aA
Ukmergėje gyvenantys jauni tėvai gali pasidžiaugti, nes jų vaikai auga sveikesni. Septynių Ukmergės vaikų darželių auklėtiniai jau maitinami ekologišku maistu.
Kaip pavyko darželinukus pamaitinti ekologišku maistu
© Shutterstock

Ko reikia, kad idėja būtų įgyvendinta?

„Nuo skambių žodžių iki jų įgyvendinimo – ilgas kelias. Reikia noro įveikti biurokratinius barjerus, reikia papildomų sąnaudų, o svarbiausia – visų suinteresuotų šalių sutarimo. Tačiau, neslėpsiu, pasiektas rezultatas išties džiugina“, – sako ekologiškus produktus iš ūkininkų superkančio ir juos vaikų darželiams tiekiančio Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė, rašoma pranešime.

Pasiūlė rajono meras

Idėja Ukmergės vaikų darželių auklėtinius maitinti sveiku ekologišku maistu prieš kelerius metus kilo šio rajono merui Rolandui Janickui. Ukmergės rajone yra išties daug sertifikuotų ekologiškų ūkių.

Mintimis apie ekologiškų produktų tiekimą trumpos grandinės principu Ukmergės vaikų darželiams bei mokykloms meras pasidalino su pas save pakviestais šių įstaigų vadovais, ekologišką produkciją tiekiančiais ūkininkais ir prekybinių organizacijų vadovais.

Iš pradžių manyta, kad ūkininkai vaikų darželiams bei mokyklos savo produktus galėtų tiekti patys. Tačiau ekologiškų produktų platinimui reikia papildomų sertifikatų, tokių produktų galiojimo laikas yra trumpesnis, todėl mokyklos ir darželiai negali užsisakyti didesnio jų kiekio, o mažesnį kiekį produktų išvežioti neapsimoka patiems ūkininkams.

Graži idėja neužgeso tik dėka tarpininkauti tiekiant ekologiškus produktus pasisiūliusio Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo.

Prireikė ir atskiro sandėlio, ir sertifikato

„Idėją dėl vaikų darželių bei mokymo įstaigų aprūpinimo ekologiškais produktais pasiūlęs Ukmergės rajono meras R. Janickas, bandomojo projekto metu, dviem darželiams, išaugusių maitinimo sąnaudų skirtumą kompensavo iš Ukmergės savivaldybės biudžeto. Vėliau, šiuo projektu susidomėjus daugiau ugdymo įstaigų, Žemės ūkio ministerija, skatindama, kad jungtųsi kuo daugiau įstaigų, parengė taisykles dėl sąnaudų kompensavimo. Mes kaip prekybininkai turėjome surasti sinergiją tarp visų suinteresuotų pusių“, – sako A. Andrikonienė.

Supirkti ekologišką produkciją iš ūkininkų ir tiekti ją vaikų darželiams pasišovusiam Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvui pernai teko įsirengti tokios produkcijos laikymui tinkamus sandėlius ir kreiptis į ekologiškų produktų sertifikavimo įmonę VĮ „Ekoagros“ dėl sertifikato ekologiškų maisto produktų platinimui.

Kaip pavyko darželinukus pamaitinti ekologišku maistu
© Shutterstock

„Mes tokį sertifikatą gavome, o šiemet vėl buvome sertifikuoti, kaip atitinkantys keliamus reikalavimus. Pagal Žemės ūkio ministerijos parengtas kompensavimo taisykles, dalis produktų: vaisiai ir daržovės – gali būti tiekiami su NKP pažymėjimu, bylojančiu, kad šie produktai yra pagaminti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą. Tokiais produktais mūsų kooperatyvas taip pat aprūpina darželius.

Teko įdėti daug triūso

Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė neslepia, kad pradžia buvo sunki. Tiekti ekologiškus produktus iš Ukmergės rajono sutiko tik trys ūkininkai, todėl papildomai ieškojome įmonių, kurios specializuojasi. Tiekėjų sąrašas ir toliau pasipildo.

