Tėvystė: lytinis hormonas - žemyn

 (13)
Vyrai, norintys susilaukti vaikų, turėtų žinoti – vyriškumą lemiančio hormono testosterono lygis kraujyje smarkiai kris.
Vaikus auginantys vyrai gyvena ilgiau už viengungius.
© Shutterstock nuotr.

Beje, lygis nukrinta ne tik dėl vaiko atsiradimo, bet ir dėl rūpinimosi nauju žmogučiu. Tačiau persijungimas į „tėvystės programą" turi ir teigiamą pusę - šeimos vyrai yra sveikesni už viengungius ir ilgiau gyvena. Bent jau taip teigia žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences" publikuoto straipsnio autoriai.

Daugumai žinduolių rūšių rūpestis dėl palikuonių yra ganėtinai įprasta užduotis, tačiau daugeliu atveju vaikais rūpinasi tik patelė, o šeimos tėvas praranda savo susidomėjimą palikuonimis beveik iš karto po poravimosi su patele. Yra ir išimčių: daugelio paukščių rūšių patinai ir patelės - pavyzdžiui, stručiai, balandžiai ir pingvinai - kartu rūpinasi savo palikuonimis.

Paprastai šių rūšių patinų kraujyje iki poravimosi buvęs aukštas testosterono lygis smunka - po mažylių gimimo patinų kraujyje galima stebėti labai žemus testosterono rodmenis. Mokslininkai mano, kad tuo momentu įsijungia vadinamoji „tėvystės programa", kuri priverčia patiną pereiti į naują „režimą" - iš naujų partnerių paieškos į rūpinimąsi palikuonimis.

„Žmonės užima ganėtinai keistą vietą žinduolių klasėje, nes mūsų vaikų išgyvenimas priklauso nuo suaugusiųjų, kurie maitina ir gina juos daugiau nei dešimt metų.
Palikuonių auginimas žmogui yra sudėtinga užduotis, kuriai būtinai reikalinga pagalba. Mūsų tyrimai parodė, kad tėvai yra biologiškai „užprogramuoti" padėti motinoms", - pareiškė vienas iš grupės dalyvių Christoferis Kucava, kurio žodžiai yra cituojami mokslinės organizacijos pranešime.

Grupė biologų, vadovaujama Lee Gettlerio iš Northwestern universiteto (JAV), įvertino 624 jaunų filipiniečių seilėse esančio testosterono lygio pasikeitimus. Atkreiptinas dėmesys, kad per penkerius metus vykusius tyrimus maždaug 3 iš 4 tyrimuose dalyvavusių savanorių suspėjo iš viengungių tapti šeimos vyrais.

Mokslininkai savanorių seilių pavyzdžius rinko du kartus - 2005 ir 2009 metais. Abu kartus mokslininkai vertino tiek vakarinį, tiek ir rytinį testosterono lygį. Po to jie lygino analizės duomenis su duomenimis apie pokyčius eksperimento dalyvių gyvenime.

Paaiškėjo, kad vyrų, kurių testosterono lygis nuo pat pradžių buvo aukštas, šeiminis gyvenimas buvo sėkmingesnis, nei tų, kurių hormono koncentracija buvo žema. Be to, atsiradęs vaikas, ypač pirmasis, žymiai sumažindavo testosterono lygį vyro kraujyje: per 5-erius tyrimo metus testosterono koncentracija tėvų seilėse sumažėdavo 26-34 proc., o tai žymiai daugiau, nei įprastas šio hormono lygio kritimas dėl amžiaus (10-13 proc.).

Be to, dar mažiau šio vyriško hormono buvo tų vyrų seilėse, kurie kasdien skirdavo 1-3 valandas ar daugiau savo sūnų ir dukterų auklėjimui. Mokslininkai taip pat pabrėžia, kad negalima teigti, jog vyrai su žemesniu testosterono lygiu tiesiog labiau linkę rūpintis vaikais - statistinė analizė parodė, kad pradinis viengungių vyriško hormono lygis 2005 metais niekaip nebuvo susijęs su duomenimis, gautais jiems tapus tėvais.

Tyrėjai mano, kad gera šeimos vyrų sveikata bei ilgesnė gyvenimo trukmė (palyginti su viengungiais) gali būti paaiškinama būtent persijungimu į „tėvystės programą" ir sumažėjusiu testosterono lygiu. Kaip parodė ankstesni tyrimai, aukštas šio hormono lygis gali padidinti prostatos vėžio riziką ir cholesterolio lygį kraujyje, taip pat padidinti polinkį, pavyzdžiui, alkoholiui ir narkotikams.

„Žema testosterono koncentracija gali apsaugoti tėvus nuo kai kurių lėtinių ligų senstant", - paaiškino Ch. Kucava.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.