aA
Lietuvoje kylant sveikuoliško gyvenimo bangai, auga ir susidomėjimas įvairiais produktais, kurie būk tai gali pagerinti sveikatą, gyvenimo kokybę ir suteikti jėgų.
© Shutterstock nuotr.

Vienas iš tokių gaminių – tai „Manuka" medus. Viename iš tinklų, prekiaujančiame sveikais produktais, 250 gramų šio gaminio kainuoja 46,93 euro. Kilogramas 187,72 euro. Palyginimui, kokybiško lietuviško medaus kilogramą galima nusipirkti maždaug už 5 eurus.

Įkvepiantis pristatymas

Prekybininkai šį maisto produktą pristato labai gražiai:

100% grynas unikalaus skonio Manuka medus UMF® 15+ surenkamas Naujojoje Zelandijoje iš žydinčių manukos (šluotinio sėklučio; lot. Leptospermum scoparium) krūmų. Dar vadinamas arbatmedžio medumi. Puiki maistinga alternatyva cukrui ir kitiems saldikliams, taip pat tinka mitybai paįvairinti.

Manukos – nuo senų laikų Naujosios Zelandijos vietinių maori gyventojų vertinamas augalas. Šiandien Manuka medus žinomas visame pasaulyje dėl savo naudingų savybių.

Numeris šalia UMF® žymi neperoksidinį aktyvumą (NPA), kuris aptinkamas tik „Manuka“ rūšies meduje, pasižymintis savybe išlikti nepalankiomis sąlygomis, pagrindinis unikalių Manuka medaus savybių veiksnys. Šiame meduje yra 515 mg/kg natūraliai atsirandančio metilglioksalio. Metilglioksalis yra viena iš labiausiai vertinamų „Manuka“medaus sudedamųjų medžiagų, kuri lemia neperoksidinį aktyvumą šiame meduje.

Manuka medus
Manuka medus
© Organizacijos nuotr.

Pristatymo pabaiga.

Rita Stundžienė, šiuo gaminiu prekiaujančios UAB „Bio Sala“ produktų grupės vadovė, sakė, kad klientai medų perka vaikams imunitetui stiprinti, viena kliente išsigydė ilgai negyjančią odos žaizdą. Vartoja žmonės šį medų gydyti peršalimui, jei turi gerklės problemų.

Plačiau pristatyti medaus savybių DELFI ji nepanoro. Tačiau specialistai „Manuka“ medaus išskirtinių savybių, kurios jį darytų pranašesniu už kitą medų, neįžvelgia.

Nuo lietuviško nesiskiria

Jonas Stanius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas (mentorius) sako, kad „Manuka“ medaus Lietuvoje galima įsigyti jau 10 metų. Tai medus, pagamintas Naujosios Zelandijos bitininkų bitynuose, kurį bitės gamina iš šioje šalyje augančio augalo Manukos krūmo žiedų nektaro. Kaip matyti iš pateikto „Manuka“ medaus ženklinimo, sudėtis nesiskiria nuo lietuviško medaus ir ženklinime nenurodomos jo sveikatingumo savybės, išskyrus, kad jame yra nurodomas medžiagos Metylglyoxal kiekis miligramais šio medaus 1 kg.

„Galbūt Naujosios Zelandijos gyventojai šį medų tradiciškai naudojo liaudies medicinoje, lygiai kaip ir lietuvių liaudies medicinoje dažnai naudojamas liepų žiedų, grikių ar viržių medus. Pastebėtina, kad medaus gamintojai dažnai teigia, kad visas medus pasižymi gydomosiomis savybėmis, tačiau Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) kaip kompetentinga institucija, vertinanti kiekvieno sveikatingumo teiginio, naudojamo reklamuojant maisto produktus, pagrįstumą, nėra patvirtinusi nė vieno sveikatingumo teiginio, kurį būtų galima vartoti medaus ženklinime. Tai reiškia, kad nėra pakankamai įrodymų, jog vienos ar kitos rūšies medus turi kokį nors išskirtinį poveikį sveikatai. Kaip matyti, ant „Manuka“ medaus pakuotės taip pat nėra pateikiama jokių teiginių apie sveikatingumą, todėl ir kalbėti apie išskirtinį jo poveikį nėra pagrindo“, – aiškina ekspertas.

