aA
„Linas Agro group“ spaudos konferencijoje pristatė „Kauno grūdų“ pirkimo sandorį ir paaiškino, ką planuoja daryti su šia įmonių grupe bei kas laukia darbuotojų ir vadovų.
„Linas Agro“ jau dairosi ir kitų verslų: paaiškino, ką darys su „KG Group“
© Facebook

Sandorio vertė dėl konfidencialumo įsipareigojimų kol kas neatskleidžiama, tačiau tai bus matoma ataskaitose, teikiamose akcijų biržai. Neatmetama, kad bus ieškoma ir kitų įmonių, kurias būtų galima įsigyti.

Kitas svarbus rinkos persidalinimas – susijungus nauja įmonė taps viena didžiausių Lietuvos trąšų ir chemikalų tiekėjų bei, tikėtina, didžiausi prekybininkai grūdais Lietuvoje. Maisto pramonėje, lyginant Rytų Europoje, tai bus stiprūs vidutiniokai, nes vien Lenkijoje yra paukštienos perdirbėjų, kurių apyvarta virš milijardo eurų. Tai jiems leidžia piginti gamybą. Be to, mažesni mokesčiai, lankstus valiutos kursas, arti didieji Europos uostai. Lenkai maisto sektoriuje didžiausi ir konkurencingiausi visoje Europoje.

„Sandoris neeilinis mūsų grupės istorijoje. Jis reikšmingas visai žemės ūkio ir maisto gamybos pramonei, nes tai didžiausias sandoris Lietuvos istorijoje. Mums džiugu, kad jis su tapo su mūsų įmonės 30 metų jubiliejumi“, – sako AB „Linas Agro group“ valdybos pirmininkas Darius Zubas ir neslepia, kad vyksta derybos su keliomis įmonėmis dėl įsigijimo, tačiau dabar nori susitvarkyti savo savo kieme.

Šia sutartimi buvo įsigyta 34 įmonių akcijų paketai ir dabar grupę sudarys 76 įmonės. Be to išsiplėtė geografija į Rusiją, Baltarusiją, Lenkiją. Baltijos šalyse grupė jau veikė.

Be geografijos plečiasi ir veiklos sritis. Iki šiol „Linas Agro“ gamino tik paukštieną ir užsiėmė žemės ūkio gamyba bei šiai sričiai reikalingų produktų prekyba. „KG Group“ stipri gamybininkė. Dabar bus gaminami produktai nuo lauko iki stalo.

„Iki šio tikslo, kad apimti pilną grandinę, ėjome septynis metus. Įsigijimą lėmė trys priežastys. Pirma strateginė. Norėjome praplėsti savo veiklos sritį perdirbime ir kurti didesnę pridėtinę vertę. „KG group“ atitiko šiuos kriterijus. Antra priežastis ekonominė – matome daug sinergijos galimybių. Buvome konkurentai, dabar būsime viena įmonė. Trečia priežastis – konkuruojame su gerokai didesnėmis įmonėmis, kurios veikia žemės ūkio ir maisto gamybos sektoriuje. Jos kartais didesnės už mus. Įsigijus „KG Group“ tampame gerokai didesni ir galėsime pasiekti masto ekonomiką ir konkurencingesni“, – pabrėžia D. Zubas.

Mažvydas Šileika „Linas Agro group“ finansų direktorius sako, kad tai vienas didžiausių sandorių Lietuvos istorijoje, kai viena įmonių grupė perka kitą. Pasiruošimas šiam sandoriui užtruko daugiau nei metus. Teko paruošti tūkstančius puslapių informacijos Baltijos šalių, Rusijos ir Lenkijos konkurencijos taryboms. Paskolą dvejiems metams suteikė trys bankai. Pačios įmonės dalis 30 proc.

„Linas Agro group“ konsoliduota apyvarta turėtų siekti 1,3 mlrd. eurų, EBIDTA 60 mln. Eurų. Mes tapsime pagal apyvartą viena didžiausių bendrovių Baltijos šalių biržose. Vertinsime įsigytas įmones ir matysime, kur investuoti“, – sako M. Šileika.

