aA
Bulvės yra viena mėgiamiausių žemės ūkio kultūrų Lietuvoje, neretai vadinamos antrąja duona. Todėl dauguma ūkininkų pavasarį skuba pasodinti ankstyvąsias bulves.
Bulvės
Bulvės
© Unsplash

Priklausomai nuo pavasarinės šilumos ir drėgmės, ankstyvosios bulvės kasamos birželio viduryje arba net pirmosiomis mėnesio savaitėmis. Ankstyvųjų bulvių veislių yra daugybė, jos skirstomos į tris kategorijas: labai ankstyvos bulvės (Acapela, Adora, Arielle ir kt.), ankstyvosios bulvės (Beluga, Carlita, Goda ir kt.) ir vidutinio ankstyvumo (Albatros, Alegria, Aladin ir kt.). Jau greitai Lietuvoje prasidės masinė šviežių bulvių prekyba turgavietėse ir kitose prekybos vietose. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) duomenimis, būtent šiuo metu daugiausia sulaukiama pranešimų apie prekybos bulvėmis pažeidimus, rašoma pranešime.

Augalininkystės tarnybos direktoriaus Sergejaus Fedotovo teigimu, kasmet ligų ir kenkėjų padaroma žala šių daržovių augintojams siekia šimtus tūkstančių eurų. „Todėl tiek Europos Sąjungoje, tiek Lietuvoje bulvių auginimas ir prekyba yra griežtai reglamentuota siekiant užkirsti kelią kenkėjų plitimui – taip apsaugomas derlius, tuo pačiu nuo finansinių nuostolių apsaugomi ir augintojai“, – paaiškino vadovas.

Bulvių karantininių kenkėjų (kenksmingųjų organizmų) kontrolė yra vienas prioritetinių Europos Komisijos klausimų. Su bulvėmis gali plisti tokie karantininiai kenkėjai kaip bulvių vėžys, bulvių žiedinis puvinys, bulvių rudasis puvinys, cistas sudarantys nematodai ir kt. (Daugiau informacijos http://www.vatzum.lt/lt/naujienos/pazinkime_karantininius_bulviu_kenkejus_/ ).

Augalininkystės tarnyba primena, jog visi auginantys bulves prekybai asmenys privalo būti registruoti Fitosanitariniame registre ir atitinkamai ženklinti bulvių pakuotes. Bulvių etiketėje turi būti nurodyta jų paskirtis, veislė, bulvių augintojo, supirkėjo ar realizuotojo registravimo Fitosanitariniame registre pažymėjimo numeris (etiketėje vartojama santrumpa „Fitosanitarinio registro Nr.“), bulvių siuntos numeris (suteiktas augintojo, supirkėjo ar realizuotojo), bulvių kiekis, kilmės šalies kodas, kokybės klasė ir bulvių dydis (nurodant mažiausio ir didžiausio gumbo skersmenį frakcijoje). Etiketė turi būti vienkartinio naudojimo (lipni arba pritvirtinta uždarant pakuotes taip, kad atidarant pakuotę etiketė būtų sugadinama). Etiketė turi tvirtai laikytis ant pakuotės. Antrą kartą naudoti tą pačią etiketę draudžiama. Joje pateikta informacija turi būti parašyta aiškiai ir įskaitomai. Taisyti etiketėje esančios informacijos negalima. Šie reikalavimai galioja prekiaujant tiek lietuviškomis, tiek iš kitų šalių atvežtomis bulvėmis.

Pasak S. Fedotovo, į Europos Sąjungą ar Lietuvą įvežti bulves iš daugelio trečiųjų šalių yra draudžiama. Išimtys taikomos tik šiose valstybėse užaugintoms maistinėms bulvėms – Alžyrui, Izraeliui, Libijai, Marokui, Sirijai, Šveicarijai, Tunisui, Turkijai, Egiptui, Jungtinei Karalystei. „Ankstesniais metais tarnybos darbuotojų atlikti prekybos bulvėmis patikrinimai turgavietėse rodo, kad mūsų šalyje dažniausiai prekiaujama Lietuvoje užaugintomis bulvėmis, todėl noriu pasidžiaugti, kad pirkėjai gauna kokybišką produktą, o mūsų augintojai bei prekybininkai – pajamas ir naudą“, – sakė Augalininkystės tarnybos direktorius.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai bulvių kilmės šalis yra Kipras, Italija, Marokas, Egiptas ar kitos šalys. Atsižvelgiant į tai, kad tarp ES šalių narių yra laisvas prekių judėjimas, įvežti ir prekiauti bulvėmis, užaugintomis kitose ES šalyse narėse, nėra apribojimų. Tačiau ir tokiu atveju bulvių pakuotės privalo būti paženklintomis etiketėmis. O štai iš Lenkijos įvežamoms bulvėms dėl šalyje aptinkamų bulvių žiedinio puvinio židinių taikomi griežtesni reikalavimai. Bulvės iš Lenkijos gali būti įvežamos tik tuo atveju, jei Lenkijos kompetentinga institucija yra atlikusi į Lietuvą vežamų bulvių siuntų tyrimus dėl bulvių žiedinio puvinio, išdavusi tai patvirtinantį dokumentą bei atsiuntusi pranešimą Augalininkystės tarnybai apie tokių bulvių gabenimą. „Noriu pažymėti, kad įvežti bulves iš Lenkijos ar prekiauti lenkiškos kilmės bulvėmis nėra draudžiama, tačiau bulvių įvežimui taikomi specialūs reikalavimai“, – įspėjo S. Fedotovas.

