aA
Ūkininkai šiemet grūdų derliumi nesiskundžia – prognozuojama, kad jis bus ketvirtadaliu, o gal net trečdaliu didesnis nei pernai. Tačiau nuogąstaujama dėl jų kokybės, mat birželį nuvilnijusios liūtys išguldė nemažą dalį pasėlių.
Kaip vertinama grūdų kokybė ir kiek skiriasi kaina
© DELFI / Andrius Ufartas

Specialistai aiškina, kad grūdų kokybės rodikliai daugiausiai priklauso nuo orų, pasėlių veislės, taikomų agrotechnologijų. Tačiau grūdų kainą gali nulemti ir technologinės paklaidos, mat grūdų rodikliai – krakmolingumas, glitimo, baltymų kiekiai – nustatomi naudojant grūdų analizatorius, rašoma pranešime.

„Grūdų kokybė priklauso nuo daugelio faktorių. Birželio mėnesį liūtys nemažą dalį pasėlių Lietuvoj buvo suguldę. Vieni pasėliai buvo visiškai suguldyti, kiti – pusiau. Tuose laukuose derlingumas buvo pakankamai aukšto potencialo. Kai augalas nulaužtas, nuguldytas, grūdas būdamas arčiau žemės gauna daugiau drėgmės, daugiau pašutimo, todėl kokybiniai rodikliai krinta“, – aiškina agronomas Paulius Astrauskas.

Pagrindiniai grūdų kokybės rodikliai – tai krakmolo, glitimo, baltymų kiekis grūduose. Didelę įtaką kokybiniams rodikliams, pasak P. Astrausko, turi ir pati pasėlių veislė, ir agrotechnologijos, kuriomis tie prižiūrimi. Kuo didesnis grūdų derlingumas, tuo jų klasė prastėja – nebesugebame tų grūdų patręšti taip, kad jie būtų kokybiški.
Sumažėjo ir kaina

Nuo kokybinių rodiklių priklauso ir kuriai klasei grūdai priskiriami, o tai tiesiogiai atsiliepia ir ūkininkų pajamoms. Mažėjančias kainas lemia ir didelis grūdų kiekis rinkoje. Kaip sako P. Astrauskas, lietuvių supirkėjai naudojasi padėtimi ir turėdami rezervų grūdus superka apie 30 eurų už toną pigiau nei pasaulinės MATIF rinkos kaina.

Rusijos ūkininkai nuima neįprastai aukštos kokybės kviečių derlių
Rusijos ūkininkai nuima neįprastai aukštos kokybės kviečių derlių
© Reuters / Scanpix

Tiesa, agronomas pastebi, kad kainų skirtumas tarp klasių pastaraisiais metais nėra itin didelis. Tarp ekstra ir pirmos klasės kviečių grūdų kainų skirtumas tesiekia kelis eurus už toną. Ryškesnis kainų atotrūkis prasideda su ketvirtos klasės kviečių grūdais. Tačiau net ir kelių eurų skirtumas už toną gali būti itin reikšmingas ūkininko pajamoms.

„10 eurų už toną skirtumas atrodo nedidelis, tačiau jeigu atsižvelgtume į derlingumą, tai gali sudaryti net ir 15-20 proc. pajamų. Šiemet numatytas derlius 25-30 proc. didesnis nei pernai, tačiau finansiškai ūkininkai tokio augimo tikrai nepajus“, – sakė P. Astrauskas.

Pasitelkia technologijas

Kadangi grūdų kokybės rodikliai tiesiogiai atsiliepia ūkininkų, žemės ūkio bendrovių, kooperatyvų, supirkėjų ir kitų šios rinkos žaidėjų kišenei, juos nustatyti reikia itin preciziškai – tam pasitelkiami grūdų analizatoriai, kurie leidžia vieną grūdų tyrimą atlikti per 1-2 minutes.

Toks prietaisas Lietuvoje pradėtas naudoti daugiau nei prieš dvidešimtmetį. Dabar be jo žemės ūkio verslas neįsivaizduojamas – jei nebūtų tokių analizatorių, kokybiniai grūdų rodikliai būtų nustatomi per daug ilgesnį laiko tarpą. Iki jiems atsirandant prie grūdų supirkėjų įmonių nusidriekdavo eilės, o ūkininkams reikdavo laukti kelias paras, kol bus priimtas jų derlius.