Darius Zubas ir Tautvydas Barštys
Darius Zubas ir Tautvydas Barštys
© Įmonės nuotr.

Andrius Pranckevičius „Linas Agro Group“ valdybos pirmininko pavaduotojas sakė, kad šis sandoris reikšmingai tiek maisto pramonei, tiek agro sektoriui.

„Konkurencinė aplinka labai sudėtinga. Lietuva ir Baltijos šalys priverstos konkuruoti su didžiulėmis įmonėmis iš didelių rinkų, kur veikia įmonės su milijardine apyvarta. Be to, per paskutinius kelis metus konkuruojame ne tik eksporto rinkose, bet ir savo šalyje. Jos jau mūsų parduotuvių lentynose ir vietiniams gamintojams tai sukelia rimtų iššūkių“, – apie verslo aplinką aiškina A. Pranckevičius, nuo pirmadienio tapsiantis „Kauno grūdų“ generaliniu direktoriumi. Darbą pradės nuo pirmadienio.

Pasak jo, tai tvirta įmonių grupė, kurioje dirba 4 tūkst, darbuotojų. „Linas Agro“ dirba kiek mažiau nei 2 tūkst. Masiškai mažinti darbuotojų nenumatoma, tik ten, kur veiklos dubliuojasi. A. Pranckevičius sako, kad remsis vadovais, kurie yra dabar. Liks pareigose ir paukštynų vadovas Darius Gudačiauskas. Nebus ir didelių reorganizacijų.

„Ne tas atvejis, kai yra krizė ir reikia pagalbos iš šalies“, – sako A. Pranckevičius.

Bus vienijama grūdų prekyba ir prekyba su ūkininkais bei paukštininkystės veikla. Šios sritys siejasi ir bus konsoliduojami kiekiai, ieškoma geresnių sąlygų ir jas bandoma perteikti ūkininkams. Be to, grūdų versle svarbu mastas – didesni laivai, didesni geležinkelių užsakymai ir tuo pačiu geresnės kainos.

Prioritetinė rinka tai šalys aplink Baltijos jūrą. Bus dirbama su abiejų grupių valdomais prekės ženklais. Bus pertvarkoma ir paukštienos gamyba. Pavyzdžiui, „Linas Agro“ jau negali gaminti kai kurių paklausių produktų, tačiau tą gali daryti „Kauno grūda“. Įdomi sritis ir gaminiai iš grūdų, su kuriais galima eiti į Skandinaviją.

„Vizijos aiškios, rimtas planas bus sukurtas per 3-6 mėn., tačiau kai kuriuos dalykus pradėsime daryti nuo pirmos dienos“, – prisipažįsta A. Pranckevičius ir sako, kad sutampa abiejų grupių vizija, kad reikia kurti naujus inovatyvius produktus ir mėginti įsitvirtinti premium rinkose, pavyzdžiui Skandinavijoje.

Kaip rašoma pranešime spaudai, liepos 15 d. AB „Linas Agro Group“ užbaigė vieną didžiausių verslo įsigijimo sandorių Lietuvos istorijoje: įsigijo iš akcininkų kontrolinius akcijų paketus AB „Kauno grūdai“, AB „Kaišiadorių paukštynas“, AB „Vilniaus paukštynas“ ir su jomis susijusiose bendrovėse, kartu veikiančiose kaip „KG Group“. Sandorio suma negali būti atskleista šalių susitarimu.

Šiuo sandoriu AB „Linas Agro Group“ iš viso įsigijo kontrolinius akcijų paketus 34 įmonėse, veikiančiose paukštininkystės, grūdų, miltų, greitai paruošiamų produktų gamybos, pašarų ir premiksų gamybos, veterinarijos preparatų prekybos srityse. Įmonės yra registruotos ir veiklą vykdo Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Rusijoje ir Nyderlanduose.

