Pasitikėjimas – santykių saugumo burbulas

 (6)
Rusiškas pamokymas „pasitikėk, bet tikrink“ man yra visiškai nepriimtinas. Poros ryšys sunkiai įmanomas, kai nėra pasitikėjimo.
Pasitikėdami vienas kitu, partneriai gali įveikti visus sunkumus.
© Shutterstock nuotr.

Gali ir karščiausiai savo žmogų mylėti, bet jeigu nebus pasitikėjimo, tie jausmai greitai numirs. Pasitikėjimas grindžiamas abipuse pagarba, sąžiningumu. Pasitikėjimas poroje atsiranda, kai abu partneriai jaučiasi patogiai vienas kito draugijoje, kai žino, kad kitas jam nepakenks, jo neapgaus. Tai fantastiškas saugumo jausmas, kuriame skleidžiasi atvirumas, nuoširdumas.

Psichologinis mechanizmas
Pasitikėjimas santykiuose atsiranda, remiantis išorinio pasaulio (netvarkingo, dinamiško ir nesaugaus) bei vidinio poros pasaulio (jaukumo, saugumo, ramybės) priešprieša. Juk taip svarbu pasitikėti partneriu, kai aplink tiek pagundų. Taip norisi tikėti, kad nenueis mylimas žmogus į šoną ir neparneš kokios nemalonios dovanėlės. Araba nepaliks, jei susilauksite netyčiuko. Žodžiu, nepateiks santykiams tokio siurprizo, kuris sugriautų pasitikėjimą.
Girdėjau vienoje RūtosGrinevičiūtės laidoje, kai viena pašnekovė sakė, kad ne jauna mergina kalta, jei vyresnis vyras palieka dėl jos žmoną. Pritariu. Merginos - tik sanitarės, parodančios, kad sutuoktinių poroje nebuvo supratimo, jei vyras sau leido užmegzti kitą ryšį. Patenkintas santuoka bei santykiais su žmona vyras retai kada nusidės. Gal ir pagalvos, bet tikrai žinos ribą, ko negali sau leisti. Bent jau aš taip galvoju.

Tačiau yra vyrų, kurie spekuliuoja mylimo žmogaus įduotu jiems pasitikėjimu. „Ai, maniškė manimi aklai tiki. Net nepagalvos, kad taip galiu pasielgti", - dažnai sako. Ir švaisto savo energiją kitoms moterims, užuot galėję tą laiką skirti žmonai.

Pasitikėjimas, ta kito žmogaus siunčiama energija, yra didelė jėga. Kol pasitiki, tol viskas gerai ir klojasi. Kai tik imi abejoti, svarstyti ir gausinti įtarimų, santykiai ima šalti, pasitikėjimas - aižėti kaip stiklas. Todėl, manau, poroje svarbūs du dalykai: elgtis taip, kad tavimi pasitikėtų, ir pačiam pasitikėti kitu žmogumi. Gali nugyventi kelis dešimtmečius, o koks neatsargus poelgis sugriaus viską, ką su partneriu buvote sukūrę. Pasitikėjimą pelnyti sunku, o jo netekti labai lengva. Bandyti jį susigrąžinti gal ir įmanoma, bet labai labai sunku... Visada pakaušyje, kaip bomba, tiksės tas polegis, dėl kuriuo buvote suabejojusios partneriu. Išnirs panaši situacija, ir įsijungs galingas naikinimo mechanizmas.

Efektyvus bendravimas
Todėl išeitis viena - neleisti įvykti tam, kas sugriautų pasitikėjimą. Geriausia - nuolat kalbėtis su partneriu, ne tik klaustytis, bet ir girdėti, ką jis nori pasakyti, mėginti suprasti. Tik supratimas ir domėjimasis vienas kitu padės auginti pasitikėjimą, jį stiprinti.
Žinau, labai sunku kalbėtis apie jausmus ir išgyvenimus, dalintis savo abejonėmis ir baimėmis, svarstymais. Vyrai ypač vengia tokių pokalbių. Kai pasakau Ričardui, kad norėsiu pasikalbėti, tuoj įsitempia ir klausia: „Kas atsitiko?". Pokalbį jis laiko kaip signalą, jog kažkas negerai, dažnai galvoja, kad jam priekaištausiu. Tačiau aš tenoriu pasidalinti, kaip jaučiuosi. Pamažu jau išmokome kalbėtis. Tų atviravimų negali suplanuoti, jie kažkaip savaime prisirpsta.
Išprotėčiau, jei negalėčiau su vyru pasikalbėti. Manau, sutuoktiniai taip ir nutolsta, nesusikalba, nesupranta vienas kito poelgių, nes mažai bendrauja. Tada to pasitikėjimo mąžta, išlenda įtarinėjimai, lyg laukiama, kada partneris išduos. Ir išduoda. Tik gebėjimas klausyti gali suteikti partneriui galimybę įsisąmoninti ir suvokti savo klaidą. Jei dar likęs krislelis pasitikėjimo, galima mėginti jį iš naujo auginti.

Praeities šešėliai
Specialistų nuomone, pasitikėjimas partneriu gali susvyruoti ir ne dėl jo kaltės, o dėl nemalonios patirties praeityje. Pavyzdžiui, vyras užmezgė ryšį su moterimi, bet jam sunku ja pasitikėti, nes pirmoji žmona jį išdavė. Praeities šešėliai gali temdyti (o dažnai - ir temdo) dabartinius santykius. Todėl praeitis turi ten ir likti - būtajame laike.
Jeigu vis dėlto neįmanoma atsikratyti baimių ir nepasitikėjimo savimi (bei partneriu), apie tai reiktų pasipasakoti partneriui. Gal ir jis jaučia tas neigiamas jūsų bangas, gal ir jis blogai jaučiasi, kad jį įtarinėjate ir juo nepasitikite. Juk nesate atpirkimo ožys, neturite kentėti dėl svetimo žmogaus padarytos skriaudos jūsų mylimam žmogui. Jei jūsų artimas išdrįso pasidalinti abejonėmis, savo baimėmis, tai drauge jas įveiksite, padėsite jam susitvarkyti su problemomis. Jei, mylite, žinoma.

Šnipinėjimo žaidimai
Labiausiai paplitęs virusas, kurį skleidžia moteris, tai kilus net menkiausiam įtarimui, nusprendžia sekti savo žmogų. Pasiteisinimas vienas - kad neliktų kvailės vietoje. Bet tokiu elgesiu atrodo net kvailė, bet ir paranojikė: lenda į vyro mobilųjį telefoną, tikrina drabužių kišenes, jo automobilio salone šniukštinėja, ar tik nebus kitos moters plaukų. Jei vyras užtrunka grįžti namo, iš karto jam skambina. Bet to, nevengia laidyti ir atitinkamų pastabų: „Tu pasikeitei. Ar tik ko nors nesusiradai?". Vėliau ar anksčiau toks elgesys sukelia priešingą efektą - vyras pavargs nuo nuolatinės kontrolės, norės sprukti. Moters pažadas pasikeisti ir daugiau taip nesilegti vyrą mažai guodžia. Net suraukta moters nosytė ar tyla vyrui bus kaip priekaištas. Santykiai poroje bus įtempti, teks ieškoti sprendimo, kaip pereiti į kitą bendravimo lygmenį, nes „niekada nebebus taip, kaip buvo anksčiau". Nepasitikėjimas suardo labai svarbų dalyką šeimoje - emocinį stabilumą bei saugumą. Jei likęs bent kontrolinis pasitikėjimo partneriu akcijų paketas, įmanoma statyti naują namą ant senų pamatų. Tik kūryba pareikalaus abiejų partnerių noro, kantrybės, atlaidumo ir supratimo.

Bendras triūsas
Net ir pačios tvirčiausios poros turėtų suvokti, kad partneris nesugeba skaityti jūsų minčių. Apie savo norus bei poreikius reikėtų kalbėtis subtiliai, bet tiesiai ir užtikrintai. Juk moteris taip dažnai, nenorėdama įžeisti vyro (ypač, jei kyla įtarimų, intuicija kažką žnabžda, o įrodymų nėra), kalba užuominomis, paslėpdama pagrindinę mintį tarp eilučių. O vyras dažnai tokias kalbas išsiverčia savaip arba apskritai jų neišgirsta, nes nesupranta, ką moteris norėjo pasakyti.
Tik atviras ir nuoširdus bendravimas padės sukurti komfortiškus santykius. Jei kartu norite spręsti problemas, tai reiškia, kad santykiai svarbūs jums abiem, kad esate pasiryžite padirbėti ir su savimi, kad išsaugotumėte santuoką, kad sukurtumėte saugumo burbulą. Jo apgaubti, galėsite augti ir tobulėti kaip dvi stiprios bei savarankiškos asmenybės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.