aA
Praėję metai ukrainiečiams visiems laikams asocijuosis su Rusijos pradėtu karu ir įsiveržimu į jų šalį. Savaime suprantama, kad karas ne tik nusinešė daug gyvybių, bet ir neigiamai paveikė Ukrainos ekonomiką.
Stiprus smūgis suduotas žemės ūkiui, kuris iki karo sudarė 20 proc. šalies BVP.
Kokius nuostolius pernai dėl karo patyrė Ukrainos žemės ūkis
© AP / Scanpix

Iš okupuotų Ukrainos teritorijų rusai išgabeno milijonus tonų grūdų, daug žemės ūkio technikos ir įrangos. Be to, per apšaudymus sunaikinta šimtai grūdų saugyklų, o besitraukiantys rusai paliko žemėje minų ir kitokių sprogmenų, rašo unian.net.

Ukrainos Agrarinės politikos ir maisto ministerijos ir Kyjivo ekonomikos mokyklos skaičiavimu, rugsėjį tiesioginiai nuostoliai dėl karo žemės ūkiui buvo 6,6 mlrd. dolerių. Didžiausi – žemės ūkio technikos nuostoliai: apgadinta arba sunaikinta 84,2 tūkst. vienetų technikos, kurios vertė – 2,9 mlrd. dolerių. 1,9 mlrd. dolerių nuostolių patirta dėl grūdų ir aliejinių kultūrų sunaikinimo arba išvežimo iš šalies.

Tiesa, agrarinės politikos ir maisto ministro pavaduotojas Tarasas Vysockis teigė, kad visgi pavyko nurinkti derlių, jį realizuoti ir rudenį pasėti naują derlių.

Sunkumai dėl karo

Kasmet žemės ūkis patiria sezoninių ir klimato sunkumų – pernelyg gausus lietus arba priešingai – sausra, augalų ligos ir pan. O šiais metais prisidėjo dar ir sunkumai dėl karo – reikėjo išsaugoti profesionalų komandą, surinkti reikiamus specialistus, nepaisant sunkumų atlikti darbus, eksportuoti produkciją arba rasti jai saugyklas.

„Žemės ūkio sektorius susidūrė ir pakitusia realizavimo rinka. Tai pasakytina ne tik apie grūdus, bet ir apie pridėtinės vertės produkciją, pvz., aliejinių kultūrų (saulėgrąžų, rapsų) sėklas, ir apie ankštinius – soją, žirnius. Sunkumų atsirado ir dėl logistikos. Anksčiau keliai buvo žinomi, nekeliantys daug rizikos, o 2022 m. dėl karinės invazijos buvo užblokuoti uostai, iš kurių ėjo didelė dalis eksporto maršrutų“, – UNIAN agentūrai teigė Ukrainos sėklų asociacijos vykdomoji direktorė Suzanna Grigorienkko.

Dalis žemių buvo arba yra kovos veiksmų zonoje, todėl neįmanoma jų dirbti, o išlaisvintose teritorijose ne iš karto galima pradėti darbus. Darbams trukdo ir kokybiškų sėklų trūkumas, taip pat degalų, elektros, pesticidų ir trąšų trūkumas. Ėmė trūkti ir kvalifikuotų mechanizatorių, kadangi vyrus šaukia į Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Sėkmė, nepaisant visų kliūčių

Prasidėjus karui, dauguma Ukrainos uostų buvo okupuoti arba užgrobti, todėl liko vienintelis prekybos variantas – su Vakarų šalimis.

Siekdama padidinti žemės ūkio produkcijos apimtis pernai gegužę Europos Sąjunga pradėjo programą „Solidarumo kelias“. Šie maršrutai suteikė galimybę paspartinti eksportą ir muitinės darbą tarp Ukrainos ir ES šalių. Agrarinės politikos ir maisto ministerijos duomenimis, per devynis karo mėnesius Ukrainai pavyko alternatyviais keliais eksportuoti 19 mln. tonų žemės ūkio produkcijos.

Be to, Ukrainos diplomatų pastangomis, tarpininkaujant JTO ir Turkijai, nuo rugpjūčio 1 d. produkciją vėl ėmė gabenti iš trijų Juodosios jūros uostų – „Odesos“, „Čiornomorsko“ ir „Pietinio“. Nepaisant nuolatinių kliūčių iš Rusijos pusės, Ukrainai iki metų pabaigos pavyko išgabenti jūrų keliais daugiau nei 15 mln. tonų produkcijos (daugiausia – grūdų) į 40 pasaulio šalių.