Vieni grūdų analizatoriai veikia infraraudonųjų spindulių principu, kiti – vidinės varžos principu. Kaip patikslina šiuos prietaisus nuo pat jų atsiradimo pradžios tikrinančio „Vilniaus metrologijos centro“ (VMC) Vilniaus regiono laboratorijos skyriaus vadovas Vitalijus Gylys, tie grūdų analizatoriai, kurie veikia vidinės varžos principu, matuoja tik drėgmę, todėl infraraudonųjų spindulių principu veikiantys analizatoriai paplitę labiau.

„Prietaisas tiria per tam tikrą medžiagos sluoksnį perėjusius infraraudonuosius spindulius. Šis metodas leidžia sumažinti tyrimą atliekančio specialisto įtaką rezultatams, be to, analizuojami sveiki grūdai – jų nereikia sumalti ar kitaip paruošti. Tiesa, privalu nusijoti priemaišas. Tiriamuose grūduose turi būti ne daugiau kaip 1 proc., o rapsuose – ne daugiau kaip 2 proc. šiukšlinių priemaišų“, – sako V. Gylys.

Įvairių modelių grūdų analizatoriai sujungti į bendrą tinklą. Jį administruoja Augalininkystės tarnyba. Šiuo metu grūdų Lietuvos grūdų analizatorių tinklą sudaro beveik 150 tokių prietaisų, kuriais naudojasi 65 grūdų rinkos dalyviai. Panašiu principu veikiantys analizatoriai naudojami ir kitose pramonės šakose – cukraus, vyno, pieno, mėsos gamyboje.

Būtina tikrinti

Kaip pažymi metrologijos specialistas, norint užtikrinti nepriekaištingą grūdų analizatorių veikimą, kas metus reikia atlikti šiems prietaisams metrologinę patikrą. Tokios patikros metu imami pamatiniai grūdai, kurie turi nustatytas reikšmes ir jie leidžiami per grūdų analizatorių. Gauti duomenys yra lyginami su pamatinių grūdų nustatytomis reikšmėmis. Jei duomenys atitinka, išduodamas patikros žymuo bei sertifikatas.

VMC atstovas pastebi, kad silpnoji grūdų analizatorių vieta – tai lempos. Be to, grūdai palieka luobeles, kurios neretai užkemša prietaisą, todėl itin svarbu tinkama jų priežiūra ir savalaikis valymas.

„Jei dėl šių priežasčių analizatorius veikia netiksliai, grūdų kokybės parametrai bus nustatomi netiksliai. Didelės įtakos netikslumams gali turėti ir per intensyvus prietaiso naudojimas, nes taip jis greičiau nusidėvi, taip pat – nesavalaikis technikos aptarnavimas, netinkama priežiūra. Tuomet prietaisas bus brokuojamas ir išrašoma neatitikties pažyma. Ji parodo, kad prietaiso negalima naudoti, nes jo duomenys yra netinkami“, – aiškino VMC Vilniaus regiono laboratorijos skyriaus vadovas V. Gylys.

Kaip vertinama grūdų kokybė ir kiek skiriasi kaina
© A.Dambrausko nuotr.

Tiria net keliskart

Didelė dalis lietuviškų grūdų yra eksportuojama. Lietuvių įmonės grūdus eksportuoja į 25 pasaulio šalis – nuo Pietų Afrikos Respublikos iki Vietnamo, padėti pirmieji žingsniai dėl Kinijos ir Brazilijos rinkų. Pagal eksportuojamų grūdų kiekį praėjusių metų antrą pusmetį Lietuvą lenkė tik Prancūzija, Rumunija ir Bulgarija.

Kaip aiškina UAB „Linas Agro“ Grūdų centro KŪB Joniškio elevatoriaus laboratorijos vedėja Daivutė Klepčienė, eksportui reikalingi aukštesnės kokybės grūdai, o jų kokybės klasė ir kaina priklauso ir nuo patikimų grūdų analizatorių rezultatų.

„Linas Agro“ atstovė pasakoja, kad grūdai iki tampant galutiniu produktu, analizuojami keliose stadijose. Kokybinius grūdų parametrus reikia nustatyti juos nukūlus. Jei drėgmė ir priemaišos viršija numatytas normas, juos reikia džiovinti ar valyti.

