aA
Soduose jau skinami vasariniai obuoliai. Jų skonio vartotojai pasiilgo, už pirmuosius sezono vaisius yra pasirengę plačiau atverti piniginę.
Obuoliai
Obuoliai
© Shutterstock

Tačiau žvelgdami į užmegztą derlių verslinių sodų šeimininkai nesidžiaugia. Kodėl? – atskleidžia Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė.

Rudeninių, žieminių veislių obuoliai dar auga, sodų derlius į modernius, reguliuojamo mikroklimato sandėlius bus suvežtas rugsėjo pabaigoje. Situacija ūkiuose skiriasi, tačiau sodininkai optimizmu netrykšta – prognozuojamas apie 30-40 proc. mažesnis už vidutinį derlius. Tai lemia visa puokštė sodams nepalankių aplinkybių: nemalonių staigmenų pateikusi praėjusi žiema, šaltas pavasaris, sausa ir kaitri vasara.

Dėl nepalankių žiemojimo sąlygų dalis vaismedžių žuvo. Tai išryškėjo ne iš karto. Medžiai pavasarį žydėjo ir netgi užmezgė vaisius, o vasaros vidury – nudžiūvo. Sodininkai įtarė pavojingą ligą – bakterinę degligę. Tačiau Vokietijoje atlikti laboratoriniai tyrimai užkrato versiją paneigė.

Mokslininkų aiškinimu, obelys neišgyveno dėl pašalimo. Žiemą sniegas iškrito ant neužšalusios žemės: vaismedžių šaknys dar vegetavo, o antžeminėje dalyje spaudė šaltis. Labiausiai nukentėjo naujosios veislės. Senosios veislės, ypač sėklinės obelys atsparesnės, daugelį metų prisitaikiusios prie permainingų žiemojimo sąlygų. Vienur kitur versliniuose soduose dar yra išlikusių tokių obelų kvartalų. Tačiau tai jau praeitis. Aukštaūgiams vaismedžiams reikia daugiau priežiūros, gerokai atsilieka nuo šiuolaikinio verslinės sodininkystės lygio galimybėmis efektyviai išnaudoti ploto vienetą: hektare sodinti 300 ar 1000 obelaičių. O senosios mūsų veislės, įskiepytos į žemaūgį ar pusiau žemaūgį poskiepį, jau nėra tokios ištvermingos ir atsparios.

Šaltas ir vėjuotas pavasaris taip pat nebuvo palankus sodų žydėjimui. Žydėjimo periodas tęsėsi beveik mėnesį. Nors iš žiedų gausos atrodė, gal galima tikėtis ne prastesnio nei praėjusiais metais derliaus, tačiau daug žiedų liko neapdulkinti, vaisių neužmezgė.

Vasaros kaitra sodams buvo dar vienas išmėginimas. Dėl karščių, drėgmės trūkumo dar neužaugę rudeninių veislių obuoliukai pradėjo kristi masiškai.

Obuoliai
Obuoliai
© Shutterstock

Vartotojams labiausiai rūpi kainos. Be abejonės, naujojo derliaus obuoliai bus brangesni. Prie to prisidės ne tik menkesnis derlius, bet ir sodininkų augančios gamybos sąnaudos. Tačiau dabar kainas prognozuoti šiek tiek per anksti. Joms kaip visada turi įtakos ir lenkiška produkcija. Kaimyninėje šalyje vietomis sodams pakenkė kruša, šalčiai ar ligos, tačiau pagrindiniame Lenkijos sodininkystės centre didesnių nuostolių išvengta. Obuolių kainos priklausys nuo to, kaip sėkmingai lenkams pavyks parduoti vaisius eksportui Europoje, Rusijoje.

Tuo tarpu Lietuvos sodininkai priversti pripažinti, kad jų veikla vis labiau yra rizikinga. Didžiausias iššūkis yra klimato kaita. Pernai sodai užderėjo neblogai, o prieš tai treji metai iš eilės buvo nepalankūs. Liūdnas mintis apie šios žemės ūkio šakos ateitį taip pat skatina augančios gamybos sąnaudos, dėl ko vis sunkiau sudurti galus, užtikrinti pragyvenimą iki naujo derliaus. Šiuo metu veiklai koją kiša suvaržymai dėl Covid-19 pandemijos, darbo jėgos trūkumas bei pabrangimas.

