aA
Šiųmetė (septintoji) miškininkystės paroda „Baltijos miškai“ rengiama vėl naujoje Lietuvos vietovėje. Ankstesnės vyko netoli Ukmergės, Bugenėlių miške, pastarosios trys – Girionyse ties Kaunu, Dubravos miške. Gi dabartinė – ne miškininkams, o aviatoriams geriausiai žinomame taške, Paluknio (Trakų r.) aerodrome, tarytum prieš skrydį po metų kitų gal vėl į kitą regioną, į kitą kokybę…
„Baltijos miškai 2015”
„Baltijos miškai 2015”
© Organizatorių nuotr.

Pradėti reikėjo išdrįsti

Lietuviškoji „Baltijos miškai“ – reta šios srities periodiška mugė visame mūsiškiame regione. Lenkijoje tokia paroda „LasExpo“ vyksta Kielcuose, toli į pietus nuo Lietuvos, ir dar – siaurai specializuota medelynų (ne tik miško) mugė Varšuvoje. Latvijoje, Estijoje tokios parodos nėra rengiamos, Baltarusijoje irgi, tačiau estai, latviai, baltarusiai paprastai dalyvauja mūsiškėje „Baltijos miškai“, beje, ir lenkai, rašoma pranešime.

Keistoka, kad panašių miškininkystės parodų nebūna Suomijoje – miškingiausioje Europos šalyje, kur miškų ūkis itin svarbus šalies ekonomikoje, kur labai išvystyta medienos, popieriaus pramonė, gaminama įvairi miško technika, mašinos, kuriamos pažangios technologijos. Galbūt tai galima aiškinti tuo, kad kaimyninėje Švedijoje periodiškai vyksta didžiausios visoje Europoje, bene ir visame pasaulyje, mugės „Elmia Wood“. Apie jas gerai žino ir mūsų miškininkai, daugelis yra ten lankęsi.

Tikras mugių turgus

Miškininkystės mugių geografijoje ne viskas atrodo logiška ir proporcinga. Pagal vokišką pasaulinį įvairių įvairiausių (virš 400 sričių ) mugių kalendorių MessenInfo artimiausiems trejiems metams (į jį įtraukta ir „Baltijos miškai 2019“), Vokietijoje vyks 10 miškininkystės profilio mugių, Čekijoje – 5, Prancūzijoje ir visoje Šiaurės Amerikoje – nė vienos, Kinijoje – 1, kaip ir Indijoje, Maroke, Brazilijoje… Viso išvardyta 20 šalių. Žinoma, ši duomenų bazė nėra pilna ir tiksli, kai kur miškų kategorijai priskirtos sodininkystės parodos, mat po atviru dangum, net kitąsyk miškininkystė supainiota su medienos pramone…

Kai kas yra patarę ir parodas „Baltijos miškai“ jungti prie žemės ūkio parodų Noreikiškėse, A. Stulginskio universiteto aikštėje, esą ten jau būna pristatoma ir medžioklės ūkis. Tačiau kaipgi ten būtų demonstruojamas miškų technikos darbas?

Kaip suderinti prioritetus?

Minėtame mugių kataloge (elektroninė prieiga www.messeninfo.de) pažymima, ar paroda skirta profesionalams, ar sykiu profesionalams ir visuomenei. Ne visada išeina, kad būtų ir vilkas sotus, ir ožka sveika.

Antai šiemet,praėjus dviem savaitėms po „Baltijos miškų“, Pietų Švedijoje, Jončepingo apygardoje, vyks tradicinė „Skogs Elmia“ mugė, orientuota į specialistų ratą ir vietinius interesantus, o 2021 m. ten pat vyks tarptautinė „Elmia Wood“ trienalė, skirta visiems, ir plačiajai publikai. Toks formatas netinka miško ruošos mašinų verslo profesionalams, kai mugėje, anot jų kritikos, pernelyg daug įvairios smulkios technikos ir kitko, pernelyg daug dėmesio atsitiktinių lankytojų miniai, nesidominčiai miško mašinomis, pernelyg brangu tenai dalyvauti.

Mašinų verslo alternatyva

Taigi šio verslo Švedijoje susivienijmas MaskinLeverantörerna paskelbė 2021 m. tomis pačiomis dienomis, kada vyks „Elmia Wood“, rengsianti alternatyvią parodą „Swedish Forestry Expo“ prie Stokholmo, Solvalos hipodrome, kur paprastai vyksta ristūnų lenktynės. Joje bus pristatomos tik stambios profesionaliai medienos ruošai skirtos mašinos ir agregatai. Naują mugės koncepciją remia tokie mašinų gamintojai, kaip John Deere, Ponsse, EcoLog, Komatsu Forest, Rottne. Mugė nesieks didelių mastų ir populiarumo, nors lankytojams ji bus nemokama, paroda orientuosis į tarptautinę specialistų publiką – profesionalus ir verslo partnerius.

Beje, 2021 m. „Elmia Wood“ bus paskutinioji mugė toje pačioje tradicinėje vietovėje: po 18 metų sutartis su plotų savininku baigiasi, ir mugių rengėja bendrovė Elmia AB dairosi naujų vietų.

Einame savu keliu

„Baltijos miškai“, suprantama, neketina lenktyniauti su tokių mugių pasaulio lyderiais anapus Baltijos. Tačiau savas ir teisingiausias mūsų aplinkybėmis kelias pasirinktas – neiti pernelyg siauros specializacijos keliu.

Vienas privalumas – šioje parodoje geriausia proga susitikti, su naujovėmis susipažinti, kas be ko, ir apsispręsti, ir sandorius užmegzti tiems, kam aktualu miško ruoša bei jos technika ar kiti praktiniai reikalai.

Vis labiau urbanizuojamoje Lietuvoje gyvenimas uždaro žmogų nuo gamtos atskirtoje erdvėje ir ribotoje interesų bei žinių aplinkoje. Tokia paroda teikia progą iš tų ribų ištrūkti ir pamatyti daugiau, nei rodoma per TV ekrano langelį, arba pamatyti kitaip ir patirti kitais pojūčiais. Ypač mieste gimusiems ir augusiems vaikams.

Pavyzdžiui, kas yra medkirčio meistrystė, dirbant grandininiu pjūklu? Tą suprasi būtent čia, parodos metu rengiamose varžybose šiemet, kaip ir ankstesniais metais. Kam gi tie medkirčiai ir visokie tie medžio meistrai – mąstantis žmogus irgi ras atskymų šioje parodoje.

Tai mažmožiai, daugiau apie parodą – žurnalo svetainėje www.zurnalasmiskai.lt.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gamtos stichijų padariniai: už dviejų savaičių žalą išmokės beveik pusę metų išmokų

Per dvi savaites nuo liepos 12 dienos pasėlių savidraudos fondas užfiksavo trečdalį visų šių...

Įspėja ūkininkus laikytis saugumo: ligos protrūkių daugėja kaimyninėse valstybėse (7)

Afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių ūkiuose kaimyninėse valstybėse daugėja, todėl...

Laukuose galvas vėl kelia mėlynžiedžiai linai (3)

Panevėžio kraštas visuomet garsėjo savo linininkystės tradicijomis, tačiau jau keleri metai,...

Mažoms skerdykloms – lankstesnės sąlygos produkcijos tyrimams

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ( VMVT ) skelbia, siekianti užtikrinti kuo lankstesnius...

Kaitra grūdininkams neleidžia tikėtis rekordinio derliaus (4)

Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) paskelbus, jog šiemet tikimasi rekordinio grūdų derliaus, jų...

Top naujienos

Į Šilutę ir Tauragę nuvykusio Dulkio laukė policijos ekipažai – socialiniuose tinkluose ragino pasitikti su lazdomis (45)

Ketvirtadienio rytą Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad ministras Arūnas Dulkys...

Vilniečiams savivaldybė neįprastu būdu nusprendė pasiųsti žinutę: kiekvieną rytą ir vakarą taip terorizuosime

Vilniečiai baigiantis darbo valandoms danguje pastebėjo seniai matytą vaizdą. Prie skraidančio...

Į Rūdninkų poligoną atvežami pirmieji migrantai (266)

Ketvirtadienį į Rūdninkų poligone pastatytą palapinių miestelį vežami pirmieji migrantai ,...

Europos COVID-19 žemėlapyje staigmena: Lietuva netikėtai atsidūrė pilkojoje zonoje (93)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) kas savaitę atnaujinamame COVID-19...

Pasitaiko atvejų, kai moterys iki pat gimdymo nežino, kad laukiasi: gydytoja pasakė, kodėl ir kam taip nutinka (8)

Nėštumas į moters gyvenimą atneša nemažai pokyčių, todėl jo nepajusti beveik neįmanoma....

Antano Kandroto pasakyta kalba abiturientų šventėje sukėlė audrą: sureagavo du ministrai (378)

Socialiniuose tinkluose kilo pasipiktinimas dėl Kauno VDU „Rasos“ gimnazijos abiturientų...

Landsbergis: Irako pareigūnai jau padėjo nustatyti dalies migrantų tapatybę (31)

Į Lietuvą atvykusi Irako pareigūnų delegacija jau padėjo nustatyti dalies migrantų tapatybę,...

Su Rūdninkų gyventojais sutarimo ieškojęs policijos atstovas prašo supratimo: mes norime juos išsiųsti (108)

Rūdninkai šią savaitę tapo karštuoju tašku. Pirmadienį, paskelbus, kad už poros kilometrų nuo...

Skaitytojo klausimas: kokią žuvį radau tvenkinyje? (3)

Skaitytojas kreipėsi į Gryną klausdamas, kokią žuvį jis rado savo tvenkinyje. Atsako Lietuvos...

Bilotaitė prašo sušaukti neeilinę ES vidaus reikalų ministrų tarybą (56)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Slovėnijos vidaus reikalų ministrą...