MINTYS. Meilė viena ar jų daug?

 (16)
Mano močiutė sako: tik nugyvenęs gyvenimą galėsi pasakyti, kuri meilė buvo iš didžiosios M. O kas, jeigu visos meilės yra Meilė?
Tikra yra tai, kas vyksta čia ir dabar.
© Shutterstock nuotr.

Aš nekalbu apie meilę sau, pasauliui, kibirui aviečių ar euroremontui. Kalbu apie vyro ir moters meilę. Kuo daugėja man metų, tuo labiau įsitikinu, kad gyvenu pagal kažkokį iš anksto parengtą planą, nors iš tikro Tas, Kuris Aukščiau (TKA), leidžia manyti, jog aš pati valdau savo gyvenimą.

Jei taip, tai kodėl, atėjus mylimajam, nebūna „ilgai ir laimingai"? Kodėl, kai išsiskyri, ramini save, kad šis vyras - tik laikina stotelė, vedanti į Didžiają Meilę? Ar meilė yra viena? O gal ji susideda iš daug mažų meilių? O gal tos meilės yra auganti Meilė, vis keičianti pavidalą, kaip viliokė mergaitė?

Juk, kai gerai pagalvoju, kiekvieną savą vyrą mylėjau vis kitaip. Ir pati tame ryšyje buvau kitokia, ir jie buvo tokie skirtingi... Jei sustatyčiau jų skultūpų galeriją su aprašais, kaip muziejuje, tai net neįtikima atrodytų, kaip aš, ta pati motetis, sugebėjau į savo gyvenimą pritraukti tiek skirtingų asmenybių. Net bendro vardiklio nerasčiau. Skirtingo amžiaus, skirtingų pažiūrų. Dailininkas, architektas, programuotojas, verslininkas, astrologas... Daugiau nevardinsiu, nes gerbiama Nijolė Oželytė yra pasakiusi, kad moterį, turėjusią daugiau nei septynis vyrus, jau galima priskirti prie paleistuvių.

O aš turėjau. Bet nelaikau savęs paleistuve. Atvirkščiai - esu dėkinga jiems, kad buvo mano gyvenime. Visi vyrai mane kažko išmokė, ir aš juos kažko išmokiau. Kol esi tame reiškinyje, kurį vadiname meile, sunku aiškiai matyti daiktus. Lyg reikėtų žiūrėti į pirštą, prikištą arti nosies - jokių aiškių kontūrų, net odos išraitymų nematyti. Tik praėjus kuriam laikui, tik pažvelgus į pirštą iš toliau suvoki, kiek pažengei, sugebėdama išlaukti, patylėti, išmokdama įvardinti savo jausmus, įtvirtindama savo vertybes dar labiau.

Kartais visa meilė išsiskleidžia, kai žmogų paleidi. Tada, regis, nėra ko mylėti, o jausmas toks apima, lyg kas pūstų tavo viduje balioną. Tiek pilko pilna ir taip gera nuo to jausmo... Gal tai šalutinis meilės poveikis? Kai viską pradedi aiškiau matyti ir vertinti tik priėjęs kelio pabaigą?

Kiekviena patirtis - dar vienas ne tik kūno, bet ir dvasios apsinuoginimo aktas. Dar vienas nubrauktas žemės sluoksnis, mėginant prisikasti prie esmių esmės. Kas aš, kodėl aš, kas ta meilė ir kaip?

