5 mitai apie dantų protezavimą

 (7)
Sveiki ir gražūs dantys yra neatsiejama įvaizdžio dalis, kuri ne tik atspindi žmogaus sveikatą, bet ir parodo socialinį statusą. Laiku neatlikus protezavimo, tokios dantų problemos kaip kreivi dantys, tarp dantų esantys tarpeliai ar prarastas dantis, gali sukelti ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas. Gydytoja odontologė paneigia penkis pasenusius mitus apie dantų protezavimą, dėl kurių dažnai atidėliojamas būtinas vizitas pas odontologą.
5 mitai apie dantų protezavimą
© Shutterstock nuotr.

„Dažniausiai pacientai klaidingai mano, kad vieno danties pažeidimas nepadarys jokios įtakos jų savijautai ar bendrai burnos būklei. Tačiau netekus vieno ar kelių dantų, pasidaro sunku gerai sukramtyti maistą, todėl gali atsirasti virškinimo sutrikimų. Taip pat dėl netaisyklingo sąkandžio, ilgainiui gali sukristi veido oda, pakisti forma ar net sutrikti kalba. Deja, dėl nepagrįstų baimių dažnai žmonės vis atidėlioja šią būtiną procedūrą“, – patirtimi dalinasi klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja odontologė Ingrida Žiugždaitė – Rezeckienė.

I mitas: protezavimas reikalingas tik neturintiems dantų

Pasak gydytojos odontologės, tiesa, kad dantų protezavimas dažniausiai pritaikomas prarastiems dantims, dantų eilėms ir kramtymo funkcijoms atkurti. Tačiau lygiai taip pat ši procedūra dažnai naudojama kaip kompleksinio gydymo dalis, pavyzdžiui, tiesinant dantis breketais.

„Dauguma žmonių vis dar mano, kad kreivus dantis pakanka atstatyti breketais, tačiau gana dažnai vien tokio gydymo negana. Dėl netaisyklingo sąkandžio dantys ilgą laiką būna netolygiai apkraunami, todėl nudyla. Kai kurie taip smarkiai sugenda, kad dantų rekonstrukcija protezais po dantų tiesinimo tampa būtina. Toks gydymas vadinamas kompleksiniu“, – aiškina I. Žiugždaitė.

5 mitai apie dantų protezavimą
© Fotolia nuotr.

I. Žiugždaitė pastebi, kad vis dažniau dėl protezavimo procedūros kreipiasi jauni žmonės, norėdami atkurti estetinę dantų išvaizdą ir susigrąžinti dailią šypseną. Gydytoja priduria, kad moterys, palyginti su vyrais, kreipiasi kur kas dažniau. Vyrai dažniausiai ateina tik tuomet, kai prispiria bėda – pradeda kankinti skausmas, pasidaro sunku kramtyti.

II mitas: protezavimas yra skausminga procedūra

Odontologė skuba paneigti mitą, kad protezavimas yra skausminga procedūra. Gydytoja priduria, kad greičiausiai ši baimė yra atsiradusi dėl ankstesnės nesėkmingos patirties. Ji pripažįsta, kad procedūra trunka gana ilgai, tačiau ramina, kad bijoti nėra ko.

„Dantų protezavimo procedūros metu pacientai dažniausiai renkasi vietinę nejautrą, kurios pakanka, kad skausmas būtų nejuntamas. Na, o turintiems baimių, itin jautrius dantis ar nevaldomą pykinimo refleksą procedūros metu, gali būti pritaikoma sedacija. Sedacija yra dalinė trumpalaikė „negili narkozė“, kurios metu pacientas lengvai užmiega, nejaučia baimės ar streso“, – ramina I. Žiugždaitė.

III mitas: protezuoti dantys skiriasi nuo natūralių

„Protezavimo metu naudojamos medžiagos labai panašios į natūralų dantį tiek jo funkcijomis, tiek estetine išvaizda – natūraliai atrodantys protezuoti dantys yra nauja realybė. Jeigu dantų technikas darbą atliko meistriškai, iš pirmojo žvilgsnio net specialistas neįtars, kad dantys yra protezuoti“, – šypsosi I. Žiugždaitė.

