Kontraceptinės tabletės: ar jos kenkia vaisingumui ir kodėl rūkančioms jos nepatartinos? Atsako ginekologas

 (17)
Apie aktualiausius klausimus kontracepcijos tema kalbame su gydytoju-ginekologu, medicinos mokslų daktaru Genadijumi Kravčenka.
© Shutterstock nuotr.

– Ar kontraceptinės tabletės kenkia organizmui?

– Jeigu teisingai naudojamos ir neignoruojami atvejai, kai negalima, nekenkia. Nepatariama vartoti, jei kankina antsvoris arba yra polinkis į stambumą, diabetas, padidėjusi trombozės rizika, jei moteris sirgusi tromboflibitu (kojų venų uždegimu), jei aukštas kraujospūdis, jei daug rūko.

– Kaip pasirinkti tinkamiausias?

– Iš principo, visos kontraceptinės tabletės, kurios leidžiamos pardavinėti, yra patikrintos ir saugios. Tarp jų yra skirtumas, bet negalėčiau sakyti, kad labai didelis. Negalima drąsiai teigti, kad naujai pasirodžiusios tabletės yra geresnės už senas. Iš praktinės pusės, nepasakyčiau, kad verta ar būtina pradėti nuo brangesnių, nors ir galima. Svarbiausia yra pati moteris. Ar ji patenkinta tabletėmis, ar nėra pašalinių reiškinių. Jeigu atsiranda nemalonus poveikis, vertėtų pasitarti su gydytoju. Jis pagal nusiskundimus gali pasiūlyti kitos sudėties tabletes. Jos gali būti tiek brangesnės, tiek pigesnės. Daug kas priklauso nuo moters organizmo.

– Kokia kontraceptinių tablečių reakcija kartu vartojant ir kitus vaistus?

– Kai kurių vaistų patartina nenaudoti arba bent jau pasitarti su gydytoju. Dažniausiai negalima vartoti, jei geriami vaistai nuo tuberkuliozės, virusinių ligų, grybelinės infekcijos. Taip pat kai kurie antibiotikai mažina kontraceptinių tablečių poveikį. Jeigu moteriai gydytojas išrašo vaistų nuo tam tikrų ligų gydymo, visada reikia iš anksto pranešti, kad vartojate kontraceptikus. Tai žinodamas, specialistas tinkamai patars. 

– Ar jaunos merginos gali vartoti kontraceptikus?

– Mūsų šalyje yra nusistovėjęs požiūris, kad negalima. Šis požiūris yra pasenęs. Šiuolaikinis mokslas jau leidžia vartoti kontraceptikus pakankamai jauname amžiuje. Svarbiausia priežastis – dėl ko naudojami vaistai: kontracepcijos, spuogų ar gausaus ciklo. Jei iškyla poreikis, tai amžius būna antraeilis veiksnys. Įprastai mergina gali pradėti gerti tabletes jau tada, kai suserga pirmosiomis mėnesinėmis.

– Ar tiesa, kad nuo kontraceptinių tablečių auga svoris?

– Ir tiesa, ir netiesa. Pačios tabletės neturi kalorijų ir tiesiogiai nuo jų nestorėjama. Tačiau kai kurios tabletės gali lėtinti medžiagų apykaitą. Jeigu mergina turi polinkį į nutukimą, jis gali sustiprėti. Pradėjus naudoti kontraceptines tabletes, turite reguliariai stebėti savo svorį. Jei svoris lyg ant mielių auga, turite dvi išeitis: reguliuoti savo mitybą ir sportą, arba nenaudoti tablečių.

– Kiek ilgai galima vartoti kontraceptines tabletes? Ar reikia daryti pertraukas kontraceptinių tablečių vartojime?

– Viskas priklauso nuo dviejų dalykų: pirmas – ar yra poreikis, antras – ar kontraceptikai tinka. Jei yra poreikis tiek dėl kontracepcijos, tiek dėl sveikatos, nėra jokių pašalinių reiškinių ir nusiskundimų, tai galime vartoti be pertraukos. Pertraukos nereikalingos ir gali būti net pavojingos. Susidūriau su ne viena paciente, kuriai kažkas pasakė, kad reikia daryti pertrauką – tada ji pastojo. Nustojus vartoti tabletes, keletą mėnesių vaisingumas būna ypač padidėjęs. Taigi, jeigu poveikis geras ir nėra nusiskundimų, pertraukos galite nedaryti.

– Ar jos kenkia vaisingumui?

– Ne. Tabletės nekenkia, bet situacijos taip pat nepagerina. Nors dabar galima įtarti, kad nuo tam tikro tablečių poveikio merginos mažiau serga ginekologiniu peršalimu, uždegimais. Įprastai natūralus vaisingumas nepasikeičia. Būna situacijų, kai moteris vartoja kontraceptikus ir paskui negali pastoti. Tokiu atveju, sunkumas dėl pastojimo būna ne dėl tablečių, bet dėl tam tikrų įgimtų savybių.


