liko pagrindiniai urėdijų vadovai ir jų pavaldiniai. Tačiau apie keturi šimtai patyrusių žmonių neteks darbo.

„Vien Telšių urėdijoje iš darbo išėjo dešimtys žmonių ir jiems reikės išmokėti 600 tūkst. eurų. Visiems reikės kelių milijonų eurų vien išeitinėms kompensacijoms. Kiek miško reikės iškirsti, kad gautume tokius pinigus. Mūsų sąjūdis sieks, kad aplinkos ministras Kęstutis Navickas prisiimtų politinę atsakomybę ir būtų įvertintas“, - sako G. Kniukšta.

Gintautas Kniukšta
Gintautas Kniukšta
© DELFI / Domantas Pipas

Jis pabrėžia kitą problemą – vyksta sparti plotų koncentracija. Jo teigimu, vykdant reformą IKEA valdomas plotas išaugo 50 proc.

G. Kniukšta įvardina ir ateities planus - sieks, jog Seimas pavasarį priimtų vadinamąjį miško saugiklių įstatymą, kuris apibrėš, kiek miško gali valdyti fiziniai ir juridiniai asmenys. Pirminis pasiūlymas 500 ha, tiek pat, kiek ir žemės ūkio paskirties žemės.

G. Kniukšta sako, kad nerimą kelia tai, kad IKEA ir kitų užsienio įmonių plėtra vyksta būtent dabar ir tai pakankamai keista.

„Mums reikia susitarti, kam galime parduoti savo turtą. Dauguma ES valstybių turi dar griežtesnius įstatymus. Dabar IKEA valdo 15 tūkst. ha. Tai Kauno plotas. Mes jiems leidžiame pirkti mūsų valstybės plotą ir tai jau nacionalinio saugumo klausimas, kam atitenka mūsų teritorija. Mūsų žiniomis, Lietuvoje yra dar kelios užsienio kompanijos valdančios tūkstančius hektarų ploto. Kiek konkrečiai valdoma neaišku, nes nėra duomenų“, - sako G. Kniukšta.

Jo duomenimis, privačių miškų 880 tūkst. hektarų ir IKEA pirko būtent iš privačių savininkų. Rytų Europos valstybėse jie valdo virš 100 tūkst. hektarų. Valstybinių miškų 1,2 mln. ha. Jie neprivatizuojami.

„Jei per metus IKEA valdomi plotai išaugo beveik dvigubai, procesai neramina, ar nebus taip, kad kažkada visi Lietuvos miškai atsidurs vienos įmonės rankose“, - pavojų įžvelgia G. Kniukšta.

R. Lapinskas sako, kad jei mes kuriame vidurine klase paremtą visuomenę, mums nereikia ypatingai stambių kapitalo valdytojų. Koks kelias mums priimtiniausias reikia diskutuoti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Daržovės ypatingai pigios, bet lietuviai vis tiek neskuba jų valgyti (24)

Šią tautiečių savybę atskleidė pernai šalį užgriuvusi pandemija ir dėl jos pavasarį bei...

Lietuvoje daugėja nesaugios įvežtinės vištienos (9)

Nežiūrint į tai, kad 2020 metais prasidėjo pasaulinė pandemija, nesaugios vištienos kiekis...

Rado išmestas nugaišusias vištas – bijo dėl paukščių gripo (10)

Paukščių gripui artinantis prie Šilutės rajono, Rudynų miške buvo aptiktas šiurpus radinys –...

Ūkininkai ir toliau galės naudotis Lietuvos kaimo plėtros programos pagalba (3)

Dvejais metais pratęsus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) įgyvendinimą,...

Žemės ūkio ministrą nemaloniai nustebino ūkininkų atstovų pasiūlymai (123)

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad jį nustebino ūkininkų noras gauti paramos...

Top naujienos

Pirmoji Kremliaus reakcija po Navalno sulaikymo: tai visiška nesąmonė papildyta 13.39 (203)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas vakar atšaukęs spaudos...

VESK: siūloma parengti etapinį ribojimų atlaisvinimų planą (238)

Šiandien Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) posėdyje išklausyta ekspertų...

Juozapaitis apie padalintus pinigus: tai baisi klaida papildyta (149)

Seimo Kultūros bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai antradienį surengė bendrą posėdį,...

Norvegija bando išsklaidyti abejones dėl vakcinos nuo koronaviruso po senyvų žmonių mirčių (46)

Norvegijos sveikatos priežiūros institucijos bando išsklaidyti abejones dėl saugumo, kilusias po...

Ažubalis: ragus Putinui užsiauginti padėjo didžiosios ES valstybės (471)

Įvykiai JAV paveiks Lietuvą tiek, kiek Europa sugebės atsispirti supaprastintam žvilgsniui į...

Vokietijoje – nauji siūlymai: įprastos kaukės nebepakaktų virusologai perspėja: gali atnešti priešingą rezultatą (156)

Vokietija svarsto, ar pasekti Austrijos ir Bavarijos žemės pavyzdžiu, kur tapo privaloma viešajame...

Skuodis atleido iš pareigų „Oro navigacijos“ vadovą (31)

Susisiekimo ministras Marius Skuodis antradienį, sausio 19 d., iš pareigų atšaukė VĮ „Oro...

Savaitgalį feisbuke siautėjęs, kolegas įžeidinėjęs ir grasinęs Rimas Bružas sulaukė ne tik kritikos, bet ir griežtos LRT vadovų reakcijos pasisakė ir R. Bružas, kita pusė kreipėsi į teisininkus (1039)

Penktadienį LRT Radijo laidos „Laimės dieta“ vedėja Rimantė Kulvinskytė pasidžiaugė...

Profsąjungos nepritaria darbdavių prašymui leisti dirbti visoms parduotuvėms (24)

Lietuvos darbdavių konfederacijai kreipusis į Vyriausybę su prašymu atšaukti ribojimus ne maisto...