Jis paragino prekiautojus laikytis nustatytų reikalavimų, kad prekyba vyktų tik sveikomis bulvėmis ir karantininiai kenkėjai (kenksmingieji organizmai) nebūtų platinami. Pirkėjai turėtų būti atidūs ir pastebėję, kad ant bulvių pakuočių nėra pritvirtintų etikečių, turėtų paprašyti prekiautojo pateikti bulvių kilmę įrodantį dokumentą, o šiam atsisakius tai padaryti, tokių bulvių nepirkti. O jei pastebėjote neįprastų ar nepažįstamų kenkėjų ar ligų požymių savo ūkio bulvių pasėliuose – nedelsdami praneškite apie tai Jūsų apskrityje esančiam Augalininkystės tarnybos regioniniam skyriui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.3750

Navickas atkirto į kritiką: neketinu atsistatydinti ir atsisakyti žaliojo kurso (17)

Daliai žemės ūkio organizacijų raginant žemės ūkio ministrą trauktis, Kęstutis Navickas...

ŽŪM praneša, kiek ūkininkams išmokėta išmokų už dirbamą žemę (4)

Daugiau kaip 113 tūkstančių ūkininkų jau sulaukė tiesioginių išmokų avansų už dirbamą...

Žemės ūkio taryba kartoja: nematome galimybės, kad ministras galėtų dirbti toliau (96)

Lietuvos žemės ūkio taryba dar kartą paragino trauktis žemės ūkio ministrą Kęstutį...

Socialdemokratai: žemės ūkio ministro išpuolis – gėdingas (68)

Po Lietuvos žemės ūkio tarybos išreikšto nepasitikėjimo, opozicinė Lietuvos socialdemokratų...

Ministro Navicko atkirtis susitikime su ūkininkais: ko čia šoki man į akis konflikto su ministru video (325)

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas susitiko su Lietuvos žemės ūkio taryba, kuri jam...

Top naujienos

Dėl pandemijos valdymo – du scenarijai: arba peržengsime ribą, arba lauks naujas smūgis lapkritį

Dėl skiepų, kaukių ir galimybių paso verdančios aistros Lietuvoje radikalėja. Nuo įtūžio ir...

Verslas valdžiai siūlo priešingą strategiją dėl degalų akcizų kėlimo: jį mažinkime benzinui (48)

Valdžiai nuo 2023-ųjų ketinant branginti degalus, o ypač, dyzeliną, kuris, skaičiuojama,...

Po „dėdės Juozo“ sulaikymo – zonos „bachūrų“ pyktis: „sudegė toks geras kelias“ (76)

Kai po ilgalaikio kriminalinės žvalgybos pareigūnų tyrimo su įkalčiais buvo sulaikytas dabar jau...

Makabriška Ellos Harper šlovė, arba kaip susiklostė sensacingosios Merginos-kupranugarės likimas (77)

XIX a. pabaigoje dėl tokių asmenų kaip garsusis Phineasas Tayloras Barnumas entuziazmo...

Vėlų vakarą Šiauliuose kilo didžiulis gaisras: užsiliepsnojo medienos sandėlis (9)

Vėlų penktadienio vakarą, 22.41 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono...

Šamą-bananą pagavęs žvejys nepatikėjo savo akimis mokslininkai turi paaiškinimą, kas čia nutiko (45)

Lyg milžiniškas besirangantis bananas su žiaunomis – tokios išvaizdos šamą iš ežero gelmių...

Be jokių vilčių prisikelti: „Barcelona“ su žemėmis sulygino visą „Zenit“ pasipriešinimą (4)

Penktą pergalę iš eilės iškovojo ir Eurolygos viršūnėje kartu su Milano „Armani“...

Vėjas po truputį rims, savaitės pradžia bus sausesnė (1)

Šeštadienio dieną dar išliksime aktyvaus ciklono įtakoje. Diena bus debesuota su pragiedruliais....

Parodė, kokie trys vyriški plaukų kirpimai dabar patys madingiausi (77)

Kaune specializuoto vyrų grožio salono „Old Town Barbers“ salono meistrai išrinko...

Lemiamą spurtą pradėjęs Giedraitis padėjo baskams triuškinti „Monaco“ su Motiejūnu (4)

Eurolygos dvikovoje Vitorijoje penktadienį susigrūmė žaidėjus iš Lietuvos turinčios...