Į verslinius sodus investuotos milžiniškos lėšos, sukurtos didelės bazės. Pakeisti specifinės žemės ūkio veiklos pobūdį būtų ypač sudėtinga. Todėl sodininkai stengiasi nenuleisti rankų, viltingai žvelgia į Vyriausybės nuostatą sudaryti palankesnes sąlygas sodininkystei, gerinti vartotojų aprūpinimą lietuviška produkcija.

Sodininkai tikisi, kad Vyriausybė ir Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atsižvelgs į nepalankias šių metų sąlygas. Nuogąstaujama, kad derlius iš hektaro gali nesiekti minimalios ribos, už kurias yra mokamos išmokos. Su prašymu padaryti išimtį svarstoma kreiptis į Žemės ūkio ministeriją, NMA.

„Kreipiamės tik tada, kai tikrai padėtis sudėtinga, be valstybės pagalbos negalime išsiversti. Reikės įrodyti, kad tikrai turime nuostolių. Tai galutinai paaiškės baigus skinti derlių. Viską fiksuojame. Yra ir toks reikalavimas prieš skinant derlių nufotografuoti plotą, iš kurio skinama“, – paaiškino Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė.

Žemės ūkio rūmai
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Varėnoje fiksuotas paukščių gripas aplink laikymo vietą nustatytos apsaugos zonos

Praėjusios savaitės pabaigoje, Varėnos r. sav., Matuizų sen., Urkionių k., esančiame nedideliame...

„Delfi agro“. Žemdirbys grįžo iš Ukrainos ūkių: kodėl bulgarai blokuoja kelius ir kas laukia mūsų šį sezoną grūdų kainos

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas grįžo iš kelionės po...

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje naujas vadovas

Nuo balandžio pradžios viešosios įstaigos „ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba “...

Kaip galiu apsaugoti savo mišką nuo kenkėjų?

Valstybinė miškų urėdija primena miškų savinikams, kad iki pavasarinio orų atšilimo reikia...

Aplinkos ministerija parengė projektą šalinti ribojimus turėti daugiau nei 500 ha žemės (1)

Lietuvoje 10 proc. ūkininkų valdant 80 proc. šalies žemių, Aplinka ministerija pripažįsta, kad...

Top naujienos

Primirštas konfliktas su Kinija nustebino prekyboje: pernai importas buvo rekordinis, bet galiausiai susimokėjo Lietuvos pirkėjas (4)

Konfliktas tarp Vilniaus ir Pekino tęsiasi jau gerokai ilgiau nei metus, o tai puikiai atsispindi ir...

Vaidas Mikaitis

Apsilankė populiariausiame nudistų paplūdimyje: privatumo čia nedaug, bet yra kitų pliusų

Tenerifė keliautojų tarpe dabar yra ant tokios bangos, kad net kartais suabejoju ar yra likę dar...

Ekspertas: jokio „Benkunsko fenomeno“ nėra, bet socdemų laukia du pavojai (12)

Politologas Ignas Kalpokas nemano, kad egzistuoja toks dalykas kaip „Benkunsko fenomenas“ –...

Karo ekspertai: ryškėja pagrindinis Kinijos lyderio vizito į Maskvą tikslas (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai praėjusios...

Karas Ukrainoje. Danilovas: Ukrainos vadovybė sumaišė kortas ne tik Putinui analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (1)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...

Andrius Užkalnis

Užkalnio terapija (11) Norite daugiau sąjungininkų ir mažiau priešų? Štai jums trys greiti būdai

Jūs žinote juos, konfliktinius žmones. Viskas, ką jie daro, tai prisitraukia blogiausias...

Papasakojo, kaip atsikratyti raukšlių ir pagurklio be skalpelio: rezultatus pastebėsite jau po dviejų savaičių

Nors sakoma, kad raukšlės net gali puošti veidą, rodydamos brandą, o su ja, tikėtina, ir...

Login

Login 2022. Dr. Alfredas Chmieliauskas. Saugumas, slaptumas, melas, tiesa ir kiti bandymai k***ti protą

Socialinis laikas yra žymiai svarbesnis nei tai, kurioje barikadų pusėje tu esi. Tuo įsitikinęs...

Parengė Fausta Marija Leščiauskaitė

Skyrybos šioje bendruomenėje neegzistuoja, jie važinėja vežimais, nežino, kas yra gėjai, tačiau zoofilija nesvetima Pirma dalis

Jie važinėja vežimais, traukiamais arklių. Vyrai nešioja plačiakraštes skrybėles ir turi...