Pasak aplinkos viceministrės Monikos Juodvalkės, šis draudimas neveikia beveik 20 metų. Todėl, jos teigimu, Aplinkos ministerija jau yra parengusi ir pateikusi Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama šį apribojimą šalinti. Taip pat tokiu veiksmu, pasak jos, siekiama sukurti diskusiją dėl tokių priemonių poreikių ir galimų jų tikslų Lietuvoje.

„Aplinkos ministerija parengė Žemės įstatymo ir atitinkamai Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pakeitimų projektus. Ir Žemės įsigijimo įstatymo pakeitimo projekte yra pateiktas pasiūlymas atsisakyti šio ribojimo. Ir šie teisės aktų projektai yra paskelbti teisės aktų informacinėje sistemoje ir yra paskelbta vieša konsultacija“,– ketvirtadienį LRT radijui aiškino M. Juodvalkė.

„Mes pateikdami šį pasiūlymą, kviečiame į diskusiją skirtą spręsti ar šie įtvirtinti ribojimai yra reikalingi. Ir šios viešos konsultacijos metu susidėliosime argumentus“,– teigė ji.

Anot viceministrės, Europos Komisijos (EK) tyrimas yra parodęs, kad Lietuvoje egzistuojantys žemės nuosavybės apribojimai neturintys tikslo, tad priemonės taikomos neefektyviai ir nesukuria naudos.

„Yra EK atlikta analizė, kur Europos valstybės, pagal žemės nuosavybės reguliavimą, yra išskirtos į penkios grupės. Pirmieji siekia apsaugoti žemės nuomininkus, kiti siekia apsaugoti ūkininkus, trečia grupė saugo žemės savininkus kurie nėra ūkininkai, ketvirta siekia užkirsti žemės fragmentacija. Penkta grupė, kuriai priklausome ir mes, taiko įvairiausius apribojimus. Tai turime apsispręsti dėl tikslo, kurio mes siekiame“,– komentavo M. Juodvalkė.

Viceministrė priminė, kad nuo tada, kai 2006 metais buvo įvestas ribojimas, ūkininkų, turinčių per 500 ha žemės, skaičius padidėjo. Jos teigimu, tarp 2010 ir 2020 metų tokių žemės savininkų skaičius išaugo bent šimtu.

„Nuo 2006 metų atsirado šis 500 ha apribojimas. Ir vertindami šį įstatymą mes peržiūrėjome Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktą analizę, kuri paskelbta 2011 metais. Jau tada buvo konstatuojama, kad ribojimas neveikia. Ką parodo ir oficialioji statistika, kur tai iliustruojama – 2010 metais ūkininkų, kurie turėjo tiek žemės, buvo 430, o po 10 metų ūkių, kurie turi daugiau kaip 500 ha yra beveik šimtu daugiau“,– komentavo M. Juodvalkė.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės