Nauja banga: sutuoktiniai tampa svečiai

 (33)
Vyrai moteriškėja, moterys vyriškėja... Nauji vaidmenys keičia ir santuokos modelį. Vis dažniau nugali patogumas, o ne pareigos.
© Shutterstock nuotr.

Santuoka, manau, vis dar yra vertybė, tačiau vyras ir moteris ieško naujų buvimo formų. Bendras stogas ir bendra lova nebėra būtini santuokinio gyvenimo elementai, kaip, beje, ir bendras biudžetas.

Šeimos institucija ne išsigimsta, bet sparčiai kinta, kas konservatyviems žmonėms gali atrodyti visai nenormaliu reiškiniu. Dažnai netgi bendri vaikai auga ne kartu su tėvais, o auklėjami abipusiu susitarimu.

Sėkminga, graži, aktyvi ir nuolat nenustygstanti vietoje - tokia yra šiuolaikinė moteris. Šeimai, vaikams ir buičiai nelieka nei laiko, nei jėgų, nei noro. O štai pastovių ir tvirtų santykių su mylimu vyru labai norisi. Kaip elgtis? Tokiems žmonėms, kurie brangina laisvę ir dar nėra subrendę gyventi drauge (beje, taip gali ir nesubręsti, nes bus jau įpratę gyventi vieni) bei turėti vaikų, tačiau nori pastovių santykių, yra kitas variantas - taip vadinamoji svečių santuoka.

Daugelis žmonių vadina tokią santykių formą nauja mada. Tačiau tai nėra tiesa. Tokie vyrų ir moterų santykių modeliai egzistavo visada. Dar Romos laikais buvo apibrėžtos ir reglamentuotos laisvos santuokos. 19 amžiaus pabaigoje - 20 amžiaus pradžioje tokių santuokų mėgėjai buvo bohemos atstovai, taip pat vagys bei sukčiai - tie gyventojų sluoksniai, kurie nesilaikydavo įprastų gyvenimo taisyklių.

Svečių santuoka - tai vyro ir moters santykiai, kai sutuoktiniai negyvena bendroje gyvenamoje patalpoje, atskirai tvarko ūkį ir turi atskirus biudžetus. Sutuoktiniai tiesiog šiek tiek laiko praleidžia drauge, susitinka pietų  ir vaikšto vienas pas kitą į svečius, kartu atostogauja. Svečių santuokos skirtumas nuo kitų laisvų santykių formų - monogamija.

Psichologai tvirtina, kad svečių santuokos rūšis atsirado dėl visuomenės polinkio idealizuoti. Žmonijai būdinga vystytis, nuolat ieškant idealių sąlygų gyvenimui. Vis rečiau žmonės nori tapti priklausomi vienas nuo kito, ypač finansiškai. Svečių santuoka - tai tokia tarpusavio ryšių rūšis, kurioje nėra taikymosi prie sutuoktinio. Tai esminis skirtumas nuo klasikinės santuokos, kurioje sutuoktiniams, gyvenantiems vienoje teritorijoje, nori nenori tenka prisitaikyti vienas prie kito. Svarbiausia, kad ši santykių forma tenkintų abi puses.

Jei tai tenkina abu partnerius, tai tokia santykių forma gali suteikti privalumų. Niekas nieko nesistengia pavergti, niekas niekam nepataikauja: ne veltui šią santuokos formą dažnai renkasi jaunos poros. Kiekvienas turi savo draugų ratą ir savo įpročius. Vaikų kol kas nėra ir turėti bendrą ūkį dar nesinori.
Be to, svečių santuoka duoda gerų dalykų - pagarbą, toleranciją, asmenybių skirtybių išlaikymą ir puoselėjimą, o ne sulipmą, susiliejimą, besąlyginį gyvenimą sutuoktinio reikalais. Minusas - svečių santuokoje galima nutolti ir susvetimėti. Ar tokia santuoka bus tvirta, priklauso tik nuo partnerių jausmų tvirtumo.

Svečių santuoka taip pat gali išgelbėti ir sutvirtinti ant skyrybų slenksčio esantį ryšį. Kai netikėtai netenki to, ką visada turėjai ir nelabai vertinai, staiga supranti, kiek tai buvo svarbu. Nuolatiniai, tačiau reti susitikimai suteiks santykiams romantikos, kuri dėl tam tikrų priežasčių buvo prarasta. Ir kartais jausmai atgimsta.

Žinoma, santykių pradžioje mes visi planuojame, kad tai bus „Ilgai ir laimingai...", tačiau gyvenimas yra nenuspėjamas. Registruojant tokio pobūdžio santuoką, vertėtų sudaryti vedybų sutartį, kuri skiriantis apsaugos ir vyrą, ir moterį finansiškai.

Vis dėlto svečių santuoka - tai tam tikras tarpinis etapas tarp vienatvės ir bendro gyvenimo, tarp „Aš" ir „Mes". Daugumai porų tokie santykiai yra patogūs tol, kol iškyla klausimas apie ateitį: „O kas bus toliau?"

Nors tokioje santuokoje yra neginčijamų pliusų bei kiekvieno iš sutuoktinių egoistinio patogumo, tačiau pasąmonėje gyvenimas skyrium  asocijuojasi su geresnio gyvenimo pakeleivio paieška - juk daugiausia laiko vieta šalia jūsų yra laisva. Žmonėms, kurie iš tiesų myli vienas kitą, beveik kas dieną norisi būti šalia sutuoktinio, leisti drauge laisvus vakarus, dalintimis pastebėjimais, svajonėmis, mintimis kasdien, o ne pripuolamai, paskirtomis valandomis...

Tuo atveju, kai buvusių santykių negatyvi patirtis uždeda stiprų antspaudą gebėjimui pasitikėti, gyvenimas atskirai gali tapti geru jausmų ir norų patikrinimu.  

Bet kokiuose vyro ir moters santykiuose svarbu tai, kaip jie patys jaučiasi, kiek organiškai jų charakteriai ir asmenybės įsipaišo į siūlomą tarpusavio santykių modelį. Jausmai, pojūčiai ir ryšiai tarp žmonių - tai ne statinio pobūdžio reiškiniai, jie dinamiški ir kintantys, kaip vanduo. Ir jeigu šiame gyvenimo etape jums patogu gyventi atskirai, tad svečių santuoka - geras pasirinkimas. O ateityje, jei jums kils noras, viską galima pakeisti... Svarbu žinoti, kad gyvenate visuomenėje, bet - ne visuomenei. Santykiai su artimu žmogumi - tik jūsų reikalas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.