Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos koordinatorių darbas suorganizuojant visą procesą truko daugiau kaip parą laiko. Atlikus laukiančių recipientų parinkimą, donoro širdis buvo pasiūlyta recipientui Vilniuje, o donoriniai inkstai, kepenys ir ragenos – recipientams Kaune, tad vienas donoras išgelbės net 6 sunkiai sergančių žmonių gyvybes.

Pirmadienio pavakarę, minučių tikslumu – 16:18 val., Vilniaus Santariškių eismo žiede nusileido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis, kuriuo buvo atgabenta donorinė širdis. Organizuojant širdies transplantacijos procesą, šio organo pergabenimui į kitą miestą ar šalį visada yra pasitelkiamas sraigtasparnis, kadangi širdies išemijos laikas itin trumpas, tad be galo svarbi kiekviena minutė. Recipientas širdies laukė beveik 3 metus, tad tinkamo transplantacijai organo atsiradimas šio paciento gyvenimą pakeis kardinaliai, tai prilyginama stebuklui, nes donorystė suteikia viltį gyventi. Ir visa tai dėka donoro artimųjų, kurie sunkiausią netekties valandą priėmė itin kilnų sprendimą – organus dovanoti sunkiai sergantiems žmonėms.

Šį kartą ypač reikšminga, jog transplantacijai tiko ir donoro kepenys, mat jos bus persodintos ypač sunkios būklės ligoniui, kuriam tai suteiks neįkainojamą viltį gyventi. Šiam recipientui išgelbėti Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM skelbė paiešką ir kitose valstybėse, tačiau būtent sekmadienį registruoto efektyvaus donoro kepenys buvo tinkamos išgelbėti jaunuolio gyvybę, kuriam ilgiau laukti tinkamo organo nebebuvo galima.

„Tokie atvejai, kai tinkamo donoro organo sulaukia ypač skubus recipientas, atskleidžia organų donorystės neįkainojamą vertę ir stebuklą, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius. – Transplantacijos laukiantiems žmonėms organai reikalingi ne rytoj, ne po mėnesio. Ji gelbėja gyvybes šiandien. Todėl kiekvienas efektyvus donoras yra be galo reikšmingas, kiekvienas teigiamas artimųjų apsisprendimas turi unikalią vertę.“

Per 2021 m. Lietuvoje jau atliktos 3 širdies, 9 kepenų, 34 inkstų ir 26 ragenų transplantacijos. Dvejos inkstų transplantacijos buvo atliktos iš gyvo donoro. Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM teigia, jog šiandien Lietuvoje daugiau nei 400 žmonių laukia organų donoro, jog gyventų sveikesnį ir produktyvesnį gyvenimą. Donorystė ir transplantacija gali išgelbėti gyvybę, suteikti visavertį gyvenimą, tai yra kilniausias mirusio žmogaus artimųjų poelgis, vertas pačios didžiausios pagarbos.

Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia visus kalbėtis apie organų donorystę šeimoje, o priėmus sprendimą ir pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti internetu: https://ntb.lt, visose gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės