Šiuo metu Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) tiria, ar užkrėsta mėsa nepateko ir į Lietuvą.

„Viename iš Lenkijos kaimų keliuose ūkiuose pasireiškė paukščių gripas. Bendravau su kolegomis šioje šalyje. Jie išsiuntę tyrėjų komandą ir jie tiria, iš kur tas virusas pateko. Didžiausia tikimybė, kad ligą atnešė neišskridę laukiniai. Jie yra natūralus šio užkrato šaltiniai. Jie nebūtinai serga, tačiau virusą perneša“, – aiškina Vidmantas Paulauskas, VMVT direktoriaus pavaduotojas.

Lietuvoje laukinėje faunoje liga taip pat buvo fiksuota prieš keletą metų – krito penkios žiemoti likusios gulbės. Į ūkius liga nepateko.

„Greičiausiai, Lenkijos ūkiuose biosauga buvo nepakankama ir ūkininkai atsinešė ligą. Dabar kolegos iš šios ligos įdiegė apsaugines zonas. Tai standartinė procedūra. Dabar aiškinamasi, ar kalakutai buvo išvežti skersti, ar skerdiena išplatinta“, – dėlioja V. Paulauskas ir prognozuoja, kad tikimybė, kad mėsa iš šių objektų į Lietuvą nepateko. Tarnyba tikrina tiekėjus, be to, pagal nustatytą tvarką apie tai iš karto turėjo informuoti patys lenkai. Be to, fermos gana mažos.

Paukščių gripo virusas pavojingas žmogui – galima užsikrėsti ir susirgti. Tai viena iš šios ligos atmainų. Skirtingai nuo įprasto gripo viruso, paukščių gripo virusas neplinta oru, todėl kitų potipių paukščių gripo virusu žmonės gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais. Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Įrodymų, kad šio gripo virusą gali perduoti žmogus – žmogui, nėra.

Kaip rašoma tarnybos pranešime, antrasis H5N8 potipio didelio patogeniškumo protrūkis pasireiškė kaimyniniame kalakutų auginimo ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 9 tūkst. šių naminių paukščių. Ištyrus (PGR metodu) 5 gaišenas, visi ūkyje auginti kalakutai saugiai sunaikinti.

Trečiasis paukščių gripo protrūkis patvirtintas kalakutų fermoje, kurioje auginta daugiau kaip 20,6 tūkst. iki 2 savaičių amžiaus kalakutų. Atsižvelgus į situaciją rajone ir protrūkius kaimyniniuose ūkiuose, buvo atrinkti mėginiai, kuriuos ištyrus Lenkijos veterinarijos tyrimų institute, patvirtinta paukščių gripo diagnozė. Visi šiame ūkyje auginti kalakutų jaunikliai nugaišinti ir sunaikinti.

Lenkijos atsakingų tarnybų specialistai, siekdami išvengti tolesnio paukščių gripo plitimo, aplink ūkius nustatė 3 km spindulio apsaugos ir 10 km priežiūros zonas, kuriose visi naminiai paukščiai turi būti laikomi uždaryti tvartuose, uždrausta įvežti ar išvežti paukščius ir jų produktus. Regione paskelbtas karantinas, ūkiuose atliekama dezinfekcija.Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina Lietuvos ūkininkus būti budriais ir stebėti auginamus paukščius. Padidėjus gaištamumui ar pastebėjus netipinę paukščių elgseną, būtina informuoti veterinarijos gydytojus ar artimiausius Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos departamentus.

Veterinarijos specialistai primena, kad viena svarbiausių prevencinių priemonių, galinčių užkirsti kelią virusui patekti į paukščių laikymo vietas, yra biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ir jų laikymasis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės