MINTYS. Tyla – asmenybės augimo sąlyga (papildyta)

 (28)
Išdrįsau pasidalinti dienoraščio mintimis. Savo sielos balsu, kuris aplanko mane naktimis. Tik tyloje esu labiausiai savimi.
© Shutterstock nuotr.

Žinoma, tyla - sąlyginis dalykas. Kaip Mamontovas dainavo? „Galbūt ne garsas skamba tyloj, o tyla - garse?" Nejaugi viskas - tik palyginime?
Kas yra tyla? Žodžių nebuvimas? Ar įmanoma absoliuti tyla? Bet apie ją sakoma „net ausyse spengia". Vadinasi, nieko negirdėti kažin ar pavyktų. Mano naktinėjimai tyloje - irgi tik iliuzija. Girdžiu širdies dūžius. Laikrodį. Troleibusus už lango.
Kiek daug triukšmo mūsų gyvenime. Turėti savo nuomonę, pasisakyti vos ne kiekvienu gyvenimo klausimu tapo norma. O aš nesu rėksnė. Man labiausiai patinka stebėti aplinką, žmonių santykius, jų reakcijas, veido išraiškas. Manau, kad persisotinę triukšmu, visi pamažu atsigręš į gamtą, į tylą, į save.
Tyli kiaulė gilią šakni knisa. Taip mane apkalba. Na, ir kas? Stengiuosi būti aukščiau visų apkalbų. Esu savimi. Net jei vadina mane romantike, kvaiša, keistuole, kuriai bus sunku gyvenime, nes nejaučiu žemės po kojomis, nenoriu būti kitokia. Įžiūriu daugybę tylos privalumų.

Tylėjimas - taktas
Išmokau nepastebėti blogų poelgių. Noriu tikėti, kad visi žmonės gimsta geri, o klysdami jie mokosi. Mokosi augti, tobulėti, atrasti save. Kodėl turėčiau kištis į jų augimo procesą?
Žmogus - kaip augalas. Gali jam duoti daug saulės (šiluma), vandens (meilė), purenti ir tręšti žemę (rūpestis), bet bus aplinkybių, kurių negalėsi suvaldyti. Augalą pakreips vėjas - jis išaugs kreivas. Bet čia ir yra to augalo unikalumo esmė - jis kitoks, išskirtinis, ne kaip visi. Savitas. Net jei jo viena šaka nudžius ar niekada nesukraus vaisių. Todėl aš tyliu, leidžiu augti... Ir augalams, ir žmonėms.
Ir kai Ugnei nepasakiau, kad jai nubėgęs blakstienų tušas, ji mane aprėkė. O aš ištariau: „O man tai nesvarbu, nes man tu patinki tokia, kokia esi. O aplinkai įtikti nebūtina". Mano tylėjimas buvo ženklas, kad ji gali nesistengti būti ideali mano draugijoje. Aš priimu asmenybę, ne jos išvaizdą.

Tylėjimas - taktika
Man tyla praverčia, kai kas nors ant manęs šaukia. Neatsikertu atgal. Palaukiu, kol rėksnys išsikvėps, o tada ramiai paklausiu: „Ar jau viskas, ką norėjai man pasakyti?". Angeliška ramybė, žinokit, dar labiau siutina. Nes rėksniai yra provokatoriai. O aš juos nusodinu. Parėkauja, parėkauja, negauna atgalinio atsako ir palieka ramybėj.
Panašiai buvo su triukšmingais kaimynais, kurie leisdavo muziką ankstyvais savaitgalio rytais, kai mano miegas būna saldžiausias. Nuėjau ir pasakiau, kad gal kitą kartą uždėtų mano mėgiamą grupę, ir įbrukau į rankas CD. Triukšmai baigėsi.

Tylėjimas - savisaugos instinktas
Ypač daug tokių situacijų prisiklausau iš Liucijos. Darbo santykiuose būna akimirkų, kai verčiau užsisiūti burną arba kąsti sau į liežuvį. Teisybės išdrožimas gali buti palaikytas įžūlumu. Tarkim, šefas pasako, kad reiks padirbėti šeštadienį, visi tyli, o tu viena puoli įrodinėti, kad „man priklauso normalūs savaitgaliai, turiu šeimą, į darbą neisiu". Ką tuo laimėsi? Būsi kaip rąstas šefo akyje.
O reikėjo tik patylėti... Nė vienam šefui nepatiks pavaldinys, kuris smukdo jo autoritetą kolektyvo akivaizdoje. O jeigu labai niežti liežuvį, tada nueik ir asmeniškai pasakyk šefui, labai taktiškai, kodėl nenorėtum/negalėtum šeštadienį ateiti į darbą.