5 mitai apie dantų protezavimą
© shutterstock

Kaip dantys atrodys po protezavimo priklauso ir nuo to, kokie – cirkonio ar stiklo keramikos – vainikėliai bus naudojami. Stiklo keramika savo savybėmis – skaidrumu, tvirtumu, ilgaamžiškumu – yra labai panaši į natūralų dantį. Tai itin estetiškas ir dantis tausojantis atstatymo metodas. Stiklo keramika tinkama tada, kai pacientui reikia koreguoti priekinių dantų spalvą, formą, dydį. Tačiau ši medžiaga yra trapesnė, tad gaminant dantų tiltus rekomenduojama cirkonio keramika, kuri yra itin tvirta.

IV mitas: ilgai trunka gijimo procesas

„Kadangi protezavimas nėra chirurginė procedūra, patinimo po protezavimo paprastai nebūna. Po procedūros gali būti pastebimas nedidelis dantenų sudirgimas ar šiek tiek padidėjęs dantų jautrumas. Pirmosiomis savaitėmis, ypač po didelės apimties protezavimo darbų, pacientas gali jausti laikiną diskomfortą kramtymo metu“, – teigia I. Žiugždaitė.

Pasak I. Žiugždaitės, dantų protezavimas nėra ta procedūra, po kurios sutrinka paciento darbingumas. Žinoma, nuo protezavimo pradžios iki pabaigos patiriamas tam tikras diskomfortas, kadangi nuolatinių protezų gamybos laikotarpiu žmogus turi vaikščioti su laikinais dantimis. Kartais šie yra mažiau estetiški negu nuolatiniai ir pakankamai trapūs, taigi reikia pasisaugoti kietesnio maisto.

V mitas: protezuoti dantys jaučiasi burnoje

„Pacientai manęs dažnai klausia, ar protezuoti dantys jausis burnoje. Visų pirma, daug kas priklauso nuo paciento jautrumo lygio. Mes visi esame skirtingi: kai kurie negali susitaikyti su maža plomba, o kitiems net išimama plokštelė atrodo patogi, lyg savi dantys. Visgi pasibaigus gijimo periodui, dantų korekcijos turėtų nebekelti jokio diskomforto“, – užtikrina I. Žiugždaitė.

Gydytoja priduria, kad pažangiausia medicinos technika padeda užtikrinti pacientų saugumą ir sėkmingą procedūros eigą, tad pakylėta nuotaika atlikus procedūrą atstoja visus laikinus nepatogumus, o prieš tai buvusios baimės vėliau tik kelia šypseną.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Bijote vairuoti? Moterys, sužinokite, kaip labiau pasitikėti savimi prie vairo

Dabar keliuose galima išvysti daugiau dailiosios lyties vairuotojų nei bet kada anksčiau. Per pastaruosius 20 metų vairuojančių moterų skaičius išaugo dvigubai, tačiau jeigu daugelis vyrų prie vairo trykšta perdėtu pasitikėjimu savimi, tai moterims dažniausiai jo trūksta.

6 mažai žinomi vairavimo patarimai, kurie gali išgelbėti jūsų gyvybę (15)

Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės dažniausiai gyvybės netenka vairuodami ar patekę į kito vairuotojo sukeltą eismo įvykį. Nepaisant fakto, kad šiais laikais automobiliai yra saugesni nei bet kada, juos vis tiek vairuoja žmonės, kurie, būkim sąžiningi, kartais neturi net minimalių techninių ir teorinių žinių, kurios būtinos norint valdyti transporto priemonę

5 naudingi patarimai vairuojančioms moterims (57)

Kiekviena dailiosios lyties atstovė nors kartą gyvenime yra girdėjusi skundžiantis „moterimis prie vairo“. Nei vienai nepatinka tai girdėti, tačiau kalbant tarp mūsų, mergaičių, tuose juokeliuose esama nemažai tiesos, ar jums taip neatrodo?

