Nenugalimieji šilutiškiai pradeda treniruotes ir prisibijo dzūkų

Iki varžybų likus mažiau nei mėnesiui tituluočiausi čempionato dalyviai – „Dalgio broliai“ iš Šilutės rajono Kozmas Auškalnis ir Arūnas Kakta – sako jau pradėsiantys aktyviai treniruotis.

„Dalgis visada pas mane mašinoje. Šiemet nemažai juo šienavau. Na, o dabar pradėsiu rimtai ruoštis – reikia gerai dalgį išsikalti, palaikyti formą, kad nepritrūktų kvapo“, – apie pasiruošimą pasakoja 2023 m. iš komandos draugo „Metų šienpjovio“ titulą paveržęs Arūnas Kakta.

Gyvulininkystės ūkį turintis šienpjovys teigia, kad dalgis – antras šienavimo įrankis po traktoriaus.

„Aš net kiemą praktiškai visada šienauju dalgiu. Trimeris man visai nepatinka – labai garsus, birbia, o žoliapjovės susmulkinta žolė visur nešiojasi, surinkti sudėtinga. Tai man paprasčiau ir smagiau dalgiu šienauti. Tada dar ir žolę gyvuliukams panaudoju“, – tęsia A. Kakta.

Aktyvus šienpjovys šienavimo dalgiu tradiciją populiarina ne tik savo šeimoje, bet ir savo kaime. „Pernai buvau pats mažą čempionatą per Gardamo miestelio šventę surengęs. Nugalėtojui dalgį padovanojau ir dabar kalbinu kartu su mano sūnumi Nacionaliniame čempionate dalyvauti. Labai smagu ta konkurencija, kai nori kuo greičiau ir kuo kokybiškiau nušienauti“, – tęsia vyras.

Paklaustas apie pagrindinius konkurentus, jis pamini daugkartinį čempioną, savo komandos draugą Kozmą Auškalnį ir dzūkus „Švendubrėnus“, kurie Lenkijoje vykusiame Pasauliniame šienavimo dalgiais čempionate pernai netikėtai aplenkė Lietuvos lyderius „Dalgio brolius“.

Antanas Smaliukas šienpjovių čempionate

Dzūkai ir kėdainiškiai buria komandas

Tuo tarpu patys dzūkai „Švendubrėnai“ sako dar neskubantys dalgių plakti, dėmesį telkia komandos formavimui. Jų atstovas ir Švendrubrės kaimo bendruomenės pirmininkas Antanas Smaliukas sako, kad jam čempionate svarbiausia yra geros emocijos, susitikimas su bendraminčiais, bendrystė:

„Šiemet norime dar gausesnes dzūkų pajėgas atvežti. Galvojame ir pas save kaime šienavimo dalgiais varžybas surengti. Labai smagu gi. Juolab, kad mūsų legendomis apipintame Raigardo slėnyje pievos taip pat tradiciškai buvo šienaujamos dalgiu. O į šį slėnį žvelgdamas, galbūt, ir M.K. Čiurlionis savo garsiuosius kūrinius kūrė.

Kasmet į Nacionalinį šienpjovių čempionatą su didžiuliu autobusu dalyvių ir sirgalių atriedantys kėdainiškiai sako, kad šie metai taip pat bus ne išimtis. Vainotiškių seniūnaitė Elena Purauskienė džiaugiasi, kad Kėdainių savivaldybė skyrė lėšų transportui ir sakosi jau burianti komandą.

Elena Purauskienė

„Mes savo krašte taip pat puoselėjame šienavimo dalgiu tradicijas. Per Rasų-Šienpjovių šventę šiemet jau 16-tą kartą rengėme vietines šienpjovių varžybas. Labai smagu būna Nacionaliniame šienpjovių čempionate su kitų kraštų šienpjoviais susitikti.“

Norintieji dalyvauti čempionate kviečiami registruotis

Nacionalinis šienpjovių čempionatas tradiciškai vyksta Nemuno deltoje, pievose, kur gyvena retas paukštis – meldinė nendrinukė. Panašūs renginiai vyksta ir kitose Europos šalyse plytinčiose šio paukščio perėjimo vietose. Taip yra todėl, kad istoriškai tokios teritorijos pasižymėjo itin vešlia žole, buvo žinomos dėl savo turtingų pievų. Šienpjoviai, kurie pievų šienavimui pasitelkia dalgius, ženkliai prisideda prie paukščių įvairovės išsaugojimo. Jie, laiku pastebėję paukščių lizdą, gali jį apeiti ar pabaidyti paukščius, taip juos apsaugodami nuo sužalojimų ar net sunaikinimų.

Čempionato organizatoriai teigia, jog šis renginys ne tik populiarina kultūrinį paveldą, bet ir atkreipia ūkininkų bei visuomenės dėmesį į nykstančių rūšių apsaugos būtinybę, ūkininkavimo darnoje su gamta naudą.

Čempionate numatomos varžybos ne tik profesionalams, bet ir mėgėjams bei pirmą kartą dalgį į rankas paėmusiems dalyviams. Renginiu veikia šienpjovių mokykla.

Lietuva išsirinko geriausią šienpjovį

Norintys daugiau sužinoti apie šienavimo dalgiu amatą, išmokti naudotis dalgiu, praleisti dieną bendraminčių būryje ir patirti įspūdžių kupiną dieną, kviečiami registruotis į Nacionalinį šienpjovių čempionatą užpildant anketą meldine.lt arba paskambinus telefonu Nr. 8 5 2138155.