Aprangos kodas darbe: kiek jis reikalingas?

 (3)
Jeigu dirbate darbą, kuris nereikalauja tarnybinės uniformos, tai kažin ar esate pasirašiusi raštą, kaip turėtumėte kasdien rengtis.
Nevenkite darbe ryškių spalvų, originalių papuošalų.
© Shutterstock nuotr.

Restoranų padavėjos, orlaivių palydovės, bako darbuotojos, medikės, net beveik kiekviename straipsnyje apie profesijas linksniuojamos niekuo nunusikaltusios parduotuvių kasininkės - visur reikalinga tam tikra apranga, atspindinti kompanijos filosofiją, logotipo spalvas, drausminanti ir padedanti atrodyti patikimiau ir atsakingiau.

Teisę nustatyti aprangos kodą turi kiekvienas darbdavys. Pavyzdžiui, amerikietiškojo „Vogue" redaktorė Anna Wintour nekenčia apkūnių žmonių ir jokiu būdu į redakciją nepriimtų net geriausio specialisto, jeigu jis būtų bent šiek tiek storesnis. Iš savo pavaldinių ji reikalauja preciziško idealumo - jos komandos merginos kasdien turi atrodyti lyg nužengusios nuo žurnalo viršelio: pedikiūras, manikiūras, makiažas, aukštakulniai ir sijonai, kuriuos, beje, beveik visada ir dėvi pati Anna. Kelnės jai - vienas nemoteriškiausių apdarų, kuriuos galima vilkėti tik neoficialioje aplinkoje. Kaip knygoje „Ir velnias dėvi Prada" rašoma, dėl šio darbo („Vogue" redakcijoje) kiekviena mergina pasiryžusi numirti, bet kažin, ar įsivaizduojama tokia situacija Lietuvoje? Kad būtų vertinama ne specialisto kompetencija, profesionalumas, talentas, o jo išvaizda?

Sakysite: nejaugi apranga gali pakeisti darbines darbuotojo savybes, ir todėl turiu kentėti dėl kažkokių kodų, taisyklių, kai didesnė gyvenimo dalis pralekia darbe? Kodėl negaliu pasipuošti į darbą kaip į šventę?

Bet tai klaidinga nuostata. Geriausias požiūris - aukso viduriukas. Nei per daug išsipustyti, nei apsirengti taip, lyg po darbo vyktumėte į sodą. Darbe reikia atrodyti tvarkingai, neiššaukiančiai. Aš, pavyzdžiui, savo aprangą netgi derinu pagal renginių pobūdį. Jei kokiai rimtai audito kompanijai rengiu spaudos konferenciją, tai vilkiu klasikinę palaidinę ir sijoną; jei vyksta mokymai kūrybinei kompanijai, gerai bus džinsai ir marškiniai. Jei susitinku su būsimu klientu, mūviu kelnes, net akinius užsidedu. Turiu atrodyti patikima, profesionali. Juk savo apranga ne tik išreiškiu save, bet ir esu kompanijos įvaizdžio dalis.

Todėl kartą buvo labai įdomu susitikti su automobilių atstovybei Lietuvoje vadovaujančia moterimi, kuri prie rankinės buvo prisikabinusi... pliušinį meškiuką. Mažų mažiausiai tikėjausi kokio pakabuko su automobilio markės logotipu. Bet paskui išsikalbėjome ir paaiškėjo, kad tai - vaikų dovana Kalėdų proga. Jie išrinko ją su meile. Ir nuo tol nesu tokia kritiška vertintoja, stengiuosi būsi atlaidesnė ir pakantesnė.

Kai pagalvoju, mane kaip tik žavi asmenybės, kurios ne laikosi taisyklių, o jas laužo. Pavyzdžiui, mielai žiūrėjau per televiziją reportažą apie filipinietį policininką, kuris eismą gatvėje reguliuoja... šokdamas. Jo tikslas - dovanoti gerą nuotaiką žmonėms, stovintiems automobilių spūstyse. Pasirodo, jų nesumažėjo - vairuotojų pro filipiniečio reguliuojamą sankryžą suka dar daugiau, nes visi nori pavėpsoti į šokantį policininką... Bet užtat ten niekas nebamba dėl spūsčių...

Taigi tokie žmonės-nukrypimai labai praskaidrina gyvenimą. Žinoma, keistai atrodytų bankininkas su panko skiautere, bet su auskaru ausyje turbūt jau nebenustebintų.

