KLAUSK. Kokiais atvejais po skyrybų vaikas gali likti gyventi pas tėvą?

 (5)
Jei turite klausimų dėl vaiko teisių, globos bei rūpybos, siųskite mums į redakciją info@5braskes.lt – jūsų problemą peradresuosime specialistui, kuris padės susiorientuoti ir nuvyti nerimą.
© Shutterstock nuotr.

Kai išyra šeima, auginanti mažamečius vaikus, šie dažniausiai lieka gyventi su motina. Kokiu atveju jų gyvenamoji vieta gali būti nustatyta su tėvu, kai motina sveika ir darbinga? Ar gali tėvai pasidalinti vaikais ir nebemokėti alimentų jų išlaikymui?

Inesa K.

***

Atsako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vaiko teisių apsaugos ir pagalbos skyriaus vyriausiasis specialistas Alfredas Bulotas.

Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 539 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad sutuoktiniai, nutraukdami santuoką bendru sutikimu, turi teismui pateikti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių.

Be kitų dalykų, sutuoktiniai turi aptarti ir savo nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos bei išlaikymo klausimus. Sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių, susitarus, kad vienas iš vaikų gyvena su vienu iš tėvų, kitas - su kitu iš tėvų, sutuoktiniai privalo aptarti ir vaikų išlaikymo dydį, net jei abiems vaikams išlaikyti susitariama dėl vienodo išlaikymo dydžio. Taip pat tėvai neturi teisės atsisakyti priimti išlaikymą vaikui (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 1.137 straipsnio 6 dalis, 3.5 straipsnio 1 dalis ir 3.192 straipsnio 1 dalis).

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad tėvai turi ne tik teisę, bet ir pareigą auklėti savo vaikus. Jie yra atsakingi už atžalų auklėjimą ir vystymą, privalo rūpintis jų sveikata, dvasiniu ir moraliniu ugdymu (CK 3.165 straipsnio 1 dalis). Taip pat Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1 punktas nustato, kad visur ir visada pirmiausia turi būti atsižvelgiama į teisėtus vaiko interesus. Taigi sutuoktiniai, sudarydami sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, negali susitarti dėl tokių sąlygų, kurios prieštarautų teisėtiems vaiko interesams. Teismas netvirtintų tokios santuokos nutraukimo pasekmių sutarties, kuri iš esmės pažeistų sutuoktinių nepilnamečių vaikų teises ir teisėtus interesus (CK 3.53 straipsnio 4 dalis).

Pažymėtina, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (toliau – LAT) 2004 m. gruodžio 1 d. nutartyje (civilinė byla Nr. 3k-3-659/2004) konstatavo, kad brolių ir seserų atskyrimas, ypač tada, kai vaikus sieja glaudūs santykiai, jie tarpusavyje bendrauja ir mielai būna kartu, pažeistų vaikų interesus. Taigi broliai ir seserys turėtų gyventi vienoje šeimoje. Jų atskyrimo klausimas, kaip kraštutinė priemonė, galėtų būti svarstomas tik tada, jei kitaip nebūtų galimybių užtikrinti geriausius vaikų interesus.

Pažymėtina ir tai, kad vaiko išlaikymo dydžio klausimas sprendžiamas atsižvelgiant į vaiko poreikius ir interesus bei tėvų turtinę padėtį. Jeigu vieno iš vaikų poreikiai didesni (pavyzdžiui, jis yra neįgalus, serga lėtine liga ir t. t.), abu tėvai šio vaiko išlaikymui turi skirti daugiau lėšų nei vaikui, turinčiam vidutinius poreikius. O jeigu tėvų turtinė padėtis nevienoda, išlaikymas vaikams turėtų būti skiriamas proporcingai tėvų turtinei padėčiai, užtikrinant būtinas sąlygas vaikams vystytis.

Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį, kad pagal formuojamą LAT praktiką, sprendžiant ginčą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo negalima teikti privilegijų tėvui ar motinai dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų. Taigi tiek tėvas, tiek motina turi lygias teises ir pareigas auginti savo vaikus (CK 3.156 straipsnis). Klausimas, su kuriuo iš tėvų turi būti nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, sprendžiamas vadovaujantis vaiko interesais ir atsižvelgiant į jo norą (CK 3.174 straipsnio 2 dalis).

Jei turite teisinių klausimų dėl vaikų, rašykite info@5braskes.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.