Jeigu ne tos gyvenimiškos pamokos, viską kitaip vertinčiau. Pati, turėjusi romaną su vedusiu vyru, galiu būti atlaidesnė ir supratingesnė kitoms savo draugėms. Dabar žinau, kad viskas vyksta ne iš blogos valios. Visi mes norime to paties - mylėti ir būti mylimi. Visi keliai, šunkeliai ir klystkeliai - tai tik meilės ieškojimo dalis. Vieniems skirta mažiau klaidžioti, o kiti taip ir nugyvena gyvenimą, šokinėdami nuo vienos meilės prie kitos. Ar tai ir yra išankstinis TKA planas? O gal tai - tik mūsų pasirinkimai? Gal nėra nubrėžtos jokios likimo linijos? O gal yra, nes mūsų ieškojimai, atradimai ir praradimai yra dalis esminio plano - kad pagaliau suvoktume savo misiją žemėje ir būtume laimingi? Gal nueiname į Ten, o ne į Čia dėl to, kad pasirenkame tik mums būdingas situacijas ir žmones? Visi turime Laiką, bet per jį susikrauname skirtingas patirtis. Pasuksi į kairę - avinėliu pavirsi, eisi tiesiai - į bedugnę nukrisi... Nė vienas kelias nėra nei blogas, nei geras. Ar turiu teisę smerkti žmogų, jei dėl vidinių žaizdų ir patirtų ankstesnių traumų jis bijo atsiverti kitam žmogui, bijo juo pasitikėti, bijo mylėti ir patikėti, kad ta meilė yra?

Visi mes daugiau ar mažiau esame meilės invalidai, suluošinti vaikystės programų. Negimstame mokėdami mylėti. Visi tik ieškome ir mokomės. Ir tie, kurie laukia, kada ta meilė tvos kaip žaibas, ir tie, kurie mėgina kiekvienoje pažintyje įžiūrėti galimą meilę „ilgai ir laimingai". Nedrįsčiau pavadinti pirmojo ieškotojo giliu, o antrojo - paviršutinišku. Visos patirtys mus moko pažinti save ir į kitą ryšį ateiti kitokiems. Visos patirtys moko suvokti savo klaidas, išgryninti savo norus ir svarbiausia - nesigailėti to, kas buvo. Užmiršti tą regresyvųjį ir neleidžiantį augti „o jeigu"... Juk kaip dažnai, vaikščiodami prisiminimų labirintais, stabtelime ir ištariame: „Jei su anuo vyru būčiau taip elgusis, mano gyvenimas būtų susiklostęs neabejotinai kitaip". Bet tai ir yra didžioji laimė - suvokti, ką darėme ne taip ir ką galėtume padaryti geriau. Kitas žmogus - galimybė pažinti save ir keistis. Patirtis - mūsų turtas, mūsų išmintis, kurios, sėdėdamas ant kelmo, neįgysi.

Tačiau kodėl vienos meilės išsitrina, o kitas prisimename ilgai? Ar taip yra todėl, kad svarbu būna tik tai, kam patys suteikiame reikšmę? Gali nugyventi 10 metų su vienu žmogumi, o prisiminti gražiai tik tą meilę, kuri truko vos pusmetį. Klausiu savęs - ar tai meilė? Manau, taip. Jeigu taip jauteisi, vadinasi, mylėjai. Juk nieko nėra tikresnio už tai, kas vyksta Čia ir Dabar. Saulėtekis tyloje, obuolių pyragas su ledais per ketvirtą pasimatymą, o per penktą - bučinys po siauru laiptinės stogeliu lyjant vidurnakčio lietui... Per pievą, per lauką, per ošiančią girią, Velykos kaip paukštė giedodama skris. Ir visa, ir visa, kas rudenį mirė, vėl augti, žydėti ir džiaugtis atgims...

Ir nereikia nuvertinti patirčių, sakyti, kad tai buvo susižavėjimas, aistra, apkvaitimas, mėginti logiškai paaiškinti, kad štai ta meilė buvo gydomoji, po skausmingai nutrūkusių santykių, o štai ana - jau gilesnė ir labiau panaši į meilę iš didžiosios M.

Viskas, kas ateina į mūsų gyvenimą, yra tai, ką mes renkamės, tai, ko mums reikia. Kad išjaustume ir suprastume. Kad subrandintume savo jausmus kaip gerą vyną, bet neperlaikytume, kad nevirstų actu. Gerbkime savo gyvenimą. Būkime laimingi savo laime ir mokėkime pasidžiaugti už tuos, kurie, kaip ir jūs, mokosi mylėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.