J. Stanius įvertina ir teiginį apie meduje esančią veikliąją medžiagą – „Manuka“ medaus sudėtyje esanti biologiškai aktyvi medžiaga Metylglyoxalis gali susidaryti ir natūraliai, žmogaus organizmui įsisavinant gliukozę. Tačiau JAV Nacionalinės sveikatos instituto Nacionalinėje medicinos bibliotekoje publikuojamuose moksliniuose straipsniuose galima rasti tyrimų išvadų, kad didelis šios medžiagos kiekis organizme be teigiamo poveikio gali ir neigiamai veikti žmogaus organizmą. Dažnai tai susiję su tokiomis ligomis, kaip cukrinis diabetas, su senėjimu ir neurodegeneraciniais procesais susiję ligos.

Brangi sveikatos paieška: lietuviams siūlo medų po 187 eurus už kilogramą
© Shutterstock nuotr.

R. Stundžienė sako, kad nenori diskutuoti su VMVT atstovais ir pasitiki gamintojų pateikta informacija. Gamintojų puslapyje yra pakankamai nuorodų į mokslinius tyrimus, kuriais abejoti nėra prasmės.

Klastotojų džiaugsmas

Tačiau kai produktas ypatingai brangus, jis patraukia ne tik sąžiningų prekybininkų dėmesį.

„Pastebėtina, kad vartotojams labai patraukliai atrodo nežinomas, iš tolimų kraštų atvežtas medus, pavyzdžiui, akacijų žiedų ar aptariamas „Manuka“ medus. Dažnai šių rūšių medus yra ir ženkliai brangesnis už mums įprastą įvairių augalų žiedų medų. Šios tendencijos stebimos ne tik Lietuvoje, dažnai bičių iš retesnių augalų rūšių surinktas medus yra gerokai brangesnis daugelyje valstybių. Todėl Europos Komisijos atliktos analizės duomenimis, medus patenka į dažniausiai klastojamų maisto produktų sąrašo dešimtuką (2018 m. duomenimis – 9 vietoje)“, – pasakoja ekspertas ir sako, kad dažnai siekiant ekonominės naudos, nesąžiningi pardavėjai vienos rūšies medų stengiasi parduoti kaip išskirtinį brangesnį produktą, kurio biologinė kilmė yra vien tik iš bičių surinkto retesnių augalų nektaro, nors tai nėra patvirtinta laboratoriniais tyrimais. Pavyzdžiui, pupinių augalų (rapsų ir pan.) medus ženklinamas kaip liepų žiedų medus. Dažnai medaus gamintojai išnaudoja vartotojų silpnybes, sureikšmindami medaus biologinę kilmę.

„Tenka pastebėti, kad VMVT taikomos kontrolės priemonės yra efektyvios ir pastaruoju metu prekyboje sumažėjo medaus, kuriam nurodoma medaus biologinė kilmė. Toks ženklinimas leidžiamas tik tuo atveju, jei tai patvirtinta atliktais laboratoriniais tyrimais“, – dėlioja J. Stanius.

VMVT duomenimis, didžiausia galimybė rinkti medų iš vienos rūšies augalų žiedų nektaro bitėms sudaromos, kai bičių šeimos išvežamos į pramoninius augalų laukus, kuriuose auginamos monokultūros, kuriuose intensyviai naudojamos augalų apsaugos priemonės, todėl kyla klausimas, ar toks medus yra geriausias. Be to, nors dabar ir reti panašūs atvejai, bet buvo nustatytas atvejis, kuomet iš cukraus (fruktozės ir gliukozės) sirupo ir kvapiųjų medaus medžiagų Turkijoje pagamintą produktą buvo bandoma parduoti kaip natūralų medų.