Lapkričio pabaigoje buvo pradėta programa „Grain from Ukraine“ – Ukrainoje užauginti grūdai eksportuojami į Afrikos ir Azijos šalis, kurioms reikalinga pagalba. Prieš šios programos prisijungė 30 valstybių rėmėjų, buvo surinkta beveik 200 mln. dolerių.

Ekonomikos ministrės Julijos Sviridenko teigimu, „iš viso per 2022 m. 11 mėnesių Ukraina eksportavo 50,9 mln. tonų žemės ūkio ir maisto produkcijos iš viso už 21,1 mlrd. dolerių. Apimtimi tai – 16,7 proc. mažiau, o lėšomis – 13,7 proc., nei per 2021 m. 11 mėnesių.

Paminėtina, kad, nepaisant karo sunkumų ir baisumu, Ukraina pati save aprūpino produkcija – nurinkta daugiau nei 60 mln. derliaus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.5000

Investuoja į kalakutus

„Joniškio grūdų“ antrinė bendrovė Sūduvos ūkis į kalakutų auginimo fermų komplekso bei...

Blogiausios prognozės nutiko: įvardino, kiek vasarį krito pieno supirkimo kaina

Po Pieno tarybos posėdžio ūkininkai įvardino, kiek jiems vėl sumažinta pieno supirkimo kaina.

Žaidimai pienu: rinkimai, stojančios gamyklos, ūkininkų protestai, prekybos tinklų akcijos ir numanomas laimėtojas (1)

Trečiadienį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pareiškė, kad nuo rugsėjo krentančias...

Navickas sako, kad pieno supirkimo kainos krito susvyravus vienai iš perdirbimo įmonių (1)

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad pieno supirkimo kainų mažėjimą lėmė...

Besniegės žiemos: ar verta nerimauti dėl augalų

Besniegės žiemos – vis dažniau pasitaikantis reiškinys, todėl sodininkams darosi neramu, kad...

Top naujienos

Generalinė prokurorė dėl Bartoševičiaus kreipėsi ne tik raštu: tą penktadienį turėjau susitikimą

Trečiadienį Generalinė prokuratūra pranešė, kad buvusiam Seimo nariui Kristijonui...

Tomas Janonis

Valstybė nesismulkina: išrinktieji už poilsį Neringoje moka juokingas sumas (11)

Valstybinės įstaigos Kuršių nerijoje valdo daugybę nekilnojamojo turto objektų. Ir toli gražu...

Seime – skubus planas šaukti neeilinę sesiją: įtaria informacijos nutekinimą Bartoševičiui papildyta (14)

Kylant abejonių dėl seksualiniu smurtu prieš vaikus įtariamo buvusio parlamentaro Kristijono...

Rusija rengiasi maksimaliai eskalacijai: neatmetamas labai rimtas scenarijus

Geros žinios Ukrainai. Pranešama, kad į naują Jungtinių Amerikos Valstijų karinės pagalbos...

Kišenėms tuštėjant, lietuviai sparnų kelti į užsienį neskuba: yra suma, be kurios nė krust

Pastaruoju metu didėjus kainoms, o paskolų palūkanoms vis dar kylant, lietuviai kol kas labai...

Roma Macijauskaitė

Sparčiai populiarėjantis juodasis česnakas – naujasis jaunystės eliksyras? Mokslų daktarė pasakė, ko iš jo galima tikėtis

Ar teko ragauti juodojo česnako ? Pasak šeimyniniam verslui vadovaujančios Dovilės...

„Žalgirio“ rūbinėje – kapitono kritika Brazdeikiui: tai jam bus pamoka ateičiai pastabas priėmė (1)

Daugiau nei pusę „Žalgirio“ taškų Stambule, kovoje su „Anadolu Efes“ pelnę Ignas...

Karas Ukrainoje. Prieš planuojamą didelį puolimą – nauja Putino taktika okupantai smogė į gyvenamąjį pastatą Kramatorsko centre

Rusija stengiasi išblaškyti Ukrainos karius, išskaidyti jų pajėgas, kad dar geriau...