Tylėjimas - bausmė
Populiarus moters ginklas. Tylėjimu ji baudžia vyrą, kuris turėtų susiprasti, kad pasielgė netinkamai. Tai gali būti veiksminga priemonė suklusti partneriui. Bet... Kai vyras kažką prisipažįsta, o žmona jo atvirumą sutinka tyla, tai vyrą erzina. „Pasakyk ką nors, netylėk", - prašo. Nežinomybė jį gąsdina. Tai smūgis žemiau juostos, pati didžiausia jam bausmė.
Kitos moterys netgi moka įskaudintos nuryti nemalonią žinią ir tylėdamos išeiti. Tokia moteris vyrui labai aukštai iškelia moterų vertinimo kartelę. Vyras gali net imti ją idealizuoti,  tik tą išėjimo akimirką suvokti, kokią kilniaširdę moterį ką tik prarado. Bet man tokia tyla atrodo kaip neišspręstas reikalas, daugtaškis vietoj taško. Vyras liko su nežinomybe, o moteris, užuot išleidusi savo jausmus, pakenkė sau, viską užsklęsdama.  Manau, nenorinti įžeisti ir įskaudinti kitų moteris labiausiai įskaudina save, dažnai tuo kilnumu prisišaukdama ligą.

Tylėjimas - išminčių pasirinkimas
Markas Twainas yra pasakęs: „Geriau patylėti ir likti kvailiu nei išsižioti ir galutinai išsklaidyti abejones".
Bernardas tuo ir patraukė mane - paslaptingas, stovėjo virtuvės kampe (vyko vakarėlis pas mūsų kolegę, dirbančią gyvūnų prieglaudoje), mano klausimus ir provokacijas jis sutiko ironiška, nepatiklia šypsena. Kai susipažinome artimiau, pasirodė, kad galime kalbėtis ne tik apie gyvūnus, bet ir diskutuoti apie gyvenimo prasmę, apie žmogaus paskirtį žemėje, apie pačios žemės išsaugojimą. Išminčiai neaušina burnos be reikalo. Jie greičiausiai laikosi indėnų patarlės - jei kalbi, tai tavo žodžiai turi būti geresni už tylą.

Tylėjimas - kelias į save
Tik tyloje, mano galva, siela išskleidžia savo suvokimo ir kūrybingumo sparnus bei gali lengvai sklęsti.
Man, pavyzdžiui, didieji savęs, kaip asmenybės, suvokimai ateina naktį. Sėdžiu, žiūriu į žvaigdždes, ir apima toks visuotinis palaimos jausmas, kad jį sunku aprašyti. Kažkur nusėda buities smulkmenos, nesutarimai su draugais, netgi tai, kad vis dar negaliu rasti darbo. Kažkodėl tikiu, kad mano naktinėjimai man netgi atneš atsakymą dėl darbo, kad gausiu iš Visatos atsakymą, ką man daryti, ko imtis. Todėl tas akimirkas, praleistas su savimi, labai branginu.
Tyloje ištirpsta viskas, kas gali mane paveikti, sugriauti mano vidinę harmoniją. Gal keistai nuskambės, bet tyloje aš jaučiuosi esanti kaip dievo glėbyje - saugi, mylima, globojama.
Tyloje galiu geriausiai įsiklausyti į save ir suprasti, kad įdomu būti su savimi, kad tiek daug dar yra veiklos tame vidiniame pasaulyje, kuris nė kiek ne skurdesnis už išorinį. Man visai nenuobodu su savimi. Jaučiuosi pilna, turtinga ir save mylinti. Jaučiuosi kaip mažas dievas žemėje, galintis tiek daug nuveikti. Užtenka tik įsiklausyti į save. Tyloje.

Pridedu 1952 metais sukurtą JAV kompozitoriaus Johno Cage'o žinomiausią kūrinį "4'33" bei jo mintis apie tylą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.