Sandoriui finansuoti AB „Linas Agro Group“ sindikuotą paskolą suteikė 3 bankai – „Luminor“, „Swedbank“ bei SEB bankas, trečdalį sandorio sumos įmonė finansavo savo lėšomis.

„Šiemet liepos mėnesį pažymime grupės veiklos trisdešimtmetį, ir labai simboliška, kad naują dešimtmetį pradedame dvigubai didesnėmis pajėgomis ir darbuotojų kolektyvu. Mūsų gretas papildo stiprios įmonės ir jose dirbančios profesionalios komandos. Siekiame kurti ir įgyvendinti pozityvius pokyčius žemės ūkyje ir maisto pramonėje, užtikrinti didesnį stabilumą Baltijos šalių ūkininkams ir kur kas efektyviau konkuruoti atviroje ES rinkoje. Dabar mūsų laukia pereinamasis laikotarpis. Tikime, kad jis bus sklandus, ir abi grupės, kurios lig šiol buvo konkurentės, dirbs kaip viena komanda“, – pažymi Darius Zubas, AB „Linas Agro Group“ valdybos pirmininkas.

Po šio įsigijimo sandorio AB „Linas Agro Group“ Baltijos šalių regione tampa vertikaliai integruota žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupe, vykdančia veiklą visoje gamybos grandinėje ir gaminančia produktus nuo lauko iki stalo. Grupės prognozuojamos metinės pajamos gali siekti apie 1,3 mlrd. eurų, o EBITDA – apie 50–60 mln. eurų. Darbuotojų skaičius išaugs nuo 2 100 iki 6 000. Po sandorio AB „Linas Agro Group“ valdys 76 įmones.

„Šis susijungimas – didelis ir svarbus žingsnis, suvienijantis dvi stiprias panašaus tipo ir mąstymo organizacijas. Per kelis veiklos dešimtmečius „KG Group“ sėkmingai vystėsi ir augo. Esu dėkingas kolektyvui už tai, ką per tą laiką mums kartu pavyko sukurti ir pasiekti. Tikiu, kad sujungus „Linas Agro Group“ ir „KG Group“ pajėgas mano pradėtas darbas bus sėkmingai tęsiamas, įmonės tik dar labiau stiprės ir net aktyvios konkurencijos sąlygomis kurs lietuviškų produktų sėkmės istorijas ne tik vietinėje, bet ir užsienio rinkose“, – sako „KG Group“ įkūrėjas Tautvydas Barštys.

Pasak D. Zubo, po sandorio bus tęsiama visų įsigytų įmonių veikla su jose iki šiol dirbančių darbuotojų komandomis.

„Pirmasis žingsnis, kurį sieksime įgyvendinti per kuo trumpesnį laikotarpį – išnaudoti sinergijos galimybes, konsoliduojant pirkimus ir auginant eksporto apimtis. Tokios sinergijos sieksime paukštininkystės bei grūdų eksporto versluose“, – pažymi D.Zubas.

Įgyvendinant šį įsigijimo sandorį AB „Linas Agro Group“ teisės klausimais konsultavo ir atstovavo advokatų kontora „Motieka ir Audzevičius“, jie kartu su „Ellex Valiūnas ir partneriai“ teisininkais teikė ir konsultacijas koncentracijos teisės klausimais. Sandorio patarėjai ekonomikos ir koncentracijos klausimais buvo viena didžiausių Europoje ekonomikos konsultacijų kompanija „Copenhagen Economics“. „Swedbank“ investicinės bankininkystės komanda teikė konsultacijas finansiniais klausimais, o finansinius ir mokestinius įsigyjamų įmonių patikrinimus atliko „EY“ specialistai.

Apie AB „Linas Agro Group“

AB „Linas Agro Group“ kartu su valdomomis įmonėmis bendrai sudaro 1991 metais įkurtą įmonių grupę, veikiančią keturiose valstybėse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Ukrainoje.

