Taip elgtis privertė gyvenimas – rinkoje tiesiog nebuvo skanių užkandžių ir pateikalų.

„Nustojau valgyti mėsą, pamėginau vartoti pupeles, nes trūko baltymų. Tiesiog buvo neskanu. Radau seitano (baltymai iš kviečių), tačiau parduotuvėje nebuvo ką pirkti. Sojos dešrelės nesužavėjo“, – pasakoja G. Kesiūnaitė.

Ji sako, kad rado, kas Lietuvoje gamina seitaną. Be to, pradėjo studijuoti, kokią žalą gyvulininkystė atneša gamtai ir prie skoninių savybių prisidėjo ir ideologinis pagrindas. „Pasikeitė pats požiūris į mėsą ir jai auginamus gyvūnus“, – prisipažįsta moteris ir juokiasi, kad pirmą kartą seitaną pamatė per vieną televizijos laidą, kur šis produktas įvardintas kaip jogų maistas.

Kalbant paprasčiau, kviečių baltymai gaminami iš kvietinės tešlos. Ji pagaminama ir paliekama kuriam laikui. Aktyvuojasi gliutenas. Po to tešla plaunama šiltu vandeniu ir taip pašalinamas krakmolas. Likusi tešla tampa žaliava produktui. Galima pridėti kitokių, pavyzdžiui, žirnių, baltymų, prieskonių.

„Kitas būdas pramoniniu būdu gaminami seitano milteliai, kuriuos galima įsigyti ir įvairiai termiškai apdoroti. Tačiau produktus iš seitano Lietuvoje gamina mėsos perdirbėjai. Jie naudoja turimus įrengimus ir technologijas. Populiariausias produktas burgeris. Kitų gaminių mažai“, – aiškina kūrėja, nusprendusi ieškoti įdomesnio gaminio ir tai paversti verslu.

Jis pagamino vištos šlaunelės kopiją, kurioje pagaliukas net imituoja kauliuką. Sunkiausia buvo pagaminti skaidulas, kurios imituotų vištienos skaidulas, o nebūtų vien tik tešlos masė. Ateityje bus ir „odelė“, kurią iškepus gaminį bus galima atskirti. Gaminys jau iškeptas aliejuje, jį reikia tik pasišildyti.

„Dauguma mėsos pakaitalų jau paruošti vartojimui. Juos reikia tik pašildyti. Baltyminė dalis būna jau termiškai apdorota“, – aiškina G. Kesiūnaitė.

Pirmieji pardavimai džiugino – dalyvavo keliose mugėse ir gaminius realizuota internetu. Paprasčiausiai trūko gamybos pajėgumų. Rankomis minkyti dešimtis kilogramų tešlos sudėtinga.

G. Kesiūnaitė dalyvavo EIT FOOD projekte EWA, kurį įgyvendino skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“ bei laimėjo pagrindinį 10 tūkst. eurų prizą.

„Kol kas gaminius tik užsakinėjau pagaminti kitoje įmonėje, dabar pirksiu profesionalią įrangą, nuomosiu patalpas ir pradėsiu gamybą. Tikiuosi įsivažiuoti. Susidomėjimas yra ir džiugina tai, kad žmonės prašo produktų, pagamintų Lietuvoje“, – viliasi pradedančioji verslininkė ir planuoja plėsti asortimentą – gaminti šoninę ir plėšomą mėsą.

Giedrius Bagušinskas

Giedrius Bagušinskas, Lietuvos mėsos eksportuotojų asociacijos direktorius:

„Statistika rodo, kad didėjant visuotiniam spaudimui dėl ekologijos Europoje ir visame pasaulyje auga mėsos atsisakančių vartotojų skaičius, o tuo pačiu ir naujas – mėsos pakaitalų verslas. Ne išimtis ir Lietuva. Jei prieš keletą metų veganiški burgeriai skambėjo kaip kažkokia egzotika, tai šiandien tokių produktų matome pilna visur. Tik jei Olandijoje tie gaminiai atsirado vieni pirmųjų ir dabar Olandijos lentynose tokių produktų pilna, tai pas mus olandiški produktai atkeliavo visai neseniai. Labai džiugu,kad ir Lietuvoje atsiranda naujos iniciatyvos ne tik importuoti, bet ir gaminti mėsos pakaitalus, kurie ilgainiui gali tapti atskira Lietuvą reprezentuojančia maisto sektoriaus dalimi.

Projektas yra perspektyvus tuo, kad naudojama vietinė žaliava, turime modernią gamyklą, kuri gamina žaliavą iš vietinių kviečių. Tokie nišiniai produktai yra vienas žingsnių tapti aukštos pridėtinės vertės produktus kuriančia ir gaminančia šalimi.

Galime tik mokytis ir lygiuotis į tuos pačius olandus ir būti ne tik importuotojais ir pardavėjais, bet gamintojais ir naujos kartos produktų kūrėjais.“

Seitanas pagal Wikipediją

Kvietinė mėsa arba seitanas (jap. セイタン) – iš Japonijos kilęs elastingas produktas, kuris gaminamas iš glitimo. Tradiciniu būdu gaminant seitaną kvietinė tešla yra skalaujama vandeniu kol iš tešlos yra pašalinamos krakmolo granulės. Dažnai naudojamas kaip mėsos pakaitalas. Populiarus Azijos ir Budizmo virtuvėse. Vakarų kultūroje dažnai pateikiamas tradicinių mėsos produktų formų, kaip mėsos pakaitalas vegetariškoje mityboje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (193)