aA
Triukšmas, kilęs po Kęstučio Navicko susitikimo su Lietuvos žemės ūkio taryba, kur į klausimą apie pievas jis reagavo atsakymu „ko čia šokat man į akis“ nerimsta.
Ministrui Navickui – kritika ir iš konservatorių: teigia, kad jo paskyrimas – ne premjerės kaltė
© DELFI / Domantas Pipas

Šiuo metu ministras vieši Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur skatina lietuviškų produktų eksportą, o Lietuvoje tuo metu diskutuojama apie jo politinę ateitį.

Siūlo trauktis

Skilo ir pačių ūkininkų organizacijos. Lietuvos žemės ūkio taryba, kuri jau anksčiau buvo pareiškusi nepasitikėjimą, reikalauja, kad politikas trauktųsi, o Žemės ūkio rūmai, finansuojami iš valstybės biudžeto ir ES lėšų, palaiko K. Navicką.

„Turime ieškoti kompromiso, kuris gali būti tik vienas ir aiškus – reikia keisti vieną Vyriausybės detalę, nes santykių atstatyti su ūkininkais ministrui jau nepavyks“, – griežtai kalba liberalas, Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas, Viktoras Pranckietis.

V. Pranckietis sako, kad Žemės ūkio ministerija įpareigota paruošti naują Žemės ūkio rūmų, kaip skėtinės ūkininkų organizacijos, veiklą reglamentuojantį įstatymą. Pasak politiko, nors projektas dabar pakeistas, tačiau jis netenkina visų ūkininkų interesų.

„Žemės ūkio rūmų palaikantys pasisakymai nėra nuoširdūs. Žemdirbių susiskaldymas labiau deklaruojamas, nei yra iš tiesų. Konfliktai kyla dėl paramos paskirstymo. Takoskyra baigtųsi, jei jie visi būtų vienoje organizacijoje. Asociacijos turi veikti taip, kaip visos kitos visuomeninės organizacijos“, – konstatuoja V. Pranckietis ir pabrėžia, kad ūkininkų organizacija turi save išlaikyti, tada jos nariai galės jaustis oriai. Pavyzdžiui, verslo organizacijos, skirtingai nei ūkininkų, išlaikomos iš narių mokesčių, ne iš biudžeto.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas vardina ir K. Navicko klaidas. Pagrindinė klaida – negebėjimas bendrauti su ūkininkų bendruomene. Negalima tiek nebendrauti, kad Savivaldybių žemės ūkio specialistų asociacija rašytų ŽŪM raštą ir kaltintų ministeriją nebendradarbiaujant. Dokumentą, kad teisėkūroje ministerija nebendradarbiauja, o tiesiog pateikia savo su socialiniais partneriais nederintus dokumentus, parašė ir Augalų apsaugos asociacija.

„Girdėjau teisingą pasakymą, kad šitam ministrui žemės ūkis yra priešas. Dėl to ir turime tokią padėtį. Žemės ūkis yra toks, koks yra, ir negali būti menamas ar visiškai šventas. Turime ir maisto užsiauginti“, – sako V. Pranckietis.

Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis
© DELFI / Andrius Ufartas

Seimo kaimo reikalų komiteto narys liberalas Juozas Baublys žemės ūkį lygina su vežimu, kurį ūkininkai tempia į vieną pusę, ministerija į priešingą.

„Pritariu Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovams, kuriuos pažįstu trisdešimt metų. Gerbiu jų poziciją“, – savo nuomonę išreiškia J. Baublys ir siūlo politikui susėsti su konservatoriais, kurie jį delegavo į šį postą bei aptarti galimybę dirbti toliau.

Konservatoriai ne tokie griežti

„Pagrindinės ministro klaidos komunikacinės. Jis nebendrauja su ūkininkais ir juos rūšiuoja – dideli, smulkūs, pienininkai, grūdininkai. Kaimo problemų nemato kaip visumos. Visus reikia matyti ir su visais kalbėtis. Galbūt iš pradžių nebuvo sutarimo. Prabėgus metams visi šie dalykai išryškėjo ir kilo nepasitenkinimas, nes ūkininkai nori girdėti tai, ką nori. Turi argumentuotai paaiškinti, kodėl negalima įgyvendinti vieno ar kito pageidavimo. Pastebiu, kad ministro komandoje trūksta stiprių žmonių“, – analizuoja konservatorius, Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

Konservatoriai K. Navicką delegavo į šį postą.

K. Starkevičius sako, kad jis dabartiniam ministrui patarė į komandą priimti žmonių, kuriais pasitikėtų ūkininkų bendruomenė. Šiuo metu dar laisvas vienas viceministro postas ir, pasak Seimo nario, galima ištaisyti šią klaidą. Tuo labiau, kad dabar ruošiama naujoji programa, pagal kurią gyvensime ateinantį finansinį laikotarpį.

„Reikėtų visuotinio tarppartinio susitarimo, kad žemės ūkio politika nesikeistų bent iki kokių 2030 m. Įgyvendinus šiuos namų darbus, jis galėtų toliau dirbti“, – aiškina K. Starkevičius.

Kazys Starkevičius
Kazys Starkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Politikas sako, kad K. Navicko paskyrimas ne premjerės kaltė. Buvo siūlomi įvairūs įvardinti ir neįvardinti kandidatai, tačiau jie netiko Prezidentui.

