Namų abėcėlė: 41 kepimo sodos nauda

 (12)
Mama man visus šiuos punktus atspausdino, pakabino ant šaldytuvo ir liepė su jumis pasidalinti. Kitaip, sakė, nebekeps man sausainių. Negalėjau ginčytis.
Kepimo soda - pagrindinis gerosios namų fėjos ginklas.
© Shutterstock nuotr.

Kepimo soda (sodium bicarbonate) ir skalbimo soda (sodium carbonate) - tai natūrali gamtinė medžiaga. Ji randama uolienose, ežerų nuosėdose ir požeminiuose vandenyse. Iškasta uoliena yra sumalama, išplaunama, išdžiovinama, iškaitinama ir supakuojama prekybai. Įdomu, jog soda gaminama ir mūsų kūne. Čia ji palaiko tinkamą kraujo pH lygį. Sodos yra mūsų seilėse - ji neutralizuoja rūgštis ir apsaugo mūsų dantis nuo ištirpimo.Ta pati organizmo pasigaminta soda neutralizuoja rūgštis skrandyje ir apsaugo nuo žaizdų susidarymo.
Rūpindamiesi ekologišku gyvenimu ir švaria gamta, pirmiausia turėtume pagalvoti apie visas valymo ir higienos priemones, kurias mes nuleidžiame vamzdžiais į kanalizaciją ir kurios vėliau patenka į vandens sistemą. Kad taip yra, rodo faktas, jog delfinų kraujyje randama triklozano (pesticido, dedamo į daugumą produktų kaip antibakterinę medžiagą). 
Aš norėčiau visus paraginti kuo daugiau buityje naudoti paprastos kepimo sodos – pigios, natūralios, saugios priemonės, kuri lengvai suyra ir nepakenkia nei dirvai, nei augalams, nei gyvūnams. Su soda mes apsaugosime ne tik gamtą, bet apsiginsime nuo begalės chemikalų, valiklių, baliklių, skalbiklių, kurie kelia mums alergijas, astmą, vėžį ir kitaip kenkia sveikatai. 
Kepimo soda puikiai atstoja daugelį asmens higienos produktų, kurie pilni toksiškų medžiagų (pradedant aliuminiu dezodorantuose ir parabenais kremuose). 
Su soda namai ir pasaulis taps sveikesni ir švaresni. Kepimo soda ( sodium bicarbonate) padeda sureguliuoti organizmo Ph – palaikyti jį neutralų, nei per rūgštų, nei pernelyg šarminį. Kai kepimo soda kontaktuoja su rūgštimi ar šarmu, ji veikia vienodai- neutralizuoja.Be to, soda stabdo tolesnius Ph pokyčius, todėl ji puikiai neutralizuoja kvapus (pvz., šaldytuve) arba  palaiko neutralų Ph (pvz, skalbiant pagerina vandens kokybę ir sustiprina skalbimo miltelių poveikį). Tai paprastos reakcijos, tačiau jos atlieka daugybę dezodoravimo bei valymo užduočių. Todėl meskime įmantrias chemines priemones ir grįžkime prie paprastos liaudies išminties.

ASMENS HIGIENA
1. Pasigaminkite dantų pastą.
Košelė iš sodos ir 3% vandenilio peroksido yra puiki alternatyva befluorei dantų pastai. Dantys bus balti, dantenos sveikos. Arba galima tiesiog bakstelti sudrėkintą dantų šepetėlį į sodą, išsišveisti dantis ir perskalauti vandenilio peroksido tirpalu.
2. Panaikinkite blogą burnos kvapą
Ištirpinkite šaukštelį sodos stiklinėje šilto vandens, gerai išskalaukite burną, pagargaliuokite ir išspjaukite. Burnos kvapas bus gaivus.
3. Mirkykite dantų protezus, konteinerius
2 šaukštelius sodos ištirpinkite stiklinėje šilto vandens ir mirkykite jame protezus, jų konteinerius. Soda atpalaiduos prilipusius maisto likučius, panaikins kvapus
4. Naudokite sodą veido ir kūno odai šveisti
Pasigaminkite košelę iš 3 dalių sodos ir 1 dalies vandens. Švelniais sukamaisiais judesiais ištrinkite veido ir kūno odą, nušveisdami suragėjusį sluoksnį. Švariai nuplaukite vandeniu. 
5. Meskite šalin pirktinius dezodorantus. Įtrinkite drėgnas pažastis soda. Leiskite nudžiūti. Jokio prakaito kvapo ir jokios chemijos!
6. Numalšinkite rėmenį
Kepimo soda yra saugi ir efektyvi priemonė rūgštims neutralizuoti. Jei degina rėmuo, ištirpinkite šaukštelį sodos šiltame vandenyje ir išgerkite.
7. Numalšinkite niežulį įgėlus vabzdžiams
Ant įgėlimo vietos užtepkite sodos ir vandens košelės. Peršėjimui ir niežuliui palengvinti įtrinkite sodos ant drėgnos odos. 
8. Pagražinkite plaukus
Ne tik actas yra puiki priemonė plaukams. Soda taip pat tam tinka. Paimkite žiupsnelį sodos į saują, įpilkite šampūno ir plaukite galvą kaip įprastai. Soda pašalins plaukų formavimo priemonių likučius, plaukai bus švaresni ir lengviau sutvarkomi..
9. Išvalykite plaukų šepečius ir šukas
Plaukai neblizgės, jei šukuosime nešvariomis riebaluotomis šukomis. Pamirkykite jas šiltame sodos tirpale (1 šaukštelis sodos stiklinei vandens), nuskalaukite ir išdžiovinkite.
10. Pasidarykite sodos vonią
Įpilkite 0,5 puodelio sodos į vonios vandenį ir maudykitės. Soda neutralizuos rūgštis nuo odos, pašalins riebalus ir prakaitą, oda liks labai švelni. 
(P.S. Epsomo druska vonioje yra tiesiog stebuklinga priemonė).
11. Suminkštinkite pėdų odą
Ištirpinkite 3 valg. šaukštus sodos šiltoje vandens vonelėje ir mirkykite kojas. Pėdos liks minkštos ir švelnios, dings prakaito kvapas.