Nelengva buvo įveikti ir biurokratines kliūtis. „Iš pradžių buvo neaišku, kaip apie nuveiktus darbus reikia atsiskaityti Nacionalinei vertinimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos, todėl per mėnesį tekdavo persiųsti per 1000 lapų informacijos apie nupirktus ir perduotus darželiams produktus. Buvo išties sunku, bet nėra nieko neįmanomo. Tą barjerą įveikėme, o vėliau jau buvo parengtos ir Žemės ūkio ministerijos taisyklės.

Iš pradžių norą ekologiškai maitinti savo auklėtinius panoro tik du vaikų darželiai. Tačiau geras pavyzdys užkrečia – šiemet ekologišką maitinimą pasirinko jau visi Ukmergės darželiai“, – sako A. Andrikonienė.

Vaikus pratino prie ekologiško maisto

Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė neslepia, kad buvo įvairių nuomonių, juk prie ekologiško maisto reikia priprasti, jis gali būti be druskos, pasirodyti neskaniu.

„Kai namuose prie skonio stiprikliais „pagardintų“ dešrelių pripratusiam vaikui pasiūlai prėsko skonio ekologiškos jautienos kotletą, natūralu, kad vaikui toks maistas iš pradžių pasirodo neskaniu. Sulaukėme ir darželinukų tėvų pretenzijų, – prisiminė vadovė. – Galime būti dėkingi ekologišką maitinimą pasirinkusių darželių direktorėms ir ten dirbančioms auklėtojoms, kurios per žaidimus ir kitų priemonių pagalba padėjo vaikams perprasti tokio maitinimo subtilybes“.

„Vaikams buvo duodamos morkos, agurkai, kuriuos jie įvairiai pjaustydavo, vaišindavo jomis vieni kitus. Darželis „Žiogelis“ net įsirengė ekologišką ūkį, kad parodytų vaikams, kaip auginama ekologiška daržovė. Taip nuo pažinimo, supratimo buvo pasėtas ir ekologiško maisto skonio suvokimas. Dabar galime pasidžiaugti, kad Ukmergės darželiuose vaikai auga sveikesni“, – sako A. Andrikonienė.

Tarpininkas produktų kainos nekelia

Ėmus tiekti ekologiškus produktus vaikų darželiams Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvui prireikė naujų darbuotojų. Vien tik sandėlyje dirba trys žmonės, kurie priima ekologiškus produktus ir juos atiduoda vaikų darželiams.

„Ekologiškų produktų platinimas yra išties sunkus darbas. Reikia reikalavimus atitinkančių sandėlių, sertifikatų, tikslios apskaitos. Laukia įvairių institucijų patikrinimai. Bet mes iššūkių nebijome, nes tik jie leidžia neužmigti ant laurų ir išsiveržti iš įprastų darbų rutinos.

Kaip pavyko darželinukus pamaitinti ekologišku maistu
© Shutterstock

Iš šios paslaugos mes papildomai užsidirbti nesiekiame. Darželiams produktus atiduodame ta pačia kaina, už kurią mes juos įsigijome iš ūkininkų. Taip daryti yra patogiau, nes galima matyti realizuotų produktų ir atsekamumą ir pirkimo kainas. Mes tik gauname atitinkamą procentą už paslaugos suteikimą. Be to, galėjome įkurti papildomų darbo vietų Ukmergėje“, – sako A. Andrikonienė.

Iš pradžių tik dviem vaikų darželiams ekologiškus produktus tiekęs Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvas, šiemet juos jau tiekia septyniems vaikų darželiams.

Domisi ir kitų rajonų vaikų darželiai

Be visų Ukmergės rajono vaikų darželių, kuriuos jau aprūpiname ekologiškais produktais, mes maisto produktus tiekiame ir dešimčiai Ukmergės miesto bei rajono mokyklų. Manau, kad ateityje sveiko maitinimo keliu pasuks ir šios mokyklos.