Nuotr. Fotolia

– Kokias atvejais reikėtų nutraukti tablečių vartojimą?

– Jeigu yra neaiškus kraujavimas ir dar ne laikas sirgti, bet prasideda smarkus kraujavimas, reikia nutraukti vartojimą ir kuo greičiau pasitarti su gydytoju. Taip pat jeigu moteris įtaria, kad yra nėščia. Dėl svorio nebūtina staigiai nutraukti vartojimo, tačiau jei tikrai nepavyksta susidoroti su priaugtais kilogramais, tada patartina atsisakyti tokios kontracepcijos. Taip pat – jei kankina galvos skausmai, kurių nėra buvę niekada anksčiau, galima įtarti, kad tai tablečių neigiamas poveikis.

– Koks kontraceptinių tablečių efektyvumo procentas?

– Tabletės priklauso patikimai kontracepcijai, kur tikslumas yra ypač aukštas. Vidurkis 98 proc. Iš 100 moterų per metus pastoja tik 2. Patikimumas priklauso ir nuo amžiaus. Pastebėta, kad jaunoms, iki 21-erių metų, merginoms patikimumas yra mažesnis. Tiesiog reikia nepamiršti tabletę kasdien išgerti.

– Kodėl reikia gerti kasdien tuo pačiu metu?

– Farmakologų paskaičiuota, kad dozė nebūtų didelė. Yra patogu išgerti vieną kartą per dieną. Galime palyginti su vitaminų dozėmis kiekvienai dienai. Patartina gerti vienodu laiku, kad vaistas patikimai veiktų – kas 24 valandas.


Nuotr. Fotolia

– Kodėl rūkančioms moterims kontracepcija nerekomenduojama?

– Rūkimas padidina kraujo krešėjimą. Tą patį poveikį turi ir tabletės. Taigi, du rizikos veiksniai jungiasi tarpusavyje. Rūkymo rizika ypač pradeda didėti, jei surūkoma daugiau nei 10 cigarečių per dieną.

– Ar kontraceptikai paveikia moters geismą?

– Kartais moterys nepastebi nei gero, nei blogo poveikio šiuo klausimu, o kartais skundžiasi, kad lytinis potraukis sumažėjo. Tai dažniausiai pasireiškia moterims, kurios linkusios į depresiją. Kita vertus, nemažai daliai moterų lytinis potraukis padidėja. Jos nebijo pastoti neplanuotai, atsipalaiduoja ir lytinis gyvenimas dėl to tik pagerėja.

– Ar kontracepcija nors kiek apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų?

– Deja, nuo lytiškai plintančių ligų kontraceptinės tabletės visiškai neapsaugo.

– Ką daryti, jeigu moteris užmiršo išgerti tabletę? 

– Jei pamirštama išgerti vieną ir nepraėjo 12 valandų, tokiu atveju reikia kuo greičiau ją išgerti, o sekančią gerti tuo pačiu laiku. Jeigu neišgeriama ilgiau nei 12 valandų, tada priklauso nuo vartojimo savaitės. Jei tai pirma savaitė – negerai, ypač jei turite lytinius santykius, tikrai gali kilti pastojimo rizika. 

Reikėtų nueiti pas gydytoją ir pasikonsultuoti, pasitikrinti nėštumą. Jeigu neturėjote santykių, galima išgerti 2 tabletes ir gerti toliau pagal savo grafiką. Jeigu tai antra savaitė nuo ciklo pradžios – ne taip pavojinga, galima išgerti tabletę kuri pamiršta ir kitą kuri priklauso. Jeigu tai trečia savaitė – galima toliau nebegerti kontraceptikų ir palaukti sekančių mėnesinių ir toliau vartoti, arba galima gerti be pertraukos, išgeriant tas, kurios pamirštos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Bijote vairuoti? Moterys, sužinokite, kaip labiau pasitikėti savimi prie vairo

Dabar keliuose galima išvysti daugiau dailiosios lyties vairuotojų nei bet kada anksčiau. Per pastaruosius 20 metų vairuojančių moterų skaičius išaugo dvigubai, tačiau jeigu daugelis vyrų prie vairo trykšta perdėtu pasitikėjimu savimi, tai moterims dažniausiai jo trūksta.