„Stipri kandidatė buvo Dalia Miniataitė, kurią palaikiau ir aš. Jei būtų ji, manau, mums nereikėtų diskutuoti ar reikia ministrui atsistatydinti. Jos kandidatūros atmetimas ir buvo didžiausia klaida“, – vertina K. Starkevičius, aiškinantis ir kodėl susiskaldė žemdirbiškos organizacijos.

„Žemės ūkio rūmai negali nepalaikyti ministro, nes jie yra biudžetinė organizacija. Kaip jie kovos su savo viršininku? Šį susiskaldymą žemės ūkio sektoriuje reikia išspręsti. Tai vienas iš K. Navicko darbų, kuriuos jis turi padaryti greitai“, – kolegai pritaria K. Starkevičius.

Savo ruožtu Jaunųjų ūkininkų sąjungos, priklausančios Žemės ūkio rūmams, vadovas Vytautas Buivydas, sako, kad K. Navickas dar turi ir neatliktų svarbių darbų, pavyzdžiui, tiesioginių išmokų ribojimą, žaliojo kurso įgyvendinimą.

„Šiandien jis mėgina atsispirti stambiausiems lobistams, tai pagarbos verta pozicija. Nebūtinai tiems, kurie garsiausiai šaukia, ta parama ir reikalinga. Matome, kad jau keletą metų mažieji ūkiai nyksta ir manau, kad šis ministras gali atnešti pokyčių“, – dėsto V. Buivydas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.7333

Priekaištai K. Navickui – ir iš darbdavių: kaltina verslo žlugdymu kaimo vietovėse (26)

Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) prezidentas Danas Arlauskas prisidėjo prie būrio žemės...

Uogininkystės ūkiams kooperuojantis – didesnė parama

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, susitikęs su Pramoninių uogynų augintojų asociacijos...

Iki žemės ūkio rizikų valdymo fondų liko vienas žingsnis

Žemdirbiai turės dar vieną instrumentą žemės ūkio rizikoms valdyti – Lietuvos kaimo plėtros...

Pienininkystė palieka kaimą – išparduoda ūkius, kad padengtų paskolas (198)

Panevėžio rajono laukuose besigananti karvė kasmet tampa vis didesne retenybe. Pieno upės senka...

Dėliojasi nauja Žemės ūkio ministerijos valdžia – rasti nauji viceministrai papildyta vieno iš pretendentų komentaru (12)

Po ministro Kęstučio Navicko konflikto su Lietuvos žemės ūkio taryba, kuri reikalavo jo...

Top naujienos

Siaubinga Panevėžio gydytojų klaidos kaina – Vilniuje moteriai nupjauta krūtis (67)

Dėl klaidingos Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojo patologo nustatytos diagnozės vienai...

Ją lygino su imperatoriene: tamsios pirmosios Lietuvos ponios paslaptys ir neįprasti pomėgiai (11)

Antanas Smetona vadovauja Lietuvai, o Antanui Smetonai vadovauja jo žmona – toks daug tiesos...

Įspėja dėl labai pavojingų eismo sąlygų: jau netrukus žiema užgrius visa jėga (3)

Antradienio dieną, ciklonui traukiantis, kritulių iškrentantys kiekiai bus negausūs. Vakariniuose...

Messi triumfas: septintą kartą laimėjo „Auksinio kamuolio“ apdovanojimą (38)

Tradiciniuose „France Football“ žurnalo rengiamuose „Ballon d'Or“ apdovanojimuose dar kartą...

Per pratybas mirtinai susižalojo šauktinis (57)

Per pratybas mirtinai susižalojo 2002 metais gimęs šauktinis karys, pirmadienį pranešė Lietuvos...

Išbandė egzotišką kruizą Nilo upe: parodė, kaip atrodo laivo vidus ir gatvės prekeivių darbas vandenyje (12)

Rytinėje Nilo pakrantėje įsikūręs miestas Asuanas vilioja turistus pasižvalgyti po apylinkes...

D+Agnė Keizikienė

Paaiškino, kokie yra sekso žaislai bei kurie jų gali atgaivinti aistrą miegamajame: ginekologė perspėja ir apie galimus pavojus

Sekso žaislai daugeliui vis dar yra tabu. Nors žinoma, kad juos žmonija naudojo jau nuo seno, retas...

D+Ilya Arkhipov, Henry Meyer, Irina Reznik

„Rusija su niekuo nebesitaikstys“: Putinas siunčia pavojingus signalus (1)

Vladimiras Putinas yra blefavimo, Vakarų laikymo nuolatinėje įtampoje, didžiulio spaudimo...

Sudėtinga situacija Lietuvoje: kai kur smarkiai sninga, elektros jau neturi tūkstančiai (13)

Smarkus snygis pirmadienio vakarą sutrikdė elektros tiekimą Utenoje ir jos apylinkėse.

Sunku patikėti: įkliuvo buvęs Seimo narys, pridavęs butelius su suklastotais depozito ženklais   (388)

Pirmadienį, apie 12 val., Vilniuje įvyko net pareigūnus nustebinęs nutikimas. Buvusiam Seimo...