Atsargiai, emocinis užknisinėtojas!

 (37)
„Jei mylėtum, taip nesielgtum“, - kiekviena girdėjusi tokį kaltinimą. Emocinis šantažas – būdas priversti elgtis, laužant asmenybę.
Emociniam šantažuotojui nesvarbi jūsų savijauta. Jam svarbus tik jis pats, jo norai, jo patogumas.
© Shutterstock nuotr.

Iš meilės (ar klaidingo jos suvokimo) žmonės pridaro nusikaltimų. Nekalbu apie psichologinį smurtą ar persekiojimą, gąsdinimus bei grasinimus, o apie tai, kaip vyras, prisidengęs meilės vardu, mėgina moterį pajungti savo norų tenkinimui. Pagarba ir tolerancija tokiuose santykiuose nekvepia. Pagrindinis emocinių užknisinėtojų tikslas - paversti moterį jaukia asmenybe, kuri netrukdytų normaliam/patogiam vyro egzistavimui.
Žodis „asmenybė" - taip pat išbraukiamas iš prievartautojo žodyno. Nes tam tikromis frazėmis ar savo veiksmais jis bando tą asmenybę ir palaužti, palenkti, nors iš tikrųjų mano, kad ją tobulina, augina ir santykius kelia į aukštesnį - dvasingesnį - lygmenį.

Kaip atpažinti emocinį šantažuotoją?

Portalas Woman.ru išskiria kelis požymius:
1) jis moteriai primena apie pareigas šeimoje, santykiuose -"Taigi man žadėjai, kad daugiau taip nesielgsi. Vadinasi, nieko nepasimokei iš pokalbių, nepadarei jokių išvadų";
2) užsimena, kad dėl jūsų kaltės jis turės aukotis - „Jeigu tu nenusileisi, tai man teks išeiti";
3) vis priekaištauja, kiek mažai jūs darote - „Aš jau du kartus šią savaitę ėjau į parduotuvę, o tu nė karto";
4) priverčia suabejoti savo jausmais jam - „Jei iš tikrųjų mylėtum vyrą, žinotum, ko jam riekia, kaip geriausiai pasielgti".
Kartais šantažuotojas veikia visai be žodžių: nutaiso abejingą miną, elgiasi šaltai, jus ignoruoja lyg būtumėte tuščia vieta. Savo elgesiu jus baudžia ir verčia manyti, kad tai jūs kalta ir esate atsakinga už „šaltąjį karą" namuose.

Kai kurie emociniai prievartautojai dažnai mėgsta lyginti savo partnerį su kitais - draugais, giminaičiais ar visai nepažįstamais žmonėmis, kuriems jūs niekuo neprilygstate, nes, jo manymu, esate menkysta. Jis stengiasi jus žeminti, o ne jumis didžiuotis, kad jam pasisekė, kad turi tokį žmogų šalia. Dažnai šantažuotojas mano, kad tai jums pasisekė, kad turite jį, su kuriuo tapsite geresniu, tobulesniu žmogumi. Dažnai į lyginamąją lentelę įtraukiami ir treti asmenys: „Ar suvoki, ką pagalvos apie tave tavo draugai, tėvai, jei sužinos, kaip tu elgiesi?!". Visiškai atviro šantažo („Aš tiek dėl tavęs padariau, o tu štai šitaip man atsidėkoji") užknisinėtojas griebiasi retai.

Tačiau jei imate jaustis auka, prarandanti savo asmenybę, nebežinanti, ko norite gyvenime, vis besigąsčiojanti, kaip čia dabar elgtis, kad tik šantažuotojo nebūtumėte sukritikuota, nepasmerkta tolesniam kentėjimui, prieš imdamasi keisti save, savo elgesį, labai gerai pagalvokite, kur link gali pakrypti jūsų santykiai. Labai sąžiningai sau atsakykite, kiek jums brangus šis žmogus bei ryšys, kad toliau galėtumėte kęsti tokį jūsų asmenybės stuburo, šerdies, laužymą. Atsakymas, beje, gali jus labai nustebinti...