VALYMAS
12. Pasigaminkite švelnų paviršių šveitiklį
Voniai, kriauklėms, plytelėms valyti pasigaminkite saugią, efektyvią priemonę– tiesiog užberkite sodos ant drėgnos kempinėlės ir šveiskite. Po to gerai nuplaukite vandeniu ir sausai nušluostykite. Jei purvas labai pridžiūvęs, pasidarykite košelę iš sodos, rupios druskos ir indų ploviklio. Užtepkite ant nešvarios vietos, palaikykite ir nušveiskite .
13.Plaukite indus, išvalykite degėsius
Soda puikiai tirpdo riebalus, todėl gali būti vartojama vietoj indų ploviklio. Jei puodas ar keptuvė prisvilo, pamirkykite juos stipriame sodos tirpale, po to šveiskite sausa soda ant drėgnos kempinėlės. 
14. Atšviežinkite kempinėles ir mazgotes
Nemaloniai kvepiančias kempinėles pamirkykite stipriame sodos tirpale (4 valg. šaukštai pusei litro šilto vandens). Perplaukite švariu vandeniu.
15.Išvalykite mikrobangę
Kepimo soda ant drėgnos kempinėlės švariai išvalysite mikrobangę, joje neliks chemikalų kvapo. 
16. Nušveiskite sidabro indus
Tam naudokite košelę iš 3 dalių sodos ir 1 dalies vandens. Nušveiskite ir gerai perplaukite vandeniu.
17. Išvalykite orkaitę
Negailėdami pabarstykite soda orkaitės dugną. Apipurkškite vandeniu, kad soda sudrėktų. Palikite nakčiai. Ryte iššveiskite, likusią sodą sušluokite, orkaitę perplaukite vandeniu. 
18. Plaukite grindis
Nenaudokite toksiškų grindų ploviklių. Geriau ištirpinkite 0,5 puodelio sodos kibire šilto vandens ir plaukite nevaškuotas ar plytelių grindis. Perplaukite švariu vandeniu ir nusausinkite. Grindys tiesiog žibės.
 19. Valykite baldus
Galite nuvalyti baldus ir sienas (net kreidelių žymes) švelniai trindami drėgna kempinėle su soda. Nušluostykite sausu švariu skudurėliu
20. Nuvalykite vonios užuolaidas
Nuvalykite užuolaidas ir atgaivinkite jų kvapą šveisdami soda ant drėgnos kempinėlės ar šepečio. Perplaukite vandeniu ir nudžiovinkite. 
21. Skalbkite vaikų drabužėlius
Vaikų oda jautri skalbikliams, kurių pasirinkimas tikrai didelis. Tačiau visvien sunku panaikinti dėmes bei kvapus iš tokių daiktų, kaip seilinukai, kelnytes ir pan. Jei dėmės sunkai valomos, skalbdami šalia savo skysto skalbiklio įpilkite pusę puodelio sodos. Taip pat įpilkite  0,5 puodelio sodos į skalavimo stalčiuką- taip geriau pasinaikins kvapai.
22. Atgaivinkite sporto krepšių kvapus
Tiesiog pabarstykite juos soda, palaikykite ir išdulkinkite.
23. Šalinkite riebalų ir tepalų dėmes
Jei ant garažo grindų ar kiemo trinkelių pastebėjote riebalų dėmes, įtrinkite jas kepimo soda, palaikykite ir nuplaukite vandens čiurkšle.
24. Plaukite automobilius
Naudokite sodą plaudami žibintus, chromuotas detales, langus, padangas, vinilo sėdynes nesirūpindami dėl įbrėžimų. Litrui šilto vandens imkite ¼ puodelio sodos. Labai dideliems nešvarumams naikinti pilkite sodos tiesiog ant kempinėlės ar šepečio. 
25.Langus puikiai nuvalysite drėgnu skudurėliu ir soda, po to perplaukite kitu skudurėliu, sumirkytu karštame vandenyje.
26. Vonią, klozetą, dušo sieneles lengvai nušveisite košele, pagaminta iš 1 dalies sodos ir 0,5 dalies acto. Ši košelė ne tik šveičia, bei ir pašalina muilo apnašas, pelėsius.