Prekybininkai tiesmuki

„Žinau šį medų. Mano asmenine nuomone, tai tiesiog įprastas medus, stebuklingų savybių neturi, o savybės, kurios priskiriamos, tai rinkodara. Tai tiesiog specifinis vieno augalo medus. Tai mano asmeninė nuomonė“, – pabrėžia Mindaugas Dumčius, medumi prekiaujančios UAB "Medaus pirkliai" vadovas.

Verslininkas įvardina ir kaip atsirado legenda – jo gamintojai kadaise investavo pakankamai dideles lėšas į tyrimus, kurie truko keletą metų, kai buvo analizuojama, kaip jis veikia žmogaus organizmą. Šio tyrimo išvados leido jį padaryti sveikuolišku produktu.

„Jei investuotume į tyrimus, kokių nors gydomųjų savybių rastume ir lietuviškam rapsų, grikių ar liepų meduje“, – konstatuoja M. Dumčius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
3.5741

Ugniagesiai gelbėjo avelę (1)

Gana neįprasto pagalbos prašymo sulaukė Panevėžio rajono ugniagesiai pirmadienio vakarą.

Kinijoje maras išguldė kiaules, bet šalis tikina atsitiesianti (2)

Kinijos – didžiausios pasaulyje kiaulienos tiekėjos ir vartotojos – kiaulių skaičiaus...

Seimo nariai žada paspartinti žemės grąžinimą (2)

Šiemet Lietuvoje nepavyks baigti žemės grąžinimo reformos. Nacionalinė žemės tarnyba ( NŽT...

Kiek produktų pardavimui bus galima pagaminti savo virtuvėje (8)

Patvirtinti supaprastinti reikalavimai maisto tvarkymo subjektams, maistą gaminantiems mažais...

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (64)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Top naujienos

Pranckiečio testas valdančiajai koalicijai: susiklostė ypatingos sąlygos balsuoti papildyta 11:29 val.  (230)

Antradienį paaiškės, ar valdantieji turi bent 71 balsą išspręsti nepasitikėjimo Seimo...

Gyvai / 2020 metų biudžetas: Seimas nesutinka plėsti NT mokesčio mokėtojų rato (61)

Antradienį Seimas plenariniame posėdyje priėmė svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos...

Šimonytė – apie biudžetą: kažkuria prasme tai yra skandalinga (110)

Seime pateikiant kitų metų biudžetą opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių...

Lemiamas Pranckiečio ir valdančiųjų susirėmimas: darbotvarkė patvirtinta (42)

Seimo antradienio posėdyje bus rengiamas pakartotinis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro...

Prie Norvegijos krantų dreifuojantis Rusijos ledlaužis pasiuntė nelaimės signalą papildyta 12.02 (58)

Rusijos ledlaužis „Tor“, esantis netoli Norvegijos krantų, pasiuntė nelaimės signalą ir...

Vertingiausia sutartis Lietuvos istorijoje: rankomis trina ir „Pacers“, ir patys Saboniai (63)

Indianos „Pacers“ klubas patvirtino, kad ilgam pratęsė sutartį su 23-ejų metų 211 cm ūgio...

Gyvai / DELFI Premjera. Gimtadienį švenčiantis Donatas Montvydas – apie įsimintiniausius gyvenimo įvykius

Antradienį 12 val. laidoje DELFI Premjera - dar vienas pirmas kartas! Studijoje lankysis...

Pamirškite močiučių patarimus – ekspertė paaiškino, kodėl „namudinė“ kosmetika labiau kenkia nei padeda (20)

Vardan to grožio, visos pasidarėme labai kūrybingos. Bet... jeigu mokame skaniai pagaminti košę,...

Abortą patyrusios lietuvės išpažintis: vaiko abu norėjome, bet kai pastojau, prasidėjo košmaras (30)

Pagal oficialią statistiką Lietuvoje per metus atliekama per 3,5 tūkstančio abortų. Tačiau...

Kalvarijos sav. dingo su šuniuku iš namų išėjęs vyras

Policijos duomenimis, be žinios dingęs Audrius Pazniokas (gim. 1983 m.) spalio 15 d., apie 19.15...