„Grūdai taip pat analizuojami ir sandėliavimo metu. Stebima, kaip keičiasi grūdų drėgmė, ar neatsiranda ligų, aruodinių kenkėjų. Paskutinis etapas – perdirbimas. Kai iš sandėlio grūdai keliauja pas perdirbėjus, prieš malant ar ruošiant pašarus, jie taip pat nustatinėja kokybę“, – sako D. Kliepčienė.

„Linas Agro“ laboratorijos naudoja grūdų analizatorius, kurie gali nustatyti 6 kviečių, 4 miežių ir 2 rapsų rodiklius. Kviečių grūduose nustatoma drėgmė, baltymai, šlapiojo glitimo krakmolo kiekiai, sedimentacijos rodiklis bei hektolitro masė. Miežiuose – drėgmės, baltymų, krakmolo kiekiai bei hektolitro masė, tuo tarpu rapsuose analizatoriai nustato tik drėgmės ir aliejaus kiekius.

D. Kliepčienės teigimu, įsigyti modernesnius prietaisus reikia kas 10-15 metų, mat ir šioje srityje jaučiamas technologinis progresas – štai senesnių modelių prietaisai nenustato hektolitro masės, kai kurie nustato tik 4 kviečių kokybės rodiklius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

ES ūkininkai siekia uždrausti vadinti produktus be mėsos „mėsainiais“ ar „dešrelėmis“ (11)

Europos ūkininkai siekia prastumti draudimą vadinti bemėsius produktus „mėsainiais“ ar...

Švelninami dėl Afrikinio kiaulių maro įvesti ribojimai (4)

Reaguojant į gerėjančią afrikinio kiaulių maro (AKM) situaciją ir siekiant sumažinti kiaulių...

Rugpjūtį 36,7 proc. padidėjo ekologiškų grūdų supirkimas iš Lietuvos augintojų

Ekologiškų grūdų supirkimas iš Lietuvos augintojų šių metų rugpjūčio mėnesį, palyginti...

Rugsėjo pabaigoje rugių supirkimo kaina padidėjo 14,7 proc.

Šių metų rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje Lietuvoje padidėjo rugių, pašarinių miežių...

Europos Komisija patvirtino 12 mln. eurų Lietuvos paramą paukštininkystės sektoriui (4)

Europos Komisija patvirtino 12 mln. eurų Lietuvos paramos paukštininkystės sektoriaus gamintojams...

Top naujienos

Į Valinsko pareiškimą sureagavo ir Nausėda, ir Skvernelis: ragina nenutylėti (709)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis griežtai sureagavo į laidų vedėjo...

Pasiūlymas ilginti moksleivių atostogas mokyklų vadovams buvo netikėtas ir nemalonus: paaiškino, ką keičia dvi savaitės (127)

Moksleivių atostogos šį rudenį gali būti pratęstos iki dviejų savaičių – tokį siūlymą...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus papildyta (142)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Kasiulevičius: jei nebeatseksime susirgusiųjų kontaktų, koronaviruso kontrolę prarasime totaliai (127)

Antradienį Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) apsilankęs šalies vadovas Gitanas...

Drama Kaune: ekskavatoriumi prieš istorinę vilą (384)

Prestižiniame Kauno Žaliakalnio rajone, Ąžuolyno pašonėje, Perkūno alėjoje stovėjusi Art...

Pirmoji ES šalis grįžta prie karantino papildyta (208)

Airija tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe nare dėl augančio naujojo koronaviruso atvejų...

Praėjusią parą – 202 nauji koronaviruso atvejai ir dvi mirtys mirusiesiems koronavirusas nustatytas spalio 10-15 d. (148)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 205 nauji koronaviruso atvejai. Tai žiniasklaidai patvirtino...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus (20)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Grybauskaitė: po rinkimų prasidės reguliacijos ir priemonės, kurios dabar vėluoja (242)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį balsuodama išankstiniame balsavime...

Makiažas ir apsauginė veido kaukė – suderinama: meistrė išvardijo pagrindinius triukus (16)

Veidą dengiančios kaukės tapo kasdienybe, o kartu su ja ir amžina dilema – kaip dažytis, kad...

|Maža didelių žinių kaina