Avariją išgyvenęs E. Žičkus: skausmą krūtinėje jaučiau dar kelias dienas, o išgąstį – ne vieną mėnesį (6)

Visi kas savo kailiu patyrė ką reiškia patekti į avariją, žino kad toks įvykis paveikia ilgam. Vieni išgyventą išgąstį jaučia metų metus, kiti kasnakt sapnuoja košmarus, bet daugelis vieningai sutaria, kad skubėjimas kelyje viso to nevertas.

Dainos, kurių nepatartina klausyti prie vairo (16)

Nuotaika, kuri jus valdo vairuojant, veikia viską. Tai, kaip jaučiatės tuo metu, apspręs, kaip vairuojate. Jeigu esate supykę, vairuosite kur kas agresyviau. Jeigu liūdite, greičiausiai būsite labiau išsiblaškę ir prasčiau nei įprastai sukaupsite dėmesį. Jeigu jaučiatės laimingi ir savimi patenkinti, greičiausiai viską darysite pagal įstatymo raidę arba tiesiog paprasčiausiai greitai važiuosite. Ir nors egzistuoja tūkstančiai įvairių veiksnių, apsprendžiančių jūsų nuotaiką, niekas negali paneigti, kad muzika, kurios klausotės, yra vienas iš pagrindinių veiksnių.

Peršalimo ligos: kaip užkirsti kelią rimtesnėms ligoms (1)

Aktualiausios, žinoma, kvėpavimo takų ligos - jos mus rudenį puola dažniausiai.

10 patarimų nėščioms vairuotojoms (1)

Šiuolaikinis gyvenimas reikalauja prie vairo sėstis ir besilaukiančioms moterims, o tai darydamos jos privalo suprasti, kad avarijos atveju pavojus susižeisti yra didesnis. Vis dėlto, esama būdų, kaip riziką sumažinti.

Vairuotojų horoskopas: kokie kiekvieno Zodiako ženklo vairavimo įpročiai (10)

Paskaičius šį straipsnį tikriausiai pasakysite: „Matot, ne viena aš vairuoju tarsi su pirkinių maišu ant galvos.“ O gal atvirkščiai? Padiskutuokime komentaruose!

Tikra istorija: šito nepamiršiu visą gyvenimą (2)

Kiekvieną dieną vis greičiau bėgame ir bandome užkariauti bei pasiekti naujus tikslus. Bet kiek iš tiesų tame yra prasmės?

Skaitytojos patirtis: iki šiol sapnuoju tą vyrą (10)

Kartais būna etapų, kai, rodos, tarsi plauki pasroviui ir nebevertini kasdienybės teikiamų džiaugsmų, kurie gyvenimui suteikia prasmės bei vertės.

8 dalykai, kuriuos turite žinoti prieš renkantis atšvaitus (2)

Norint išvengti nelaimių, pirmiausia, ką turime padaryti – tai patys pasirūpinti savo saugumu. Dėl to tikrai verta į žemiau esančius patarimus įsiskaityti kuo atidžiau, juk atšvaitai – tai vienas paprasčiausių būdų save apsaugoti.

Psichoterapeutas O. Lapinas: avarijų pasekmės dažniausiai išlieka visą gyvenimą (6)

Pasak psichoterapeuto Olego Lapino, jeigu po avarijos neanalizuosime emocijų, kurios mus apima ar persekioja, tuomet pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Gydytoja pataria: kaip gydyti sutrikimą, dėl kurio šeimos net išsiskiria (12)

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Vis dėlto moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti. Tačiau statistika negailėstinga – šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas: gydytoja patarė, kaip susigrąžinti pilnavertį gyvenimą (21)

Opi ir tyli moterų problema – šlapimo nelaikymas – gali atsirasti natūraliai senstant moters organizmui, pagimdžius vaiką arba tiesiog turint silpnus dubens dugno raumenis.

Moterų įpročiai, kurie vyrus varo iš proto (17)

Aptarsime, kas jiems kelia nuostabą ir verčia antakius lipti ant kaktos, tačiau vis tiek su tuo susigyvena ir nurašo „Ai, nieko, jūs gi – moterys”.