Užhipnotizuotos avies sindromas

Kodėl tokios frazės iš mylimų žmonių (tai gali būti ir moters elgesys vyro atžvilgiu ar motinos - savo vaiko) lūpų žeidžia ir verčia nejaukiai jaustis? Kai tik suvokiate, kad jums kažkas daro spaudimą, verčia elgtis taip, kaip nenorite, kaip jums nėra būdinga, atsiranda vidinis pasipriešinimas, diskomforto jausmas. Tačiau dar nesugebate aiškiai įvardinti tokios savijautos priežasčių, o toliau šantažuotojui paklūstate ir elgiatės kaip užhipnotizuota avis:
- vykdote jo nurodymus, einate į kompromisus, tačiau likusia sveika savo asmenybės dalimi vis dėlto jaučiate, kad jus privertė taip padaryti, kad jumis pasinaudojo;
- jeigu nepaklūstate ir elgiatės savo norų, savigarbos ir savisaugos instinktų vedamos, kažkodėl kaip „prizą" iš mylimojo žmogaus gaunate kaltės jausmą. Jei tas jausmas tampa nuolatiniu jūsų santykių palydovu, žinokite, kad iki santykių griūties likęs vos vienas žingsnis.

Šantažuotojo, manipuliuotojo dažna kaukė - aukos vaidmuo. Kaip atpažinti užknisinėtoją?
1) Jis tiki, kad jam reikia jūsų meilės ir ištikimybės, tačiau iš tiesų - paklusnumo, visiško atsidavimo ir patogumo.
2) Jis mintyse kuria grandiozinius planus dėl bendros ateities su jumis, tačiau negali elgtis ryžtingai, kol nėra įsitikinęs, ar jūs negalėsite jų sugriauti, pavyzdžiui, neimsite maištauti.
3) Jei nesielgiate taip, kaip jis tikisi, šantažuotojas jaučiasi nusiminęs, įskaudintas, liūdnas, nes nemaitinate jo egoizmo.
4) Dažnai apie tai, kokio elgesio iš jūsų tikisi, jis nekalba - turite sugebėti skaityti jo mintis.
Jo viduje slypi agresija, kartais jis pratrūksta, tačiau tokio savęs išsigąsta ir tada bėga.

Kaip suprasti, kad jus emociškai spaudžia

Apima apatija, bejėgiškumas, kartais net pyktis,irzlumas, netgi jaučiate sunkumą pečių srityje.
Elgiatės ne taip, kaip norėtumėte iš tikrųjų.
Jaučiate kaltę, jei kitas nelaimingas, prisiimate atsakomybę už kito žmogaus jausmus.
Įtikinėjate save, kad nusileisti nėra jau taip ir blogai. Jau geriau, nei įžeisti kitą žmogų.
Imate nuvertinti savo norus bei poreikius.
Pamažu prarandate savo vidinę jėgą: gęsta akys, darotės vangios, nebesidžiaugiate gyvenimu.
Imate pataikauti ne tik šantažuotojui, bet ir kitiems žmonėms.
Nebesuvokiate, ko iš tikrųjų norite, susvyruoja jūsų vertybės.
Imate negerbti savęs už tai, kad savęs išsižadate, kad save laužote dėl kito žmogaus, nors žinote, kad tai nėra gerai.

Kaip išsiveržti iš nesveikų santykių

Kartokite, kad nesate atsakinga už kito žmogaus jausmus. Net jei elgiatės ne taip, kai jis nori, jūs nesate bloga, neturite jaustis kalta.
Mokėkite atjausti, paguosti, suprasti, tačiau nepulkite prisiimti kaltės šantažuotojo blogos savijautos.
Niekas negali jums įvaryti kaltės jausmo. Jei jaučiatės kalta, vadinasi, pati leidote sau taip jausti. Jei jus įskaudino, vadinasi, leidote jus įskaudinti, leidote, kad jums skaudėtų.
Nesigėdykite paprašyti kitų partnerių ateityje, kad atvirai ir nuoširdžiai išsakyti savo lūkesčius, o ne manipuliuotų. Gal dar ankstyvoje santykių stadijoje suvoksite, kad jums ne pakeliui.
Niekada nesutikite daryti tai, kas jums kelia nepatogumą, dėl ko jaučiatės blogai. Nepaminkite savo vertybių, nuostatų, neišsižadėkite savęs.
Kai tik mėgina jums paveikti, iš karto nustatykite savo mintims antivirusinę programą su sakiniais "Kas pasakė, jog taip privalau elgtis?", „Ar taikytis - mano pareiga?", „Kodėl turiu nusileisti visada aš?".
Nebijokite pasakyti savo nuomonės: „Man labai gaila, kad taip jautiesi, bet...", „Tu turi savo nuomonę, o aš - savo", „Mes skirtingai vertiname gyvenimo situacijas bei reiškinius".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.