Mūsų tiekiamomis paslaugomis susidomėjo ir gretimų rajono vaikų darželiai bei mokyklos. Jiems apsisprendus svarstytume galimybę tiekti ekologiškus produktus ne tik savo rajone“, – sako A. Andrikonienė.

Direktorė neslėpė, kad ekologiškų produktų tiekimas vaikų darželiams įmonei, kurios pagrindinė veikla yra mažmeninė prekyba – tai daugiau pasitenkinimą, o ne komercinę naudą teikianti veikla.

„Ta naujovė yra gera. Kai vaikas valgo sveikai, jis ir yra sveikesnis, ir mažiau serga. O kai tu gali prie to prisidėt, tai išties teikia pasitenkinimą, tuo ką padarei“, – sako A. Andrikonienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Ūkininkai ketvirtadienį gali atvaryti traktorius prie Seimo prie pienininkų jungiasi ir grūdininkai (9)

Ūkininkų neįtikino premjerės Ingridos Šimonytės atsakymai Seime į pateiktus klausimus dėl...

Varėnos rajone užfiksuotas paukščių gripo židinys

Praėjusios savaitės pabaigoje, Varėnos r. sav., Matuizų sen., Urkionių k., esančiame nedideliame...

Šimonytė apie pieno krizę: mokesčių mokėtojai neturi padengti visų verslų nuostolių (2)

Premjerė Ingrida Šimonytė atsakė į Seimo opozicijos klausimą apie padėtį pieno sektoriuje....

Parduotuvėse pirmieji lietuviški pomidorai – ar įperkami

Pirmasis šviežių lietuviškų pomidorų derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas. Kaip ir kasmet,...

Siūlo pieno gamintojams skirti maisto produktų PVM perviršio lėšas, steigti specialią tarybą

Dėl nukritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų nukentėjusiems ūkininkams Lietuvos...

Top naujienos

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (7)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Verslas PliusBeril Akman

Turkijoje daugėja registruojamų Rusijos įmonių (1)

Rusai 2022 metais Turkijoje įsteigė daugiau nei 1300 įmonių, t. y. 670 proc. daugiau nei per...

Karas Ukrainoje. Rusija naktį į Kyjivą paleido mirtinus nepilotuojamus lėktuvus Zelenskis: įžvalgiausios Rusijos žiurkės pradeda migruoti iš Krymo

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

Gydytoja nurodė svarbų veiksnį, kuris riziką patirti insultą arba infarktą padidina net iki 200 procentų (2)

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti...

Norite perkelti radiatorių? Paaiškino, kodėl jo vieta po langu

Įsigijus ir seną, ir naujos statybos būstą, net į galvą nešauna perkelti arba statyti...

Ekspertas apie biometrinę veido atpažinimo funkciją telefonuose: ten esanti informacija nepasiekiama net gamintojams

„YouGov“ atliktas tyrimas rodo, kad biometrinę apsaugą savo įrenginiuose naudoja apie 52 proc....

Delfi Plius

Cristiano Ronaldo tobulos kūno formos receptas: šią dietą išbandęs jaunesnis futbolininkas galvojo, kad mirs (1)

Nors Cristiano Ronaldo karjera jau krypsta saulėlydžio link, futbolo superžvaigždė iš...

Beata Nicholson įspėja svorį lengvai norinčias numesti moteris: tai grynų gryniausia apgaulė (2)

Nuo praėjusio rudens socialiniuose tinkluose galima išvysti reklamą, kuriai neteisėtai naudojamas...

Medikė įvardijo amžių, nuo kada moters vaisingumas drastiškai mažėja

Šiais laikais žmonės visai neskuba kurti šeimos bei planuoti atžalų. Jau tapo įprasta, kad...