Daug blogesni pavyzdžiai, kai institucijoje, kur reikia griežtumo, rimtumo, santūrumo, dirba moterys, kurios jaučiasi kaip namie. Pavyzdžiui, kelių policijos tyrėja, surašiusi eismo įvykį, kai aš dviračiu atsitrenkiau į kitą dviratininką. Dar ir dabar tebematau vaizdą: skaisčiai žalia palaidinė su baltomis gėlytėmis ir gipiūro raukinukais, juodos tamprės (kurias vadina tympomis - iki blauzdų), blizgančios basutės, su kuriomis gali tik aplink kuolą šokti. Nagai - rožiniai, akys apvestos juodu pieštuku (labai ryškiai). Ant stalo - Kalėdinis žaisliukas (vasarą!), kurį supurčius, krenta sniegelis. Po kojomis - plastikinis prekybos centro maišelis su maisto produktais. Ir moteris, ir aplinka mane tikrai nenuteikė rimtumui. Net netikėjau, kad raštą surašys gerai, du kartus skaičiau...

Sėkmė

Darbuotojas - tai įmonės veidas. Net jei galvojame, kad parduodame savo idėjas ir žinias, įžvalgas,  menkai kels pasitikėjimą žmogus, kuris penkias dieną per savaitę ateis su tuo pačiu megztuku.

Bet yra ir kita pusė. Statistiniai tyrimai parodė, kad merginos, kurios nesilaiko aprangos kodo, kur kas sėkmingiau kyla karjeros laiptais nei jų bendradarbės, kurios laikosi visų vadovo nurodymų (jei tokie yra). Kodėl nepatikrinus pačiai, ar tiesa, kad 41 procentas darbuotojų kyla karjeros laiptais aukštyn dėl naujo garderobo?

Ryškumas

Dauguma veiklių merginų, kurios rimtai mąsto apie karjerą, visiškai nepriekaištingai laikosi aprangos kodo, neleisdamos, kad jų darbiniame kostiume atsirastų net ryškūs aksesuarai, jau nekalbant apie ryškius daiktus. Pirmadienio kostiumas gali būti ne toks nuobodus, jei tamsų sijoną pakeisite šviesiomis smėlio spalvos kelnėmis ir dėvėsite tamsią pusiau permatomą palaidinę. Iš  vienos pusės, jūsų išvaizda tebebus tradicinė, tačiau, iš kitos - žymiai paįvairinsite darbinį stilių. Vakare visi kolegos klausinės jūsų tokios patrauklios aprangos priežasties, o tai paliudys, kad darbinis stilius gali būti madingas.

Derybos su klientu

Nereikia bijoti, kad deryboms su nauju klientu gali netikti madingi daikčiukai, priešingai labiausiai gali sugadinti reikalą aprangos kodas. Atrodyti madingai ir stilingai - nereiškia apsivilkti kažką iššaukiančio ir rėksmingo. Derybų sėkmė iš dalies priklauso nuo įspūdžio, kurį moteris padaro pirmiausia savo išvaizda. Ji ir skonis - tai ginklai, kuriais reikia naudotis vyrų pasaulyje. Baltos ir juodos spalvos griežtumą galima atskiesti madingais aksesuarais, pavyzdžiui, ryškiomis basutėmis ir raudona didele rankine.

Vadybininkų ir žurnalistų apranga

Žurnalistas ir vadybininkas - tai pareigos, kurios būtinai reikalauja laikytis oficialaus stiliaus. Būtent taip galvoja dauguma merginų, susiruošusių užbaigti sandorį arba paimti interviu iš kokio nors politiko. Iš tiesų kostiumai (nepriklausomai nuo to, ar tai sijonas, ar kelnės) atrodys ganėtinai banaliai, todėl verta pasimatuoti ką nors ne tokio tradiciško ir gal net kūrybiško. Pavyzdžiui, siaurus atlenktus džinsus galima derinti su griežtesniu švarku ir šilkine palaidine. Toks pasirinkimas parodys, kad asmenybė nebijo padaryti neteisingo įspūdžio. Galiausiai, juk palydi ne pagal išvaizdą...

Darbinio garderobo taisyklės

Pirmoji darbinio stiliaus taisyklė siūlo imti pavyzdį iš vadovo. Pavyzdžiui, jei vadovas nedėvi džinsų, tai ir darbuotojams nevertėtų jų dėvėti. Reikia laikytis įmonės taisyklių. Darbinantis netgi galite pasidomėti, kokia apranga priimtina firmoje. Nors, pavyzdžiui, jei vadybininkas susiplanavęs dirbti tik kompiuteriu ir skambinti klientams tą dieną, tai gali apsirengti laisviau, o jei kitą dieną laukia susitikimas, jau turėtų pergalvoti savo įvaizdį.

Tačiau šios taisyklės nedraudžia papildyti darbinės aprangos ryškiais ir madingais aksesuarais. Kam susilieti su pilka mase? Tada tikrai niekas niekada neatkreips dėmesio į naują bendradarbį. Savo profesionalumą reikia įrodyti, rengiantis ir atrodant kaip moteris, o ne siekiant būti panašesnei į vyrą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.