6 mažai žinomi vairavimo patarimai, kurie gali išgelbėti jūsų gyvybę (15)

Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės dažniausiai gyvybės netenka vairuodami ar patekę į kito vairuotojo sukeltą eismo įvykį. Nepaisant fakto, kad šiais laikais automobiliai yra saugesni nei bet kada, juos vis tiek vairuoja žmonės, kurie, būkim sąžiningi, kartais neturi net minimalių techninių ir teorinių žinių, kurios būtinos norint valdyti transporto priemonę

5 naudingi patarimai vairuojančioms moterims (57)

Kiekviena dailiosios lyties atstovė nors kartą gyvenime yra girdėjusi skundžiantis „moterimis prie vairo“. Nei vienai nepatinka tai girdėti, tačiau kalbant tarp mūsų, mergaičių, tuose juokeliuose esama nemažai tiesos, ar jums taip neatrodo?

Avariją išgyvenęs E. Žičkus: skausmą krūtinėje jaučiau dar kelias dienas, o išgąstį – ne vieną mėnesį (6)

Visi kas savo kailiu patyrė ką reiškia patekti į avariją, žino kad toks įvykis paveikia ilgam. Vieni išgyventą išgąstį jaučia metų metus, kiti kasnakt sapnuoja košmarus, bet daugelis vieningai sutaria, kad skubėjimas kelyje viso to nevertas.

Dainos, kurių nepatartina klausyti prie vairo (16)

Nuotaika, kuri jus valdo vairuojant, veikia viską. Tai, kaip jaučiatės tuo metu, apspręs, kaip vairuojate. Jeigu esate supykę, vairuosite kur kas agresyviau. Jeigu liūdite, greičiausiai būsite labiau išsiblaškę ir prasčiau nei įprastai sukaupsite dėmesį. Jeigu jaučiatės laimingi ir savimi patenkinti, greičiausiai viską darysite pagal įstatymo raidę arba tiesiog paprasčiausiai greitai važiuosite. Ir nors egzistuoja tūkstančiai įvairių veiksnių, apsprendžiančių jūsų nuotaiką, niekas negali paneigti, kad muzika, kurios klausotės, yra vienas iš pagrindinių veiksnių.

Peršalimo ligos: kaip užkirsti kelią rimtesnėms ligoms (1)

Aktualiausios, žinoma, kvėpavimo takų ligos - jos mus rudenį puola dažniausiai.

10 patarimų nėščioms vairuotojoms (1)

Šiuolaikinis gyvenimas reikalauja prie vairo sėstis ir besilaukiančioms moterims, o tai darydamos jos privalo suprasti, kad avarijos atveju pavojus susižeisti yra didesnis. Vis dėlto, esama būdų, kaip riziką sumažinti.

Vairuotojų horoskopas: kokie kiekvieno Zodiako ženklo vairavimo įpročiai (10)

Paskaičius šį straipsnį tikriausiai pasakysite: „Matot, ne viena aš vairuoju tarsi su pirkinių maišu ant galvos.“ O gal atvirkščiai? Padiskutuokime komentaruose!

Tikra istorija: šito nepamiršiu visą gyvenimą (2)

Kiekvieną dieną vis greičiau bėgame ir bandome užkariauti bei pasiekti naujus tikslus. Bet kiek iš tiesų tame yra prasmės?

Skaitytojos patirtis: iki šiol sapnuoju tą vyrą (10)

Kartais būna etapų, kai, rodos, tarsi plauki pasroviui ir nebevertini kasdienybės teikiamų džiaugsmų, kurie gyvenimui suteikia prasmės bei vertės.

8 dalykai, kuriuos turite žinoti prieš renkantis atšvaitus (2)

Norint išvengti nelaimių, pirmiausia, ką turime padaryti – tai patys pasirūpinti savo saugumu. Dėl to tikrai verta į žemiau esančius patarimus įsiskaityti kuo atidžiau, juk atšvaitai – tai vienas paprasčiausių būdų save apsaugoti.

Psichoterapeutas O. Lapinas: avarijų pasekmės dažniausiai išlieka visą gyvenimą (6)

Pasak psichoterapeuto Olego Lapino, jeigu po avarijos neanalizuosime emocijų, kurios mus apima ar persekioja, tuomet pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Gydytoja pataria: kaip gydyti sutrikimą, dėl kurio šeimos net išsiskiria (12)

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Vis dėlto moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti. Tačiau statistika negailėstinga – šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas: gydytoja patarė, kaip susigrąžinti pilnavertį gyvenimą (21)

Opi ir tyli moterų problema – šlapimo nelaikymas – gali atsirasti natūraliai senstant moters organizmui, pagimdžius vaiką arba tiesiog turint silpnus dubens dugno raumenis.

Moterų įpročiai, kurie vyrus varo iš proto (17)

Aptarsime, kas jiems kelia nuostabą ir verčia antakius lipti ant kaktos, tačiau vis tiek su tuo susigyvena ir nurašo „Ai, nieko, jūs gi – moterys”.