KVAPŲ ŠALINIMAS
27. Pašalinkite kvapus iš šaldytuvo
Tam tiesiog padėkite atidengtą indą su soda šaldytuvo lentynėlėje.
28. Pašalinkite pjaustymo lentelių kvapus
Apiberkite lenteles soda, pašveiskite ir nuplaukite. 
29.Pašalinkite šiukšlių kibiro kvapą
Apibarstykite kibiro dugną soda. Jei turite šiukšlių konteinerį, kaskart įmetę šiukšles apiberkite soda. Periodiškai plaukite konteinerius sodos tirpalu.
30. Dezodoruokite kanalizacijos vamzdynus
Kad nebūtų blogo kvapo iš kriauklių, įpilkite į kanalizacijos angą 0,5 puodelio kepimo sodos ir nuleiskite drungnu vandeniu. (Tam labai tiks soda, panaudota jūsų šaldytuve).
31. Prieš klodami paklodę, lovą pabarstykite soda - tai pašalins visus nemalonius įsigėrusius kvapus.
32. Valykite ir dezodoruokite indaplovę
Pabarstykite sodos indaplovėje. Kol neplausite indų, ji naikins kvapus, o įjungus plovimo režimą, soda pagerins plovimo priemonės poveikį.
33. Panaikinkite kilimų ir baldų apmušalų kvapus
Negailėdami pabarstykite sodos tiesiai ant kilimo ar baldų. Palikite pernakt, o jei galima- dar ilgiau (kuo ilgiau soda veikia, tuo geresnis rezultatas). Po to nušluokite ir susiurbkite dulkių siurbliu. Tuo pačiu dezodoruosite ir dulkių siurblį.
34. Atgaivinkite kvapą spintose
Padėkite atvirą indelį su soda spintos lentynėlėje.2. Dezodoruokite automobilį
Kvapai susigeria į sėdynių apmušalus ir kilimėlius. Kvapams šalinti tinka tas pats, kas aprašyta 30-me patarime.

AUGINTINIAMS
35. Dezodoruokite augintinio guolį
Nemalonaus kvapo atsikratysite pabarstę guolį soda. Palaikykite bent 15 minučių, tada susiurbkite sodą dulkių siurbliu.
36. Jei šuo ar katė lauke sulijo ir kailis skleidžia nemalonų specifinį kvapą, ištrinkite kailį soda. Kvapas išnyks, kailis greičiau išdžiūs. Galima trinti sodą į kailį ir šiaip vos pajutus kvapą - soda niekuo nepakenks nei augintiniui, nei jums.

KITI PATARIMAI
37. Būtina priemonė keliaujant ar iškylaujant
Išsiruošę į gamtą, visada pasiimkite sodos. Tai ir indų ploviklis, ir puodų šveitiklis, rankų ploviklis, dezodorantas, dantų pasta, ugnies gesintuvas ir t. t.
38. Gesinkite ugnį
Kepimo soda yra pirmoji priemonė užgesinti nedidelį gaisrą – užsidegus riebalams virtuvėje ar pan. Tiesiog šliūkštelėkite sodos tiesiai ant ugnies.
39. Plaukite vaisius ir daržoves
Kepimo soda yra nekenksminga priemonė nuplauti visokius nešvarumus nuo vaisių ir daržovių. Berkite sodos ant drėgnos kempinėlės, nušveiskite ir perplaukite. Arba pamirkykite vaisius, uogas, daržoves šiltame sodos tirpale ir perplaukite vandeniu.
40. Jei žiemą laiptai pasidengė slidžiu ledu, pabarstykite juos soda - veikia neblogiau už druską.
41. Jei rūkote, peleninę pripildykite sodos. Taip greitai užgesinsite cigaretes ir kvapas nebebus toks intensyvus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.