Grupės įmonės gamina, ruošia ir parduoda žemės ūkio žaliavas ir maisto produktus, tiekia prekes ir paslaugas žemdirbiams. Grupė yra vienas didžiausių lietuviškų ir latviškų grūdų eksportuotojų, turi nuosavą trylikos grūdų elevatorių tinklą. Taip pat yra vienas iš prekių žemdirbiams (sertifikuotų sėklų, trąšų, augalų priežiūros produktų bei žemės ūkio technikos) tiekimo lyderių Lietuvoje, turi sėklų paruošimo gamyklą.

Grupė Lietuvoje valdo septynias žemės ūkio bendroves ir yra stambi pieno gamintoja. Taip pat yra didžiausia paukštienos gamintoja Latvijoje, kur jai priklauso keturios paukštininkystės įmonės.

AB „Linas Agro Group“ 2020–2021 finansinių metų devynių mėnesių konsoliduotos pajamos siekė 712 mln. Eur, bendrasis pelnas – 29,2 mln. Eur. Konsoliduotas pelnas prieš palūkanas, mokesčius ir nusidėvėjimą (EBITDA) siekė 17,1 mln. Eur.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.2941

Rudeniniai žalinimo reikalavimai (2)

Pareiškėjai, deklaruojantys daugiau kaip 15 ha ariamosios žemės, mažiausiai 5 proc. jos dalies...

Kiek paramos galima gauti, jei vietoj kiaulių auginsi kitus gyvūnus (1)

Kiaulių laikytojai, dėl afrikinio kiaulių maro atsisakę šių gyvūnų auginimo, nuo rugsėjo 22...

Žemės ūkio ministerija siūlo keisti maisto rezervo tvarką

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo keisti valstybės maisto produktų rezervo tvarką, kad ji...

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje per metus išaugo penktadaliu (3)

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugpjūtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių...

Miško grybai ir uogos ant turgaus prekystalio – apsimoka rinkti ar pirkti (3)

Šių metų ruduo tiesiog puikus miško gėrybių mėgėjams. Grybautojai pasakoja, jog jauno mėnulio...

Top naujienos

Konfliktas su Kinija įsisiūbuoja: Lietuvos verslas jau kuria įmones kitose šalyse (120)

Lietuvos ir Kinijos santykiams aštrėjant, Lietuvos verslas griebiasi šiaudo. Iš Kinijos...

Justina Maciūnaitė | D+

NT verslininkas Kęstutis Vanagas: apie kainų augimą, naujos kartos daugiabučius ir sublizgėjusį miestą, kuriame būstas atsiperka greičiau

Nei NT kainų kilimas, neišsenkantis lietuvių noras įsigyti būstą jau nieko nebestebina. Tačiau...

Arūnas Spraunius | D+

Mūsų laukia paskutinis Žemės amžius, nebent COVID-19 pandemija žmonijai padės atsikvošėti

„Associated Press“ rugsėjo 6 dieną paskelbė žinią apie Graikijos vyriausybės sprendimą...

Aurelijus Veryga įvertino Editos Mildažytės situaciją: dabar svarbiausia neneigti problemos ir ieškoti pagalbos (65)

Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neliko abejingas šių dienų aktualijai,...

Nuo tokio vaizdo raibsta grybautojų akys: vieniems – hobis, kitiems – būdas gerokai pasipelnyti (1)

Apie tai, kaip atrodytų dzūkų merginos, jei ne grybai ir ne uogos, lietuvių liaudies išmintis...

Karantinas gali būti neišvengiamas: tarsis dėl privalomo kaukių nešiojimo patalpose (27)

Ministrų kabinetas trečiadienį tarsis dėl naujo karantino įvedimo šalyje.

Europa susiduria su didžiausiu verslo kreditų pasiūlos deficitu nuo 2005-ųjų

Verslo obligacijų, kuriomis investuotojai gali prekiauti Europoje, kiekis susitraukė pirmą kartą...

Dietologas atsakė, ar sultys gali sugriauti dietą: patarė, kada jas naudinga gerti, o kada verčiau atsisakyti

Vaisių ir daržovių sultys daugumai vartotojų asocijuojasi su sveika mityba, tačiau apie jas...